Sari la conținut

chit ambreiaj hidraulic


Postări Recomandate

E cumparata de pe ebay,50 de dolari a fost cu adusul acasa cu tot. Reglaje si altele se vad destul de clar in poze,nu cred ca`si au rostul intrebarile cum ai reglat ce ai reglat cum se regleaza...se regleaza exact ca orice ambreiaj ori de sus de la maneta ori de jos de la surub.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E cumparata de pe ebay,50 de dolari a fost cu adusul acasa cu tot. Reglaje si altele se vad destul de clar in poze,nu cred ca`si au rostul intrebarile cum ai reglat ce ai reglat cum se regleaza...se regleaza exact ca orice ambreiaj ori de sus de la maneta ori de jos de la surub.

Bafta

 

 

super omule :disappointed: .. de cat timp o ai ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Foarte ingenios sistemul hidraulic pt. ambreaj creat din cele 2 pompe.Eu am doar o intrebare,crezi ca as putea face si eu un sistem daca nu am parghia aceea la ambreaj?La mine cablul intra direct in capacul ambreajului.Pun si o poza sa vedeti despre ce e vorba...

post-11243-1258753203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte ingenios sistemul hidraulic pt. ambreaj creat din cele 2 pompe.Eu am doar o intrebare,crezi ca as putea face si eu un sistem daca nu am parghia aceea la ambreaj?La mine cablul intra direct in capacul ambreajului.Pun si o poza sa vedeti despre ce e vorba...

este foarte greu sa faci asa ceva pe rotaxul ala,stiu sistemul si e destul de ciudatel.

Ar merge sistemul cu actionare finala pe cablu dar trebuie sa etansezi locul unde intra cablul si sa gasesti o prindere pentru pompa finala,eu nu m-as complica mai ales ca nu are un ambreiaj tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

eu nu inteleg un lucru: cum reglezi cursa tijei care actioneaza ambreiajul? pentru ca in timp ce la cablu actiunea este directa, si distanta cu care se actioneaza maneta se pastreaza si la ambreiaj, acele pompe de frana pot indroduce niste rapoarte de multiplicare/demultiplicare a fortei si implicit a distantei, si te trezesti ca tragi maneta pana la capat dar nu debreieza complet. sau ca debreiezi prea tare(cel mai probabil sa se intample la mine, pt ca am un melc care transforma miscarea de tragere a sufei in miscare de apasare a unei tije, tija care ajunge astfel sa se deplaseze foarte putin in operare normala. daca folosesc acest sistem, si pratic trag prea tare de ambreiaj, stric ceva?)

 

 

salutare

am cumparata un kit de ambreiaj hidraulic (pbr mecdraulic) si vreau sa-ti spun ca ai avut dreaptate, nu-mi lucreaza ca cel pe cablu, adica daca strang maneta la maxim, are defapt cursa 1 cm jos la ambreiaj. e reglat la maxim din maneta si nuj ce sa-i fac ... imi patineaza in 1-a cand e strans maxim moto pleaca de sub mine. vreun sfat careva/ceva?

 

mentionez ca i-am pus un distantier de 1 cm si tot imi patineaza... ce sa-i fac sa-i maresc cursa? o fi stricat sa lucreze doar 1 cm?

Editat de Dani4ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

am cumparata un kit de ambreiaj hidraulic (pbr mecdraulic) si vreau sa-ti spun ca ai avut dreaptate, nu-mi lucreaza ca cel pe cablu, adica daca strang maneta la maxim, are defapt cursa 1 cm jos la ambreiaj. e reglat la maxim din maneta si nuj ce sa-i fac ... imi patineaza in 1-a cand e strans maxim moto pleaca de sub mine. vreun sfat careva/ceva?

 

mentionez ca i-am pus un distantier de 1 cm si tot imi patineaza... ce sa-i fac sa-i maresc cursa? o fi stricat sa lucreze doar 1 cm?

 

Si eu am montat un kit de la Gas Gas pt 250 4t si pana se incalzeste uleiul din motor intradevar nu debraiaza complet dar dupa ce intra in temperatura normala de utilizare debraiaza complet la jumatatea cursei manetei. Cand am luat motorul nou la rece nu debraia complet, asa ca am inceput eu reglajele cablului de ambreiaj si la prima cursa cand am incins-o pe o panta nu a mai cuplat de loc. Sunt foarte multumit de ambreiajul hidraulic de la Gas Gas pt Yamaha 250 4t, nu ai de facut nici un reglaj, dupa un an functioneaza na in prima zi. Pret kit 175 euro.

Si intradevar cam un cm lucreaza, dar se pare ca pt motorul de pe Yamaha WR250 4t este de ajuns.

Editat de edi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"chinezarie" pusa pe un YZ 400..daca vreti poze mai clare fac maine cu aparatul astea sunt cu telefonul facute.Merge mai usor ca un MAGURA montat pe un CRF 450. In schimb nu stiu cat o sa tina....

 

Caut si eu un sistem mai usor de a folosi ambreiajul si ma tenteaza un kit hidraulic ca-i ieftin.

Dupa mai mult de un sezon de utilizare, poti sa-mi spui cum se comporta kitul? E bun de ceva? Cablul care trage tija se poate schimba? Cam ce cursa are varful cablului la o tragere completa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu un sistem mai usor de a folosi ambreiajul si ma tenteaza un kit hidraulic ca-i ieftin.

Dupa mai mult de un sezon de utilizare, poti sa-mi spui cum se comporta kitul? E bun de ceva? Cablul care trage tija se poate schimba? Cam ce cursa are varful cablului la o tragere completa?

Ieftin? Sa nu iei chinezarii de 50e de pe e-bay ca nu faci afacere. Cauta un kit complet profi sau vei blesema zilele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...