Sari la conținut

Gsxr1000 Vs R1 Vs Zx10r Vs Cbr1000rr -an 2006


SILVIU.C
 Share

Care e cea mai cea dintre cele patru?  

311 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

De ce o trebuit sa phoota Gixxeru ala mare? :crack: Toba aia e ca iuda si faru ca irod. Sucks. Mult mai fain K6le. Ce bine ca nu ma dau in vant dupa plasticate. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie mi se pare ca arata chiar ok, in afara de fata. Nu inteleg de ce tot ingusteaza farul ala ca sa aproprie prizele de aer de centru cand ar putea pur si simplu sa treaca la 2 faruri si priza complet central.

 

Edit: era sa uit un amanunt interesant. O sa aiba un selector de putere ca la masinile sport. De aici

the new GSX-R1000 will feature three different engine mapping configurations, selectable via a three-position handlebar switch: standard, sport, and 'wet' (which would likely soften power significantly, and would also be helpful on cold tires).
Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, nu are rost sa mai vb de puterea motoarelor ca oricum nu merge nimeni cu ele pe sosea supersportiv, si oricum daca vrei senzatii tari ,The One e numarul unu in top :crack: ,la capitolul frumusete, logic, tot in frunte, priviti numai pozele:

 

superbe :crack:

Oricum ,cate suzuki,kawa sau honda sunt pe strazi? Mult mai multe bineinteles, deoarece sunt motoare de duzina, pt muritorii de rand (gen Dacia 1300), pe cand The One posed doar pretentiosii, doar cei care stiu ce vor. Ca pret nu e nici o diferenta .

La capitolul victime ,hai sa citim topicurile accidentelor de anul asta si veti vedea ca nu sunt victime cu The One.

Logic ca fiecare-si lauda scula, eu unul avand R1, dar asta e adevarul, The One e la superlativ.

:crack: :crack: :funny: :D :kiss: :lol: :finger: :finger: :P :P :ok: ;) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi "tehnica" ca a lui MC :peace: :) :D ;)

Omule, tema ta suna asa: Gsxr1000 Vs R1 Vs Zx10r Vs Cbr1000rr -an 2006

Eu mi-am exprimat parerea, care bineinteles nu coincide cu a ta in special, ca logic tu ai pus tema asta, si ai si Suzuki. Asa ca nu te astepta ca toti care raspund aici sa ridice in slavi Suzuki, mama ce frumoasa si puternica e motoreta asta.

Priveste si tu pozele:

Care speeder care se respecta mai are semnalizatoare in oglinzi?, seamana cu VW Passat :P

De tobe ce sa mai vorbim, de ceva ani mai toti le-au mutat sub sa, din considerente aerodinamice bineinteles, nu zice nimeni ca modelul asta de toba nu e cool, si R6 are asa ceva dar nu se mai poarta la vitezanele mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Suzuki ,dar NU am inceput cu afirmatii de genul "x nu-si permite" sau "y motocicleta e doar pt smekeri si z pt fraieri" etc etc ,atata tot....nu e frumos ,parerea mea

 

Mai sunt motociclete cu semnalizari in oglinzi ,Benneli ,Ducati ,Bmw ,deci.... :D

 

Referitor la tobe ,ia INCEARCA macar sa faci putine "sapaturi" si sa vezi de ce Suzuki nu a pus tobele sub... dos :peace:

 

Referitor ca putere ,NEGRU PE ALB ghici cine detine suprematia? :) ....e un lucru concret ,totul e sa ai cojones si sa spui cuvantul magic ;)

 

 

Ps:dpdv al designului nu e cea mai frumoasa motocicleta Suzuki ,dar compenseaza prin altele.Degeaba e frumoasa ,daca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Suzuki ,dar NU am inceput cu afirmatii de genul "x nu-si permite" sau "y motocicleta e doar pt smekeri si z pt fraieri" etc etc ,atata tot....nu e frumos ,parerea mea

Gresesti aici,am si specificat ca la pret sunt cam la fel miarele.

 

Mai sunt motociclete cu semnalizari in oglinzi ,Benneli ,Ducati ,Bmw ,deci.... :D

Aici era vorba de supersportive,japonezele,ca de ele era vorba

 

Referitor ca putere ,NEGRU PE ALB ghici cine detine suprematia? :) ....e un lucru concret ,totul e sa ai cojones si sa spui cuvantul magic ;)

Daca ai cojones, te intreb,i-ai rupt dintii intradevar vreodata pe soselele tarii, nu pe circuit, unde nu ai gropi sau nisip in vreo curba.

