Sari la conținut

Grav Accident in Berceni - Bucuresti


moto28
 Share

Postări Recomandate

@ _azazel_: o sa fie ok prietenul tau... am vazut o situatie similara care s-a rezolvat foarte bine ...

pune-mi o pila sa donez, sunt sanatoasa tun, dar am 48 kg si nu ma incadrez pt donare. Daca nu doneaza nimeni, pe mine nu ma deranjeaza sa donez, doar sa aveti pe cineva "acolo" sa imi permita

 

@sailordana8:

Bai, dar stiu ca va place sa fiti in lumina "reflectoarelor" ceva de speriat.

no shit, "BAI"... uita-te cate posturi am din 2003 pana acum (sunt 6 ani !!!!!) ... 219...

tu ai ... aproape 700 intr-un an!!!! cine si cum era cu reflectoarele?

 

M-am oferit sa donez... TU AI DONAT? MERGI CU MINE SA DONAM?

Editat de Nicole
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma vad obligata sa iti continui offtopicul. Da, ma delecteaza, dar cred ca de matrimoniale au nevoie altii de pe aici, care nu traiesc decat pentru a mentiona ciocane, maciuci, etc ... Ma indoiesc ca astfel de indivizi ar putea avea, vreodata, cu toate eforturile, un minim succes in plan personal.

 

te poti muta de la un spital la altul, foarte simplu, la cerere. Nu stiu de ce te-ai dori la Bagdasar daca ai o problema ortopedica. Neurochirurgia nu ajuta la picioare. Cel putin asa mi se pare... Si daca incep sa am palpitatii, nu ma duc la oftalmolog. N-as recomanda nimanui sa apeleze la Municipal, pentru niciun fel de problema. Am fost pe acolo, stiu ce se intampla si nu e un spital pe al carui personal UPU sa te bazezi cu toata increderea. Personal, daca as avea o problema, as ocoli Municipalul.

 

tot ontopic, sper ca motociclistului ii e mai bine. Ce inseamna un os rupt, stim toti. Presupun ca daca s-ar da detalii despre afectiunea tisulara, ar depasi cunostintele medicale ale multora. In plus, ar fi bine sa fie (dar, din pacate, nu cred ca este, atat de repede) reparat. Daca a fost vorba de o reconstructie, tind sa cred ca nu s-a pus "piele peste os". Asta pentru ca nimeni nu isi va imagina, medic fiind, ca un os neactionat de MUSCHI poate fi util cuiva. Probabil te-a interesat plastia musculara, daca a fost cazul. Cu toate ca pacientul stie, in termeni generali, ce operatiuni i s-au facut, inteleg ca tu doresti, foarte precis, informatii pe care doar chirurgul ortoped ti le poate da. Ca atare, apeleaza la victima (sau prietenii sai) si gaseste medicul. Asta daca nu cumva se intampla sa posteze aici.

vorbesti cu dezinvoltura in totala necunostinta. si evident, scrii mai mult decat citesti, iar de inteles nu intelegi nimic.

grefa de piele se pune in mod uzual (si se numeste transplant, chiar daca donatorul este acelasi cu primitorul) peste orice (os, tesut moale) pentru ca in lipsa pielii faci infectie, septicemie, si daca nu se amputeaza mori. muschii motori nu se inlocuiesc, ce s-a distrus ramane bun distrus, ori preiau functia muschii adiacenti, ori ura si la gara. nu exista transplat de muschi. ai auzit si tu ceva cu plastie musculara, dar aia e la anumiti muschi (netezi, nu la cei striati). tot pentru stiinta, la gamba inferioara poti rascheta doar piele, fara sa afectezi muschi (pe coama tibiei, pune mana si o sa vezi ca acolo e doar tesut adipos si piele peste os).

daca osul este complet la vedere (cand tesuturile moi au fost complet distruse), se aduce grefa de piele cu substrat adipos (nu muschi ci grasime) ca sa se poata vasculariza. tehnicile sunt foarte multe, se procedeaza de la caz la caz.

ortopedul a pus doar osul la loc, grefa de piele o face chirurgia plastica (care se numeste complet "plastica si reconstructiva"; iti spun asta ca o sa sari de kur ca plastica nu face asa ceva pentru ca tu prin plastica intelegi botox in buze si silicon pe piept; gresit).

personal nu doresc nimic. foarte precis daca vreau sa aflu ceva dau cateva telefoane si ma edific.

