Sari la conținut

Cromare Decorativa


metallking
 Share

Postări Recomandate

s-ar putea sa te coste cam mult si nu stiu cat merita treaba asta pt ca ai zonedin cadru care sunt acoperite cu alte prostii(rezervor....) si ai da bani degeaba

macar daca dai bani pt crom sa fie la vedere

Poza din avatar e postata de mine pe forum...Cer drepturi de autor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi place cromul! De curand mi-am schimbat combinatia de culori de pa CBR-ul meu. Am vrut MULT sa-mi cromez pintenul, sa-mi slefuiesc jantele, dar ... nu am gasit pe cineva care sa cromeze plastic, sau, mai simplu, sa poata applica folie imitatie de crom fara sa faca "cocoloase". La primavara imi voi schimba chitul de lant, deci voi umbla la bascula care nu e din Al, deci vreau sa o cromez daca tot umblu acolo. Cred ca ma voi duce la aia de la Obor. Stiti voi pe altii mai buni/ieftini? Sau ... stiti pe cineva care sa poata croma plastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zicea robybiker, ziceti fratilor despre cromare, lasati-o ba cu drepturile de autor, mergeti pe chat cu glume. Din cate stiu eu, Pro-Bike a deschis un forum pentru ca cei pasionati de chestia asta sa sa poata ajuta sau sa schimbe impresii. Am vazut pe multe topicuri urmatoarea chestie: cineva deschide o discutie despre ceva, si doi mameluci se apuca sa se certe intre ei, fara legatura cu discutia respectiva, despre cine stie ce. Lasati-o ba moale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zicea robybiker, ziceti fratilor despre cromare, lasati-o ba cu drepturile de autor, mergeti pe chat cu glume. Din cate stiu eu, Pro-Bike a deschis un forum pentru ca cei pasionati de chestia asta sa sa poata ajuta sau sa schimbe impresii. Am vazut pe multe topicuri urmatoarea chestie: cineva deschide o discutie despre ceva, si doi mameluci se apuca sa se certe intre ei, fara legatura cu discutia respectiva, despre cine stie ce. Lasati-o ba moale!

deci hai sa vedem daca topicul asta a fost pus pt a fi de folos

mai dati si voi detalii despre cromare din tara

de prin alte orase,caci sigur sunt motociclisti peste tot :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata cam ce am gasit eu pe net:

 

http://www.duroterm.ro/servicii.html

http://www.gerom.com/second.htm

http://www.alfavega.ro/home.htm - si click pe servicii

 

 

Acum cine are intr-adevar interes poate cere detalii, preturi etc.

 

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata cam ce am gasit eu pe net:

 

http://www.duroterm.ro/servicii.html

http://www.gerom.com/second.htm

http://www.alfavega.ro/home.htm - si click pe servicii

 

 

Acum cine are intr-adevar interes poate cere detalii, preturi etc.

 

 

Bafta si drum uscat!

respecte pt informatiile puse

asa da :D sa tot fie ca tine

te salut MIELULE:))) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut informatii la firmele date mai sus de Mielu si am primit urmatorul raspuns:

Referitor cererii Dvs., va comunicam ca este de dorit ca

piesele sa

fie depuse in stare rectificata cu prezentarea grosimii de depunere.

Cromare decorativa L max = 560 mm; fi max = 400 mm;

Pret cromare decorativa = 3 euro/ dm2 pentru grosime de strat

0,1

mm.

Pret slefuire si lustruire = 0.8 euro/ dm2.

Piesele se livreaza cu Certificat de Inspectie corespunzator

stratului.

In speranta acceptului de pret si emiterii comenzii ferme, va

multumim. In cazul in care comanda este mai mare, preturile sunt

negociabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ robybiker - 10x - :P

 

@ Hadess - cui i-ai scris hombre? Ca eu am scris tuturor si nu am primit inca nici un raspuns! :D Se pare ca esti mai baftos ca mine!

 

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu se poate croma plastic din cate imi aduc eu aminte de pe la chimie.

2. La Aerostar in Bacau pretzul este de 0,3$/dm2 nichelat shi 0,7$/dm2 cromat. Pentru o treaba buna care sa tzina nichelezi shi apoi cromezi. Calitatea e suuuuper shi oamenii sunt destul de serioshi. Pe shefa de akolo o cheama Tataru. Am vazut cum itzi probeaza ei calitatea shi unu din teste este sa indoaie o tabla cromata la 90 de grade. La faza asta cromul n-a crapat, lucru care zic eu ca e notabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu se poate croma plastic din cate imi aduc eu aminte de pe la chimie.

2. La Aerostar in Bacau pretzul este de 0,3$/dm2 nichelat shi 0,7$/dm2 cromat. Pentru o treaba buna care sa tzina nichelezi shi apoi cromezi. Calitatea e suuuuper shi oamenii sunt destul de serioshi. Pe shefa de akolo o cheama Tataru. Am vazut cum itzi probeaza ei calitatea shi unu din teste este sa indoaie o tabla cromata la 90 de grade. La faza asta cromul n-a crapat, lucru care zic eu ca e notabil.

