Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

axicos, ce autonomie are mobra ta? nu are rezervoru foarte mic?

 

Salut,

Rezervorul in sine (ce se vede) este fals la virago 535. Astfel ca benzina este sub sa :cheers:. Capacitatea este de 10 L principalul si 4 rezerva, total 14 litri. Ca si autonomie, depinzand de consum/stil de mers se situeaza intre 150-210 km, ca sa nu am surprize. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si autonomie, depinzand de consum/stil de mers se situeaza intre 150-210 km, ca sa nu am surprize. :angry:

uitati pe cineva care sufera mai mult decat mine dpdv al autonomiei ...

nu trebuie sa-ti faci probleme , aia au benzinarii in orice catun ( aproape ) , atata tot ca vei alimenta de 3-4 ori / zi .

cat priveste lumea care-ti da sfaturi cu plimbatu pe la noi si bg - e ok - fa-ti mana , ca-ti trebuie , dificil nu este , nu trebuie sa te sperii , ca nu pleci pe alta planeta ...

si noi mergem mai incet , asa ca daca vrei , te lipesti de noi , ca nu e concurs , care ajunge primul sau ultimul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nu pot sa tac vlade ceai cu cotrtul undei spiritul de aventura asa cu hoteluri rezervate

 

Salut Pompi! In primul rand, este chestie de gusturi si de ce prefera fiecare. Tie iti place mult la cort, te plimbi foarte mult si deja diferenta de bani este mare, tu ai considerat ca merita si ti-ai luat un cort performant de cateva sute de euro...

Deci, eu nu am ceva cu cei care stau la cort doar ca excursia pe care o organizez este cu hotel si nu ma coplic altfel, sa spargem gasca.

Peste 2 saptamani plec cateva zile cu Daniel (marele_alb) in Dolomiti si la un moment dat am luat in calcul si posibilitatea de a sta la cort, doar de dragul "aventurii". Dar nu a fost varianta castigatoare... :angry:

 

p.s. m-a sunat Marcel,e in Cipru si i s-a rupt prinderea la parbriz, trebuie sa ii fac rost de piesa pana plecati la Nordkapp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Rezervorul in sine (ce se vede) este fals la virago 535. Astfel ca benzina este sub sa :cheers:. Capacitatea este de 10 L principalul si 4 rezerva, total 14 litri. Ca si autonomie, depinzand de consum/stil de mers se situeaza intre 150-210 km, ca sa nu am surprize. :angry:

 

 

daca dydy te ia sub aripa lui

sincer te poti considera ajuns si intors

 

si eu am lasat un prieten mai incepator cu ei si baiatul a fost super incantat de plimbare si companie

 

insa nu strica sa,ti faci mana un pic pe curbe si ore de stat in sea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati pe cineva care sufera mai mult decat mine dpdv al autonomiei ...

nu trebuie sa-ti faci probleme , aia au benzinarii in orice catun ( aproape ) , atata tot ca vei alimenta de 3-4 ori / zi .

 

si noi mergem mai incet , asa ca daca vrei , te lipesti de noi , ca nu e concurs , care ajunge primul sau ultimul ...

 

Vezi Cosmin? Te ia Didi "sub aripa lui"... Vedeti-va la o bere sa va cunoasteti si sa schimbati pareri. :cheers: , dati o tura impreuna...

Iar referitor la benzina, luam o nasitra de 2L de la Louis si gata :laugh:

Mesaj completat

Parca m-as baga si eu... Nu-mi dau seama insa cam cate bagaje sunt de carat fara pasager?

 

Salut!

 

Poate un sac (rollbag) de 51L ti-ar fi suficient daca nu ai topcase sau sidecase. Si un tankrucksack (geanta de rezervor) este foarte util, pe langa spatiu de depozitare pt lucruri uzuale (apa, aparat foto etc) este foarte bun ca tii harta pe el.

 

Bagaje: tricouri/ciorapi/lenjerie/cagula de schimb zilnic, un polar pt frig si pt seara, o pereche de blugi si adidasi pt seara/timp liber, gentuta de cosmetice, slip+prosop+slapi pt piscine, incarcator de telefon... eventual costumul de ploaie daca echipamentul nu rezista...

(iar imi sar unii in cap ca intru asa in amanunte dar mai bine decat sa uiti ceva)

 

Vlad :angry:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi Cosmin? Te ia Didi "sub aripa lui"... Vedeti-va la o bere sa va cunoasteti si sa schimbati pareri. :cheers: , dati o tura impreuna...

