Sari la conținut

Accidente !


draqqora
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bine punctat, Valentin

Un raspuns la aceasta intrebare ar putea fi ca prin aceasta discutie speram sa aducem catre normalitate, responsabilitate si bun simt macar pe teribilistii care citesc forumul

Ceilalti, Dumnezeu cu mila :(

N-ai cu cine mosu. Si tu crezi ca sarjatorii de centru nu citesc ce scrie pe aici. Citesc stai pe pace, atat doar ca nu au ce spune. Pacat ca in urma numeroaselor tragedii la care suntem partasi (cu regret) din ce in ce mai des si culmea mediatizate pe toate canalele totusi numarul teribilistilor sunt in crestere. Cum oare percep ei adevarata placere pe mobra nu pot sa-mi dau seama. De ce daca tot au adrenalina in surplus nu fac parasutism, saritura cu coarda, alpinism? Deh, scuze...acolo nu-i mai vede nimeni, uitasem. Deci concluzia: nu e adrenalina, e prostia din capul lor la mijloc, lipsa de respect ptr persoana ta, a celorlalti partiipanti la trafic. Frustrarile se revarsa in plin trafic si de multe ori se ajunge la finale tragice. Pacat ca nu se intelege, e doar o expunere gratuita care isca tensiuni in randul celorlalti participanti la trafic si suntem bagati in aceiasi oala, toti. Poate in viitor cineva mai doct se va ocupa si de acest fenomen analizand acest comportament. Pe mine sincer ma depaseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De fapt, ii intreb pe cei care se dau mari pe cate-o vitezana, in centrul fiecarui oras, in slapi, sort si maieu, unii chiar fara casca, sau chiar fara carnet: din viteza aia aveti timp sa vedeti pitipoanca cum va admira, sau totul e in capul vostru? Merita senzatia aia, de cateva secunde, ca esti smecher, ca o ai mai lunga? V-ati gandit in secundele alea de infuzie de adrenalina, cum arata o pulpa de om, raschetata pana la os de asfalt? La numai 50 km/h? Probabil ca nu!

aseara dupa ce am iesit de la lucru am fost pe centru in pantaloni scurti, tricou si slapi, asta inseamna ca sunt cocalar?

Dau un sfat pentru cei care vor sa aghete pitipoance cu motorul pe centru, nu mai dati liniute si nu mai mergeti cu 200, calm cu 30km/h. sa aiba timp sa intoarca capul dupa voi si sa va vada numarul ca sa va tina minte :crack:

PS. Crezi ca daca esti in blugi nu tot asa te julesti daca cazi? ia testeaza sa vezi , numa un idiot poate sa cada in linie dreapta

 

si suntem bagati in aceiasi oala, toti.

pai si femeile le bagam toate in aceiasi oala nu ?

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara dupa ce am iesit de la lucru am fost pe centru in pantaloni scurti, tricou si slapi, asta inseamna ca sunt cocalar?

Dau un sfat pentru cei care vor sa aghete pitipoance cu motorul pe centru, nu mai dati liniute si nu mai mergeti cu 200, calm cu 30km/h. sa aiba timp sa intoarca capul dupa voi si sa va vada numarul ca sa va tina minte :crack:

PS. Crezi ca daca esti in blugi nu tot asa te julesti daca cazi? ia testeaza sa vezi , numa un idiot poate sa cada in linie dreapta

 

 

pai si femeile le bagam toate in aceiasi oala nu ?

:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara dupa ce am iesit de la lucru am fost pe centru in pantaloni scurti, tricou si slapi, asta inseamna ca sunt cocalar?

Dau un sfat pentru cei care vor sa aghete pitipoance cu motorul pe centru, nu mai dati liniute si nu mai mergeti cu 200, calm cu 30km/h. sa aiba timp sa intoarca capul dupa voi si sa va vada numarul ca sa va tina minte :crack:

PS. Crezi ca daca esti in blugi nu tot asa te julesti daca cazi? ia testeaza sa vezi , numa un idiot poate sa cada in linie dreapta

 

 

pai si femeile le bagam toate in aceiasi oala nu ?

