Sari la conținut

Accident Saftica


1n$4n3
 Share

Postări Recomandate

Daca ati sti cati conduc motociclete pe strazi de ani buni fara sa posede permis ati ramane trazniti.Multi dintre ei fiind chiar printre voi.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..."ce daca nu avea permis"..."irelevant"...." am avut 4 masini in 11 ani"...etc........Acum am aflat si raspunsul la intrebarea mea. Ce au unii in cap ? KAKAT ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...iesise pana la paltinu fara permis. Sunt curios daca era motocicleta lui...si daca nu, ce parere are proprietarul?

 

1) Din cate mai tin eu minte legislatie e considerat culpabil si proprietarul unui vehicul care il incredinteaza cuiva fara carnet corespunzator?

 

2) Miile alea de km pana la urma le-a facut pe moto sau cu alte categorii? (masina, camion, etc)

 

3) Se traieste bine mersi fara splina, bunica mea o are extirpata de vreo 40-50 de ani (acum are 82). Si mai am si alte rude care au patit-o, cam toti din cauza pietrelor. Din ce stiu se tine un fel de regim (fara mancaruri grase)

 

4) Parca luna asta au anuntat ca politistii or sa aiba voie sa traga direct cu pistolul in cei urmariti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg, si-a lasat motorul spre reparatie la un amic. Amicul, se pare neavand permis, dar mergand pe moto de vreo 10 ani (!!!), a iesit la niste teste pe DN1 si la un momentdat o duba i-a virat brus in fata, de pe contrasens, peste linia dubla continua.

 

Pilotul este la reanimare, splina scoasa iar prietena, care ii era pasagera, tot la spital cu fracturi minore...

 

Mai multe detalii nici noi nu stim, momentan abia s-a terminat operatia. Motorul, un Ninja ZX7R din '99, se pare ca este dauna 80%.

 

Cum aflu mai multe detalii... vi le comunic :|

 

 

Un prieten era prin zona si a facut niste poze la accident. Sper sa fie asta...nu cred ca a mai fost unu la saftica de atunci. Nu stiu nimic de starea pilotului sau a pasagerei. Cand a ajuns acolo deja erau 2 salvari in drum spre Bucuresti. Sanatate maxima la amandoi.

 

p.s din ce am citit pana acum la ce a postat lumea.....Nu inteleg ce treaba are experienta cu carnetul. Daca tin permisu in dulap 3 ani inseamna ca merg de trei ani..? Omu a avut ghinion , poate ca il si manca in poponeata...sincer cred ca avea viteza destul de mare mai ales ca era si ud pe jos si cu pasagera. Ma intreb oare ce protectii purtau...daca purtau. Mai ales pasagera ca deja vad ca e o moda sa iti plimbi cu motoru pitzipoana pe tocuri si gentutza. Nu acuz pe nimeni si nu dau cu pietre. Fiecare e responsabil pentru el si conduce cum il taie capu. Inca o data insanatosire grabnica si asfalt uscat .

post-41494-1245403374_thumb.jpg

post-41494-1245403394_thumb.jpg

post-41494-1245403424_thumb.jpg

post-41494-1245403443_thumb.jpg

post-41494-1245403452_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine inchideti topicu asta, ca vad ca deja are alte conotantii, fiecare doarme unde isi asterne, nu inteleg ce va F**E pe voi grija altuia, vedetiva de vietile voastre, si daca doamne fereste o sa o patiti vreodata, rugativa sa nu dati peste unu ca voi care sa intrebe mai intai are bah permis? sau ce facea mah suferea de el? in loc sa ii dati primul ajutor si sa il ajutati cu orice puteti, astea inseamna sa fi om si nu animal "preteni" forumisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine inchideti topicu asta, ca vad ca deja are alte conotantii, fiecare doarme unde isi asterne, nu inteleg ce va F**E pe voi grija altuia, vedetiva de vietile voastre, si daca doamne fereste o sa o patiti vreodata, rugativa sa nu dati peste unu ca voi care sa intrebe mai intai are bah permis? sau ce facea mah suferea de el? in loc sa ii dati primul ajutor si sa il ajutati cu orice puteti, astea inseamna sa fi om si nu animal "preteni" forumisti.

Eu il ajut cu in permis facut in fotoshop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine inchideti topicu asta, ca vad ca deja are alte conotantii, fiecare doarme unde isi asterne, nu inteleg ce va F**E pe voi grija altuia, vedetiva de vietile voastre...

