Sari la conținut

accident casa presei libere-bucuresti


GeSeRica
 Share

Postări Recomandate

@TARKA 2: OK, my bad si scuze, recunosc ca m-am aprins un pic cam tare (din mai multe motive legate de accidentul asta). Despre realitate si practica: am permis de conducere de 9 ani si conduc zilnic. Tocmai de aia sunt revoltat de intersectia asta.

Ai dreptate, acolo se poate spune ca se schimba directia spre stanga. Dar ti se pare normal ca semaforul pentru directia respectiva sa fie DUPA intresectie? Si sa nu ai nici un alt fel de semn de prioritate cand schimbi directia in locul respectiv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@TARKA 2: OK, my bad si scuze, recunosc ca m-am aprins un pic cam tare (din mai multe motive legate de accidentul asta). Despre realitate si practica: am permis de conducere de 9 ani si conduc zilnic. Tocmai de aia sunt revoltat de intersectia asta.

Ai dreptate, acolo se poate spune ca se schimba directia spre stanga. Dar ti se pare normal ca semaforul pentru directia respectiva sa fie DUPA intresectie? Si sa nu ai nici un alt fel de semn de prioritate cand schimbi directia in locul respectiv?

No problem. "Problema" acestei intersectii a fost explicata de Nightwolf intr-un post mai sus si constituie o exceptie din cauza faptului ca traseul respectiv Ploiesti-Aeroport -Casa Presei - Arcul de Triumf - etc face parte din culoarul unic a lu' peste prajit si de aceea ai verde pentru stanga > Kiseleff imediat dupa ce s-a pus verde la Casa Presei. Altfel in mod "normal",ar fi ca la giratoriu de la Universitate sau Romana ,cele mai notorii exemple.

In ceea ce priveste normalitatea, firescul...astea sunt treburi subiective care tin de fiecare persoana in parte. Cel mai firesc este insa sa respecti regulile de circulatie.Cu prioritate cele care pun in pericol bunurile sau integritatea persoanelor. Restul sunt vorbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pt ce au facut pt baiat...ii respect si imi tin gura.

 

a mai scris cineva ca "sotia soferulu"...era sora lui (off topic si imi cer scuze).

 

 

da...domnisoara kre discuta cu politistu s-ar fi prezentat k sotia lui..orikm sotie sau sora mi se pare aberanda afirmatia ei cum k s-ar fi uitat la semafor nu stie ce culoare era dar sigur nu rosu :cheers:..in alta ordine de idei nu stiu cat de afectat era soferul dar a fost interesanta replica lui cand a venit langa motocicleta "nu doresc nimanui sa treaca prin asta "..atunci poate trebuia sa ciuleasca urechile..nu stiu cu ce viteza a venit el ..dar cred k ati observat toti prezenti acolo ca numarul de inmatriculare din fatza al masinii a ramas prins de plasticele de la motocicleta..clar nu avea un 20 -30 km/h.

In alta ordine de idei...cum se mai simte baiatul? ati fost /vreti sa mergeti la el?

Mesaj completat

* aberanta ..imi cer scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...domnisoara kre discuta cu politistu s-ar fi prezentat k sotia lui..orikm sotie sau sora mi se pare aberanda afirmatia ei cum k s-ar fi uitat la semafor nu stie ce culoare era dar sigur nu rosu :cheers:..in alta ordine de idei nu stiu cat de afectat era soferul dar a fost interesanta replica lui cand a venit langa motocicleta "nu doresc nimanui sa treaca prin asta "..atunci poate trebuia sa ciuleasca urechile..nu stiu cu ce viteza a venit el ..dar cred k ati observat toti prezenti acolo ca numarul de inmatriculare din fatza al masinii a ramas prins de plasticele de la motocicleta..clar nu avea un 20 -30 km/h.

In alta ordine de idei...cum se mai simte baiatul? ati fost /vreti sa mergeti la el?

Mesaj completat

* aberanta ..imi cer scuze

 

 

 

maine vreau sa merg la baiat...daca mai doreste cineva sa mearga, stabiliom o ora....

 

in alta ordine de idei...decat sa ne dam cu presupusul...

 

vreau sa ma interesez ce inseamna PROTEZA baiatului....

 

de asemenea...vreua sa strangem niste bani(cine va dori si cine isi va permite).

2 ani de zile sunt recuperarile...o viata normala ...NICIODATA....

 

macar atat sa facem pt el...

 

nu deschid topic...sau la cerere...fac un topic nou, cu titlu de ajutor umanitar pt florin...vreau sa imi spuneti si voi cum este mai bine....