Iar referitor la benzina, luam o nasitra de 2L de la Louis si gata :laugh:

Mesaj completat

 

 

Salut!

 

Poate un sac (rollbag) de 51L ti-ar fi suficient daca nu ai topcase sau sidecase. Si un tankrucksack (geanta de rezervor) este foarte util, pe langa spatiu de depozitare pt lucruri uzuale (apa, aparat foto etc) este foarte bun ca tii harta pe el.

 

Bagaje: tricouri/ciorapi/lenjerie/cagula de schimb zilnic, un polar pt frig si pt seara, o pereche de blugi si adidasi pt seara/timp liber, gentuta de cosmetice, slip+prosop+slapi pt piscine, incarcator de telefon... eventual costumul de ploaie daca echipamentul nu rezista...

(iar imi sar unii in cap ca intru asa in amanunte dar mai bine decat sa uiti ceva)

 

Vlad :angry:

 

PAI DA ITI SAR IN CAP

 

ai uitat sa.i zici de PREZERVATIVE

tii minte cand am facut in 50 de km sa ajungem la benzinarie sa le iau ca era italianca nebuna si nu vrea decat cu prezervative

 

deci baietii prezervative................ da

 

ps si neparat o unghiera ca fiind mult plecat iti cresc unghiile si te jeneaza in manusa la franare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca m-as baga si eu... Nu-mi dau seama insa cam cate bagaje sunt de carat fara pasager?

vezi ca este pe topicu de la prima tura o lista pusa de ianachim , desfa-o in 2 coloane in excel si vezi cam tot ce se poate cara dupa tine intr-o astfel de tura .

asta nu inseamna ca trebuie sa iei dupa tine tot ce scrie acolo , dar e un inceput , poti oricand s-o completezi ... cu compresor auto , garnitura de chiuloasa , si 2 seturi de rulmenti , poate si placute de frana de rezerva ...

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca este pe topicu de la prima tura o lista pusa de ianachim , desfa-o in 2 coloane in excel si vezi cam tot ce se poate cara dupa tine intr-o astfel de tura .

asta nu inseamna ca trebuie sa iei dupa tine tot ce scrie acolo , dar e un inceput , poti oricand s-o completezi ... cu compresor auto , garnitura de chiuloasa , si 2 seturi de rulmenti , poate si placute de frana de rezerva ...

 

]

bai da si tu bulangiu esti dydy

 

pui omul la o asemenea munca

 

trebuia sa copiezi si sa pui aici

 

macar un "ling"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati pe cineva care sufera mai mult decat mine dpdv al autonomiei ...

nu trebuie sa-ti faci probleme , aia au benzinarii in orice catun ( aproape ) , atata tot ca vei alimenta de 3-4 ori / zi .

cat priveste lumea care-ti da sfaturi cu plimbatu pe la noi si bg - e ok - fa-ti mana , ca-ti trebuie , dificil nu este , nu trebuie sa te sperii , ca nu pleci pe alta planeta ...

si noi mergem mai incet , asa ca daca vrei , te lipesti de noi , ca nu e concurs , care ajunge primul sau ultimul ...

 

 

daca dydy te ia sub aripa lui sincer te poti considera ajuns si intors si eu am lasat un prieten mai incepator cu ei si baiatul a fost super incantat de plimbare si companie insa nu strica sa,ti faci mana un pic pe curbe si ore de stat in sea

 

 

Vezi Cosmin? Te ia Didi "sub aripa lui"... Vedeti-va la o bere sa va cunoasteti si sa schimbati pareri , dati o tura impreuna...

Iar referitor la benzina, luam o nasitra de 2L de la Louis si gata

 

 

Pai dupa cum i-am spus si lui Vlad, decizia finala asupra daca si cum vin o voi lua dupa o intalnire cu dydy.

 

@dydy - Intr-adevar daca gasesc un grup cu care sa pot merge va fi super, iar pasagera mea ma va iubi muuuuuuuuult. :angry:

Asa ca dydy astept un raspuns de la tine sa stabilim exact cand si cum ne vedem, restul urmand sa discutam atunci. Acum nici nu vreau sa deranjez pe altii cu ritmul meu si sa nu ne bucuram seara de bere impreuna fara stres. :cheers:

 

@vlad&ianachim dap este ok. Eventual o sa am si un furtun la mine :laugh: Oricum daca stabilesc sa vin cu pasagera, voi face cateva drumuri lungi pana in septembrie cu ea, pe trasee ceva mai solicitante ca sa ne "incalzim".