dar sunt sigur ca ar fi multi dornici sa afle si ceva util, nu doar ineptiile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti cu dezinvoltura in totala necunostinta. si evident, scrii mai mult decat citesti, iar de inteles nu intelegi nimic.

grefa de piele se pune in mod uzual (si se numeste transplant, chiar daca donatorul este acelasi cu primitorul) peste orice (os, tesut moale) pentru ca in lipsa pielii faci infectie, septicemie, si daca nu se amputeaza mori. muschii motori nu se inlocuiesc, ce s-a distrus ramane bun distrus, ori preiau functia muschii adiacenti, ori ura si la gara. nu exista transplat de muschi. ai auzit si tu ceva cu plastie musculara, dar aia e la anumiti muschi (netezi, nu la cei striati). tot pentru stiinta, la gamba inferioara poti rascheta doar piele, fara sa afectezi muschi (pe coama tibiei, pune mana si o sa vezi ca acolo e doar tesut adipos si piele peste os).

daca osul este complet la vedere (cand tesuturile moi au fost complet distruse), se aduce grefa de piele cu substrat adipos (nu muschi ci grasime) ca sa se poata vasculariza. tehnicile sunt foarte multe, se procedeaza de la caz la caz.

ortopedul a pus doar osul la loc, grefa de piele o face chirurgia plastica (care se numeste complet "plastica si reconstructiva"; iti spun asta ca o sa sari de kur ca plastica nu face asa ceva pentru ca tu prin plastica intelegi botox in buze si silicon pe piept; gresit).

personal nu doresc nimic. foarte precis daca vreau sa aflu ceva dau cateva telefoane si ma edific.

dar sunt sigur ca ar fi multi dornici sa afle si ceva util, nu doar ineptiile tale.

 

Da ai dreptate, chiar sunt uni pe aici pe care iar interesa amănunte.Nu am o luna de când mau reparat și pe mine tot la municipal , și tot tibie făcuta zob.

Știu prin ce trece omul ala am simțito pe pielea mea, păcat ca uni nu-si găsesc alt loc de cearta.

Păcat ca nu pot altceva sa fac decât s-ai urez însănătoșire grabnica omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate, chiar sunt uni pe aici pe care iar interesa amănunte.Nu am o luna de când mau reparat și pe mine tot la municipal , și tot tibie făcuta zob.

Știu prin ce trece omul ala am simțito pe pielea mea, păcat ca uni nu-si găsesc alt loc de cearta.

Păcat ca nu pot altceva sa fac decât s-ai urez însănătoșire grabnica omului.

la tine problema mare cred ca a fost femurul, si in subsidiar fractura deschisa la tibie. chiar, unde ai avut fractura la femur si cum au reparat-o? nu am mai cotinuat pe topicul accidentului tau ca si ala se umpluse de ineptii.

 

pentru toti: nu sunt medic, dar nici ignorant nu sunt. toata viata inveti, asta fac tot timpul - incerc sa invat ceva, orice, de la oricine.

 

de pilda incerc sa invat si de la @nicole cum sa nu fii. chirurgia plastica este cum am zis eu, adica reconstructiva . Irinel Popescu si Ioan Lascar (ai auzit de ei?) au scris niste tratate de "Chirurgie plastica si microchirurgie RECONSTRUCTIVA" nimic de reparatoriu acolo; asta e doar un exemplu, am o tona. denumirea clinicii de chirugie plastica din timisoara (ca isi zice reparatorie) e alta poveste, poate e marketing, habar nu am (poate e reminiscenta de la denumirea pe care a avut-o sectia de arsi cand s-a mutat in spitalul municipal din timisoara).

 

insist totusi pe acest topic pentru ca poate iesi ceva util din toata balacareala. eu nu am avut un os rupt in viata mea, nu stiu cu ce se mananca spitalul decat din auzite (nu am stat internat nici macar o ora). pe de alta parte, daca am nevoie de ceva stiu pe cine sa sun si obtin ajutor. dar asta nu este cazul multora.

