Sari la conținut

Serbia, Muntenegru, Croatia si poate Bosnia


Postări Recomandate

Incepand cu 30 august, timp de vreo doua saptamani, voi colinda prin Serbia, Muntenegru, Croatia si initial am zis Ungaria, dar cred c-ar fi mai misto Bosnia. Am calculat benzina si cazarea undeva la 4-500 euro. Mancarea, bautura si ce-o mai fi vor costa in functie de cum bea si mananca fiecare. Per total ma astept undeva in jur de 800 euro pentru doua persoane / motor.

Daca printre cei care ma cunosc si pe care ii cunosc exista cineva care doreste sa vina in aceasta excursie, sunt bucuros sa va dau mai multe detalii pe PM.

 

 

PS- Va rog nu mutati topicul la "Intalniri, evenimente, excursii" deoarece nu ma intereseaza sa merg cu vitezisti, chopperisti si altii.

Mesaj completat

In principiu cam ce a facut Cristi-mic aici doar ca nu asa pe graba.

http://cristi-mic.blogspot.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-l completez pe Angi, pentru ca tocmai am venit dintr-o tura prin tarile astea:

- in ciuda vechilor tensiuni din zona, toata aria este foarte safe. Singurul lucru pe care l-as recomanda ar fi sa nu ramaneti in Kosovo, dar ca si tranzit ar trebui sa fie in regula. Oricum, mult mai in regula decat Albania :(

- Belgradul este un oras genial (putin cam scump, in special in zona centrala)

- Sarajevo este fix ce ar trebui ce ar trebui Bucurestiul sa fie, cu stradute inguste, aroma si feeling (din pacate doar am trecut prin el)

- Mostar, un oras care te face sa te gandesti la ce inseamna razboiul (relativ ieftinut in afara centrului vechi, dar mi s-au cerut 10KM pentru doua beri la o terasa; e drept, aveam cea mai buna priveliste pentru pod)

- coasta Dalmata dementiala, dar foarte aglomerata. Daca iesiti din drumul principal dati de niste golfuri si niste plaje virgine si ca-n povesti/vise/paradis

- Dubrovnik este un oras groaznic de scump (am dat 170 Kuna la camping, adica vreo 20E, iar o pizza si-o bere m-au dus 100 Kuna)

- golful Kotor este de poveste, in special dimineata, la rasarit. Nu luati ferry-ul decat daca va grabiti foarte-foarte tare, altfel e mai misto si doar cu vreo 15 minute mai lung daca o luati prin tunel si va invartati in jurul fiordului.

- drumul dintre Virpazar si Sukobin, lat cat pentru o masina, dar asfaltat, e o adevarata lectie de luat curbe printr-un peisaj mirific. Pana la Virpazar trebuie sa treceti un tunel lung de 4.2km care costa 2.5E, dar merita toti banii.

- din memorie, benzina (95) e 110 dinari in SRB, 1.8KM in BIH, 7 Kuna in HR si 1.1E in MNE

- wild camping-ul este acceptat in SRB si BIH, probabil si-n MNE, dar in HR poti lua amenda

- in general se gasesc camere bune pana in 20E/persoana/noapte. In Mostar, cel putin, am ramas surprins de ce conditii am prins. In Belgrad as recomanda un hostel pe o barja pe Dunare daca nu va deranjeaza baia comuna.

- in BIH este acceptata plata in Euro aproape peste tot, inclusiv la magazinele satesti deoarece KM-ul este legat strict de Euro, paritatea fiind de 2KM=1E

- vamile nu reprezinta absolut nicio problema nicaieri in Balcani, ba chiar intre BIH si HR nici macar n-am fost oprit sa mi se verifice pasaportul

- m-am simtit in foarte mare siguranta absolut peste tot ca si motociclist pe drum. Ba chiar am simtit un foarte mare respect in HR. Nu intrati in Albania decat daca sunteti sinucigasi :cheers:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Incepand cu 30 august, timp de vreo doua saptamani, voi colinda prin Serbia, Muntenegru, Croatia si initial am zis Ungaria, dar cred c-ar fi mai misto Bosnia.

 

 

Nu se muta nimic Angi, stai linistit.

Stiu ca suna aiurea, dar as aloca macar 4 zile Muntenegrului.

