Sari la conținut

Grav Accident in Berceni - Bucuresti


moto28
 Share

Postări Recomandate

grav accident azi in jurul orei 08,09 imediat dupa intersectia Nitu Vasile cu C-tin Brancoveanu,vis-a vis de benzinaria Petrom ,riderul a lovit in plin o femei babutza care traversa prin loc neamenajat,am inteles ca motociclistul si-ar fi rupt un picior,iar femeia grav ranita sau si mai rau,smurdul am inteles ca a venit ffffff repede eu eram la frizerie,sa de-a Domnul sa fie bine ptr toata lumea,daca stie cineva ceva mai multe ...

am inteles ca Riderul avea o honda alba

Editat de moto28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost anuntat de un coleg de un accident undeva in zona berceni, un motociclist cu SS a lovit un pieton care a traversat strada neregulamentar, din ce am aflat pietonul a decedat pe loc iar riderul este la spital.

 

Nu cunosc mai multe detalii, stie cineva ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i de ajuns ca trebuie sa ne ferim de masini ,caini si sosele udate din belsug ...a aparut alta categorie ...babutza pe sosea

sa speram ca riderul e bine

 

nu vreau sa par carcotas, dar cu ce viteza crezi ca se poate misca o babuta astfel incat sa sa te surprinda in aventura ei de a traversa neregulamentar.

 

sanatate motoristului si sa o lase mai moale iar babutei daca a murit D-zeu sa o ierte.

 

acum astept replicile taioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa par carcotas, dar cu ce viteza crezi ca se poate misca o babuta astfel incat sa sa te surprinda in aventura ei de a traversa neregulamentar.

 

sanatate motoristului si sa o lase mai moale iar babutei daca a murit D-zeu sa o ierte.

 

acum astept replicile taioase.

Nu zice "hop", bre!! De cate ori n-am vazut cate un specimen d'asta care isi taraste picioarele in mers, dar care alearga in urmatoarea secunda cu sacose si plase catre tramvai/metrou/autobuz!! Nu stim ce s-a intamplat, hai sa nu presupunem ca cei care traverseaza neregulamentar nu reprezinta un pericol!! Mi s-a intamplat destul de des sa iasa vre'unul/una de dupa o masina parcata, dar nu doar sa se uite daca vine ceva, ci sa iasa pur si simplu in mijlocul strazii, eventual cu mana ridicata spre mine, de parca as fi obligat sa opresc doar pentru ca a avut norocul incredibil de a ajunge la varsta aia "respectabila", in ciuda prostiei de care da dovada..

 

La 40-50km/h ai suficienta viteza incat sa nu ai timp sa reactionezi cand apare un astfel de personaj la 3-5 metri in fata ta.. Hai sa nu presupunem nici ca motoristul ar fi avut viteza mare, ok?

 

Sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica riderului..

eu veneam acum la universitate si o babuta trecea strada cu toate ca avea trecerea de pietoni la cativa metri, si se uita la mine ca un iepure prins de far ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i de ajuns ca trebuie sa ne ferim de masini ,caini si sosele udate din belsug ...a aparut alta categorie ...babutza pe sosea

sa speram ca riderul e bine

 

N-au aparut, sunt acolo de cand lumea. Categoria nou aparuta e reisarul de strada ingusta care poate sa jure ca printre masurile de condus preventiv se enumera si tobele galagioase.

 

Daca a murit, Dumnezeu s-o Odihneasca. Daca nu, insanatosire cat mai usoara.

Mesaj completat

SI prin postul de mai sus nu inerc sa iar apararea mosnegilor care-s mai periculosi decat niste copii mici ca isi pierd unii mintile grav. De asemenea nu declar ca ar fi vina motociclistului. Se poate intampla oricui si cateodata sunt chiar inevitabile.

 

Aveti idee cine e motoristul implicat? Un numar de mobra? Stiu cam multi prin zona.

