Sari la conținut

curatare rezervor


Postări Recomandate

nu incerca cu lant si motorina! am facut si eu dar cu un lantisor de ala de punk-eri de la un portofel, de ala tratat cu inox si nu am scos mai nimic.

Cu electroliza pare o metoda buna..era un topic prin martie despre asa ceva, pusese cineva poze.

Problema e urmatoarea: daca rugina are cauza metalul rezervorului sau e provenita din depuneri de la benzina.

Daca e din metalul rezervorului poti incerca cu un lant subtire cum e ala de la sgarda de la caine dar nu prea are mare efect..de ramas tot mai ramane.

daca e rugina din ce se decanteaza din benzina atunci poti zgaria stratul protector inoxidabil din interiorul rezervorului si chiar sa apara rugina sau sa se corodeze materialul mai repede.

Incearca eventual cu o carpa mai uscata pusa pe un umeras de lemn sau un bat adaptat care sa nu lase scame sa freci acolo unde e rugina.Eu asa am facut si s-a mai luat. Cu lant si motorina sau benzina nu am facut mare lucru. Si daca folosesti motorina tre sa clatesti f bine rezervorul.

Bafta!

Mesaj completat

sau ma gandeam... poate e vreun chimist printre noi... nu se poate baga in rezervor vreo solutie care sa dizolve oxidul de fier si apoi sa clatim rezervorul cu benzina???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, ce va maninca-n c.ur. Cu ce te deranjeaza rugina aia? Traiesti cu senzatia ca intra in carburatoare, si de acolo in cilindri, si se depune pe camasile lor? Daca rugina ar fi fost o problema grava, cu siguranta producatorii ar fi facut rezervoul sa reziste la coroziune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROBLEMA E RUGINADIN REZERVOR(FOARTE FINA)CARE AJUNGE IN CARB SI IN TIMP AJUNGE SA BLOCHEZE CUELE PONTOU.AM DAT IAR CARB JOS SI ERA MIZERIE CE BLOCAU CUELE PONTOU.DE AIA VRAU O SOL PT CURATAT REZ

CU FILTRU NU AM INCERCAT DAR AM INTELES CA NU OPRESTE MIZERIA F FINA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROBLEMA E RUGINADIN REZERVOR(FOARTE FINA)CARE AJUNGE IN CARB SI IN TIMP AJUNGE SA BLOCHEZE CUELE PONTOU.AM DAT IAR CARB JOS SI ERA MIZERIE CE BLOCAU CUELE PONTOU.DE AIA VRAU O SOL PT CURATAT REZ

CU FILTRU NU AM INCERCAT DAR AM INTELES CA NU OPRESTE MIZERIA F FINA.

ai dreptate, filtrul nu retine acea mizerie fina care oricum in timp se formeaza in rezervor. Si eu am gasit in carburator la greu acea rugina rosie caramizie precum un praf extrem de fin, care trecu prin filtru de benzina si cel dintre pompa injectie si carburator.

Hai sa va mai zic ca ... am un moped 2 T si iau benzina la bidon de 6 l de plastic , de ala de apa plata. De la Luk Oil luam uneori o benzina rosie. Eu folosesc 6 l cam in 4 saptamani. Dupa 3 zile o parte din acea fina rugina se decanta si eram nevoit ca 0,5 l de benzina de la fund sa o arunc mereu sau sa o folosesc la curatatul lantului la scuter. Ca sa fac o statistica la 6 l benzina se decanta cam 1g rugina fina,ceea ce e mult. 1 g este un varf de cutit.

probabil rugina se aduna in benzina din rezervoarele de stocare.Am luat benzina la bidon si din alte benzinarii insa nu avea depuneri.

In concluzie nu ai cum sa stii ce benzina iei, eventual iei la butoi si o lasi sa se decanteze sa vezi de are depuneri ceea ce mi se pare munca lui Sisif.A 2-a concluzie e ca acea rugina pulbere trebe prin orice filtru.De aceea periodic mai iau solutii de curatat carburatoarele si vad ca nu am avut probleme.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

650.jpg

 

 

Acum pe bune, google nu mai merge sau ce ? Topicuri cu tema asta pe forumul asta si pe altele sunt de la inceputul timpului... electroliza, acid sau intreaba un chimist care iti va recomanda electroliza sau acid sau sa intrebi un chimist care va...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Sculăm morții...

Rezervor de plastic Aprilia pegaso, care a stat vreo 3 ani- cu ce poate fi curățat? Are un fel de mâzgă lipicioasă pe dinăuntru, care probabil e și în carburatoare (urmează să le desfac, pentru alea am spray).

Cu ce aș putea să îl curăț oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu decarburol,il bagi inauntru si scuturi bine rezervorul.

Eventual alcoolul tehnic cred ca ar fi o alta varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu atacă interiorul ăla de plastic dacă dau cu decarburol? M-am gândit să fac in felul următor:

- demontez tot ce poate fi demontat

- dau cum pot cu turbojet, după ce las spuma activă să-și facă treaba

- alcool tehnic

- verificare dacă a mers

Dacă nu-i ok, încerc cu spray de carburatoare, că sticla de decarburol e gata. Credeam că există vreo soluție în comerț care dă rezultate bune, la alcoolul tehnic nu m-am gândit. Presupun că benzina scoasă e bună mai mult pentru spălat piese, nu?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca primo cu alcool tehnic si vezi ce se intampla.Clar benzina dinauntru are octanul dus draq...merge doar la spalat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mazga aia se face din cauza alcolului din benzina, din cate stiu. Teoretic ar trebui sa il poti dizolva cu alcool tehnic.

Dar poti incerca prima data sa vezi in carburator, daca il poti dizolva cu alcool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...