Da-mi pe PM adresa ta de corespondenta si iti trimit un ghid turistic al Muntenegrului. Te folosesti de el si il returnezi cand te intorci.

Este in engleza si unul mai bun de atat nu cred ca vei gasi - era un fel de best seller pe acolo.

Cu el in mana am bagat in jur de 1500 km prin Muntenegru.

Iti recomand acolo:

- Croaziera in golful Kotor - include Plava Splija (pestera albastra) si manastirea de pe insula de langa Perast

- O noapte in parcul Durmitor. Va include - cea mai buna baclava din viata ta, un pod suspendat la peste 100 m deasupra canionului Tara, rafting pe canionul raului Tara dimineata si o panoroma montana superba (ceva gen stanca Franz Josef de la Sinaia la puterea 3)

- Croaziera cu vaporasul pe Skadarsko Jezero + cazare fie in Virpazar sau Zabljak Crnojevica (sat, respectiv orasel pescaresc). Tot in zona exista punctul de belvedere de la Rijeka Crnojevica, unde vezi cum o bucla din Lacul Skadar inconjoara muntele in forma unei jumatati de opt si creaza un fel de Delta Dunarii intre munti.

- Canionul Nevideo (Comarnica). Pe alocuri ingust de cativa metri si inalt de cateva zeci, acoperit de copaci. De aici denumirea de "nevazut". Multi si-au pierdut viata, cazand in el in timp ce mergeau prin padure.

- Mausoleul de sus din munte, langa Cetinje. Intr-o zi senina vezi mai bine de jumatate din tara de pe el.

 

 

Presupun ca faci o halta in Tm.

Te intreb si pe tine ca si pe Luci - ai unde sa tragi, cu cine sa bei o bere si cu cine sa te sfatuiesti in legatura cu puncte de interes, cazari, preturi ?

Nu de alta, dar lumea de pe aici numai pe acolo merge.

Da un PM daca te hotarasti.

Mesaj completat

Cand am fost la intrunirea moto de la Garnic, de 1 Mai, am gasit pliantul asta mic:

post-3763-1250702289_thumb.jpg

 

Nu am apucat sa caut Portile de Piatra de la Vratna si cramele, dar poate ai noroc si nu sunt foarte departe de Portile de Fier.

Poti face Cazanele si pe malul romanesc (daca nu le-ai vazut deja) dar te avertizez ca de la Orsova pana la limita de judet MH - Caras drumul este destul de batjocorit. Ultimii 50 de km sunt fara defecte si perfecti pentru etape de viteza matinala.

Multi spun insa ca malul sarbesc este mai fain (soseaua este clar peste) si ca de acolo oricum vezi ceea ce este fain si pe cel romanesc (statuia si manastirea de la Mraconia in primul rand).

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS- Va rog nu mutati topicul la "Intalniri, evenimente, excursii" deoarece nu ma intereseaza sa merg cu vitezisti, chopperisti si altii.

 

 

 

 

 

 

Angi, nu poate decit sa ne flateze invitatia adresata special enduristilor, dar din traseul ales de tine nu prea cred ca o sa parasesti asfaltul...sau cel putin asa am inteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, nu poate decit sa ne flateze invitatia adresata special enduristilor, dar din traseul ales de tine nu prea cred ca o sa parasesti asfaltul...sau cel putin asa am inteles...

 

Asa cum am mai spus, am postat aici deoarece nu vreau vitezisti sau altele. Iar pe de alta parte, sectiunea "Enduro Touring & Adventure" nu e una chiar enduro.

Mesaj completat

PS- Va rog nu mutati topicul la "Intalniri, evenimente, excursii" deoarece nu ma intereseaza sa merg cu vitezisti, chopperisti si altii.

 

 

 

 

 

 

Angi, nu poate decit sa ne flateze invitatia adresata special enduristilor, dar din traseul ales de tine nu prea cred ca o sa parasesti asfaltul...sau cel putin asa am inteles...

 

:laugh: Pai raspunsul e foarte simplu si se afla chiar in partea citata de tine. "nu ma intereseaza sa merg cu vitezisti, chopperisti si altii"

Am motor enduro-touring si daca la o adica gasesc un drum prost, macadam sau de alta natura neasfaltata, vreau sa nu fiu impiedicat sa merg pe acel drum de cineva care nu are o motocicleta potrivita pentru asa ceva.

