Sari la conținut

r1200gs "cheie" pentru filtru ulei


Postări Recomandate

poate sa imi imprumute si mie cineva o cheie pentru desfacut filtrul de ulei de la un r1200gs '06 (oil filter removal tool)???

 

TOA73541.jpg

 

imi trebuie pentru o zi, de preferat pana vineri, de saptamana viitoare imi va sosi si mie una

 

 

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la cautat.. ca o curiozitate, daca tot iti parvine de ce nu mai astepti pana cand aterizeaza, e chiar asa urgenta treaba cu schimbul de ulei?

 

Nu vreau sa fiu rea si sa se interpreteze pe dos ce spun, dar mi se pare mie sau a dat criza si in motoretisti? Deja am vazut cel putin vreo 5 topicuri ce aveau in titlu o cerere de imprumut. hmmm...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la cautat.. ca o curiozitate, daca tot iti parvine de ce nu mai astepti pana cand aterizeaza, e chiar asa urgenta treaba cu schimbul de ulei?

 

Nu vreau sa fiu rea si sa se interpreteze pe dos ce spun, dar mi se pare mie sau a dat criza si in motoretisti? Deja am vazut cel putin vreo 5 topicuri ce aveau in titlu o cerere de imprumut. hmmm...?

 

povestea e urmatoarea:

 

ca utilizator de bemveu vroiam sa fac totul ca la carte si sa ii fac reviziile la service insa dupa experientele mai vechi din bucuresti iar mai nou de azi in brasov (unde m-au pus pe drumuri degeaba, nu vreu sa intru in amanunte am prea multi nervi si nu vreau sa jignesc :D) m-am hotarat sa imi fac singur mentenanta insa deja am depasit 500km peste limita iar in uichendul viitor se vor mai adauga cel putin 1000 de acea trebuie sa ii schimb uleiul pana vineri ca altfel nu ma va trage inima sa plec in tura cu uleiul neschimbat

 

"cheia" necesara vroiam sa o comand mai demult pentru trusa de urgenta insa nu m-am grabit sa o comand findca vroiam sa comand mai multe piese o data - am comandat-o azi :laugh:

 

PS. pe mine de cand ma stiu ma bate criza :D dar asta nu ma va impiedica sa imi tin mobra in stare perfecta, prefer sa nu merg decat sa imi bat joc de mobra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa te descurci pe cont propriu... Daca ceri ajutorul pe acest forum, nu rezolvi nimic. Daca ai nevoie de ajutor, pot sa vin la tine in Racari, sambata 11 iulie si vedem noi cum desfacem filtrul vechi si il montam pe cel nou... Astept PM.

Bafta!

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa te descurci pe cont propriu... Daca ceri ajutorul pe acest forum, nu rezolvi nimic. Daca ai nevoie de ajutor, pot sa vin la tine in Racari, sambata 11 iulie si vedem noi cum desfacem filtrul vechi si il montam pe cel nou... Astept PM.

Bafta!

am cheie, dar e in Cluj.

 

sincer, alta metoda decat cheia nu cred ca o sa gasesti, ca filtrul ala e bagat in bloc, si nu ai acces la el altfel :|

 

asa numa daca meri la AB sa ti-l schimbe :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lucianggg - multam de ajutor, insa ma descurc cu schimbatul uleiului daca am cheia aia speciala

@Dan Cata - la ab imi poate face programare incepand de saptamana viitoare, dar daca nu rezolv problema pana in uichend voi apela din nou la cei din brasov, macar aia au un tester - totusi mai am un an de garantie la mobra :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti si fara cheie.

 

La desfacere: il spargi cu 2 surubelnite si bagi o cheie intre ele

 

La strangere:il insurubezi cu mana cat merge dupa care il mai strangi cat ii necesar cu un " lat " facut dintr-o sfoara sau o sarma(litata ca ii moale) izolata.Latul il faci in asa fel incat sa stranga in directia de infiletare a filtrului.

 

Bafta .... io asa l-am schimbat de 2 ori si nu am avut nici cea mai mica problema. :laugh:

Editat de Dext3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti si fara cheie.

