Sari la conținut

Prima intalnire de amploare a posesorilor Honda Dominator - 2009!


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

domnule endurist. daca vrei baie o sa facem cate 2 min fiecare in rau sa nu ne vada nimeni. dar ala e baraj de alimentare cu apa potabila si e interzis. oricum, nu cred ca te tine sa faci baie 5 min in apa adanca acolo caci e apa rece ca gheata. in plus, nu ai pe unde iesi din apa ca e foarte abrupt.

 

Pai d-aia te intrebam pe tine ca nu stiam toate detaliile astea.Merci de raspuns.

 

nu stiu la ce te referi spunand baie, in rau poti sa dai cu apa pe tine asa sa te stropesti dar sa ma crezi ca 2 min am stat in apa si era sa fac hipotermie :D

Am cumparat un dus portabil.Il umplu cu 20 l de apa,il las la soare legat in copac si apoi dau drumul la robinet.Care vrea,e 50 de lei la DECATLON in Militari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acum o foarte lunga recapitulare:

 

 

-vineri intalnire la kaufland tralala prima grupa cel tarziu 19 PM

- plecare 35 km pana la campare dupa ULTIMUL BARAJ ( NEGOVANU - sau cum dracu il mai cheama dupa niste prosti- Gatu Berbecului);

- dupa barajul ala vreo 2 km va sarim in fata cei care suntem acolo. sa nu va speriati ca e ceva de urcat. numai cand ajungeti la un canton cu lemne si dupa cabanutele alea se face dreapta la 90 grade. atunci sa-va intoarceti inapoi 1 km pana la intersectia drumului cu o poteca in dreapta- in sensul in care urci.

acolo dam cu berile pe voi;

- atentiune mare: cand urcati si ati trecut de comuna rau sadului de nu mai este nici o localitate, se fac doua drumuri!!!!!!!!!!!! la fel. unul in stanga si unul in dreapta. se desparte raul in doua. stanga raul mic si dreapta raul mare. masurati apa care e mai mare si o luati in dreapta :P adica pe ala mare. si mergeti pana unde nu mai vedeti raul. apoi urcati o portiune destul de abrupta pentru bicicleta, fara rau langa voi, apoi mai e putin si ajungeti la o cabanuta in dreapta si alta in stanga dupa ce ati urcat panta in padure. apoi in stanga voastra e barajul ala asa ondulat, dar e noapte :D , mergeti sunt cateva curbe ca sa ocoliti si ajungeti in spate la baraj, unde in stanga e prapastie iar in dreapta stanca. mergeti 1-2 km de baraj si dati de noi la intersectie cu un drum mai mic in dreapta.

 

ati retinut?

sau sa vina tati dupa voi in rau sadului?

 

Ca o completare, noi venim dinspre Sadu/Rau Sadului pe valea raului Sadu. Din ce am inteles, sper sa fie un Logan parcat pe acolo, altfel e de rau :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat o harta a zonei. Pune te rog un semn pe locul de campare.

Cam pe unde vrei sa faci cu noi tura de sambata?

Sau e inca secret?

 

 

post-18407-1246430814_thumb.jpg

 

 

n-am avut unde, cu ce si timp pt. ca sunt la tara de ceva timp cu lucrari interioare.

Doopoooza.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am avut unde, cu ce si timp pt. ca sunt la tara de ceva timp cu lucrari interioare.

Bravo, N-X-R!

 

Cu harta asta pe care ai marcat traseele, atat de sosire, cat si de plimbare, ai lamurit multe aspecte, iar cei care vor sosi mai tarziu cu siguranta se vor orienta perfect.

 

Oricum, pentru cine se rataceste, exista telefon mobil, astfel incat va veni cineva sa va "pescuiasca". Iar daca nu veti sti sa spuneti unde va aflati, vom face triangulatie si tot va vom repera :D

 

Postez din nou harta mai jos, direct in format jpeg, pentru o mai usoara consultare:

post-33842-1246443379_thumb.jpg

 

te referi la "n-x-r"?

nu are nici un plan analfabetul ala.

Acum o sa ma refer la tine, shoo_in. Te rog sa lasi pentru altundeva atitudinile jignitoare. In acest topic discutam despre altceva si nu-mi amintesc sa fi avut ocazia sa discutam in vreo forma pana acum, nici macar referitor la alaturarea ta acestui grup. Daca vrei, locatia intalnirii este publica si putem discuta altfel la fata locului.