0,3$/dm2 nichelat shi 0,7$/dm2 ????nu cred ca ar fii chiar asa de ieftin,

si mai o chestie nichelatul este nichelat...are culoarea galbuie si este un strat destul de fin

iar cromatul are luciul argintiu si este mult mai lucios

in nici un caz nu se nicheleaza si peste se cromeaza,eu am fost in fabrica in elba timisoara si am vazut procesul

cit despre cromarea plasticului se cromeaza la elba in timisoara dar este un strat foarte fin si nu rezista mult la contactul cu apa si umiditatea,eventual dupa ce se cromeaza plasticul se sufla un strat fin de lac si asa ar mai merge

stiu ca se cromeaza plastic la elba,deoarece sunt unele faruri care le produc ei si sunt complet de plastic

 

salut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0,3$/dm2 nichelat shi 0,7$/dm2

este 3 dolari nichelatul si 7 dolari cromatul la dm2 cu tot cu slefuirea pieselor

nu poate fi 0,3-0,7 centi ar fi prea de tot :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mielule, am scris la doua din alea, dar numai una mi-a raspuns. NU mai stiu la care, ca am pierdut mailu, dar au raspuns repede. Nu am dat numele firmei pt ca nu stiam daca am voie.

 

@roby: din cate stiu eu asa se face, intai se nicheleaza, si apoi se cromeaza. Ba parca se pune si un strat de inca ceva netal inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se pune nichel peste crom! se curatza bine si apoi se baga la baia de cuprat!adica se acopera cu un strat de cupru.faza e cromul tine mai bine pe cupru decat pe fier si cuprul tine lok de "lipici" foarte bun! si mai e misto k nu rugineste!si mai stiu cefva...daca are cineva idee...se pot obtine cromari cu nuante de la silver.la auriu ,irizatii albastrui si exsista si crom negru...aaaaa ce ziceti de treaba asta?!aaa era sa uit si dupa ce iese din baia de cupru se baga la cromat! am o carte tehnica despre cromat! scrie tot..asa ca stiu c zic!bafta la toata gasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. S-ar putea sa ma fi incurcat in dm2 shi in pretzuri, ceea ce tzin minte exact e ca ma costa cam vreo 100$ m2

2. Desprefazacealalta, eu am discutat cu sefa de la galvanizare (prietena de familie) shi mi-a spus ca intai se nicheleaza shi dupa aia se cromeaza, adica crom peste nichel. In fine... mie nu mi-a placut niciodata chimia shi daca femeia asa mi-a zis am presupus ca asa este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai indicat este sa duci inainte de cromat spitele si cercul,butucul...la un atelier care se ocupa cu centrat roti,atelier de reparat biciclete este chiar indicat ca aia centreaza o gramada de roti,indicat este sa desfaca ei roata si tot ei sa o monteze...

numai bine salut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Elba Timisoara pretul e cam 0.8EURO/dm patrat. Dureaza cam o luna jumate. Piesele trebuie bine slefuite pentru a iesi calitate. Ei le slefuiesc, dar le slefuiesc ca pe ale altora nu ca pe ale lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Elba Timisoara pretul e cam 0.8EURO/dm patrat. Dureaza cam o luna jumate. Piesele trebuie bine slefuite pentru a iesi calitate. Ei le slefuiesc, dar le slefuiesc ca pe ale altora nu ca pe ale lor.

bine ai venit printre noi cornel numai bine si cromeaza cit poti la elba timisoara ca stii bine ca merita

salut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La atelierul de pe Magura Vulturilor mi-a luat 120000lei pt nichelat bucata asta de toba.

Specifica te rog si orasul unde ai facut cromarea

Nu toti care intra sunt din acelasi oras si ar fii mai bine sa pui adresa exacta strada zona oras ar fii mai folositor pt toti care vor sa cromeze :(

salut respecte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bucuresti pe la iancului si a iesit ca un cacao.Se vede diferenta intre bucata asta si restu tobei.Si astia ccica sunt cam cei mai buni din Bucuresti.N-ai sa vezi ca-mi misc eu bucile pina la Timisoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bucuresti pe la iancului si a iesit ca un cacao.Se vede diferenta intre bucata asta si restu tobei.Si astia ccica sunt cam cei mai buni din Bucuresti.N-ai sa vezi ca-mi misc eu bucile pina la Timisoara

eu ma refeream cai daca stiti adrese de la ateliere de cromare unde iasa bine cromul sa puneti adresa completa asa ajutam lumea care nu stie unde cum si ce cromeaza

sal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca mai bine va duceti la firme mari(ex Elba sau alea pe care l-a pus mileu p'aici) ca ei trebuie sa aiba si calitate. Ca asa, un nea' Vasile cu baie de crom face la ochi si d'aia nu iese nimic. Dai un ban dar stii ca face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, la Elba daca nu e bine cromat ceva o cromeaza din nou sau daca sunt locuri mai ascunse care se pot eventual vopsi, partile respective nu se pun la calcul si renunti sa le cromenze din nou. In momentul in care o faci legal poti sa ai pretentii la calitate si garantie.

Apropo sa stiti ca se lucreaza si la negru la Elba dar iese cam cu o treime mai scump decat legal!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...