avem aici un patit: karoly. daca stiai cum sta treaba probabil ca aveai alta abordare, si treceai mai usor prin chin; gresesc? daca inainte de accident ai fi putut afla de pe un topic pe acest forum cate ceva probabil ca informat fiind ai fi stiut ce sa faci, cand sa faci si cum sa faci. stiati ca in spital iti vor da zero calmante, ca trebuie sa fie cineva cu tine, sa se duca la farmacie sa le ia, sa ti le aduca, sa dea 5 lei asistentei sa ti le bage in fesa. nu ai stiut, si ai aterizat la municipal singur, cu pasaportul pe piept. si pana ai ajus sa fii bagat in seama te-ai rupt de durere. te las pe tine sa continui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu doar la Timisoara apare sintagma "chirurgie plastica si reparatorie" (iti pun link mai jos). Poate nu sesizezi diferenta, dar reconstructiva este alaturat termenului de MICROchirurgie

 

pentru (exclusiv) "chirurgie plastica si reparatorie", vezi AICI referinte

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la tine problema mare cred ca a fost femurul, si in subsidiar fractura deschisa la tibie. chiar, unde ai avut fractura la femur si cum au reparat-o? nu am mai cotinuat pe topicul accidentului tau ca si ala se umpluse de ineptii.

 

pentru toti: nu sunt medic, dar nici ignorant nu sunt. toata viata inveti, asta fac tot timpul - incerc sa invat ceva, orice, de la oricine.

 

de pilda incerc sa invat si de la @nicole cum sa nu fii. chirurgia plastica este cum am zis eu, adica reconstructiva . Irinel Popescu si Ioan Lascar (ai auzit de ei?) au scris niste tratate de "Chirurgie plastica si microchirurgie RECONSTRUCTIVA" nimic de reparatoriu acolo; asta e doar un exemplu, am o tona. denumirea clinicii de chirugie plastica din timisoara (ca isi zice reparatorie) e alta poveste, poate e marketing, habar nu am (poate e reminiscenta de la denumirea pe care a avut-o sectia de arsi cand s-a mutat in spitalul municipal din timisoara).

 

insist totusi pe acest topic pentru ca poate iesi ceva util din toata balacareala. eu nu am avut un os rupt in viata mea, nu stiu cu ce se mananca spitalul decat din auzite (nu am stat internat nici macar o ora). pe de alta parte, daca am nevoie de ceva stiu pe cine sa sun si obtin ajutor. dar asta nu este cazul multora.

avem aici un patit: karoly. daca stiai cum sta treaba probabil ca aveai alta abordare, si treceai mai usor prin chin; gresesc? daca inainte de accident ai fi putut afla de pe un topic pe acest forum cate ceva probabil ca informat fiind ai fi stiut ce sa faci, cand sa faci si cum sa faci. stiati ca in spital iti vor da zero calmante, ca trebuie sa fie cineva cu tine, sa se duca la farmacie sa le ia, sa ti le aduca, sa dea 5 lei asistentei sa ti le bage in fesa. nu ai stiut, si ai aterizat la municipal singur, cu pasaportul pe piept. si pana ai ajus sa fii bagat in seama te-ai rupt de durere. te las pe tine sa continui...

 

Da întradevăr cam asa a fost, de acea am încercat acum doua zile printre certuri sa întreb , oare nu are nevoie băiatul ala de ceva?

Ie bine sa ai la tine niște calmante și somnifere puternice ca de dormit nu prea dormi altfel după atâtea rupturi.

Îți dau și la spital cite ceva , când au!! Da, auziți bine!! când au!!! A fost o seara când a venit asistenta și a zis ca doar fiole de algocalmin injectabil l-ea mai rămas, mai bine zis au cerut ele de la o alta secție și pe astea pe cont propriu!!! da ie bine sa ai totuși niște calmante in sertar s-au niște injecții, pe care sa rogi pe cineva sa ți le facă când nu mai poți.

Zilele mai trec cumva da nopțile sunt nasoale râu. Sper ca prietenul nostru sa fie în mâini bune și sper sa aibă tot ce ii trebuie! dacă nu atunci scrieți aici, precis se găsește cineva cu cunoștințe pe la vreo farmacie săi facă rost de tot cea cei trebuie.

 

Da in afara de ruptura deschisa cu fragmentare la tibie am avut și o fractura de femur cu deplasare , pe aia au rezolvato după ce mau tras trei zile sa se alinieze oasele cu o tija lunga pe care au introduso în mijlocul osului,printr-o gaura făcuta sus in femur. Este o tija groasa lunga cit femurul de lung, și după introducere se prinde în partea de sus și jos cu cite doua șuruburi. tot ce se vede de afara o tăietura de vreo 5 centimetri la coapsa. Operația de femur a reușit destul de bine, doctorul spune ca dacă era numa ea putem sa calc pe picior după trei zile deja fără cârje!

