Sari la conținut

Problema circuit franare spate


Postări Recomandate

Salut

 

Am urmatoarea problema la un CRF 450.

 

Frana pe spate este foarte slaba. Am aerisit circuitul, am schimbat si garniturile din pompa de frana - una dintre garnituri era rupte - de fapt am schimbat tot continutul pompei de frana cu foarte mici imbunatatiri.

 

Mai exact ce se intampla.... apas cu piciorul frana, intampin rezistenta, dar pot sa apas pana la capatul cursei.

 

In aer roata se opreste dar in mers nici gand.

 

.... am inlocuit conducta de frana .... la fel de prost merge

 

.... am montat o pompa de fata pe circuit si etrierul se strange mult mai bine.....

 

sugestii....

 

sunt deja la capatul rabdarii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic pt ca ai inlocuit cam tot ce se poate...................

Atata pot zice ca si la mine frana spate este mult mai slaba ca cea de pe fata desi am inlocuit si eu lichidul si am aerisit de mai multe ori.

Oricum, franele fata au discuri mai mari si 2-4 pistonase in loc de 1-2 ca cele pe spate intrucat toata greutatea motocicletei se descarca spre fata in franare.

 

Legat de problema ta, vad 2 posibile cauze :

 

- garniturile noi nu etanseaza in cilindrul de frana datorita calitatii cauciucului sau ruginei/mizeriile din cilindrul pompei.

- nu ai aerisit 100% .

 

Eu m-as duce pe ultima varianta. Repeta aerisirea dupa o pauza peste noapte, poate s-au format bule de aer pe circuit......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta ma gandeam si eu ... ca poate sunt bule foarte fine in lichid....

 

Cat despre corpul pompei ... este foarte curat si nu prezint zgarieturi.

 

Ma gandeam ca poate este conducta de frana .... poate face vreo galma fara sa vad....

 

Pana acum 2 saptamani a mers foarte bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca totul este montat corect, at trebuie sa faci aerisire prima oara la pompa de frana de cateva ori . Dupa aceea se face la etrier , acolo trebuie avut grija ca la unele moto aerisitorul este mai jos plasat decat intrarea de furtun . Trebuie desfacut etrierul si rasucit astfel incat aerisitorul sa fie mai sus decat intrarea furtunului in etrier , altfel poti sa faci cate aerisiri vrei ca aerul nu iese din instalatie . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da lichid ai bagat corect in borcanu ala de plastic? vezi ca are o garnitura de cauciuc, sper ca nu ai bagat lichid in aia, ci in borcan :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervorul de lichid este incorporat in pompa.... si am completat cum trebuie !!!!

 

Am aerisit astazi iarasi si acelasi rezultat.

ai demontat garnituri de frana si ai pus altele?

daca da sigur le-ai montat corect?

Daca mai desfaci pompa sau etrierele trimite-mi o poza pe : bassu86@yahoo.com.

Ma ocup de fabricarea garniturilor..poate te pot ajuta cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai demontat garnituri de frana si ai pus altele?

daca da sigur le-ai montat corect?

Daca mai desfaci pompa sau etrierele trimite-mi o poza pe : bassu86@yahoo.com.

Ma ocup de fabricarea garniturilor..poate te pot ajuta cumva

 

Am montat garniturile exact asa cum erau cele vechi montate (cand erau intregi si functionau) respectiv daca se considera ca in sectiune ar fi un trapez atunci ambele garnituri sunt cu baza mare in directia de pompare (spre conducta).

 

In gol daca tin degetul pe iesirea din pompa spre circuit si actionez pompa .... se face presiune .... arunca lichid....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...