[/quote

 

Domnul meu, nu te cunosc, nu stiu daca esti sau nu ceea ce noi numim cocalar si nu-mi permit sa te judec numai pe baza a trei cuvinte. Ce-i drept, din ceea ce povestesti despre modul in care te protejezi cand te sui pe motor, tind sa cred ca nu am putea face parte din acceasi gasca.

Pana la urma, e alegerea ta iar motociclismul este un sport solitar.

Nu-ti pot dori decat sa ai noroc si sa nu dai peste vreun tampit care sa-ti strice distractia, chiar daca vei fi pe drum drept si la viteza legala. Se mai intampla...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

PS. Crezi ca daca esti in blugi nu tot asa te julesti daca cazi? ia testeaza sa vezi ,

Nu...crede-ma. Si aici ma refer la blugi versus pantaloni scurti, nu altceva

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum motocicleta isi ia cine vrea si face ce vrea cu ea. Nu mai poti pune un tipar peste toti detinatorii de motociclete ca inainte, cand existau putine scapari din sablon. Motocicleta era o pasiune si era tratata ca atare. Suntem o comunitate mica, dar in plina ascensiune. Ideea de motociclist/motociclism este impartasita in continuare de catre pasionati, de catre cei care fac excursii cu motocicleta si care isi sting setea de aventura pe 2 roti in afara orasului (on sau off road) . Acestia se vor proteja, deoarece constentizeaza riscurile la care se expun. Daca folosesc motocicleta in mediu urban, chiar daca nu poarta costume full, vor trata in alt mod traficul, cu respectul pe care il promoveaza si pe care il pretind de la "conservari". Cel putin asta este crezul meu, ca nu e nimeni asa de ipocrit incat sa ceara respect si sa nu ofere cel putin acelasi tratament pe care se asteapta sa il primeasca... In concluzie, daca mergi in tricou prin oras, nu te poti numi cocalar, asta in cazul in care nu te comporti ca unul, cu toate ca avem si noi uscaturile noastre...

Acei asa numiti "cocalari" sunt persoane care folosesc motocicleta in cu totul alte scopuri decat cele enumerate mai sus. Daca se dau prin centru cu viteza mica si echipati, nu mai prezinta interes, asa ca, telul lor declarat nu este atins. Nu se mai uita nimeni la ei. Motocicleta este un obiect de rut, o prelungire/substituire a penisului...Si de cele mai multe ori are efect, ca daca nu ar fi asa, nu s-ar mai povesti.

Fiecare oras are cate un centru si "cocalarii" aferenti. Comunitatea moto din acel oras ii ignora in cele mai multe cazuri. Trist este ca opinia publica nu face diferenta intre cele 2 categorii si baga tot ce are 2 roti in aceeasi oala... Naspa...

Ce sa va zic... ride safe...

Bafta in drumurile voastre, oricare ar fi acelea...

Va salut cu farul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare oras are cate un centru si "cocalarii" aferenti. Comunitatea moto din acel oras ii ignora in cele mai multe cazuri. Trist este ca opinia publica nu face diferenta intre cele 2 categorii si baga tot ce are 2 roti in aceeasi oala... Naspa...

Defapt asta e ce ne "doare" pe noi cel mai tare... eu am trait asta pe pielea mea! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum motocicleta isi ia cine vrea si face ce vrea cu ea. Nu mai poti pune un tipar peste toti detinatorii de motociclete ca inainte, cand existau putine scapari din sablon. Motocicleta era o pasiune si era tratata ca atare. Suntem o comunitate mica, dar in plina ascensiune. Ideea de motociclist/motociclism este impartasita in continuare de catre pasionati, de catre cei care fac excursii cu motocicleta si care isi sting setea de aventura pe 2 roti in afara orasului (on sau off road) . Acestia se vor proteja, deoarece constentizeaza riscurile la care se expun. Daca folosesc motocicleta in mediu urban, chiar daca nu poarta costume full, vor trata in alt mod traficul, cu respectul pe care il promoveaza si pe care il pretind de la "conservari". Cel putin asta este crezul meu, ca nu e nimeni asa de ipocrit incat sa ceara respect si sa nu ofere cel putin acelasi tratament pe care se asteapta sa il primeasca... In concluzie, daca mergi in tricou prin oras, nu te poti numi cocalar, asta in cazul in care nu te comporti ca unul, cu toate ca avem si noi uscaturile noastre...

