Sari la conținut

Ajutor!


BiroCatalin
 Share

Postări Recomandate

Am un Mz ETZ 125. Peste noaptre m-am trezit cu roata spate inclinate spre stanga.... Am incercat tot ce mi-a stat in putinta, am desfacut-o de 3 ori am incerac sa trag bascula si degeaba. Cred ca e totusi din butuc! Nu am cazut, nu am dat in gropi, pur si simplu intr-o dimineata am vrut sa plec la plimbare si la prima curba nu am mai putut sa tin motoru si am iesit pe contrasens. Atunci am vazut ca e inclinata spre stanga.... Ce pot face ce situatia asta ma depaseste?

 

Multumesc!!!! Asfalt Uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Peste noaptre m-am trezit...

...intr-o dimineata mergand pe drum si uitandu-ma in sus(la stele), am calcat in gol si m-am trezit intr-o groapa...

"Ce pot face ce situatia asta ma depaseste?"

--------------------------

Lasand gluma la de-o parte, esti instare sa explici mai mult, decat faptul ca ai demontat roata de 3 ori "degeaba" si ca totul n-a fost vis?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- zici ca bascula este OK. ? si surubul de la bascula ? ..dar amortizoarele sint intregi si la locul lor ? .. roata nu cred ca este de vina ...iar daca este , tre sa fie varza !!..si nu ar sta inclinata numai spre stinga , ci ar avea un 8 gigant !!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt nici pe departe un expert la motociclete si n-am vazut un MZ ETZ 125 in viata mea, dar m-as uita la rulmenti, desi de la rulmenti dusi ar trebui sa se incline roata in toate derectiile :laugh:

 

Taica-miu avea un IZH Jupiter 4 (pe care incerc eu acum sa-l pun pe picioare) a patit ceva similar, rulmentul de la roata din spate nu a cedat peste noapte ci pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...intr-o dimineata mergand pe drum si uitandu-ma in sus(la stele), am calcat in gol si m-am trezit intr-o groapa...

"Ce pot face ce situatia asta ma depaseste?"

--------------------------

Lasand gluma la de-o parte, esti instare sa explici mai mult, decat faptul ca ai demontat roata de 3 ori "degeaba" si ca totul n-a fost vis?

?

 

Am demontat bascula si am pus-o pe un plan drept sa vad daca nu e stramba. Am montat-o inapoi si tot asa statea, logic.... am verificat rulmentii, amortizoarele, bara stabilizatoare... nu au nici una nicio deformare!

 

PS. Nu a vost un vis, si chiar e o problema serioasa ca nu mai pot lua nici o curba!!!

Mesaj completat

- zici ca bascula este OK. ? si surubul de la bascula ? ..dar amortizoarele sint intregi si la locul lor ? .. roata nu cred ca este de vina ...iar daca este , tre sa fie varza !!..si nu ar sta inclinata numai spre stinga , ci ar avea un 8 gigant !!! :laugh:

 

 

Le-am verificat pe toate si toate sunt la locul lor.....am se le mai verific o data pentru siguranta!

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca roata,telescoapele,rulmenti si bascula sunt OK,inseamna ca e stramb cadrul ;)

Daca ai putea pune cateva poze ar fi tare fain,ca-i tare cudat ce zici.

Editat de voshodij
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am demontat bascula si am pus-o pe un plan drept sa vad daca nu e stramba. Am montat-o inapoi si tot asa statea, logic.... am verificat rulmentii, amortizoarele, bara stabilizatoare... nu au nici una nicio deformare!

 

PS. Nu a vost un vis, si chiar e o problema serioasa ca nu mai pot lua nici o curba!!!

Mesaj completat

 

 

 

Le-am verificat pe toate si toate sunt la locul lor.....am se le mai verific o data pentru siguranta!

Merci!

 

 

 

...ai verificat roata??? Te intreb pentru ca am vazut o roata de motocicleta( de cross ce-i drept) care avea spitele asa slabite incat putea sa miste cercul fata de butuc liber, stanga-dreapta.........verifica, poate fi o chestiie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eventual axul indoit? la etz pe spate e un ax scurt care se infileteaza in "pinion"

eu personal tot din furca tind sa cred k e treaba asta(e mai moale un telescop sau ceva de genul) si in timp de la grutate s-a rasucit furca...

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca-i staramba sau fisurata bascula (ca urmare a telescopului derapta mai moale).

PS

Daca ai drum spre Timisoara dami un tel.(0766619551),cand ajungi in Voiteg,ca sa ne intalnim.

post-7295-1249825457_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am demontat bascula si am pus-o pe un plan drept sa vad daca nu e stramba. Am montat-o inapoi si tot asa statea, logic.... am verificat rulmentii, amortizoarele, bara stabilizatoare... nu au nici una nicio deformare!...

Mda.. bascula nu asa se verifica(pot fii bucsile uschite), dar in fine... In cazul asta masoara cele doa cote de prinderea ale amortizoarelor, comparale intre ele, amortizorul dreapt pare mai scurt! Vezi ca au reglaj de inaltime(pasager) sa nu fie "uitate " unu in alta pozitie, incearca sa le inversezi intre ele si scrie ce-ai facut! Demonteaza-le si comparale intre ele(fa-o si la arcuri). Dupa ce scrii ce gasesti mai v-bim.