 

 

Ps:dpdv al designului nu e cea mai frumoasa motocicleta Suzuki ,dar compenseaza prin altele.Degeaba e frumoasa ,daca....

Si cand cumperi un motor,masina sau orice altceva ce te atrage in prima faza daca nu aspectul,frumusetea?

 

Bafta ,sa nu crezi ca am ceva cu tine, cred ca intelegi ca sunt simple discutii. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti aici,am si specificat ca la pret sunt cam la fel miarele
Nu prea sunt la fel ,daca erai atent ai fi observat acest "mic" amanunt.De departe e cea mai scumpa R1 ,intereseaza-te mai bine :lol:

 

Aici era vorba de supersportive,japonezele,ca de ele era vorba

Nu ai facut referire daca sunt japoneze sau nu ,abia acum ai zis lucrul acesta...plus de asta ,sunt cei mai originali intre japoni ,nu? ;)

 

Referitor ca putere ,NEGRU PE ALB ghici cine detine suprematia? ....e un lucru concret ,totul e sa ai cojones si sa spui cuvantul magic

 

 

Daca ai cojones, te intreb,i-ai rupt dintii intradevar vreodata pe soselele tarii, nu pe circuit, unde nu ai gropi sau nisip in vreo curba.

Si unde era legatura intre ce am zis eu si ce spui tu? :P :peace: ...eu te-am intrebat ceva si tu ai intrat in balarii cu alta intrebare. Nici macar la 600 nu i-a ajuns nimeni la capacitatea motocicletei ,nici macar Pascota ,care si-a luat-o cand a participat in afara ,daramite la 1000.Ai pus intrebarea doar de dragul artei. Eu intrebasem despre puterea la motocicletei si tu ai inceput cu "daca am ajuns la limita motocicletei" :) :D ....nu are nici o legatura si vad ca nu vrei sa raspunzi ,dar puteai incerca mai stilat sa te eschivezi :lol:

 

Si cand cumperi un motor,masina sau orice altceva ce te atrage in prima faza daca nu aspectul,frumusetea?
Asa ar trebui toti sa conduma masini italiene ,ca deh sunt frumoase ,sau Rolls ca deh sunt luxoase ,sau Ferrari ca deh sunt sportive etc etc....dar uite ca nu e chiar asa

 

Bafta ,sa nu crezi ca am ceva cu tine, cred ca intelegi ca sunt simple discutii
Departe de mine gandul asta ,doar ca nu mi-a placut cum ai pus problema(exact ca MC) .Imi plac discutiile contradictorii ,asta pana la jigniri ,asa ca ...SA-I DAM DRUMUL :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu MC a sfatuit un incepator(nu spun cine) sa-si ia ca primul motor ZX-10R... :peace:

Ca domle, daca faci cursul de la amkart, nu o sa ai nici o problema cu ZX-10R-ul ca si motor de inceput, aah, din intamplare am eu unul de vanzare la super oferta....

Bravo fratilor...asa ne purtam cu ceilalti motoristi..

 

discutia e scoasa din context. MC nu a facut chestia asta. Persoana respectiva era 100% hotarata sa-si cumpere motor, eu eram la fel chitit pe zx10 si impreuna puteam obtine un discount (daca luam 2). MC doar i-a atras atentia ca, daca tot isi ia (si nu avea cum sa ii schimbe hotararea) alegerea mai buna ar fi un zx10 deoarece are explozia mai sus decat celelalte si, in oras, la ture joase, e destul de blanda. ceea ce, sincer sa fiu, este enervant de adevarat.

pana la urma, persoana respectiva a optat pentru yamaha

iar despre amkart a zis ca este obligatoriu cursul de acolo pentru binele sau, inveti multe lucruri folositoare pe care nu le inveti la scoala de soferi si ca este recomandat pentru orice incepator, pentru sanatatea sa si, cu ocazia asta, ai posibilitatea de a te familiariza cat de cat cu motocicleta.

 

Din cate il cunosc eu pe MC nu cred ca ar sfatuii pe cineva sa-si ia din prima zx10

 

ba da, dar nu a zis "a, esti incepator? atunci iti recomand un zx10r de 185 de cai".

nu.

a zis comparativ care este diferenta dintre vitezane si care are sansele cele mai mari sa te tranteasca, incepator fiind, mers in oras 99%. mie mi s-a parut obiectiv. nu a insistat, nu a exagerat, si-a spus doar parerea bazata pe experienta personala si a tinut sa precizeze acest lucru.