 

Doar atitudinea ca Fraaateee trebuie sa ne ferim si de babe mi se pare de-a dreptul tembela. Da cois, tre' sa te feresti de orice care-ti sare in cale. Da, multe or sa-ti sara in cale si tu o sa ai prioritate. Si? Crezi ca un mort cu prioritate e un mort mai frumos? Sau crezi ca sa cureti resturile de baba sau caine din etrierul fata e mai suav si delicat daca stii ca traversau prin loc nepermis?

 

Da, or sa-ti sara in fata... Da, pe unii n-o sa-i vezi.... E chiar asa greu sa-ti imaginezi ca iti va sari in fata astfel incat sa fii pregatit? Daca da, lasa dracu mobra acasa ca o sa cazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-au aparut, sunt acolo de cand lumea. Categoria nou aparuta e reisarul de strada ingusta care poate sa jure ca printre masurile de condus preventiv se enumera si tobele galagioase.

 

Daca a murit, Dumnezeu s-o Odihneasca. Daca nu, insanatosire cat mai usoara.

 

 

Babuta a murit. Am vazut-o cum statea, acolo, in mijocul drumului in 2 balti mari de sange. Era o babuta grizonata imbracata in culori deschise. Nu vreau sa fiu morbida dar ma inteb, daca era sora, mama, bunica unuia dintre noi... cum ati fi reactionat?

 

Acolo e o trecere de pietoni cu marcajul sters. Sincer, n-as putea sa zic daca era pe trecere sau langa trecere.

 

Initial am inteles ca a mai fost implicata si o masina. Cica masina lovise pietonul si motorul intrase in masina. Dar nu mi-a confirmat nimeni ca a fost asa.

 

Am vazut si motoreta carenata, peste drum, era culcata si parea "relativ" intacta.

 

Pana la urma nu mai conteaza pe unde a trecut, conteaza ca a murit si motoristul trage ponoasele.

 

 

Flori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu mai conteaza pe unde a trecut, conteaza ca a murit si motoristul trage ponoasele.

Au contraire.. Daca nu era pe trecere, chiar si la 5 metri de zebra, motociclistul va trebui doar sa reuseasca sa treaca peste gandul ca a murit un om.

 

Sa-i fie tarana usoara femeii, dar nu degeaba ma rog de toti apropiatii sa traverseze idealmente numai prin locuri marcate, si NUMAI DUPA CE SE ASIGURA TEMEINIC!! Nu stiu daca o fi fost si cazul de fata, dar de cate ori nu vi s-a intamplat sa va ignore (chiar pe trecere fiind) soferii?? (indiferent ce au sub qur: masina, motocicleta, camion, autobuz, pe ma'sa)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu cateva precizari relativ la ceea ce am vazut azi dimineata:

 

- marcajul la trecere e facut cu galben din acela nepermanent, e aproape sters. Cine mai trece pe acolo poate sa confirme.

- pe sensul respectiv este o singura banda

- babuta nu era apoape de trotuar, din contra

 

Flori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Latimea unei treceri de pietoni este egala cu distanta dintre indicatoarele cu "trecere de pietoni" Marcajul est doar informativ

Come again?? :laugh:

 

Two things:

1. Care indicatoare?? ala rosu, care avertizeaza ca LA 50M URMEAZA TRECERE DE PIETONI, si ala albastru, care MARCHEAZA TRECEREA DE PIETONI??

2. Marcajul stradal INDICA TRECERE DE PIETONI, chiar in lipsa oricaror alte indicatoare, din ce stiam eu..

 

Ce s-a schimbat?? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Latimea unei treceri de pietoni este egala cu distanta dintre indicatoarele cu "trecere de pietoni" Marcajul est doar informativ

 

 

Relevant este unde era in momentul impactului .... nu dupa ...

 

Relevant este faptul ca pe strada aia este inghesuiala mare, toti se baga... nu se merge cu cine stie ce ce viteza ... Ma tot intreb la ce viteza a avut loc impactul daca era atata sange....

