Sari la conținut

Tur de 4 zile in Apuseni...


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Maxim 2(doi) si cu mine 3, mai multi strica!!! DECI; Traseul ar fi urmatorul;BUC-PITESTI-HOREZU-NOVACI-Transalpina-SEBES-Zlatna-Rosia Montana(ABRUD)-Campeni-Albac(Pestera Scarisoara) -Nucet-E79 spre Cetatile Ponorului-Stana de Vale-( intrebare; Se poate ajunge pe vreun drum pana in E60, Huedin?)- CalateleBeis-( exista vreo forma de drum spre Horea?)daca NU, atunci-E60, Luna de Sus- Boisoara-Cheile Turzii-pe E75,Lupsa-ABRUD-Brad- pe 78 catre DEVA-HATEG- Sarmizegetusa-PETROSANI-pe 7A catre Lacul Vidra-LOTRU-VOINEASA- BREZOI-VAlcea...apoi la alegere spre Bucale! M-am ghidat dupa o harta veche, daca am gresit sper sa ma corecteze cine stie si astept de la colegii motoristi orice info despre traseul stabilit de mine pt ca nu am mai fost niciodata pe acolo! Multumesc anticipat. Traseul il voi face in luna august in sapt in care are loc si intrunirea de la Hunedoara( asta pt ca as vrea ca noaptea de sambata sa o dormim la intrunire, liniste ca liniste da mai trebuie si balamuc!), adica cam pe data de 11-12 august sa plecam, miercuri sau joi ( dis de dimineata) si duminica seara( noaptea) sa revenim la Bucalesti. Se cere disponibilitate la distractie si stres prelungit.., nu mai trebuie sa specific ce conditii trebuie sa indeplineasca mobra pt ca se subintelege! Cine mai are intrebari si e interesat.., va rog cu ele! :P PS Se doarme la cort, se manca conserve si se face sex cu Mos Martin! Revin cu amanunte pe parcurs. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din Albac pana la Horea este asfalt.din Horea 5 km in sus este drum mai aiurea pana la Moara Dracului.De la Moara Dracului care de fapt ii pct de colectare al lemnului ai 2 optiuni:

1.asfalt (ajungi in satul Matisesti o zona super frumoasa)

2. drum forestier ca sa ajungi unde intoarce uliu' cu frana de mana (satul Trifesti, zona mai misto ca cea mai sus mentionata)

 

Drumul asta il stiu eu catre Horea.Se poate sa fie si alt drum (forestier cel mai precis) care sa ajunga la Horea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din Albac pana la Horea este asfalt.din Horea 5 km in sus este drum mai aiurea pana la Moara Dracului.De la Moara Dracului care de fapt ii pct de colectare al lemnului ai 2 optiuni:

1.asfalt (ajungi in satul Matisesti o zona super frumoasa)

2. drum forestier ca sa ajungi unde intoarce uliu' cu frana de mana (satul Trifesti, zona mai misto ca cea mai sus mentionata)

 

Drumul asta il stiu eu catre Horea.Se poate sa fie si alt drum (forestier cel mai precis) care sa ajunga la Horea.

Multam pt informatii.., cine mai ma poate ajuta cu amanunte despre traseul facut de mine e rugat sa o faca! Pt The One Forever, daca Nick Sandler a facut de 7 (sapte) ori turul lumii cu o R1, prin desert, jungla si toate cele, nu vad de ce nu ai putea merge si tu.., dar asta inseamna sa fii putin sado-matzochist! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pt informatii.., cine mai ma poate ajuta cu amanunte despre traseul facut de mine e rugat sa o faca! Pt The One Forever, daca Nick Sandler a facut de 7 (sapte) ori turul lumii cu o R1, prin desert, jungla si toate cele, nu vad de ce nu ai putea merge si tu.., dar asta inseamna sa fii putin sado-matzochist! :)

 

 

mi=ar place..... vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pt ce vrei tu sa faci ai nevoie de putin mai mult timp, ca altfel o sa alergi si nu o sa te bucuri indeajuns de locuri.

 

Am fost pe un traseu similar acu vreo 3 ani, dar cu masina si l-am facut intr-o saptamana.

 

Pe scurt, transalpina, in toata lungimea ei, e un drum rupt in doua. Partea dintre Ranca si Obarsia Lotrului e spectaculoasa. Intre obarsia lotrului spre sebes sunt cam 60 de km de drum care a fost acu 20-30 de ani asfaltat, drum pe care eu cu masina l-am facut in vreo 5 ore. Cu motoru o sa mearga mai rapid, dar nu foarte.

 

Cat despre nenea cu R1, o sa fie cam greu si dupa primele 2 gropi o sa-ti fie cam mila de ea.

 

Despre restul drumului, poate ma zice cineva ceva ca eu nu-l mai cunosc....

 

Sper sa-ti fi fost de folos si, daca am timp poate vin si eu cu tine.

