Sari la conținut

Unde gasesc?


NVS
 Share

Postări Recomandate

Am trecut prin cateva magazine si nu am reusit sa gasesc, nici sa aflu unde as putea sa gasesc.

Asadar, unde gasesc? In magazin, sa cumpar pe loc, nu prin comenzi sau altceva.

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze adminului.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin cateva magazine si nu am reusit sa gasesc, nici sa aflu unde as putea sa gasesc.

Asadar, unde gasesc? In magazin, sa cumpar pe loc, nu prin comenzi sau altceva.

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze adminului.

:)

 

Mai poti folosii o saiba mai lata pe surub si o indoi intr-o parte, exact cum ai la pinionul mic de la cutie. Este mai eficient si ai posibilitatea sa-l mai desfaci si alta data. (daca iti permite locul sa poti face aceasta operatiune..... si depinde ce piesa strange)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai femeie, ai si pasta de blocat suruburi. Se numeste oja si e mai mult decat eficienta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai poti folosii o saiba mai lata pe surub si o indoi intr-o parte, exact cum ai la pinionul mic de la cutie. Este mai eficient si ai posibilitatea sa-l mai desfaci si alta data. (daca iti permite locul sa poti face aceasta operatiune..... si depinde ce piesa strange)

Nu merge in cazul suruburilor de la discurile de frana - le-as schimba, de la etrieri - de curatat si tot asa. Cam pe acolo vreau sa umblu si sa curat.

Multumesc de raspuns!

 

Daca ai femeie, ai si pasta de blocat suruburi. Se numeste oja si e mai mult decat eficienta :)

Pana la urma foloseste si oja asta cumva barbatilor :D

Sa vezi ce surprinsa o sa fie "femeia mea" - citat din Dani Otil, cand o sa-i cer oja, murdar pe maini fiind si lucrand la motocicleta :)

Multumesc de raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti pe comanda de la louis

am mai vazut in targ la un magazin de piese auto - langa kronau.

vezi ce soi iti trebuie, ca e de mai mullte tipuri, in functie de cat de bine tre sa tina si tipul filetului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta aia o fabrica si cei de la LOCTITE.

Asa ca intreaba de LOCTITE. Este de doua feluri ATENTIE:

- LOCTITE rosu - PERMANENT

- LOCTITE albastru - TEMPORAR

In functie de surub se alege tipul de LOCTITE. Deci daca nu se mai desfac EVER pui ROSU, daca vrei numai sa SIGURANTEZI (adica o sa desfaci din nou la un moment dat) pui ALBASTRU.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poxipol mai folosesc la bicicleta (mountainbike, merg offroad destul de mult) - daca suruburile sunt puuuutin gresate se pot desface ulterior la cheie fara probleme, insa nu le pierzi de la vibratii :laugh:

Avantaj - timp mai mic de intarire decat Loctite sau oja (Loctite atinge rezistenta maxima si in 12-24h, in functie de temperatura, umiditate si spatiul ce trebuie sa-l umple).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in magazinele mai mari de piese auto. In Iasi am gasit pasta Loctite intr-un magazin de acest gen.

 

PS: ce ma distreaza cind vad pe unii ca indeamna lumea sa comande de pe Louis niste banalitati care se gasesc cam pe toate drumurile. Ca un mic exemplu, am aflat intimplator ca in bazarul din Iasi se gasesc oglinzi universale cromate, fix ca cele de pe Louis, la cam 50% din pret :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin cateva magazine si nu am reusit sa gasesc, nici sa aflu unde as putea sa gasesc.

Asadar, unde gasesc? In magazin, sa cumpar pe loc, nu prin comenzi sau altceva.

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze adminului.

:laugh:

gasesti la piese auto, atentie ca este si spray pentru a desface adezivul... total nu este tocmai ieftinache

 

Eu am imprumutat Loctite si am lipit suruburile de la etrier ... oare o fi bine? inca nu am desfacut

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta aia o fabrica si cei de la LOCTITE.

Asa ca intreaba de LOCTITE. Este de doua feluri ATENTIE:

- LOCTITE rosu - PERMANENT

- LOCTITE albastru - TEMPORAR

In functie de surub se alege tipul de LOCTITE. Deci daca nu se mai desfac EVER pui ROSU, daca vrei numai sa SIGURANTEZI (adica o sa desfaci din nou la un moment dat) pui ALBASTRU.

Spor la treaba!

 

 

Solutia pentru blocat suruburi trebuie sa fie albastra, fix cum a zis alex_en inainte, fiindca o sa mai si desfaci acel surub. Stiu eu de la volanta mea cu magneti, cand am prins placa pt starter clutch pe spate. In manual scria clar: sa folosesc solutie blocatoare de suruburi LOCTITE 242 BLUE.

Evident ca nu se gaseste nicaieri si toti imi recomandau lipici Loctite :laugh:

 

 

Solutie gasiti in PRAKTIKER, cel de langa AutoVit. In praktiker la raionul de auto. Nu mai stiu de cine e produsa (e nemteasca), dar fix pt asta este, solutie albastra de blocat suruburile. Folositi cu incredere, asa cum am folosit-o si eu.

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...