 

continuam in acest topic, sau facem unul nou pt baiat.

 

 

multumesc.

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine vreau sa merg la baiat...daca mai doreste cineva sa mearga, stabiliom o ora....

 

in alta ordine de idei...decat sa ne dam cu presupusul...

 

vreau sa ma interesez ce inseamna PROTEZA baiatului....

 

de asemenea...vreua sa strangem niste bani(cine va dori si cine isi va permite).

2 ani de zile sunt recuperarile...o viata normala ...NICIODATA....

 

macar atat sa facem pt el...

 

nu deschid topic...sau la cerere...fac un topic nou, cu titlu de ajutor umanitar pt florin...vreau sa imi spuneti si voi cum este mai bine....

 

continuam in acest topic, sau facem unul nou pt baiat.

 

 

multumesc.

 

hummerro..si eu impreuna cu baiatul cu care eram aseara si am oprit la accident vrem sa mergem sa-l vizitam pe florin...discutam pe pm detaliile?..daca mai doreste cineva sa vina maine..este binevenit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine pe la un 5 30 6..cine vrea sa vina..pm

 

da.

17.30 - 18.00 ar fi oke, sa ne intalnim intr-un punct comun sa mergem spre elias.

 

de preferat ar fi la ARC sa ne vedem.

 

plecarea va avea loc la 18.30 maxx....

 

nu as vrea sa mergem 50(oricum nu se va aduna atata lume), sa nu fie probleme la intrarea in spital.

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@NightWolf cu tot respectul, cred ca ai vorbit cand puteai sa taci. Nu poti spune ca e proiectat foarte bine cand (dupa cum spunea mai devreme cineva) sunt cel putin 5 accidente in 2 luni in intersectia aia.

Cand intru intr-o intersectie pe VERDE nu mi se pare normal sa fiu cu ochii in 10 ca nu cumva sa mai fie tot verde si pe alta directie. Punct!

 

Este aberant ce spui tu aici in relatia care o ai cu circulatia in Bucuresti. Faptul ca in 2 luni au fost 5-10-400 de accidente in intersectia aia denota faptul ca in fiecare accident petrecut cel putin 1 conducator auto/moto SAU pieton -- dupa caz -- nu a respectat minim o regula de circulatie. Nu se va schimba niciodata sistematizarea unei intersectii in lumea asta (exceptie Samoa unde aia au schimbat toata circulatia de pe dreapta pe stanga din motive ECONOMICE) din cauza accidentelor. Greseala in acea intersectie este faptul ca fff multi o considera o giratie cand de fapt ea este o intersectie in stea cu ... 5 directii de deplasare si include in ea practic 2 tipuri de intersectii: dirijata prin semafoare si dirijata prin indicatoare (vezi CT de la accesul spre cladirea presei). Ca tu si altii ca tine, fara niciun fel de rautate, considerati ca semaforul acela e pus PROST acolo e problema voastra atata timp cat o exprimati pe motociclism.ro. Asa cum m-am ciorovait si cu altcineva in seara asta, motorista si ea de altfel, pe aceeasi tema, puteti ff usor sa puneti mana de la mana si sa adresati Serviciului Sistematizare din cadrul B.P.R. sau mai bine C.S.T.R (Comisia de Siguranta a Traficului Rutier) sau cum naiba s-o mai fii numind acum directia aia de la P.M.B., o petitie pt desfiintarea acelui semafor, retemporizarea ei etc.

 

Am relatat si in posturi anterioare si anul trecut faptul ca o intersectie in rahatul asta de Bucuresti se sistematizeaza si temporizeaza in primul rand pentru asigurarea fluentei si ulterior pentru siguranta traficului. De ce? Pentru ca oricine, si aici ma refer chiar si la tine, merge pe premiza ca odata iesit cineva pe strada acela stie sa faca diferenta intre rosu, galben, verde, romb, triunghi, patrat, cerc s.a.m.d si nu e daltonist!! Dar daca tu apari si spui ca in ultimele 2 luni au fost 5 accidente ccel putin acolo, vin si io si iti spun ca in ultimele 3 luni au murit chiar 2 oameni acolo, unul din ei lovit chiar de un motociclist care, SURPRIZA!!, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton. Daca stau sa analizez, la rece, dinamica producerii accidentelor moto pe sezonul de vara in minunata intersectie situatia ar suna cam asa (aproximativ): 3 accidente grave care au implicat moto, in 3 puncte diferite ale intersectiei, pe sensuri de deplasare diferite. Vinovati: 2 cazuri moto, 1 caz auto. Urmari: 1 mort = pieton, 3 raniti grav = motociclisti. Cauze: 1 neacordare prioritate pietoni, 1 neacordare prioritate vehicule, 1 nerespectare culoare semafor. Sa continui? Sa ne intelegem -- nu acuz pe nimeni. Din punctul meu de vedere oricum nu se va rezolva nimic indiferent cati mor. Pe Kiseleff au trebuit sa moara 3 oameni sa dea drumul la 2 semafoare. Ajungem la concluzia ca energia necesara acelor 2 semafoare echivaleaza cu 3 vieti omenesti. Amicul vostru si-a pierdut piciorul din cauza unui semafor. Probabil va trebui sa mai moara cineva ca sa se retemporizeze intersectia. Si exemplele pot continua.