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ave tuturor...

Hotarati-va daca il primiti pe baiat la drum,si din cei care sunteti din bucuresti sau din apropiere..sa ne vedem si noi la o cafea pana pe 12 august,cand dam avansul..ca tre sa ne cunoastem putin,in ideea de a ne forma niste relatii mai deschise,pentru a ne face concediul cat mai placut ... Parera mea

 

...Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ave tuturor...

Hotarati-va daca il primiti pe baiat la drum,si din cei care sunteti din bucuresti sau din apropiere..sa ne vedem si noi la o cafea pana pe 12 august,cand dam avansul..ca tre sa ne cunoastem putin,in ideea de a ne forma niste relatii mai deschise,pentru a ne face concediul cat mai placut ... Parera mea

...Cristi

 

 

Sa inteleg ca s-a stabilit data pentru avans? Eu nu am fost instiintat..... sau am pierdut un post... So Vlad?

:angry:

 

Cat despre accept si intalniri eu astept.

:cheers:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ave tuturor...

Hotarati-va daca il primiti pe baiat la drum,si din cei care sunteti din bucuresti sau din apropiere..sa ne vedem si noi la o cafea pana pe 12 august,cand dam avansul..ca tre sa ne cunoastem putin,in ideea de a ne forma niste relatii mai deschise,pentru a ne face concediul cat mai placut ... Parera mea

 

...Cristi

 

 

daca Vlad in calitate de organizator a fost de acord atunci noi sigur suntem de acord. Avem exemplu de la prima tura unde din 25 de persoane eu stiam 4-5 persoane si a fost ok.

daca e sa ne vedem poate ne vedem la o bere nefiltrata, stie ianachim locul!

daca e sa fie pana pe 12.08 atunci propun luni(10.08) sau marti(11.08) seara dupa ora 18.00 la terasa cu bere nefiltrata si cu carnati nemtesti!(sunt plecat saptamana viitoare iar saptamana asta nu e dydy)

pana atunci vine si mihai(varadero) din concediu

manuel

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca Vlad in calitate de organizator a fost de acord atunci noi sigur suntem de acord. Avem exemplu de la prima tura unde din 25 de persoane eu stiam 4-5 persoane si a fost ok.

daca e sa ne vedem poate ne vedem la o bere nefiltrata, stie ianachim locul! daca e sa fie pana pe 12.08 atunci propun luni(10.08) sau marti(11.08) seara dupa ora 18.00 la terasa cu bere nefiltrata si cu carnati nemtesti!(sunt plecat saptamana viitoare iar saptamana asta nu e dydy) pana atunci vine si mihai(varadero) din concediu

manuel

 

Mersi de incredere. :cheers:

Pentru cei care sunt in Bucuresti saptamana asta, eu sunt disponibil vineri sau duminica seara, iar saptamana viitoare any day (lucrez pe tura de 03:00 - 09:00 AM :angry: )

 

Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de incredere. :cheers:

Pentru cei care sunt in Bucuresti saptamana asta, eu sunt disponibil vineri sau duminica seara, iar saptamana viitoare any day (lucrez pe tura de 03:00 - 09:00 AM :angry: )

 

Cosmin

 

eu plec chiar vineri(31.07) dimineata si ma intorc duminca(09.08), asa ca ramane pe alta data cu placere

manuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotarati-va daca il primiti pe baiat la drum,si din cei care sunteti din bucuresti sau din apropiere..sa ne vedem si noi la o cafea pana pe 12 august,cand dam avansul..ca tre sa ne cunoastem putin,in ideea de a ne forma niste relatii mai deschise,pentru a ne face concediul cat mai placut ... Parera mea

 

...Cristi

 

Cred ca venirea lui Cosmin s-a discutat destul; este "baiat mare", i s-au explicat toate aspectele, decizia daca vine (cu sau fara pasager) va fi a lui.

 

O intalnire in viitorul apropiat intre viitorii participanti cred ca este o idee buna, sa va cunoasteti.

Din pacate eu mai vin in tara abia in weekendul 4-6 septembrie; deci, cel mai probabil duminica (6 sept) va fi intrunire generala cu gasca. Locul cred ca ramane Biker's, ora din pacate inca nu o pot spune inca.

Mesaj completat

Sa inteleg ca s-a stabilit data pentru avans? Eu nu am fost instiintat..... sau am pierdut un post... So Vlad?