Pai tocmai asta nu pricepi tu tati....ca nu F**E grija pe nimeni de tovarasul tau, lumea isi vede viata ei, stai linistit. De rest se ocupa SMURD-ul si medicii...Politia.... Lumea doar comenteaza un caz aici SI ATAT. Putea sa fie in locul lui altcineva, poate Nicu tovarasu' meu cu carnet, asa ca nu te mai acidula aiurea pe acilea.... :cheers:

 

Mai bine ti-ai fi folosit verva asta "tovaraseasca" asta vorbind cu prietenul tau sa-l convingi sa faca un mic efort in toti astia 7-8 ani sa-si ia o amarata bucata de plastic, daca tot era atat de talentat in condusul motocicletei.

 

Acum vii aici sa tii la altii lectii de etica ?

 

Ce plm....chiar esti "cam" lipsit de bun simt, ca sa zic asa....

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este un kawasaki zx-7 din 99 ... era tipla si nu era la reparat ! ( nu stiu de unde zici tu de reparat )

 

replica asta imi aminteste de mexicanu ala de anu' trecut care s-a mucit prin militari si proprietarul (trecand peste faptul ca tovarasul lui, un alt maestru fara carnet e mort) incerca sa ne lamuresca pe noi ca suntem prosti si ca nu era un k7 ci un k8 de 10.000 de euroi.

 

( impactul sa intamplat la viteza de maxim 40-45km/h ) zic asta deoarece acul sa blocat la 35-37 km...

 

ce-mi place si asta. regula aia cu vitezometrul blocat nu se aplica daca se blocheaza la 160 cand rastoarna berbecul o dacie.... avea 80 domle, s-a dat acu' peste cap... dar acum e ok... acum s-a blocat bine

 

Si zic eu sa va mai ganditi ca el asa fara permis poate merge mai bine ca unii dintre voi si poate e mai prudent in traffic decat voi ! si zic voi de cei care sunteti cu biblia la subtioara si acuzati in necunostinta de cauza !

 

bat ofcorz mai friend. toti astia fara carnet merg mai bine decat noi. mi se pare foarte normal.

 

PILOTUL este tovaras foarte bun cu mine, iar in momentul accidentului eram cu el, cum a zis si Lazer soferul daciei a franat moment in care eu am trecut, imediat dupa sa intamplat incidentul, total din vina soferului, asta ca sa fie foarte clar ce sa intamplat.

 

Cat despre pilot, are mult mai multa experienta si manevreaza mult mai bine motocicleta si masina mai bine decat majoritatea dintre noi, asa ca daca nu il cunoasteti parerea mea nu aveti nici un drept sa il criticati. Sunt destui care pot sa confirme ce sofer este asa ca ciocu mic.

 

Aici imi permit sa te contrazic. Manevreaza motocicleta foarte prost. Mai prost decat tine. Tu ai trecut pe langa... el nu. Ba chiar o manevreaza mai prost decat majoritatea. Majoritatea nu cad, el da. Vina soferului care e? Ca a franat? Sau poate ninjalaul tipla nu avea frane. Sau poate erau mai proaste decat ale unei dacii papuc frigorifica. mmmm.... sau poate nu avea manual cu instructiuni. "cand vedeti luminite rosii in fata apasati maneta dreapta.

 

 

 

Cat despre faptul ca nu are permis este irelevant in ceea ce sa intamplat, are permis de 10 ani, insa cum am spus si mai devreme este mult mai experimentat decat multi depe acest forum. Accidentul se producea chiar daca are sau nu permis, de accea zic ca este irelevant. Apropo de unde stiti voi ca are sau nu permis? Eu zik sa va vedeti de treaba voastra.

 

aici ai dreptate. Accidentul se intampla si cu si fara. Diferenta e urmatoarea:

 

-cu permis nu era vina lui

-fara permis e vina lui in exclusivitate.

 

Pt cei care considera ca cei care merg fara permis sunt inconstienti, ce parere aveti despre cei care platesc sa iti ia permisele si habar nu au sa plece dupa loc si habar nu au ce sunt alea oglinzi si ce e ala trafic?! Da in state se respecta legile, daia vin americani la noi si omoara tot ce vad in fata nu?(vb lu puya - coincidenta) Terminati cu remarcile astea de prost gust.

 

Pai si despre ei avem aceeasi parere proasta. Te incalzeste cu ceva ca nu numai despre tovarasul tau credem ca e un inconstient bun de parnaie?

 

P.S Fara splina traiesti o viata normala, splina are rol in fluxul sangelui, in imunitate si in stocarea sangelui in vederea efortului.

 

mmm... vand splina in stare buna de functionare, mici defecte optice. Unic propietar, service ireprosabil numai cu piese de origine.