 

Sincer, m-am saturat sa analizez astfel de spete. Ele se intampla, e karma, ciclul vietii cum vrei sa-i spui. Eu unul o numesc neatentie sau ignoranta. Dar stau si ma gandesc la un caz de acum 3 ani daca nu 4 cand el si cu ea mergeau cu motocicleta si la intersectia cu Privighetori a trebuit sa-i scoatem morti dintr-un Opel parca pentru ca acel individ nu i-a vazut. Rezultatul? S-au construit poduri pe DN1. Acum 3 saptamani un conducator de autoutilitara vrea sa vada daca reuseste sa zboare pe contrasen in Otopeni peste bordura aia lata de 1,10m si inalta de 30. Guess what! Reuseste! 3 persoane nevinovate ard de vii si nu mai stii care e caroseria si care e bucata de corp omenesc la cercetare. Sa continui?

 

Concluzie: m-oi considera tu pe mine, si nu esti singurul, tembel, idiot, (cuvant urat) etc ca sunt "cap de creta", "gabor", "militean" etc. insa diferenta dintre mine si tine in astfel de cazuri e ca eu le gandesc la rece si le vad, daca nu live, imediat dupa. Pentru mine intersectia aia se substituie unei schite in Easy Street Draw scara 1:400 pe care pun niste sageti si alte elemente. Si crede-ma, cand pui schita langa strada incepi sa te intrebi: bai nene da` omu` asta nu a vazut semaforul, indicatorul, marcajul aflat la o distanta de x metrii de intersectia cu str. sau desenat pe o suprafata de xy m2???

 

Ca sa inchei: acum poti sa ma injuri insa NOI asa vedem lucrurile. Si stii de ce? Pentru ca trebuie sa le gandim impartial. Ca nu il cunosc nici pe el si nici pe celalalt. Te rog eu frumos, vrei sa ne mai contrazicem da-mi PM obosim topicul am mai spus asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva sustinea mai devreme ca motocilistul ar fi trebuit sa plece in tromba si sa intre in giratoriu cu genunchiul jos pentru a fi inca rosu in momentul in care ajunge el la semafor.Total gresit.Azi,acum vreo ora sa zic a fost a 2-a oara cand vin de la otopeni si plec primul de la semafor spre kiselef si prind rosu in giratoriu,rosu pe care de altfel am si trecut o data.Si nu eram cu vreo racheta,eram cu un Lacetti,nu am plecat f repede de la semafor.Deci,in conluzie,sunt cateva secunde BUNE de cand pleci pe verde si se pune verdele si in giratoriu.Si cel mai probabil,baiatul cu bmw-ul a intrat pe galben in intersectie.pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@NightWolf cu tot respectul, cred ca ai vorbit cand puteai sa taci. Nu poti spune ca e proiectat foarte bine cand (dupa cum spunea mai devreme cineva) sunt cel putin 5 accidente in 2 luni in intersectia aia.

Cand intru intr-o intersectie pe VERDE nu mi se pare normal sa fiu cu ochii in 10 ca nu cumva sa mai fie tot verde si pe alta directie. Punct!

nu exista sa fie verde ptr ambii. Intersectia aia...are doar semaforul pozitionat gresit. Asta mi se pare mie. In rest ai vb tu cand trebuia sa taci. Verde e verde si rosu e rosu. Adik treci sau te opresti.

 

de vina e sistemul care le da drumu pe strada motociclistilor fara sa dea proba de trafic, doar pe niste 8-uri. In care nu sunt semafoare.

Editat de slow_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati transformat topicul in scandal iar noua ne trebuie MARTORII. nu stiu cine era baiatul care l-a tinut de mana dar mai departe eu am ramas langa el iar acel baiat-martor a disparut si e nevoie de el.

