Sari la conținut

Accident Fabrica de Glucoza


bogdantabetu
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Am nevoie de ajutor in gasirea oricarui martor la accidentul din data de 24 jul pe str. F de G. Eu sunt victima, insa nu exista martori si primele cercetari ma scot vinovat. Motocicleta este un Buell xb12ss Cherry Bomb.

Pe scurt, eram in depasirea a doua vw polo. Dupa ce l-am depasit pe primul, al doilea a virat brusc la stanga pentru a intra intr-o parcare. Strada are o banda pe sens, masinile se deplasau cu 10-15 km/h, eu cu 30, nu exista semne/marcaje care sa interzica depasirea, semaforul este dupa 200 m de la locul accidentului, dupa o curba. Soferul zice ca a semnalizat cu 50 m inainte(???). Am fost la oftalmolog si zice ca inca vad foarte bine!

M-a ajutat sa ma ridic un baiat cu par mai lung cu un ktm. Nu stiu daca a vazut accidentul.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul cu parul lung cu ktm-ul .. mi-a povestit de patania ta ... o sa ii dau link-ul el nu prea intra la accidente ...

lasa un numar de contact .. sau un id de mess

Editat de PingyXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt cel cu KTM. Imi cer scuze, dar am fost dobitoc si nu mi-am dat seama sa iti cer un numar de telefon. Am tot verificat topicul de accidente sa vad daca postezi in caz ca ai nevoie de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat adevar bai Dane ....cat adevar ... :unsure: .... se vede ca ai mai multa experienta decat mine si te autocaracterizezi (offtopic) ... :polite:

Editat de PingyXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,din cate stiu ,depasirea unei coloane de masini a fost si este interzisa tocmai din acest motiv...coloana de masini inseamna 2 sau mai multe masini grupati....imi pare rau pt tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, insa masinile erau in miscare. Soferul nu statea pe loc si brusc s-a hotarat sa faca stanga!

Mesaj completat

Deci: problema mea este ca nimeni nu s-a oprit in timp ce pe mine ma cara la Urgente sa spuna desteptilor de politisti cum s-a intamplat. Soferul a ramas singur cu aia si au facut impreuna masuratorile. Am nevoie ca un martor ocular sa spuna ca eram in depasire si ca masinile nu erau oprite, adica sa spuna adevarul! Politistii spun ca stiu ei cum sunt motociclistii...cum se baga ei...eu zic bilute suntenti nebuni??? Eram in depasire, 30 la ora, masinile mergeau, ala nu s-a asigurat!!!???!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Ideal ar fi sa gasesc un martor cu masina...prima masina depasita era un polo rosu...totodata, imi amintesc ca a venit cineva care mi-a zis ca e dosctor si m-au scos de sub masina...

Nu m-ar interesa daca as sti ca am vreo vina, insa nu se poate si victima si fraier! Dosarul pleaca la Parchet saptamana asta. Stie cineva pasii urmatori? Care este cel mai bun avocat in cazuri de genul asta? Eu m-am intalnit azi cu Av. Soricica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Ideal ar fi sa gasesc un martor cu masina...prima masina depasita era un polo rosu...totodata, imi amintesc ca a venit cineva care mi-a zis ca e dosctor si m-au scos de sub masina...

Nu m-ar interesa daca as sti ca am vreo vina, insa nu se poate si victima si fraier! Dosarul pleaca la Parchet saptamana asta. Stie cineva pasii urmatori? Care este cel mai bun avocat in cazuri de genul asta? Eu m-am intalnit azi cu Av. Soricica.

 

 

dupa POLO rosu, nu era si un LOGAN mcv ALB? Eu eram.... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Ideal ar fi sa gasesc un martor cu masina...prima masina depasita era un polo rosu...totodata, imi amintesc ca a venit cineva care mi-a zis ca e dosctor si m-au scos de sub masina...

Nu m-ar interesa daca as sti ca am vreo vina, insa nu se poate si victima si fraier! Dosarul pleaca la Parchet saptamana asta. Stie cineva pasii urmatori? Care este cel mai bun avocat in cazuri de genul asta? Eu m-am intalnit azi cu Av. Soricica.

 

eu zic ca te-ai intalnit cu cine trebuie, nu are rost sa mai cauti avocat.

 

ideal ar fi ca martorul sa isi gaseasca timp sa dea o declaratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, iarta-ma insa nu-mi amintesc! Ar fi excelent sa fi vazut event-ul! Tu ce zici? S-a intamplat asa, sau nu? Am dreptate sa ma iau la tranta cu ei, sau sa stau in banca mea si s-o las cum a cazut? ...ma gandesc ca altfel se vede la televizor!:unsure: Best regards!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,din cate stiu ,depasirea unei coloane de masini a fost si este interzisa tocmai din acest motiv...coloana de masini inseamna 2 sau mai multe masini grupati....imi pare rau pt tine...