 

in rest ,ca performante ,mi-e greu sa cred ca tu ,ca om ,poti simti acel 0,1sec pe care le pierzi pana la 200km/h(ca performanta). Dar ,ma rog ,voi sunteti reiserii si noi muritorii :)

 

diferenta nu e de 0.1, e destul de mare si sesizabila... ma refer la un cbr si la un zx10. oricum, lucrurile astea nu se povestesc, se simt la propriu de catre fiecare. sper sa aveti ocazia sa va dati toti pe miare noi si sa le si stoarceti putin, nu doar croaziera, si atunci fiecare o sa inteleaga. din citit pe forumuri si prin ziare nu prea ai cum sa-ti faci o impresie corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun din citite.Intr-adevar intre zx10 si cbr 1000rr este diferenta de vreo 0,2 sec ,dar asta pana la 200km/h. Si am mers si pe K6 si cbr1000rr si sincer ,CA OM ,nu pot seziza acea diferenta pana la 200km/h ,daca voi sezizati acea diferenta (care odata poate fi ,odata nu poate fi ,caci valorile acceleratiilor se dau ca o MEDIE a mai multor incercari) respectul meu ,desi ma indoiesc :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun din citite.Intr-adevar intre zx10 si cbr 1000rr este diferenta de vreo 0,2 sec ,dar asta pana la 200km/h. Si am mers si pe K6 si cbr1000rr si sincer ,CA OM ,nu pot seziza acea diferenta pana la 200km/h ,daca voi sezizati acea diferenta (care odata poate fi ,odata nu poate fi ,caci valorile acceleratiilor se dau ca o MEDIE a mai multor incercari) respectul meu ,desi ma indoiesc :peace:

Hai sa-ti spun diferenta din 1000RR si celelalte miare pe care tu nu ai simtit-o... :)

Cu 1000RR schimbi a intaia la 140 km/h iar la celelalte peste 170 km/h. Ce zici, s-o simtii chestia asta? Inteleg ca iti trebuie ceva experienta ca sa-ti dai seama de diferenta intre GSXR 2006 si ZX 10 2006 insa intre 1000RR si alta de o mie nu-ti trebuie decat un ochi aruncat pe vitezometru. :D

Te rog frumos nu mai lansa ineptii la adresa mea. Da, parerea mea este ca poti sa-ti cumperi orice motor chiar incepator fiind daca ai cap si realizezi ce trebuie sa faci si cand sa faci. Am avut o gramada de incepatori care si-au luat miare si chiar motoare mai puternice pe care i-am sfatuit si care culmea mi-au urmat sfatul iar acum dupa ce a trecut mai bine de un an au scapat doar doi dintre ei motocicleta de pe loc. In rest nu au avut nici un eveniment. Parerea mea este ca daca esti (cuvant urat) iti poti face felul si cu un 125. Daca realizezi ce se intampla cu tine poti folosii surplusul de siguranta pe care ti-l da orice motocicleta de 1000 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai mc....aloo, e DIMI....nu ai cum sa il faci sa creada altceva decat ce citeste in reviste.....normal ca nu simte diferente intre rr si zx sau k6....unde schimba el chiar nu prea sint asa ca nu ai cum sa il acuzi de rea-vointa ci doar de lipsa de cojones ..... :peace:

gandeste-te la el ca la un animal care il mai scoti din cusca cand esti plictisit.....ii dai de mancare si te intretine....al dimi adica...

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun diferenta din 1000RR si celelalte miare pe care tu nu ai simtit-o... :10:

Cu 1000RR schimbi a intaia la 140 km/h iar la celelalte peste 170 km/h. Ce zici, s-o simtii chestia asta? Inteleg ca iti trebuie ceva experienta ca sa-ti dai seama de diferenta intre GSXR 2006 si ZX 10 2006 insa intre 1000RR si alta de o mie nu-ti trebuie decat un ochi aruncat pe vitezometru. :10:

Te rog frumos nu mai lansa ineptii la adresa mea. Da, parerea mea este ca poti sa-ti cumperi orice motor chiar incepator fiind daca ai cap si realizezi ce trebuie sa faci si cand sa faci. Am avut o gramada de incepatori care si-au luat miare si chiar motoare mai puternice pe care i-am sfatuit si care culmea mi-au urmat sfatul iar acum dupa ce a trecut mai bine de un an au scapat doar doi dintre ei motocicleta de pe loc. In rest nu au avut nici un eveniment. Parerea mea este ca daca esti (cuvant urat) iti poti face felul si cu un 125. Daca realizezi ce se intampla cu tine poti folosii surplusul de siguranta pe care ti-l da orice motocicleta de 1000 cc.