 

Speram sa auzim numa de bine de acum încolo.

post-50750-1251384249_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi calc cuvantul si postez din nou, pentru acei membri ai forumului care merita...si care trag si ceva invataminte si concluzii de aici. gabimaty, ne stim personal si stiu ce profesie ai...daca vrei detalii, poti sa me gasesti prin PM. Anyway, piciorul prietenului meu a fost reconstruit (muschi, tesuturi si oase) printr-o operatie ce a durat cateva ore bune. A avut noroc din multe motive, nu stau sa le enumar aici pe toate, doar unul: nu si-a sectionat artera femurala, altfel poate vorbeam despre el acum la timpul trecut...

De fapt, ca sa intelegeti, aproape si-a sectionat piciorul drept, de sub genunchi, datorita faptului ca a fost prins in cadere intre motor si bordura, apoi el s-a smuls de sub motorul cazut si a continuat traiectul dat de cazatura. Acum are fixator extern pe tibia de la picior, i s-a facut grefa de piele pe portiunea care a fost "macelarita" in cazatura si este ff OK!!! Isi misca degetele de la picor, simte cand il atingem in talpa, pe degete, etc. Starea lui psihica e mai nasoala datorita durerilor ff mari. Am si poze dar nu le voi posta pe acest site sub nici o forma.

Oricum, doctorii au facut "o minune" , dupa parerea mea. Nu sunt medic de profesie, nu stiu cat de greu sau de usor a fost, dar eu cred ca cel mai important fapt este ca Razvan isi va pastra piciorul si nu va fi doar "de decor", ci functional ca inainte (sa speram!)...

Tot mai este nevoie de sange pentru ca a pierdut f mult si mai are nevoie de inca 5 unitati (in afara de cele 3 deja bagate in el). Daca merge cineva si doneaza, va rog sa mentionati pentru cine si la ce spital (am scris intr-un post anterior, va rog sa il cautati prin mocirla asta...). De asemenea, va rog sa ma anuntati prin PM daca ati donat.

 

Va multumesc!

 

Asfalt uscat si aveti grija de voi!

 

PS Programul de lucru al centrului de hematologie de pe Dr. Felix este 07.30-10.30 L-V. Se poate dona si la Spitalul Bagdasar, la orice ora, la fel cu mentiunea pt. cine.

 

bravo tie ca ti-ai incalcat cuvantul ,caci doream sa aflu care mai este starea motociclistului ,imi pare bine ca e pe punctul de revenire ,sa de-a Domnul sa se faca bine si apoi o sa le rezolve usor usor pe toate Sanatate lui;insa imi pare rau de acesti Raideri impulsivi care au gasit subiect de cearta si contre !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea. De certat intre voi am vazut ca ati avut timp, dar de o vizita la spital a avut cineva timp de pe acest topic in afara de prietenul sau? poate asta conta fata de atatea polemici pr FIX NIMIK.Si eu am suferit un accident aku 6 sapt cu un tip kare mi-a intors in fata fara sa se asigure si fara sa dea 2 lei pe viata mea si m-am ales cu o fractura de paltou tibila tot la dreptu ca si Mihai si as putea spune ca stiu prin ce trece acest baiat. Voi astia care va certati pe aici stiti ce inseamna o durere de os rupt in conditiile de spitalizare de la noi? stiti cate nopti nu o fi dormit saracu baiat de durere si din cauza colapsului din sistemul de sananate romanesc? stiti cat o sa dureze recuperarea? stiti cat o sa mai indure baiatu asta? stiti voi astia care va certati aiurea pe un topik de accidente cum e sa stai 6 sapt la pat intre 4 peret si 2 mp de asternut si principalul tau obiectiv sa fie ala sa poti merge singur la tualeta si de cate ori vrei si sa nu mai depinzi de cineva?

Parearea mea (poate gresesc ca sunt si eu om) e ca NU STITI. Argument-dk ati sti nu ati mai bate atata kampii.