 

nu stii bine, de-aia ai motor sa poti sa depasesti coloana :unsure: , cand schimbi directia de mers trebuie sa semnalizezi si sa te asiguri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbarea directiei de mers fara asigurare, indif ca si tu ai savarsit o contraventie sau nu, se pedepseste conf. legii -adica adio carnet 3 luni, 6 puncte amenda. deci eu nu am inteles prea bine pe unde ai depasit tu, dar in cel mai rau caz iti dadea culpa comuna!

la culpa comuna primestu 50% despagubire, de la asigurare, din dauna totala.

si pt ca s-au facut masuratori... in functie de demersul dosarului, poti cere daune ...

 

Offtopic * dane tunde-te!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios?

 

Serios..uite interpretare ,citez de pe alt forum:

 

"Articolul 150 litera d

Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

d) sa reintre pe banda de circulatie initiala dupa ce s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic. ->Vehiculul depasit...nu vehiculele...

Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) în locul unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie. - Asteptarea ii foarte relativa...de aici nu se intelege...in deplasare (asteapta sa prinda un loc pentru depasire...etc)...prin urmare...doar in Asteptare...nu si oprite...etc Deci, coloana se poate deplasa"

 

Ma gandesc ca si politisti au interpretat astfel ,de l-au scos vinovat pe Bogdan...Oricum ,in asteptare sau nu ,mi se pare mai periculos sa depasesti mai multe masini in deplasare decat in stationare =>condus preventiv.Dar tu da-i inainte tare :unsure:

Poate disney are dreptate-vina comuna sau daca bogdan are un martor ,doi ,cum ca ala na semnalizat si nu sa asigurat ,sa scos.Intrebare intrebatoare pt Bogdan :ai semnat vreun proces verbal ,ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea-i interpretabila. Ma gandesc ca daca as avea in fata mea un camion si as vrea sa il depasesc cine imi spune daca in fata lui se mai afla alt autoturism? Eu plec pe ideea ca depasesc un vehicul si ma trezesc depasind o coloana (doua vehicule)...

 

Cred ca e permisa depasirea unei coloane aflate in miscare nu insa si a unei coloane orpite

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbarea directiei de mers fara asigurare, indif ca si tu ai savarsit o contraventie sau nu, se pedepseste conf. legii -adica adio carnet 3 luni, 6 puncte amenda. deci eu nu am inteles prea bine pe unde ai depasit tu, dar in cel mai rau caz iti dadea culpa comuna!

la culpa comuna primestu 50% despagubire, de la asigurare, din dauna totala.

si pt ca s-au facut masuratori... in functie de demersul dosarului, poti cere daune ...

 

Offtopic * dane tunde-te!!!

 

Taci femeie din gura ca esti paralela ti s-a mai zis de n ori ... art. ala se sanctioneaza DOAR cu amenda contraventionala habar nu ai si vorbesti ...

Mesaj completat

Lucian, iarta-ma insa nu-mi amintesc! Ar fi excelent sa fi vazut event-ul! Tu ce zici? S-a intamplat asa, sau nu? Am dreptate sa ma iau la tranta cu ei, sau sa stau in banca mea si s-o las cum a cazut? ...ma gandesc ca altfel se vede la televizor!:unsure: Best regards!

 

da-mi un PM te rog cu toata povestea si discutam acolo ... cred ca pot sa-ti dau niste sfaturi utile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taci femeie din gura ca esti paralela ti s-a mai zis de n ori ... art. ala se sanctioneaza DOAR cu amenda contraventionala habar nu ai si vorbesti ...

Mesaj completat

 

 

da-mi un PM te rog cu toata povestea si discutam acolo ... cred ca pot sa-ti dau niste sfaturi utile ...

 

 

lasa ma cap de creta ca daca iti pun 50 de lei in talon, e ca mine.

urla foamea-n tine.

Mesaj completat

1. Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile, săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

depăÂşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roÂşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;

neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară prin locurile special amenajate Âşi semnalizate, aflați pe sensul de deplasare al autovehiculului sau tramvaiului;

neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept;

nerespectarea semnificației culorii roÂşii a semaforului;

nerespectarea regulilor privind depăÂşirea;

nerespectarea semnalelor, indicațiilor Âşi dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

nerespectarea prevederilor art.71 alin.(2) din prezenta lege.

 

2. Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile de la săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

 

nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăÂşirea sau trecerea la culoarea roÂşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

nerespectarea interdicției temporare de circulație instituite pe un anumit segment de drum public;

nerespectarea regulilor de circulație la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană;

circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăÂşire

 

Stupid Garcea!!