 

In fine, probabil o sa vedem diseara la protv ...

 

 

Flori

Mesaj completat

Si.. firar sa fie .... oi fi eu incepator dar stiu un lucru: Cu pietonii nu te joci!!!. Chiar daca sunt nebuni, batrani, retarzi .... sau altfel ... Nu e treaba mea sa ii judec .... Treaba mea e sa ajung intreaga acasa si fara incidente majore ...

 

 

PS: eu tot sper ca nu motoristul a fost cel care a dat peste pieton ....

Editat de euterpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pietonul a fost spulberat de catre altcineva, ti se va lua o piatra de pe inima, nu? :( :laugh:

 

Cred ca glumesti!? :lol: Cum poti sa zici asta? :lol: Ma gandeam la faptul ca initial am inteles ca o masina a intrat in pieton si motoristul in masina .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca glumesti!? :laugh: Cum poti sa zici asta? :lol: Ma gandeam la faptul ca initial am inteles ca o masina a intrat in pieton si motoristul in masina .........

 

Prea putin important. Un om a murit, un motociclist ranit... indiferent de ordinea in care s-au intamplat lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine ... rezultatul e acelasi ... Conteaza insa ce s-a intamplat! Conteaza cine a fost vinovat si ce se putea face pentru a evita toate astea! Nu-mi spune ca nu conteaza ... ca nu te cred ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine ... rezultatul e acelasi ... Conteaza insa ce s-a intamplat! Conteaza cine a fost vinovat si ce se putea face pentru a evita toate astea! Nu-mi spune ca nu conteaza ... ca nu te cred ...

Curiozitate... cine a spus ca nu conteaza ? am spus ca e prea putin importanta ordinea evenimentelor, nu imi inlocui cuvintele te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Latimea unei treceri de pietoni este egala cu distanta dintre indicatoarele cu "trecere de pietoni" Marcajul est doar informativ

 

:laugh: asta e asa... ca e azi vineri nu?? :lol:

Mesaj completat

in alta ordine de idei vad ca thread-ul este deschis doar pentru 4 persoane care se cearta pe orgolii. Din care la vreo 3 le pot spune ca pot citi din nou regulamentul ... ca sunt praf si pulbere .... vai si amar sa fiti voi implicati in accident mortal ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

sunt prietenul si colegul de servici al motociclistului implicat in accident si postez de pe contul lui, pentru ca eu nu am.

accidentul s-a petrecut la cca. 15-20 metri distanta de trecerea de pietoni, femeia a murit pe loc, prietenul e la spital, cu (ne)sanse 50/50 sa-si piarda piciorul de la genunchi in jos (o treime din tibie este facuta aschii, piciorul i se mai tinea in cateva fasii de piele si muschi), in rest nu are nimic. motorul e cam praf.

nu exista nicio trecere de pietoni marcata cu galben, brancoveanu a fost recent asfaltat, iar marcajele temporare galbene au fost acoperite de asfalt. exista marcaje noi, albe si foarte vizibile.

imprejurarile imi sunt inca neclare, desi am discutat si cu politistii care se ocupa de caz.

viteza cu care circula imi este necunoscuta, bordul motorului este electronic, urmeaza sa fie aflata in urma cercetarilor.

din cele spuse de un baiat care lucra spalatorie, s-a auzit claxon, frana, bufnitura, nu a vazut nici el ce si cum s-a intamplat.

exista un singur martor ocular, nu stiu ce a declarat.

din cate imi cunosc prietenul, va pot spune cu certitudine ca nu este vitezoman, este extrem de prudent, atent si calculat in trafic. sincer, habar nu am cum s-a petrecut evenimentul si cine e vinovat.

va rog frumos sa nu va mai dati cu parerea si sa puneti la zid pe unul sau pe celalalt, nu stie nimeni deocamdata ce s-a intamplat si cine-i de vina.