 

clarificare.. sus-numitul accidentat ( nu dau nume, nu are rost ) are permis de ceva ani buni... numai ca nu are cat. A .. de ce nu si-a luat-o numai el stie... asta e putin relevant oricum...

 

aaaaa.... mult mai clar atunci. carnet de note are? ca si ala e de folos.

 

am explicat relevanta mai sus... dar nu pricepeti.

 

De ce nu si-a luat-o? Pai pot exista mai multe explicatii. Din pacate cred ca obisnuinta de a se c.a.c.a in gura legii este cea mai plauzibila. Ca asa ne-am obisnuit. Mai o spaga aici, mai una dincolo. Alte explicatii ar mai fi lipsa actelor. Perfect plauzibila. 10 ani? Sau poate nu stie sa scrie si sa citeasca. Nu e plauzibil daca are categoria B.

 

Dap. Nepasarea e.

 

 

Sanatate maxima... Bulan exagerat... si asfalt... BUN ( nu conteaza ca-i uscat sau ud :cheers: ... cel putin nu pentru mine ) .. importante sunt rotile pe asfalt ( sau ma rog, macar una :banana: ) si vantul in fata....

 

 

va saluta lemurul...

 

conform legii e vorba de doua roti.

 

Cat despre bulan, prefer sa las bulanul pe ultimul loc. In primul rand va doresc bun simt exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru voi cei care nu aveti ce face si stati pe forum si va dati ......

P.S Fara splina traiesti o viata normala, splina are rol in fluxul sangelui, in imunitate si in stocarea sangelui in vederea efortului.

Rugativa sa nu patiti ce au patit alti, ganditi si pentru altiatunci cand sunteti in trafic, asta spre binele vostru.

 

Toate cele bune tuturor, asfalt uscat.

 

 

de asta nu am mai intrat de mult pe forum... ufff... cineva pateste ceva... restul lumii arunca cu pietre....

 

clarificare.. sus-numitul accidentat

... si asfalt... BUN ( nu conteaza ca-i uscat sau ud :banana: ... cel putin nu pentru mine ) .. importante sunt rotile pe asfalt ( sau ma rog, macar una :lol: ) si vantul in fata....

 

 

va saluta lemurul...

 

 

Ma prietene,'Preacuviosul_Mihail' din ce fund al moldovei esti frate??? ....

ORICE ACCIDENT ESTE UN EVENIMENT EVITABIL!!!

 

 

Mai bine inchideti topicu asta, ca vad ca deja are alte conotantii, f.....

fi om si nu animal "preteni" forumisti.

 

Ce sa mai am ramas fara cuvinte, dar asa cum intotdeauna se intampla ,nu toti oamenii au dispozitivul necesar sa inteleaga limba romana.Pana acum nici unul dintre voi nu a inteles si pot pune pariu ca nici in 100 de ani nu v-or intelege ca nu se acuza specimenul in particular(specimenul fiin cercopitecul care face buf fara carnet desi are experienta cat alti o mie fara buf si cu permis) ci se acuza atitudinea in sine.Si anume mersul fara permis , crasa inconstienta a celor care fac asa ceva si tembelitatea morbida a celor care afirma ca nu ai nevoie de permis sau la ce te ajuta. La ce ar putea ajuta oare daca EU ma sui intr-un tir pentru ca EU cred ca sutele de mii de km cu masina imi dau suficienta experienta sa il conduc ,iar conducandul sa omor 3-4 motociclisti care merg pe linia de mijloc a soselei.Norocul lor ca nu ma sui intr-un tir , nenorocul nostru ca traim in romania si aici exista o educatie inca din copilarie de a dispretui tot ce inseamna lege , ca in alte state civilizate politia nici nu sta de vorba cu tine si te si baga la puscarie pentru orice incalcare a legii e un lucru demonstrat. Ca in romania civilizatia este undeva foarte departe de noi nu cred ca mai trebuie demonstrat, cum ar spune cineva avem o tara frumoas pacat ca e locuita de romani. Procentual vorbind suntem de o nesimtire,obraznicie,prostie,impertinenta si ipocrizie enorma, cand te uiti la toti pitpalacii din trafic cum se cred ei bazati in masiniile lor , cum ii doare in pasipe de orice inseamna regula de circulatie sau bun simt, te gandesti ca e pacat ca arabii nu ne au si pe noi in vedere la organizat atentate. dar asta deja devine o solutie prea dura :cheers:

 

Oricum e bine ca astfel de omuleti mai se tavalesc poate din zdruncinatura se mai trezesc desi slabe sanse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...