Editat de UciUci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi ca n-ai fost cu VFRu', ci la vreun shooting cu un 4x4. Altfel nu vad bine mobra aia... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeane, vedem... noi luam concediu de pe 10 aug. dar nu ne-am hotarat inca unde mergem. daca e ceva dau un tel.

asfalt uscat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maxim 2(doi) si cu mine 3, mai multi strica!!! DECI; Traseul ar fi urmatorul;BUC-PITESTI-HOREZU-NOVACI-Transalpina-SEBES-Zlatna-Rosia Montana(ABRUD)-Campeni-Albac(Pestera Scarisoara) -Nucet-E79 spre Cetatile Ponorului-Stana de Vale-( intrebare; Se poate ajunge pe vreun drum pana in E60, Huedin?)- CalateleBeis-( exista vreo forma de drum spre Horea?)daca NU, atunci-E60, Luna de Sus- Boisoara-Cheile Turzii-pe E75,Lupsa-ABRUD-Brad- pe 78 catre DEVA-HATEG- Sarmizegetusa-PETROSANI-pe 7A catre Lacul Vidra-LOTRU-VOINEASA- BREZOI-VAlcea...apoi la alegere spre Bucale! M-am ghidat dupa o harta veche, daca am gresit sper sa ma corecteze cine stie si astept de la colegii motoristi orice info despre traseul stabilit de mine pt ca nu am mai fost niciodata pe acolo! Multumesc anticipat. Traseul il voi face in luna august in sapt in care are loc si intrunirea de la Hunedoara( asta pt ca as vrea ca noaptea de sambata sa o dormim la intrunire, liniste ca liniste da mai trebuie si balamuc!), adica cam pe data de 11-12 august sa plecam, miercuri sau joi ( dis de dimineata) si duminica seara( noaptea) sa revenim la Bucalesti. Se cere disponibilitate la distractie si stres prelungit.., nu mai trebuie sa specific ce conditii trebuie sa indeplineasca mobra pt ca se subintelege! Cine mai are intrebari si e interesat.., va rog cu ele! :D PS Se doarme la cort, se manca conserve si se face sex cu Mos Martin! Revin cu amanunte pe parcurs. :laugh:

 

Daca ajungi la Belis, poti sa o iei in sus spre marisel si sa cobori pe la tarnita/gilau/e60 si dupa 5 km de dn o iei dreapta spre luna/baisoara/cheile turzii, sau de la belis tot spre marisel, dar la un moment dat este un drum care o ia spre maguri racatau, e f bun, facut anu trecut din pietris, vreo 15-20 km, cred ca poti sa mergi cu AT-u blana pe acolo, si din maguri pana in gilau e asa si asa. Zona e faina pe oriunde o iei.

 

Drumul luna/baisoara/cheile turzii e cam explodat si circulat de camioane care lucreaza la autostrada, au o baza acolo si circula non stop. Daca ajungi in baisoara poti sa faci o deviere de la traseu pana in statiune sus si inapoi, cam 15-20 km din baisoara - drum asfaltat bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeane, vedem... noi luam concediu de pe 10 aug. dar nu ne-am hotarat inca unde mergem. daca e ceva dau un tel.

asfalt uscat :D

Va astept cu mare drag! :laugh: Bocosp, iti multumesc mult pt info ! Daca mai are cineva ceva de adaugat e rugat sa o faca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bag si eu in seama cu voi si va spun asa: Transalpina nu cred ca se poate face cu ceva gen R1, eu am fost acu pe 19-20 iunie si abia am trecut noi cu enduroaicele (transalpuri, aprilia pegaso, dominator, BMW F650, honda Varadero), si ne-a luat ceva timp. Pt detalii suplimentare luati de aici: /index.php?showtopic=384085.

Respect si Asfalt Uscat!!

 

PS Dk fac rost de timp liber si bani ma primiti si pe mine? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeane, asta nu e traseu de 4 zile, crede-ma

daca totusi te incumeti si obosesti dupa Transalpina, fa o pauza la Sibiu, ca nu o sa fie rau.

ofer cazare+bere

 

daca sunt plecat in concediu in perioada aia, iti las cheia sub pres. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maxim 2(doi) si cu mine 3, mai multi strica!!! DECI; Traseul ar fi urmatorul;BUC-PITESTI-HOREZU-NOVACI-Transalpina-SEBES-Zlatna-Rosia Montana(ABRUD)-Campeni-Albac(Pestera Scarisoara) -Nucet-E79 spre Cetatile Ponorului-Stana de Vale-( intrebare; Se poate ajunge pe vreun drum pana in E60, Huedin?)- CalateleBeis-( exista vreo forma de drum spre Horea?)daca NU, atunci-E60, Luna de Sus- Boisoara-Cheile Turzii-pe E75,Lupsa-ABRUD-Brad- pe 78 catre DEVA-HATEG- Sarmizegetusa-PETROSANI-pe 7A catre Lacul Vidra-LOTRU-VOINEASA- BREZOI-VAlcea...apoi la alegere spre Bucale! M-am ghidat dupa o harta veche, daca am gresit sper sa ma corecteze cine stie si astept de la colegii motoristi orice info despre traseul stabilit de mine pt ca nu am mai fost niciodata pe acolo! Multumesc anticipat. Traseul il voi face in luna august in sapt in care are loc si intrunirea de la Hunedoara( asta pt ca as vrea ca noaptea de sambata sa o dormim la intrunire, liniste ca liniste da mai trebuie si balamuc!), adica cam pe data de 11-12 august sa plecam, miercuri sau joi ( dis de dimineata) si duminica seara( noaptea) sa revenim la Bucalesti. Se cere disponibilitate la distractie si stres prelungit.., nu mai trebuie sa specific ce conditii trebuie sa indeplineasca mobra pt ca se subintelege! Cine mai are intrebari si e interesat.., va rog cu ele! :) PS Se doarme la cort, se manca conserve si se face sex cu Mos Martin! Revin cu amanunte pe parcurs. :lol:

Drace,parca spuneai canu mai pleci decit singur.Acu vad ca ai intors-o.Drum bun si tovarasi placuti.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeane, asta nu e traseu de 4 zile, crede-ma

daca totusi te incumeti si obosesti dupa Transalpina, fa o pauza la Sibiu, ca nu o sa fie rau.

ofer cazare+bere

 

daca sunt plecat in concediu in perioada aia, iti las cheia sub pres. :lol:

Mda, multumesc, tinand cont ca mi-am parasit cortul la intrunirea de la Predeal( nu mai vreau sa dorm la cort) sigur te voi cauta, mai ales ca intentionez sa fac prima escala la Sibiu.., si da, stiu ca e un traseu obositor, am mai multe incursiuni de genul asta, asa ca socotelile de acasa le aproximez bine cu cele de pe teren!

Bunule, daca as fi putut mere cu sotia era ok, dar asa, parca imi e teama sa nu vb de unul singur, seara la o bere!PS Vreau sa reformulez ceva.., nu se va mai dormi la cort pt ca am devenit alergic la asa ceva si cred eu, pensiunile nu sunt chiar asa scumpe pe acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna f bine plimbarea asta... Nu suna bine limitarea la 3 motoare:))... Daca nu sunt plecat din tara atunci si ma primiti, probabil vin si eu.

 

Toate bune!

Esti binevenit, Dane.., sunt multe si trei, dar, ma rog, fie! Motivele nu are rost sa le enumar! Decat sa merem 10 sau 5 motorete, prefer singur.., insa daca vor mai multi sa faca traseul in perioada mentionata nu ma deranjeaza sa foloseasca topicul meu. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai daca vrei sa mergi singur... Din pacate pentru tine ai ales un traseul mult prea frumos si o perioada ideala:D... Daca ne vom strange prea multi, atunci cum spune si zicala "nu fugim in lume impreuna, fugim separat"....

 

Felicitari pt initiativa oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai daca vrei sa mergi singur... Din pacate pentru tine ai ales un traseul mult prea frumos si o perioada ideala:D... Daca ne vom strange prea multi, atunci cum spune si zicala "nu fugim in lume impreuna, fugim separat"....

 

Felicitari pt initiativa oricum!

Ai pus problema corect. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Eu impreuna cu 3 prieteni vrem sa mergem la tura 27,28,29 August. Traseul este relativ asemanator.

Avem 2x ktm lc8 si 2 x trasalp si in pricipiu facem cam 500-km/zi.

 

Daca te intereseaza da un mesaj.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu impreuna cu 3 prieteni vrem sa mergem la tura 27,28,29 August. Traseul este relativ asemanator.

Avem 2x ktm lc8 si 2 x trasalp si in pricipiu facem cam 500-km/zi.

 

Daca te intereseaza da un mesaj.

 

Bafta

Nu pot amana data din mai multe motive, oricum, sa aveti drum uscat si fara incidente neplacute.., in alta ordine de idei, am gasit un tovaras de drum si pt mine e suficient, daca e sa mai fie inca unul, sa fim max trei si la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stana de Vale-( intrebare; Se poate ajunge pe vreun drum pana in E60, Huedin?)

 

 

Jeane, am facut drumul de la Beius la Stana de Vale pana in E60, dar invers.

De la Stana de Vale mergi spre Remeti (unde gasesti statie peco), apoi Valea Draganului si iesi in E60, asa cum iti doresti.

Stana de Vale - Remeti a fost pe vremuri asfaltat, acum sunt doar urmele de odinioara, dar e piatra, in vreo 2 sau 3 locuri am prins oarece pamant.

Remeti - Valea Draganului e asfaltat, spart pe alocuri, cu ceva pietris, dar peisajele sunt fantastice si merita sa te opresti sa admiri privelistile. Daca nu iti va place traseul dau eu o sticla de "material" la ceas de seara la un foc si o friptana.

 

Am un atlas rutier nemaipomenit care merita scanat, dar deocamdata nu m-am hotarat sa-l iau la transformat in imagini digitale.

Insa ce nu face omu' pt. "africani", si nu numai :angry:

Tinem legatura si se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...