 

In ceea ce priveste analfabetismul la care faci referire... ne bucuram ca tu nu esti analfabet! Si ne dam seama despre aceasta observand ca inca nu te-ai obisnuit sa folosesti noua ortografie (de cel putin un an de zile "nici un", "nici o" se scriu legat, adica "niciun", "nicio"; cel putin copiii care merg la scoala stiu asta deja). In concluzie te rog: pliscu' mic si mers pe... PM (daca mai ai ceva de spus off-topic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dominatorilor,

imi cer suze daca deranjez. Nu am acelasi model de motoreta ca si voi dar as dori (daca mi se arata) sa ma leg de plimbarea voastra de sambata.

Promit sa stau deoparte la poze. Sa nu stric imaginea de grup.

Pot sa va dau doar niste date despre o parte de traseu: portiunea de la Gura Raului la Paltinis o gasiti aici (documentata si cu fisiere pentru vizualizarea traseului pe google earth): /index.php?...t&p=1933123

 

In legatura cu traseul lui N-X-R:

- de la Sadu in sus pe munte tineti drumul principal.

- de aici in sus nu prea e semnal la telefonul mobil (nici Orange nici Vodafone): http://wikimapia.org/#lat=45.6140374&l...amp;m=a&v=2

- aici e o cascada: http://wikimapia.org/#lat=45.6080333&l...amp;m=a&v=2 (nu puteti sa o ratati ca e char pe marginea drumului)

- asta e intersectia pe care N-X-R va spune sa nu o luati la stanga: http://wikimapia.org/#lat=45.6019986&l...amp;m=a&v=2

- din cate tin minte in dreptul centralei hidroelectrice (imediat dupa intersectia de mai sus) este semnal la telefon. dar de acolo mai sunt inca 5-6 km pana la inceputul barajului si inca vreo 2 pana la coada lacului. info: trasportul apei de la baraj la hidrocentrala se face cu ajutorul unei conducte. :D

- se pare ca locul de campare e in coada lacului.

- sambata, la Gura Raului, se tine Festivalul Bujorului. Nu stiu daca sunteti amatori de muzica populara dar de mancarea ardeleneasca si de niscai tuica... nu ma indoiesc.

- daca vreti sa va intoarceti la locul de campare atunci cel mai scurt traseu e cel pe care am fost eu, pana la Paltinis, si pe urma inapoi pe unde ati venit. Avantaj: nu e drum umblat (canci politie) asa ca merge si cu o tuica la bord (nu mai multe pentru ca portiunea de la ultima intersectie, cu drumul spre carciuneasa, si pana la Platinis nu e foarte usoara: drum de roca)

- pe harta lui N-X-R e marcat un drum care face legatura intre drumul de Paltinis si Gura Raului. El nu este marcat pe harta dar il puteti vedea aici: http://wikimapia.org/#lat=45.7134164&l...amp;m=a&v=2

- din ce am mai discutat cu motociclisti care au fost se pare ca drumul e ok pentru motorul meu asa ca pentru voi (chiar si cu pasager) o sa fie piece of cake.

 

Marcarea pe wikimapia mi se pare mult mai ok.

 

Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze. Nu dati cu bata.

Ca sa ma explic: in septembrie va fi intalnirea V-Strom, tot la Sibiu, si eu ma uit la trasee si incerc sa le fac pana atunci ca sa nu fiu nestiutor la momentul respectiv. Daca vin si eu atunci o sa documentez traseul ca pe cel pe care l-ati vazut documentat in postul meu din "V-Strom Pictures".

 

Asfalt uscat si forestiere placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dominatorilor,

imi cer suze daca deranjez. Nu am acelasi model de motoreta ca si voi dar as dori (daca mi se arata) sa ma leg de plimbarea voastra de sambata.

Promit sa stau deoparte la poze. Sa nu stric imaginea de grup.

Pot sa va dau doar niste date despre o parte de traseu: portiunea de la Gura Raului la Paltinis o gasiti aici (documentata si cu fisiere pentru vizualizarea traseului pe google earth): /index.php?...t&p=1933123

 

In legatura cu traseul lui N-X-R:

- de la Sadu in sus pe munte tineti drumul principal.