 

 

Mesaj completat

schimbarea directiei de mers fara asigurare, indif ca si tu ai savarsit o contraventie sau nu, se pedepseste conf. legii -adica adio carnet 3 luni, 6 puncte amenda. deci eu nu am inteles prea bine pe unde ai depasit tu, dar in cel mai rau caz iti dadea culpa comuna!

la culpa comuna primestu 50% despagubire, de la asigurare, din dauna totala.

si pt ca s-au facut masuratori... in functie de demersul dosarului, poti cere daune ...

 

Offtopic * dane tunde-te!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ma cap de creta ca daca iti pun 50 de lei in talon, e ca mine.

urla foamea-n tine.

Mesaj completat

1. Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile, săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

depăÂşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roÂşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;

neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară prin locurile special amenajate Âşi semnalizate, aflați pe sensul de deplasare al autovehiculului sau tramvaiului;

neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept;

nerespectarea semnificației culorii roÂşii a semaforului;

nerespectarea regulilor privind depăÂşirea;

nerespectarea semnalelor, indicațiilor Âşi dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

nerespectarea prevederilor art.71 alin.(2) din prezenta lege.

 

2. Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile de la săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

 

nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăÂşirea sau trecerea la culoarea roÂşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

nerespectarea interdicției temporare de circulație instituite pe un anumit segment de drum public;

nerespectarea regulilor de circulație la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană;

circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăÂşire

 

Stupid Garcea!!

 

 

Mesaj completat

Super Oftopic si super oferta: Dat fiind ca ati luat-o pe aratura si aici, propun un premiu mare - intre 3 si 6 luni de suspendat la postat pe forumul asta. Conditiile de participare sunt sunt urmatoarele: daca cineva vine si imi jura mie fata in fata ca l-a vazut pe "cap de creta" asta (adica Nightwolf aici pe forum ca nu il cunosc personal) ca a luat spaga respetivul politist e ras, daca nu apare asa ceva Disney la prima injuratura legata de Politia Rutiera ia o pauza similara...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ma cap de creta ca daca iti pun 50 de lei in talon, e ca mine.

urla foamea-n tine.

Mesaj completat

1. Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile, săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

depăÂşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roÂşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;

neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară prin locurile special amenajate Âşi semnalizate, aflați pe sensul de deplasare al autovehiculului sau tramvaiului;

neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept;

nerespectarea semnificației culorii roÂşii a semaforului;

nerespectarea regulilor privind depăÂşirea;

nerespectarea semnalelor, indicațiilor Âşi dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

nerespectarea prevederilor art.71 alin.(2) din prezenta lege.

 

2. Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile de la săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

 

nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăÂşirea sau trecerea la culoarea roÂşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

nerespectarea interdicției temporare de circulație instituite pe un anumit segment de drum public;

nerespectarea regulilor de circulație la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană;

circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăÂşire

 

Stupid Garcea!!

 

 

Mesaj completat

 

 

Stupid woman .. ce treaba are depasirea cu schimbarea directiei de mers?? Nu vezi ca te faci singura de Chocapic?? Si tu asa faci? Bagi 50 de lei in talon? Stai linistita fatuco de banii aia macar ai baga benzina in rezervor sa te poti da si tu week-end-ul pe Magheru ... cand oi lua io bani de la gura altuia o sa se prabuseasca Intercontinentalu` ... vezi ca s-a terminat cutia de cereale lasa-ne pe noi sa discutam reguli de circulatie. Esti atat de praf incat habar nu ai ce articol retine permisul de conducere in caz de vatamare corporala sau deces. Cine citeste ce scrii tu te si crede ... vai viata noastra si ne mai miram de ce toti conducatorii/arele auto sunt experti/e in legislatie. Pai cu asa exemplu eu cred ca ti-ai gresit vocatia ... io zic sa te faci avocat :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stupid woman .. ce treaba are depasirea cu schimbarea directiei de mers?? Nu vezi ca te faci singura de Chocapic?? Si tu asa faci? Bagi 50 de lei in talon? Stai linistita fatuco de banii aia macar ai baga benzina in rezervor sa te poti da si tu week-end-ul pe Magheru ... cand oi lua io bani de la gura altuia o sa se prabuseasca Intercontinentalu` ... vezi ca s-a terminat cutia de cereale lasa-ne pe noi sa discutam reguli de circulatie. Esti atat de praf incat habar nu ai ce articol retine permisul de conducere in caz de vatamare corporala sau deces. Cine citeste ce scrii tu te si crede ... vai viata noastra si ne mai miram de ce toti conducatorii/arele auto sunt experti/e in legislatie. Pai cu asa exemplu eu cred ca ti-ai gresit vocatia ... io zic sa te faci avocat :huh:

 

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...