Sari la conținut

Cromare Decorativa


metallking
 Share

Postări Recomandate

Pentru s-kidu' .

Daca am intzeles bine esti din iasi asa ca meri pina la tehnoton si vezi la ei cit este decimetru patrat de cromare artizanala. Ar trebui sa nu fie foarte mult, singura conditzie (si sfat in acelasi timp) este sa-tzi slefuiesti singur piesele. Oamenii de acolo nu stau mult la slefuit si cum dau de un pic de luciu trec la cromat. Le slefuiesti oglinda - iese cromarea oglinda. Asta daca vrei sa cromezi.  :(

mda...astia ..din catre imi aduc eu aminte i-au cerut 60 de euroi lui cristi (bulbucatu :) ) petru un marat de sissy bar pentru kawa en 500....o amarata de tzeva de fapt.

la pretul asta...o aducea din germania..originala + toate taxele

 

daca ai vreo pila acolo ..zi si cum putem aranja si noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se mai poate man. A-ntzarcat balaia. Unde mai pui ca baile sunt vechi tare. Daca au cerut 60 E inseamna ca atit a iesit la suprafatza + regia fabricii :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!!

in iasi doar la CFS crom industrial :) , iar la TEHNOTON=scump, se intra greu, piese mici :) , la FORTUS cred ca nu se mai face au inchis baia.... :)

doar daca a mai aparut la patronii astia si nu stim noi dar nu cred

ramane sa cumparam noi una..... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( daca e asa e nashpa...stizti cat dureaza sa pui pe picioare o baie de crom?:)) prea mult si costurile...plus ca treaba serioasa adica ceva de caitate se face cu ajutorul cuiva calificat la asa ceva! deci cine e interesat sa se uite la ce adrese de intreprinderi ai convin.apropo de pretz calitate si mai zik eu aici...distanta :)...oricum cred ca ce-a mai valabila oferta in cazul meu de ex este la bacau..deci respectele mele BLOOM sal la toata gasca...numai bine!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este cel mai bine. Din ce am vazut la adresele celea mi se pare a fi o treaba serioasa. Este preferabil un ban in plus ca sa potzi emite pretentzii la calitate. Ca sa faci o baie de cromare te apuca bitzu numai cind te gindesti la cit dai pe materiale, mai platesti si un om sa-tzi faca treaba buna, ca nu poate face oricine cromare si pe urma te miri ca vine unu altu si spune ca iei prea mult. Pai te lasi pagubas. Si pe linga cromarea in sine mai pui si slefuirea care nu este o treaba chiar usoara (mult timp si rabdare cit cuprinde). Cine vrea sa cromeze cu adevarat pune piesele in rucsac (daca incap :( ) si se duce pina la una din intreprinderi, se intzelege cu oamenii, si primeste piesele acasa cu certificat de calitate.

Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Genti de aluminiu se pot nichela? nu ma pricep.As vrea sa nichelez gentile de la motorul din poza.Daca se poate face elba asa lucrari?Cum poti sa iei cu elba legatura?

Nu se cromeaza piese de AL la Elba di pacate. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Eu mi-am cromat piesele la un atelier de pe Magura Vulturului (Bucuresti, cum intri de pe Sos. Iancului, la 100 m pe dreapta e o poarta rosie pe care scrie "Acoperiri metalice").

Au iesit beton pentru ca le-am facut bec inainte. Astept sa treaca ceva timp ca sa-mi dau cu parerea despre durabilitatea lor, daca nu impusca rugina prin ele. Sfatul meu, daca se duce cineva acolo sa dea piese la cromat, sa le unga cu vaselina inainte, ca mosu' de-acolo le pune pe raft si le cromeaza cand are el timp liber - la mine a durat o luna. Daca nu le ungeti, de la umezeala apar mici puncte de rugina care se vor vedea sub crom (ca doar nu le-o da la slaif inainte, desi el asa se lauda).

 

 

si cat te-a costat sa cromezi toate piesele???

 

Dupa cum zicea robybiker, ziceti fratilor despre cromare, lasati-o ba cu drepturile de autor, mergeti pe chat cu glume. Din cate stiu eu, Pro-Bike a deschis un forum pentru ca cei pasionati de chestia asta sa sa poata ajuta sau sa schimbe impresii. Am vazut pe multe topicuri urmatoarea chestie: cineva deschide o discutie despre ceva, si doi mameluci se apuca sa se certe intre ei, fara legatura cu discutia respectiva, despre cine stie ce. Lasati-o ba moale!