Acei asa numiti "cocalari" sunt persoane care folosesc motocicleta in cu totul alte scopuri decat cele enumerate mai sus. Daca se dau prin centru cu viteza mica si echipati, nu mai prezinta interes, asa ca, telul lor declarat nu este atins. Nu se mai uita nimeni la ei. Motocicleta este un obiect de rut, o prelungire/substituire a penisului...Si de cele mai multe ori are efect, ca daca nu ar fi asa, nu s-ar mai povesti.

Fiecare oras are cate un centru si "cocalarii" aferenti. Comunitatea moto din acel oras ii ignora in cele mai multe cazuri. Trist este ca opinia publica nu face diferenta intre cele 2 categorii si baga tot ce are 2 roti in aceeasi oala... Naspa...

Ce sa va zic... ride safe...

Bafta in drumurile voastre, oricare ar fi acelea...

Va salut cu farul...

Orice alte comentarii pe subiectu asta nu cred ca isi mai au rostu! Ai formulat mult prea bine si la subiect tot! Felicitari pentru modul de gandire si mai ales pentru relatarea a ceea ce gandesti! :bigstar:

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut sambata prin Arad si mi s-a povestit despre nenorocirea omului cu Kawasaki ninja.... ba chiar am si trecut pe langa locul respectiv si i-am vazut fotografia lipita pe copac. E trist, pacat de tineretea lui, insa comportamentul lui a fost unul criminal si trebuie judecat ca atare! (comportamentul, ca pe el are cine sa-l judece) Cred ca singura parte buna din intamplarea asta este ca s-a dus singur si nu a mai luat pe cineva cu el. Acel sofer din Renault a trecut la cativa cm de moarte, persoanele care ar fi trecut atunci strada au fentat moartea cu cateva secunde. Insa a luat o parte din sufletul parintilor, care au ce regreta acum, au ce sa-si reproseze. Si oare a meritat?

De fapt, ii intreb pe cei care se dau mari pe cate-o vitezana, in centrul fiecarui oras, in slapi, sort si maieu, unii chiar fara casca, sau chiar fara carnet: din viteza aia aveti timp sa vedeti pitipoanca cum va admira, sau totul e in capul vostru? Merita senzatia aia, de cateva secunde, ca esti smecher, ca o ai mai lunga? V-ati gandit in secundele alea de infuzie de adrenalina, cum arata o pulpa de om, raschetata pana la os de asfalt? La numai 50 km/h? Probabil ca nu! Cocalarismul bate la fund orice notiune de responsabilitate! Si se vindeca doar cu sange, atele, perfuzii, scaune cu rotile, grefe de piele si de os, uneori chiar tamaie si coliva.

S-ar putea ca eu sa vad motociclismul prin alt unghi. Eu prefer turele lungi, oricum, in afara orasului, de aceea nu am nicio problema sa port costumul cu toate protectiile pe care le poate oferi, fie si la 40 de grade. Sambata am trecut pe langa locul accidentului echipat complet si mi-am spus ca, macar pentru asta, desi nu-s un mare talent la aplecat prin curbe, ma pot numi motociclist. Pentru ca inteleg ce inseamna mersul pe doua roti, pentru ca o fac cat mai responsabil, pentru ca o fac pentru placerea mea, alaturi de prieteni care au aceeasi pasiune si nu pentru a fi admirat de catre cineva, de pe trotuar.

Orice s-ar spune, tanarul ( nici nu am retinut cum il chema) orice a fost, numai motociclist nu. Nimic din comportamentul lui nu a lasat sa se inteleaga asta. Nu este suficient sa mori pe 2 roti ca sa zica lumea: uite, a murit un motociclist... Iar daca nici carnet nu avea, asa cum am citit mai sus, cuvintele-s inutile. Tocmai de aceea stau si ma intreb: de ce exista discutia despre aceasta tragedie pe un forum al motociclistilor?!?!