 

Mesaj completat

:lol: Pai raspunsul e foarte simplu si se afla chiar in partea citata de tine. "nu ma intereseaza sa merg cu vitezisti, chopperisti si altii"

Am motor enduro-touring si daca la o adica gasesc un drum prost, macadam sau de alta natura neasfaltata, vreau sa nu fiu impiedicat sa merg pe acel drum de cineva care nu are o motocicleta potrivita pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi de unde bagi benzina . In Serbia in general e de calitate slaba si o sa-ti dea motorul niste simptome de o sa crezi ca s-a rupt ceva in el . Si prin Croatia sa fii atent . Daca poti , sa ai un bidon de 5 litri transparent (de apa) si pui intii in el . O sa ai niste surprize .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi de unde bagi benzina . In Serbia in general e de calitate slaba si o sa-ti dea motorul niste simptome de o sa crezi ca s-a rupt ceva in el . Si prin Croatia sa fii atent . Daca poti , sa ai un bidon de 5 litri transparent (de apa) si pui intii in el . O sa ai niste surprize .

In Croatia am fost si anul trecut si anul asta si n-am avut probleme cu benzina,anu trecut 3 motoare 1 speed si 2 cruisere,anu asta cu LC8-ul,deci mai multe tipuri de motoare,n-am observat nimic.Anul trecut am alimentat mult in Croatia pt ca am stat 10 zile si tot ne-am plimbat.Au ei ceva benzinarie INA parca,arata destul de bine au si pe autostrazi,de obicei alimentam de la ei,dar si din alte benzinarii mai mici si puscate......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa ma fac mare, as vrea sa merg si eu pe acolo cu moto mea. :laugh:( Si sa nu imi mai spuna nimeni ca un SLR nu poate sa ajunga pe acolo, va rog eu frumos. :lol:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............Nu intrati in Albania decat daca sunteti sinucigasi :makeout:

 

 

Angi, eu am fost in iunie in Albania cu nevasta-mea cu motoarele si cu fiica-mea pasager la mine. Nu am avut nici cea mai mica problema. Am traversat-o de la sud la nord (Sarande - Vlore_ Tirana_ Dures) spre MNE. Am dormit si linga Vlore la un camping pe malul marii si la Tirana, in buricul tirgului. Daca vrei pot sa-ti dau adrese de contact. A fost super safe si mie mi s-a parut una dintre cele mai faine tzari care le-am vazut. Cel mai mult m-a uimit faptul ca de fiecare data cind ajungeam masini din urma pe sosea, se dadeau la o parte ca sa ma lase sa trec. Iar soseaua de la Sarande la Vlore e paradisul motociclismului. Referitor la Bosnia, am fost saptamina trecuta la o tura prin Sarajevo si Mostar si nu ai nici o treaba. Sarajevo chiar merita vizitat o zi sau doua. Sincer, decit Croatia (pe care am vazut-o cam pe toate partile) mult mai mult (dupa parerea mea) merita tura de litoral prin Albania si returul prin Macedonia. Ai multe de vazut. Dar bineinteles depinde de cit timp ai si tu la dispozitie.

Editat de textoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la Albania, a fost singurul loc in care eram de-a dreptul terifiat. Sosele proaste si aglomerate, soferi idioti, trafic infernal, fetze nu tocmai prietenoase de fiecare data cand opream (de fapt, doar de 3 ori am avut tupeu sa opresc in 230km si 6 ore, cat am traversat tara de la Skadar trecand prin Tirana si Elbasan ca sa ajung in MK).

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am sa plec si eu intr-o tura prin Bulgaria, Serbia, MNE, Croatia si retur. Cineva a pomenit de asigurare medicala. As dori sa stiu cat este de necesara sau daca "it's a must" ?

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E must, ti-o poate cere la vama. In plus, in caz de ceva, e bine s-o ai. Exista un thread pe la "motociclisti in fiecare zi" despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E must, ti-o poate cere la vama. In plus, in caz de ceva, e bine s-o ai. Exista un thread pe la "motociclisti in fiecare zi" despre asta.

 

Ok, am inteles, multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...