Eu am fost mai norocos ca el am avut doar o fracutura cu deplasare la baza platoului tibial care a necesita doar 2 surubuir si doua cleme de sutinere intre femur si tibie. Asa ca hai astia din Bukuresti poate va organizati si faceti o vizita baiatului ca poate asa o sa treaca mai usor timpu petrecut in spital si pt moralul baitului ar face bine o astfel de vizita, eu stiu si nu vorbesc din doddi pt ca si la mine au venit motocilisti pe care ii vazusem odata sau de doua ori si lucru asta a contat mult pt mine, m-au sunat motociclisti pe care nu-i cunosteam si asta m-a impresiona si mai tare.

Pt accidentat insanatosire gravnica si sa dea Domnu sa fie cat mai bine pt el. Respect si Asfalt Uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou la obiect: Razvan e OK, piciorul ii merge bine, adica nu e rau de carne si si vindeca repede. Transplantul de piele se pare ca e OK si ala. Are in schimb ceva probleme de focalizare la ochiul drept si a fost vazut de un oftalmolog si de un neurolog si se pare ca are ceva la nervul optic de la ochiul drept (cu fiecare ochi, separat vede bine, dar cu ambii deschisi, de la o distanta de 3 metri in sus, nu focalizeaza bine si vede dublu). Am inteles ca problema asta se va repara de la sine, in timp. In rest, prietenul meu e bine, dar cu durerile de rigoare in astfel de cazuri. O sa mai postez aici in caz ca apare ceva sau e nevoie de ceva.

Asfalt uscat si grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou la obiect: Razvan e OK, piciorul ii merge bine, adica nu e rau de carne si si vindeca repede. Transplantul de piele se pare ca e OK si ala. Are in schimb ceva probleme de focalizare la ochiul drept si a fost vazut de un oftalmolog si de un neurolog si se pare ca are ceva la nervul optic de la ochiul drept (cu fiecare ochi, separat vede bine, dar cu ambii deschisi, de la o distanta de 3 metri in sus, nu focalizeaza bine si vede dublu). Am inteles ca problema asta se va repara de la sine, in timp. In rest, prietenul meu e bine, dar cu durerile de rigoare in astfel de cazuri. O sa mai postez aici in caz ca apare ceva sau e nevoie de ceva.

Asfalt uscat si grija mare!

 

Salut Azazel!

 

Dacă mai ai noutăți.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma duc zilnic la prietenul meu la spital. Va pot da zilnic, daca doriti "rapoarte" despre starea lui. In orice caz, isi revine vizibil, adica are un tonus din ce in ce mai bun de pe o zi pe alta etc. Aseara i-am refacut look-ul (adica l-am barbierit), si e optimist, in general, lucru ff bun pt psihicul lui. Voi incerca sa postez aici, cel putin o data la 2 zile.

Asfalt uscat si grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat o gramada de quote-uri .. dar nici makr atat nu meritati .. azazel cerea ajutor pt prietenul lui dar nu va interesa decat cum sa fiti voi peste celalalt... am pierdut o gramada de timp si m-am intoxicat cu toate aberatiile de aici... dar ma interesa starea motociclistului asa ca a trebuit sa suport si ce au debitat unii :|

azazel .. maciuca a fost pt toti de s-a facut asa liniste? :D

sper sa va continuati cearta prin pm-uri si nu aici, nu de altceva, dekt din respect pt cel "avariat"

multa sanatate si speram sa se "repare" cat mai repede :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am mai ajuns la spital la Razvan de vreo 4 zile ( :blink: ) din lipsa timpului...am munti de treaba, dar vorbesc cu el zilnic. Psihic incepe sa se piarda cand vede ca se vindeca f f incet. De fapt acum i se poate scoste fixatorul exern si pune tija, dar tot ce tine in loc operatia este grefa de piele care merge inspre bine, dar f f incet. Nu poate fi operat pana cand grefa nu va fi bine intergrata acolo...incercam cu totii sa il tinem desupra liniei de plutire....

Pe scurt cam asta e! Va tin la curent!

Asfalt uscat si multa grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa conduci mobra iti trebuie permis. deci dai un examen, ti se verifica aptitudinile, cunostinta legislatiei. ca sa fii pietonu nu te intreaba nimeni de nimic. poti sa fii un bolnav psihic, un betivan, o baba, un copil. pietonii ar trebui sa fie constienti ca vehiculul nu se opreste in 2 metrii si ca ei sunt mai expusi decat motocilistii. in cazul in care omori un om, chiar daca nu esti vinovat, te simti tu vinovat moral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...