 

De multe ori am avut ocazia sa discut cu prieteni sau mai putin prieteni posesori de motociclete si de fiecare data involuntar s-a ajuns la discutii cu si despre accidente si de fiecare data am incercat sa-i invat cite ceva din experienta pe care mi-a dat-o cei aproape 600.000 de km pe motociclete si pe drumuri atit nationale cit si internationale. Cei care au avut minte au invatat ceva iar o mare parte din ei m-au ignorat ca si cum eu(atotstiuitorul) le-as fi spus prostii..

Asa ca fapt divers, si eu umblu in saboti si pantaloni scurti si cu un tricou in loc de echipament si i-ti spun sincer ca nici casca nu as purta daca nu ar fi obligatoriu si ori de cite ori am ocazia nu o port, dar asta nu inseamna ca nu sunt constient de ce mi se poate intimpla si nu circul cu atentia cuvenita!...Tot eu sun acela care umbla noaptea cu vesta reflectorizanta, desi am auzit toate glumele posibile facute la adresa mea inclusiv de oameni care acum nu mai sunt printre noi. Cu toate astea eu inca ma dau cu motorul si ma bucur de fiecare km pe care il fac, deci: SUNT VIU!

Asa ca si tine si eu prefer drumurile lungi sau foarte lungi dar cind nu sunt plecat ma dau si eu pe oras ca si ceilalti. Concluzia la care am ajuns in timp este ca nimeni nu-si ia motocicleta ca sa mearga cu ea cu 50 in oras sau cu 90 in afara...dar si 20km/h in plus fata de restul participantilor la trafic este suficient. 20 nu 200!...

Inca o chestie interesanta la care as vrea sa-mi raspunzi, spuneai ca cei care nu au carnet nu sunt motociclisti..dar cei care au, sunt?....De cind bucata aia de plastic te face motociclist?....De cind din scoala de soferi ies motociclisti?...Sa-ti spun eu cum sta treaba: bucata aia de plastic i-ti da reptul legal sa conduci un vehicol pe drumurile publice iar scoala te invata cum sa obtii bucata de plastic!...Asta e crudul adevar...

In speranta ca nu am "vorbit" degeaba si ca din discutia asta macar un cititor a inceput sa constientizeze ceva, am sa va urez tuturor o viata lunga si frumoasa alaturi de motoretele voastre si sa ne vedem peste 20-30 de ani la fel de voinici ca acum! bigstar.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori am avut ocazia sa discut cu prieteni sau mai putin prieteni posesori de motociclete si de fiecare data involuntar s-a ajuns la discutii cu si despre accidente si de fiecare data am incercat sa-i invat cite ceva din experienta pe care mi-a dat-o cei aproape 600.000 de km pe motociclete si pe drumuri atit nationale cit si internationale. Cei care au avut minte au invatat ceva iar o mare parte din ei m-au ignorat ca si cum eu(atotstiuitorul) le-as fi spus prostii..

Asa ca fapt divers, si eu umblu in saboti si pantaloni scurti si cu un tricou in loc de echipament si i-ti spun sincer ca nici casca nu as purta daca nu ar fi obligatoriu si ori de cite ori am ocazia nu o port, dar asta nu inseamna ca nu sunt constient de ce mi se poate intimpla si nu circul cu atentia cuvenita!...Tot eu sun acela care umbla noaptea cu vesta reflectorizanta, desi am auzit toate glumele posibile facute la adresa mea inclusiv de oameni care acum nu mai sunt printre noi. Cu toate astea eu inca ma dau cu motorul si ma bucur de fiecare km pe care il fac, deci: SUNT VIU!

Asa ca si tine si eu prefer drumurile lungi sau foarte lungi dar cind nu sunt plecat ma dau si eu pe oras ca si ceilalti. Concluzia la care am ajuns in timp este ca nimeni nu-si ia motocicleta ca sa mearga cu ea cu 50 in oras sau cu 90 in afara...dar si 20km/h in plus fata de restul participantilor la trafic este suficient. 20 nu 200!...

Inca o chestie interesanta la care as vrea sa-mi raspunzi, spuneai ca cei care nu au carnet nu sunt motociclisti..dar cei care au, sunt?....De cind bucata aia de plastic te face motociclist?....De cind din scoala de soferi ies motociclisti?...Sa-ti spun eu cum sta treaba: bucata aia de plastic i-ti da reptul legal sa conduci un vehicol pe drumurile publice iar scoala te invata cum sa obtii bucata de plastic!...Asta e crudul adevar...