 

 

 

ok...am vz ...700 000 pt un simson...sincer nu e mult...dar cum trebuie sa le pregatesti? dak toba sau cotu mai are ceva crom pe ea , dar e varza , trebue sa-l dai jos? sau de asta se ocupa mosu ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....la un mz es 175...toba , far, cadru, suport bagaj.....tot ce se putea croma as fi cromat eu si janta da e de aluminiu.....vro 5 sute de mii....daca te ntelegi cu baietii...si le si sableaza ei acolo....nu ramine pic de rugina.....toate astea in Ploiesti...uztel...da doar cu intrare... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Fratilor, am urmarit, am citit, am mers pe link-uri... sincer

nu m-am ales cu prea multe...

 

ELBA, Tehnoton, Mosul cu pricina...

 

Propun sa abordam tematic si serios problema.

Daca cineva stie si poate sa bage mana in foc

pentru una dintre solutiile/firmele pe care le stie,

sa o faca.

 

Altfel povestea cu cromul prost e foarte trista,

iar Romania, tin minte din vremurile Ceausiste,

nu se numara printre cele cu prestari performante.

 

Asha ca, daca nu si-au luat scule/tehnologie intre timp

suntem un pic in pom.

 

Vreau sa-mi cromez oareshce pe la motor [Virago] si

vreau ceva de calitate. Sunt dispus sa platesc tributul,

cat or cere ei acolo, dar sa stiu ca-i treaba nemtzeasca.

 

Asha dar, eu unul, am sa iau treaba in serios si ma voi

documenta/informa si sper sa gasesc frun "neamtz"

care sa faca treaba ca lumea.

 

In rest, cine si-a facut sa vorbeasca... cine si-a facut

si a si verificat in timp sa vorbeasca de doua ori!

 

In rest, o tara de crom!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Fratilor, am urmarit, am citit, am mers pe link-uri... sincer

nu m-am ales cu prea multe...

 

ELBA, Tehnoton, Mosul cu pricina...

 

Propun sa abordam tematic si serios problema.

Daca cineva stie si poate sa bage mana in foc

pentru una dintre solutiile/firmele pe care le stie,

sa o faca.

 

Altfel povestea cu cromul prost e foarte trista,

iar Romania, tin minte din vremurile Ceausiste,

nu se numara printre cele cu prestari performante.

 

Asha ca, daca nu si-au luat scule/tehnologie intre timp

suntem un pic in pom.

 

Vreau sa-mi cromez oareshce pe la motor [Virago] si

vreau ceva de calitate. Sunt dispus sa platesc tributul,

cat or cere ei acolo, dar sa stiu ca-i treaba nemtzeasca.

 

Asha dar, eu unul, am sa iau treaba in serios si ma voi

documenta/informa si sper sa gasesc frun "neamtz"

care sa faca treaba ca lumea.

 

In rest, cine si-a facut sa vorbeasca... cine si-a facut

si a si verificat in timp sa vorbeasca de doua ori!

 

In rest, o tara de crom!

Bafta

 

man,da de ce scri asa,in randuri scurte?parca scri versuri....

 

ref la cromat,daca faci "pe bune" te costa f mult,si nu merita....

mai bine cumperi din catalog,piesa gata cromata,noua...

zic,nu spun.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,da de ce scri asa,in randuri scurte?parca scri versuri....

 

ref la cromat,daca faci "pe bune" te costa f mult,si nu merita....

mai bine cumperi din catalog,piesa gata cromata,noua...

zic,nu spun.

B.

 

am monitoru' mic, frate... nu incape propozitia!

 

ref la "pe bune" ai si tu dreptate.. de ce sa-mi bat capu'

decat sa-i dau banii lui Dorel, mai bine comand la Fritz

si am rezolvat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

poate spun o prostie mai mare ca mine, dar, sper sa nu fie cu suparare....ca o alternativa la cromare decorativa, nu s-ar putea slefui metalul pana la stadiul de "oglinda" dupa care, sa se protejeze cu un strat subtire de lac, aplicat la pistol?Bineinteles...trebuie sa fii atent sa n-o zgarii, dar, care din voi nu tine la motorul lui?:smoke: Mi se pare o solutie relativ simpla si ieftina...depinde cat e de viabila.Astept parerile voastre, si inca o data scusa daca am zis o prostie.

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o prostie...dar CHROME IS CHROME. :smoke: si despre asta se dicuta aici..de aia am deschis topicull..

am ceva....a aparut recent..adica atunci cand am deschis topicul..nu era.... cred ca se numeste goldtouch.ro sau cam asa ceva..oamenii zic ac sunt din bucursti si fac acoperiri cu aur :banana: si cu crom... eu zic sa cautati pe google..pentru mai multa siguranta.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...