 

Nu, nu ai pierdut vreun post; luni m-a sunat Cristi sa "ne cunoastem" la telefon si a venit vorba despre plata avansului de 150 euro/pers. I-am spus ca cel mai probabil data limita pt plata sa fie 12 august ca sa am timp sa ma ocup de rezervari. Pana nu am avansul, nu pot face rezervari din pacate doar pe vorbe.

Voi posta curand detaliile pentru plata.

Mesaj completat

Avem exemplu de la prima tura unde din 25 de persoane eu stiam 4-5 persoane si a fost ok.

 

Salut Manuel! La prima tura am fost 31 persoane, 26 moto + 5 pasagere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu plec chiar vineri(31.07) dimineata si ma intorc duminca(09.08), asa ca ramane pe alta data cu placere

manuel

atunci ramane pe luni 10.08.09 seara la beraria germana ( sau austriaca - nu mai stiu exact cum ii zice ) din militari ?

confirmati si dupa aia fac o rezervare acolo .

 

mai asteptam de la Vlad anumite chestii ( cand are timp ) :

traseu mai detaliat pe zile etc.

banutii - cat este , cat avans , cat dupa , reducerea de fidelitate

lista partiala de participanti ( doritori )

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama mai ales ca o fac pe un subiect oarecum incheiat aici dar m-au starnit cateva post-uri ce le-am citit.

Mai intai sa ma laud si eu un pic: am permis B C E din 1985, A din 1993 (desi la mintea mea de atunci am calarit Mobrele prietenilor cu ceva ani inainte fara sa ma gandesc la "problema" permisului), D din 2003 si am si un permis luat in State prin 1998. Ultimele 2 moto care le-am "posedat" sunt Yamaha 1100 dragstar si acum BMW Adv (o bucurie fiecare in parte mai ales ca dpdv tehnic si calitativ sunt la ani lumina de ce vedeai in Ro inainte de 1989). Ei bine toate astea se pare ca nu m-au ajutat prea mult sa anticip virajul ce l-a facut (fara sa se asigure) in fata mea un sofer profesionist cu un passat la doar cateva zile dupa ce m-am intors din prima tura prin Alpi...

Pe de alta parte am vazut in tura asta in Alpi cativa care poate nu au in spate atatia ani dar calaresc excelent cu o lejeritate evidenta oricat de dificil era drumul.

Ce vreau sa spun cu toate astea este ca nu e cazul sa fim rigizi si sa intram in tipare/profile pt calaretul ideal potrivit unei asemenea calatorii. Cred ca ar trebui lasat la nivelul autoaprecierii fiecaruia daca poate sau nu sa parcurga traseul dupa ce primeste toate informatiile privind detaliile calatoriei/drumurilor.

Acelasi lucru si in ce priveste tipul motocicletei. Am vazut pe drumurile astea absolut orice categorie de motor si poate unii inca isi amintesc ca acum 20 de ani un motor de 350 cmc in 2 timpi si o viteza max de aprox 130km/h era incadrat la categoria "eroul cartierului". Si erau oameni care faceau traseele astea care le facem noi si atunci. Poate ca zilnic dura 1-2-3 ore mai mult decat acum dar poate ca asta le dadea mai mult timp sa guste placerea peisajelor. Si nici in tura asta ultima nu am fost legati intre noi, in sensul ca mie cel putin mi-a placut printre altele si lejeritatea cu care ne-am deplasat si ne-am impartit pe prietenii/afinitati/stil de condus/categorie de motor etc. Deci pana la urma fiecare e liber sa aleaga fara constrangeri in afara ajutorului de bun simt care se pare ca toti am fost gata sa-l oferim acelor din grup ce au intampinat dificultati.

Referitor la mersul cu cortul, desi acum fac evident parte si la propriu si la figurat din categoria "motociclist cu burta" si deci vreau seara un pat si un dus fierbinte iar dimineata sa-mi faca altcineva cafeaua, nu vad de ce nu s-ar putea ca cineva care din motive de buget sau dragoste de natura sa stea la cort dar sa urmeze aceleasi trasee ca si grupul respectand ora si locul de plecare in fiecare dimineata. Daca asa ar dori si-ar putea pune cortul in locurile permise din apropierea locurilor de cazare aranjate de Vlad. Desigur asta ar lua mult din placerea serilor petrecute impreuna cu grupul dar e o optiune libera. Si fiindca am ajuns la Vlad mi s-ar parea perfect normal ca el sa nu faca efortul asta de organizare chiar gratis.