- de aici in sus nu prea e semnal la telefonul mobil (nici Orange nici Vodafone): http://wikimapia.org/#lat=45.6140374&l...amp;m=a&v=2

- aici e o cascada: http://wikimapia.org/#lat=45.6080333&l...amp;m=a&v=2 (nu puteti sa o ratati ca e char pe marginea drumului)

- asta e intersectia pe care N-X-R va spune sa nu o luati la stanga: http://wikimapia.org/#lat=45.6019986&l...amp;m=a&v=2

- din cate tin minte in dreptul centralei hidroelectrice (imediat dupa intersectia de mai sus) este semnal la telefon. dar de acolo mai sunt inca 5-6 km pana la inceputul barajului si inca vreo 2 pana la coada lacului. info: trasportul apei de la baraj la hidrocentrala se face cu ajutorul unei conducte. :P

- se pare ca locul de campare e in coada lacului.

- sambata, la Gura Raului, se tine Festivalul Bujorului. Nu stiu daca sunteti amatori de muzica populara dar de mancarea ardeleneasca si de niscai tuica... nu ma indoiesc.

- daca vreti sa va intoarceti la locul de campare atunci cel mai scurt traseu e cel pe care am fost eu, pana la Paltinis, si pe urma inapoi pe unde ati venit. Avantaj: nu e drum umblat (canci politie) asa ca merge si cu o tuica la bord (nu mai multe pentru ca portiunea de la ultima intersectie, cu drumul spre carciuneasa, si pana la Platinis nu e foarte usoara: drum de roca)

- pe harta lui N-X-R e marcat un drum care face legatura intre drumul de Paltinis si Gura Raului. El nu este marcat pe harta dar il puteti vedea aici: http://wikimapia.org/#lat=45.7134164&l...amp;m=a&v=2

- din ce am mai discutat cu motociclisti care au fost se pare ca drumul e ok pentru motorul meu asa ca pentru voi (chiar si cu pasager) o sa fie piece of cake.

 

Marcarea pe wikimapia mi se pare mult mai ok.

 

Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze. Nu dati cu bata.

Ca sa ma explic: in septembrie va fi intalnirea V-Strom, tot la Sibiu, si eu ma uit la trasee si incerc sa le fac pana atunci ca sa nu fiu nestiutor la momentul respectiv. Daca vin si eu atunci o sa documentez traseul ca pe cel pe care l-ati vazut documentat in postul meu din "V-Strom Pictures".

 

Asfalt uscat si forestiere placute.

 

Salut, Vrajitorule!

 

Multumim pentru informatiile suplimentare si documentate.

 

Daca iti face placere sa ni te alaturi, esti binevenit! Nu este vorba despre un grup exclusivist, astfel incat nu te sfii (vor fi si alte marci/tipuri de motorete, inclusiv un Suzuki DR, deci nu vei fi singurul posesor de Suzuki; de altfel, vor si Transalp-uri, Pegaso 650 etc).

 

Intr-adevar, locul de campare va fi pe la coada lacului, astfel incat daca sambata pe la ora 12:00 (cel tarziu) vei fi pe acolo, vom avea ocazia sa mergem impreuna.

 

In concluzie: te asteptam! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am avut unde, cu ce si timp pt. ca sunt la tara de ceva timp cu lucrari interioare.

 

Multumesc pentru harta. Acum e clar. Se pare ca va fi un circuit superb.

Referitor la comentariile unuia... prefer sa nu mai comentez.

Abia astept sa ne intalnim.

 

Salut dominatorilor,

imi cer suze daca deranjez. Nu am acelasi model de motoreta ca si voi dar as dori (daca mi se arata) sa ma leg de plimbarea voastra de sambata.

 

Foarte interesanta prezentarea ta.

Poate reusim sa ne intalnim acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mosului, eu nu mai apar la Sibiu. sper sa aveti parte de vreme buna si trasee frumoase. sorry! :P :D

 

sper ca switchul o sa aduca totusi chitara, nu? ca doar e foc de tabara si munte si Dominatoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai d-aia te intrebam pe tine ca nu stiam toate detaliile astea.Merci de raspuns.

 

 

Am cumparat un dus portabil.Il umplu cu 20 l de apa,il las la soare legat in copac si apoi dau drumul la robinet.Care vrea,e 50 de lei la DECATLON in Militari.