1000rr-ul lui Bracio se duce pe la 150 in treapta 1 ,iar K6-le meu la fix 168 ,iar zx10-le tau ,CHIAR TU ,pe sbz ,ai spus ca s-a dus fix la 170km/h....asa ca las-o mai moale cu afirmatii "peste 170" :ok: . Da ,e o diferenta ,nu contest cei aproximativ 20km/h ,dar ma indoiesc ca in prima treapta ,oricare din voi ,duce mana TOTAL in gaz. Am obsevat si in filmuletele filmate de voi ,da o schimbi lejer pe a1-a la 150 la zx10(nu contest) ,dar te duci cam chicken cu mana in gazul ala ,adica o duci la 150 dar in nici un caz cu mana full-throttle si atunci pt ce sa schimb 1-a la 150-160 cand imi tremura chilotii sa nu mi-o pun in cap??!?! :peace: ;) ....aaaa ,am uitat ,da bine la cei care privesc filmul ,nu? :lol:

 

Nu inteleg cu ce am folosit ineptii la adresa ta ,cu ce te-am jignit eu ,ca am spus de cineva ca a adus aceleasi jigniri unor tipuri de motociclete exact ca tine!?!?! :)

 

bai mc....aloo, e DIMI....nu ai cum sa il faci sa creada altceva decat ce citeste in reviste.....normal ca nu simte diferente intre rr si zx sau k6....unde schimba el chiar nu prea sint asa ca nu ai cum sa il acuzi de rea-vointa ci doar de lipsa de cojones .....
Mai vorbim cand o sa ai TU cojones sa ii dai intr-a 1-a full-throttle ,pana atunci .... :P si succese in cursele ...de soareci :ok:

 

 

 

@MosCraciun ,hai sa-ti dau si citatul unde ziceai de 170km/h ca prinde zx10-le 2006 ,caci aici vad ca incepi sa MINTI(sau pe sbz?!....ma rog ,te hotarasti tu :lol: :ok: ):

ZX 10 2006 - La prima vedere o putoare in ture joase, dandu-te jos de pe ZX 10 2005. Insa asa cum au spus si ei, au lungit primele trei trepte. Prima treapta a fost testata de mine chiar in seara asta: 170 km/h FIX. asta inseamna ca a mai luat inca 4 km/h in plus fata de modelul anterior - cea mai lunga treapta primara dintre toate super-sportivele SBK.
Iti recunosti citatul banuiesc ,nu? :D Si acum intrebarea:unde ai mintit?...aici sau pe sbz?! :) Sincer ,pe mine ,nu ma intereseaza ,poate vor altii povesti ... :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine a zis de full-throttle ma revisto-bikere?!.....poti sa prinzi si in 2 km viteza maxima in treapta 1....conteaza ca duce cu vreo 20km mai mult ca un 1000rr....si stii de ce?! nu din vreun raport din cutie....ci din cele 2 mii extra rpm care le "poate" motorul.....dar deh.....honda "tine" mai multi km.....de ce oare? ca nu are atata presiune in motor? e un loc pentru fiecare firma in viata pilotilor, plimbaretilor si celor ca tine, posesorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine a zis de full-throttle ma revisto-bikere?!.....poti sa prinzi si in 2 km viteza maxima in treapta 1....
Iarasi te eschivezi ,dar m-am obisnuit cu tine.Pai daca nu-i dai full-throttle ,cum faci deosebirea intre un zx10 si un cbr1000rr?!?!!?! ;) :peace: .Apropos ,banuiesc ca stii ca la 1000rr-ul nou(de fapt un mic face-lift) i-au mai ridicat nivelul turatiei ,deci... :) .Tu zici ca nu din cutie ,poate era bine sa citesti si citatul pe care i l-am dat lui MC.Zicea ca are cel mai lung raport al primei trepte ,iar tu zici ca nu e din cutie.In final ,cum este reiserii mei....din carton? :D :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am beneficiat de un discount destul de frumos ,zic eu(binenteles de la tine era mult mai ieftin :) ) si decat sa dau 1000-2000 in plus(pret de reprezentanta) pe un R1 sau cbr(kawasaki era exclus din start-de fapt cel 2005 ar fi mers ,dar cel 2006.. :peace: ) ,mai degraba mi-am luat echipamentul de banii aceia.Ai prins ideea? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well, cum sint sigur ca nu ai fost nevoit vreodata sa faci vreo smecherie sa iti fie bine ci doar ai intins mana la parinti nu are nici un rost sa iti raspund, nu ai intelege :peace: ....si nu mai face cu ochiu asa "superior" ca nu esti deloc vreun descurcaret care e in stare sa dea vreun sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...