Probabil dezechilibrul amortizoarelor ti-a afectat bascula/bucsile... se vede clar la ochi!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca-i staramba sau fisurata bascula (ca urmare a telescopului derapta mai moale).

PS

Daca ai drum spre Timisoara dami un tel.(0766619551),cand ajungi in Voiteg,ca sa ne intalnim.

 

Da? Eu stiam ca daca un telescop e mai moale prea sarcina celalalt pana se egaleaza... posibil si asta, am sa verific.

Si daca am drum la Voiteg o sa te sun sa ;) ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...prea sarcina celalalt pana se egaleaza...

..principial ai dreptate, in realitate tendinta este de a se torsiona si deforma sau fisura axul basculei(ceeace cred ca s-a si intamplat).

Am incercat sa-ti atasez o schema, care arata cum se fac masuratorile basculei, insa nu reusesc s-o incarc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..principial ai dreptate, in realitate tendinta este de a se torsiona si deforma sau fisura axul basculei(ceeace cred ca s-a si intamplat).

Am incercat sa-ti atasez o schema, care arata cum se fac masuratorile basculei, insa nu reusesc s-o incarc!

 

Pai si ce sa fac? cum sa o repar? chiar ca de astfel de problmem nu m-am mai lovit pana acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vezi ca pe cadru ai un opritor care limiteaza deplasarea basculei in jos. daca acel opritor este pe partea dreapta e posibil ca din cauza amortizoarelor tari sa-ti se fi deformat bascula. vei ce ti-a zis cristi ca ti-a zis bine in ceea ce priveste reglajul amortioarelor.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pe cadru ai un opritor care limiteaza deplasarea basculei in jos. daca acel opritor este pe partea dreapta e posibil ca din cauza amortizoarelor tari sa-ti se fi deformat bascula. vei ce ti-a zis cristi ca ti-a zis bine in ceea ce priveste reglajul amortioarelor.

numai bine

 

 

Ms de sfat! am sa incerc, iara, sa desfac si sa verific... Daca nu ii dau de cap il duc la un mecanic poate reuseste el ca eu nu mai pot.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze se vede clar ca amortizoarele nu sunt reglate egal, cel din dreapta e mai moale si se poate intampla foarte bine tu sa verifici bascula si sa-ti iasa la drept iar cand montezi amortizoarele sa se deformeze. Slabeste amortizoarele de tot si de acolo le reglezi pe ambele IN PARALEL! Asta binenteles dupa ce le dai jos si le masori cu ti-a mai spus cineva :ph34r: Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce sa fac? cum sa o repar? chiar ca de astfel de problmem nu m-am mai lovit pana acum....

...nu pt atasa niste ca*caturi de scheme( :ph34r: nu vrea, asta e)! Simplu, cu 2-3 ate si o ruleta poti verifica toate unghiurile si cotele furcii, amortizoarelor(geometrie pura) nu-i greu deloc! Daca nu te descurci spune-mi si o sa-ti postez pe pro-bike sau pe-o adresa de mail...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coace un nou drum :cheers:

Mă bucur că ne-am cunoscut. Nici Uralul meu n-a făcut nici o problemă!

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu m-am gandit la intoarcerea de la intrunirea de uichendu' trecut ca poate mi s-o stricat nipra. De ce? Pentru ca n-am avut nimic de surubarit pe drumul spre casa, asa ca sigur ceva nu-i bine acolo, ca merge prea bine. Ceva coace nipra mea, dar nu reusesc sa-mi dau seama ce... :cheers:

A prins curaj,a vazut ca nu e ultima din neamul ei si nu vrea sa se faca de rîs :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... asa ca sigur ceva nu-i bine acolo, ca merge prea bine. Ceva coace nipra mea, dar nu reusesc sa-mi dau seama ce... :lol:

:D ..inseamna ca ai o nipra autentica, originala ce nu se va desminte niciodata! Mereu te intrebi de ce face :cheers: , iar daca nu, de ce nu face? Pastreaz-o asa cum e, in starea in care ai adus-o si vei fii multumit de ea! De departe, a fost vedeta de la 7 scari, si probabil un "jeg" in rezervor a creat probleme de alimentare.

De "copt"? ..sigur, coace ea ceva... probabil o noua hoinareala cu slana, palinca si ceapa rosie(i-o fi placut al nabi sa faca km-trii, sa stea tacuta la un foc pe cinste)... Partea tare este ca n-ai sa stii niciodata dinainte ce urmeaza :P . Multe salutari prietenilor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Amortizoarele sunt egale am incercat sa le reglez dar nu pot. Au ceva problema.... le las asa ca m-am obisnuit. Oricum mi-am pus in cap sa imi iau un Transalp si muncesc din greu pt asta. Poate tot peste noapte o sa vina sa il cumpere cineva asa cum e si sa se ocupe el de problema asta.

Sarbatori fericite si un an nou de 5 ori mai bun ca al vechi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amortizoarele sunt egale am incercat sa le reglez dar nu pot. Au ceva problema....

Daca tot le-ai demontat, de ce nu ai schimbat arcurile intre ele? Si daca ai facut-o de ce n-ai scris?

In privinta japonezelor parerea mea ca-i o treaba buna, nu trebe facut nimic la ele! Mergi si gata, cunosc amici ce n-au habar unde-i bujia... :D

Succes in hotararea luata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...