am auzit destule chestii aberante de genul ca femeia avea cheia motocicletei infipta in inima si de asta a murit.

va rog.

putina decenta.

cineva a murit, altcineva are nesansa sa ramana infirm.

voi incerca (in masura in care voi citi comentarii de bun-simt) sa va tin la curent.

alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

sunt prietenul si colegul de servici al motociclistului implicat in accident si postez de pe contul lui, pentru ca eu nu am.

accidentul s-a petrecut la cca. 15-20 metri distanta de trecerea de pietoni, femeia a murit pe loc, prietenul e la spital, cu (ne)sanse 50/50 sa-si piarda piciorul de la genunchi in jos (o treime din tibie este facuta aschii, piciorul i se mai tinea in cateva fasii de piele si muschi), in rest nu are nimic. motorul e cam praf.

nu exista nicio trecere de pietoni marcata cu galben, brancoveanu a fost recent asfaltat, iar marcajele temporare galbene au fost acoperite de asfalt. exista marcaje noi, albe si foarte vizibile.

imprejurarile imi sunt inca neclare, desi am discutat si cu politistii care se ocupa de caz.

viteza cu care circula imi este necunoscuta, bordul motorului este electronic, urmeaza sa fie aflata in urma cercetarilor.

din cele spuse de un baiat care lucra spalatorie, s-a auzit claxon, frana, bufnitura, nu a vazut nici el ce si cum s-a intamplat.

exista un singur martor ocular, nu stiu ce a declarat.

din cate imi cunosc prietenul, va pot spune cu certitudine ca nu este vitezoman, este extrem de prudent, atent si calculat in trafic. sincer, habar nu am cum s-a petrecut evenimentul si cine e vinovat.

va rog frumos sa nu va mai dati cu parerea si sa puneti la zid pe unul sau pe celalalt, nu stie nimeni deocamdata ce s-a intamplat si cine-i de vina.

am auzit destule chestii aberante de genul ca femeia avea cheia motocicletei infipta in inima si de asta a murit.

va rog.

putina decenta.

cineva a murit, altcineva are nesansa sa ramana infirm.

voi incerca (in masura in care voi citi comentarii de bun-simt) sa va tin la curent.

alex.

 

Imi pare foarte rau pentru prietenul tau. Speram sa nu fie asa de grav. Speram sa nu fie un motociclist. "Claxon, frana, bufnitura" ... presupune ca era atent la trafic :laugh:

 

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, dar cred ca era langa trecere, pe trecere.... Stiam ca e o trecere in zona. Am impresia ca era acolo. Ca era aproape.

 

Recunosc ca de dimineata ma tot urmareste imaginea batranei .... Dumnezeu Sa o odihneasca!

 

 

Flori

Editat de euterpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul implicat este si prieten ff bun cu mine, ne stim de o viata...nu stiu ce sa zic, sunt inca socat! Oricum, Razvan e un tip care are destui kilometri ( cat A si B ) si destula experienta. Sunt sigur ca era atent si ca ceva s-a intamplat (poate batranica nu o fi auzit claxonul, el s-a panicat...???). diseara ma duc la el la spital (acum e la reanimare) sa vad ce face si voi incerca sa va tin la curent. Situatia e cam de cacao, isi poate pierde piciorul drept.

fiti atenti si asfalt uscat!

Editat de _azazel_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cand te duci la servici te duci cu cizme si pantaloni de piele? vara?

nu, nu avea, si chiar daca avea nu i-ar fi folosit la nimic, piciorul i-a fost forfecat intre motor si bordura (celebrele borduri foarte inalte care ne incanta atat de mult).

oricine cu minime cunostinte de fizica poate sa-si dea seama ce efect are o lovitura aplicata cu un ciocan de 300 de kilograme, la o viteza (ipotetica) de 30 km/h, cu o muchie dreapta.

osul s-ar fi sfarmat si daca avea cizme si pantaloni de titan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...