 

 

florin e la elias si daca il vizitati nu o faceti in grupuri mari . ar fi obositor pt el si apoi nu tb expus la microbi. organizati-va in grupuri mici si pastrati-va energia pt iesirea din spital si viata lui de dupa, cand va avea nevoie de toti prietenii.

 

 

repet...politia are nevoie de martorii oculari, florin nu isi aminteste nimic si ramane doar varianta soferului. politistii care anchetau cazul erau oameni ok dar pur si simplu nu puteau sa faca nimic pt solutionarea cazului deoarece nu se stie exact cum si de ce s-a ajuns la accident

 

nu mai acuzati pe nimeni atat timp cat NU SE STIE EXACT CE S-A INTAMPLAT PT CA NU EXISTA MARTORI OCULARI. nu mai faceti speculatii . da , e o intersectie urata si da, si eu am trecut pe acolo pe rosu , cu moto si cu masina si am B de 19 ani... dar, scopul topicului acesta e sa gasim martorii.

 

tinanadu-l ocupat lumea nu mai citeste. am vazut deoarece , desi am scris unde e florin si ce e cu el, lumea nu a inteles si repeta posturi cu intrebari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

 

 

Eu cred ca baiatul cu motocicleta a gresit si va fi scos vinovat sau chiar cu indulgenta - ambii conducatori au gresit.

 

Am trecut de o gramada de ori prin acea intersectie si spre uimirea mea...acum un an sau chiar 2, nu exista acel rosu in sens dupa ce plecai de pe Bucuresti-Ploiesti spre Kisseleff, era sa mi-o iau prima oara, bine ca am observat din timp, dar de atunci intotdeauna opresc acolo, tocmai ca stiu ca acel semafor este rosu. Acum, depinde...martori pot fi destui, dar nu ai cum sa demonstrezi ca cel cu masina era pe rosu, decat a fortat galbenu, si in intersectie s-a trezit cu motoristul in fata, DAR, dupa cum stiu, cat tine acel rosu pana se face verde...daca motoristu statea la rosu, nu patea nimic. Deci, moral si rutier dupa mine motoristul a gresit.

 

Pacat...

 

Sanatate cu carul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATILOR....

nu mai conteaza cine , ce si cum.

 

baiatul nostru a fost pe rosu, bmw-ul viteza mare...e klar...daca a traversat de 6-7 ori latzimea unei benzi.

 

NU asta conteaza...

eu am cautat azi proteza...urmeaza sa vb cu ortopedul care il va ingriji...si cu el...si parintii lui.

 

mai bine ganditi-va cum strangem bani de proteza.

cea mai ieftina este 4460 ron pana la .... nu vorbim cat...

 

 

va rog...nu mai dati nasteri unor certuri si discutii in contradictoriu...cine, cum ....

Mesaj completat

CINE vine la arc la ora 18.00?

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATILOR....

nu mai conteaza cine , ce si cum.

 

baiatul nostru a fost pe rosu, bmw-ul viteza mare...e klar...daca a traversat de 6-7 ori latzimea unei benzi.

 

NU asta conteaza...

eu am cautat azi proteza...urmeaza sa vb cu ortopedul care il va ingriji...si cu el...si parintii lui.

 

mai bine ganditi-va cum strangem bani de proteza.

cea mai ieftina este 4460 ron pana la .... nu vorbim cat...

 

 

va rog...nu mai dati nasteri unor certuri si discutii in contradictoriu...cine, cum ....

Mesaj completat

CINE vine la arc la ora 18.00?

hummerro..asa cum a ramas si aseara..eu ..si mai astept raspuns de la cineva:)..ajung pe la un 18 si 15 @ ark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf, ai avut dreptate. Am stat azi un sfert de ora in intersectie sa ma uit ce si cum. Exista insa o mare mare problema. Pozitia semaforului este absolut tampita. In plus, marcajele sunt ca si inexistente. Nu zic de un marcaj de atentionare, care, cred io, ar schimba multe chestii. Marcajul normal este sters sters. O multime de "trecatori" au franat foarte brusc acolo in doar un sfert de ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vorbea de ora 16:00b sau 18:00

................

 

de ora 18 era vb...ca sa raspund la o intrebare..vrem sa mai mergem la el..poate la sfarsitul saptamanii acesteia sau cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare cand speram ca va fi mutat intr-un salon.Ieri era la reanimare si nu am putut intra toti o data..pe rand ..si am stat kam 5 10 mix maxim pentru ca nu puteam mai mult...daca mai exista doritori..vorbim spre sfarsitul saptamanii pentru urmatorea vizita :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...