 

 

au si la paulas-bikershop la ploiesti, ceva mai ieftin, mai nasol e cand ajungi sa pui cortul pe seara si soare nu mai e, atunci fac mai racoros ashea :D , mai e o varianta extrema, atunci cant te tine in lipsa de soare mai multe zile, atunci poti sa incalzesti la primus si sa incropesti de-o "mazgaleala" calaie, dar e cea mai okay varianta ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nasol e cand ajungi sa pui cortul pe seara si soare nu mai e

probabil ca o sa-l umplu Sambata dimineata pentru ca la intoarcere din mozoleala pe seara sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

se pare ca voi veni si eu in tura de sambata. Imi cumpar costum de ploaie in cazul in care vremea nu va fi favorabila.

Nu o sa imi vina mufa de bricheta pentru alimentarea telefonului, dar o sa improvizez din una de masina ca sa ma tina o sambata, ca altfel s-ar putea ca sa nu pot sa inregistrez tot traseul.

 

Si inca ceva. Cei care vor sa ajunga sambata pana la 12 la locul de campare ar fi bine sa va luati marja de siguranta de minim o ora de la Talmaciu pana la locul de campare din coada lacului. Drumul de la Talmaciu pana la coada lacului are 36 km (de pe iGO) din care aproximativ 6 sunt pe sosea (pana la Sadu si putin dupa el), restul fiind pe drum de tara. Pana la hidrocentrala stiu drumul si e relativ ok. Daca vreti puteti sa stabiliti o ora la care sa ne intalnim in Sadu si de acolo sa plecam in gasca. Cum vreti. Eu planuiam sa plec pe la 8 de acasa ... ca sa nu ma grabesc, dar mi-am dat seama ca daca ajung la 10 in Sadu o sa merg fara sa ma stresez si o sa ajung la timp sa stau si la o tigara inainte sa plece grupul in tura. Asa ca...

...

Na asa. Ca m-am mai jucat un pic pa iGO si iata ce a iesit.

Sadu (iesire) - Campare = 28 km

Campare - Paltinis = 12 km

Paltinis - Santa - Curmatura = 16 km

Curmatura - Gura Raului = 10 - 12 km (aici am dat cu presupusu' ca nici iGO nu are drumul ala marcat)

GuraRaului - Paltinis = 17 km (de pe traseul facut de mine)

 

Na de aici fiecare isi face calculele. Mi se par cam mici distantele date de iGO, da' daca ala zice asa... io ce draci sa mai zic.

 

Daca vreti sa ma contactati imi dati un PM si va dau nr meu de tel. Sau puteti stabili aici o ora de intalnire sambata in sadu si ne vedem acolo.

 

Salut... si sa ne vedem pe forestiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VRAJITORULE. BINE AI VENIT IN GASCA.Noi plecam de vineri, dar dc tu vii de sambata nu-i bai.

nu uitati de bagajeeee, strangerea la sebi acasa pt bagat la portbagaj.

iau cu mine si statiile de receptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vremea mai detaliata aici: http://www.meteoblue.com/index.php?id=246&...921&zf_c=ro

 

si daca tot nu zice nimeni nimic atunci eu va anunt ca voi fi in Talmaciu, la intersectia cu Sadu de pe la ora 9 jumate pana la 10 - 10 si 15.

Pe urma plec spre locul de campare. Dintre cei care veniti sambata dimineata, daca doriti sa mergem impreuna atunci ma gasiti intre orele specificate aici:

http://www.wikimapia.org/#lat=45.6675653&a...amp;m=a&v=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So...mai e doar 1 zi pana al plecare. Eu mi-am luat costum impermeabil pt ploaie, mi-am adunat tot ce tre pt bagaje...doar ca da cu + adica sunt cam multe (si nu ca sunt fata) asa ca intrebare: se zicea ca vine si o masina, pot sa mai pun si eu acolo un sac de dormit si o saltea mica? pls?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So...mai e doar 1 zi pana al plecare. Eu mi-am luat costum impermeabil pt ploaie, mi-am adunat tot ce tre pt bagaje...doar ca da cu + adica sunt cam multe (si nu ca sunt fata) asa ca intrebare: se zicea ca vine si o masina, pot sa mai pun si eu acolo un sac de dormit si o saltea mica? pls?!

Da, poti.

 

Pentru toti cei care doresc sa lasa bagaje la masina de asistenta tehnica (dsorinmihail), fac urmatorul anunt:

 

Bagajele pentru masina pot fi lasate la mine acasa (de unde vor fi ulterior colectate de masina de asistenta tehnica vineri dupa-amiaza) pana maine la ora 14:00.

 

Pentru cine nu stie unde locuiesc (si cred ca sunt multi :D ), astept PM saul telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...