In speranta ca nu am "vorbit" degeaba si ca din discutia asta macar un cititor a inceput sa constientizeze ceva, am sa va urez tuturor o viata lunga si frumoasa alaturi de motoretele voastre si sa ne vedem peste 20-30 de ani la fel de voinici ca acum! bigstar.gif

:excl: cuvinte dure:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori am avut ocazia sa discut cu prieteni sau mai putin prieteni posesori de motociclete si de fiecare data involuntar s-a ajuns la discutii cu si despre accidente si de fiecare data am incercat sa-i invat cite ceva din experienta pe care mi-a dat-o cei aproape 600.000 de km pe motociclete si pe drumuri atit nationale cit si internationale. Cei care au avut minte au invatat ceva iar o mare parte din ei m-au ignorat ca si cum eu(atotstiuitorul) le-as fi spus prostii..

Asa ca fapt divers, si eu umblu in saboti si pantaloni scurti si cu un tricou in loc de echipament si i-ti spun sincer ca nici casca nu as purta daca nu ar fi obligatoriu si ori de cite ori am ocazia nu o port, dar asta nu inseamna ca nu sunt constient de ce mi se poate intimpla si nu circul cu atentia cuvenita!...Tot eu sun acela care umbla noaptea cu vesta reflectorizanta, desi am auzit toate glumele posibile facute la adresa mea inclusiv de oameni care acum nu mai sunt printre noi. Cu toate astea eu inca ma dau cu motorul si ma bucur de fiecare km pe care il fac, deci: SUNT VIU!

Asa ca si tine si eu prefer drumurile lungi sau foarte lungi dar cind nu sunt plecat ma dau si eu pe oras ca si ceilalti. Concluzia la care am ajuns in timp este ca nimeni nu-si ia motocicleta ca sa mearga cu ea cu 50 in oras sau cu 90 in afara...dar si 20km/h in plus fata de restul participantilor la trafic este suficient. 20 nu 200!...

Inca o chestie interesanta la care as vrea sa-mi raspunzi, spuneai ca cei care nu au carnet nu sunt motociclisti..dar cei care au, sunt?....De cind bucata aia de plastic te face motociclist?....De cind din scoala de soferi ies motociclisti?...Sa-ti spun eu cum sta treaba: bucata aia de plastic i-ti da reptul legal sa conduci un vehicol pe drumurile publice iar scoala te invata cum sa obtii bucata de plastic!...Asta e crudul adevar...

In speranta ca nu am "vorbit" degeaba si ca din discutia asta macar un cititor a inceput sa constientizeze ceva, am sa va urez tuturor o viata lunga si frumoasa alaturi de motoretele voastre si sa ne vedem peste 20-30 de ani la fel de voinici ca acum! bigstar.gif

:bigstar: ascultati de Giv ca zice bine ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: ascultati de Giv ca zice bine ce zice.

Ehhh, de nu ziceai tu nici nu-l bagam in seama :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehhh, de nu ziceai tu nici nu-l bagam in seama :crack:

:lool:

 

Ce-mi plac emoticoanele astea....as mai avea si eu idei...oare cum sa le zic moderatorilor:D:D:D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

halal topic de accidente, nu s-a mai anuntat niciun accident in ultimele ~100 postari... :hurt:

in loc sa te bucuri... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu erau postari "aiurea" sau care isi au locul in topicul de mesaje vorbe discutii m-as fii bucurat enorm... :bigstar:

Marea majoritatea din noi numai avem bani de plimbari moto, odata cu asta scade si numarul de accidente. Acuma ce vrei si tu, sa se puna "panza de paianjeni" pe topicu asta? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea majoritatea din noi numai avem bani de plimbari moto, odata cu asta scade si numarul de accidente. Acuma ce vrei si tu, sa se puna "panza de paianjeni" pe topicu asta? :crack:

ma, de cand a fost accidentul de la libelula tot ma speriu cand intru dimineata pe motociclism si vad postari noi la accidente nu de alta :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...