Chipintaci.

 

 

p.s. are cineva vreun prieten la Astra Asigurari? Mie abia mi-au facut devizul cei de la Bavaria si ei nici macar nu comanda piesele pana nu isi dau acordul cei de la Astra unde are RCA-ul cel ce m-a lovit. Iar lucrurile se misca al naibii de incet. Tare imi e teama ca nu mi-o repara pana in septembrie decat daca platesc eu si apoi umblu dupa bani la Astra. Insa au estimat totul la vreo 20.000RON (inclusiv coburi/geaca/casca/manusi etc) si ceva ma retine sa platesc eu. nu spun ce.

Editat de Scufu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci ramane pe luni 10.08.09 seara la beraria germana ( sau austriaca - nu mai stiu exact cum ii zice ) din militari ?

confirmati si dupa aia fac o rezervare acolo .

 

mai asteptam de la Vlad anumite chestii ( cand are timp ) :

traseu mai detaliat pe zile etc.

banutii - cat este , cat avans , cat dupa , reducerea de fidelitate

lista partiala de participanti ( doritori )

 

 

confirm prezenta la berarie luni 10.08.09 dupa ora 18.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e jale mare cu asigurarile, nu platesc. allianz ce mai misca. vlad nu munceste degeaba, probabil obtine un discount pt grup la hoteluri, oricum e mare deranjul lui. nu accepta cort pt ca de acolo nu are profit si nu vrea sa se oboseasca gratis si il inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e jale mare cu asigurarile, nu platesc. allianz ce mai misca. vlad nu munceste degeaba, probabil obtine un discount pt grup la hoteluri, oricum e mare deranjul lui. nu accepta cort pt ca de acolo nu are profit si nu vrea sa se oboseasca gratis si il inteleg.

tocmai asta vroiam sa spun - chiar daca cineva vrea la cort ar trebui sa ii plateasca lui Vlad ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna tentant. Eu aveam planuri pentru 6 - 16 august tot in Alpi, dar partenerii de drum au alte probleme. Singr e cam aiurea. Astept vesti.

 

Moto: BMW R1200C

Eu: A din 2003, am mai facut un traseu in Alpi cam aproape de ce pregatiti acum. B din 1995.

 

Poate o dam mai spre Elvetia un pic caci nu am fost pe acolo. Route de Grande Alpes e departe rau? Si acolo tot incerc sa ajung si nu reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la route des grandes alpes faci 3 zile. trebuie sa ajungi la geneva. nu o scoti in 2 orice ai face, poate doar pompi. eu am venit acum 2 sapt, am facut 2 zile si 3 ore mers cam 12h/zi. lasati elvetia pt tura separata, nu e in drum, lungiti traseul inutil si va amagiti.

Mesaj completat

pana la route des grandes alpes faci 3 zile. trebuie sa ajungi la geneva. nu o scoti in 2 orice ai face, poate doar pompi. eu am venit acum 2 sapt, am facut 2 zile si 3 ore mers cam 12h/zi. lasati elvetia pt tura separata, nu e in drum, lungiti traseul inutil si va amagiti.

Mesaj completat

pana la route des grandes alpes faci 3 zile. trebuie sa ajungi la geneva. nu o scoti in 2 orice ai face, poate doar pompi. eu am venit acum 2 sapt, am facut 2 zile si 3 ore mers cam 12h/zi. lasati elvetia pt tura separata, nu e in drum, lungiti traseul inutil si va amagiti.

Mesaj completat

pana la route des grandes alpes faci 3 zile. trebuie sa ajungi la geneva. nu o scoti in 2 orice ai face, poate doar pompi. eu am venit acum 2 sapt, am facut 2 zile si 3 ore mers cam 12h/zi. lasati elvetia pt tura separata, nu e in drum, lungiti traseul inutil si va amagiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe 23 septembrie plec in alta parte, altfel veneam si eu. Nu pot decat sa ii urez lui Vlad cel putin la fel de mult succes ca si la prima tura, si particioantilor timp frumos si distractie totala.

 

@axicos man, eu sunt "juniorul" de care a avut grija dydy, si iti pot spune cu mana pe inima ca e un om jos palaria. Deci asculta-l cu incredere si pregateste-te pentru excursie.

 

In alta ordine de idei, desi nu particip la excursie, as bea si eu o bere nefiltrata cu voi, asa ca luni, pe 10 august ma prezint la datorie :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...