 

La desfacere: il spargi cu 2 surubelnite si bagi o cheie intre ele

 

La strangere:il insurubezi cu mana cat merge dupa care il mai strangi cat ii necesar cu un " lat " facut dintr-o sfoara sau o sarma(litata ca ii moale) izolata.Latul il faci in asa fel incat sa stranga in directia de infiletare a filtrului.

 

Bafta .... io asa l-am schimbat de 2 ori si nu am avut nici cea mai mica problema. :laugh:

 

stiu faza cu surubelnitele pentru desfacut insa la strans nu vreu sa ma risc cu improvizatii,

multam de mesaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu faza cu surubelnitele pentru desfacut insa la strans nu vreu sa ma risc cu improvizatii,

multam de mesaj

 

Pai nu prea ai ce risca. Dupa ce termini operatia verifici daca curge si gata. Eu ti-am dat o solutie sa nu trebuiasca sa stai fara motor cateva zile pana iti ajunge cheia. Oricum solutia ii incercata de mine si functioneaza brici, dar fiecare face dupa cum crede el de cuviinta.

 

Numai bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu faza cu surubelnitele pentru desfacut insa la strans nu vreu sa ma risc cu improvizatii,

multam de mesaj

daca nu esti vreun sifilitic care nu a jucat fotbal, baschet, sau alte minuni cand era mic si ai crescut intr-o biblioteca atunci nu-l strange cu mana :laugh: altfel incearca sa nu-l murdaresti de ulei, pune niste ulei pe garnitura inainte sa-l infiletezi, spala-te pe maini pt un grip bun si strange cat poti, lasa mobra sa mearga 2-3 min sa se incalzeasca si verifica dupa 5 min daca a curs ceva. Daca da atunci mai strange, cu cheia, deoarece inseamna ca esti sifilitic :D)

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu faza cu surubelnitele pentru desfacut insa la strans nu vreu sa ma risc cu improvizatii,

multam de mesaj

 

 

nu e nevoie sa treci cu surubelnita prin el. rupi un colt si bati in ala si se desurubeaza usor.

 

INSA!

 

Filtrul de ulei se insurubeaza si strange CU MANA se unge garnitura cu ulei si se strange cat poti. E scris pe el de obicei, mecanicii fac asa, chiar se specifica sa nu se stranga prea tare ca se risca sa se strice garnitura.

Asa ca spor la lucru si lasa prostiile de chei speciale.

 

Am asistat de n ori la service la schimbul de ulei, nu in tara, si toti mecanicii auto/moto il pun cu mana. Scrie si in manuale si pe ele.

 

Cheia e de "REMOVAL" !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua chestii, nu stiu cat de relevante sunt:

- pentru a insuruba filtrul de ulei la R-uri ai nevoie de degete de ginecolog. E bagat adanc in interior si nu ai cum il apuca.

- pe filtru scrie "Screw filter on base until contact, tighten with 10-12Nm or 1/2 turn; check tightness"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, si eu m-am chinuit f mult sa dau vechiul fitru jos, cu mana nu mergea, si cu cheia de filtru pe lant numai dupa ce am dat carena jos am avut posibilitatea, insa ghinion, s-a rupt cheia si filtrul nu l-am scos, dupa cateva ore de incercare , am mers acasa si am luat un mox (cheie de apa) am prins bine filtrul si s-a desfacut, la strangere am folosit doar mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul de ulei se insurubeaza si strange CU MANA se unge garnitura cu ulei si se strange cat poti. E scris pe el de obicei, mecanicii fac asa, chiar se specifica sa nu se stranga prea tare ca se risca sa se strice garnitura.

Asa ca spor la lucru si lasa prostiile de chei speciale.

Tot ce-i posibil, dar in manualul Banditului zice sa-l stringi "until finger tight" iar apoi sa-l mai stringi 2 ture. Cind am schimbat primul filtru de ulei am aplicat aceasta regula folosind cheia speciala (sincer n-as fi reusit altfel nici daca as fi facut body-building de la 12 ani) dar mi s-a parut excesiv de strins. Probabil manualul se refera exclusiv la filtrele OEM care, ma gindesc eu, au garnituri mai groase si/sau mai moi. La al treila filtru mi-a fost absolut imposibil sa string mai mult de 1,5 ture. Am tras si eu concluzia ca e bine sa stringi atit cit ti se pare de bun simt iar apoi, daca curge, sa mai stringi putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...