Sari la conținut

unde pot aleza cilindru de voshod?


iuli-voshod
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am nevoie sa alezez cilindrul de la voshod piston de cota 1 sau 2 cel mai probabil care are 2 zgarieturi urate...poze pe topicul voshodistilor.

 

Stie cineva unde si cat m-ar costa?

 

multumesc anticipat! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am nevoie sa alezez cilindrul de la voshod piston de cota 1 sau 2 cel mai probabil care are 2 zgarieturi urate...poze pe topicul voshodistilor.

 

Stie cineva unde si cat m-ar costa?

 

multumesc anticipat! :blink:

Salut!!! Eu mi-am alezat cilindrii la jawa pe uindeva prin brasov si mi-a luat pt 2 cilindrii 80 lei :D . Daca nu gasesti prin apropiere un atelier imi trimiti mie cilindrul si pistonul si ti-l fac la brasov... Acum nu stiu daca pretul mai e acelasi pt ca eu i-am facut acu un an :(..Numa' bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa il faci in Ploiesti. Cum vii din centru, treci intersectia de la Cioceanu si o tii spre Gara de Vest (pe unde merge traseul 2). Imediat ce ai traversat intersectia urmeaza statia de taxiuri (pe drepta). Mai mergi inainte aproximativ 3-400 de metri, treci si de urmatoarea intersectie, apoi se va face o straduta la dreapta (daca mergi cu masina, uita-te atent ca nu e foarte vizibila). Cum ai intrat pe straduta o sa vezi in fata o casa cu etaj vopsita in portocaliu sa rosu, nu mai tin minte exact. Este singura casa de acolo, in rest sunt numai blocuri. Bati la poarta si zici ca il cauti pe Adi pentru o alezare. Nu stiu cat costa, intrebi si tu, stiu doar ca lucreaza foarte bine. Daca nu te descurci sau nu-ti convine pretul suna-ma fiindca mai stiu un loc. Numai bine!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri eu alezam foarte bine in Ploiesti dupa spitalul judetean, mergand inainte spre iesire, undeva pe stanga(pe dreapta e spitalul) langa un restaurant rustic era un service foarte mare -nu as stii exact cum ii spune la service , dar la restaurant ii zice ceva d egenul mariuca sau casa mariuca e cu specific taranesc-mergi foarte putin dupa spital-sper ca ti-am fost de folos. -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult ptr informatii...imi sunteti de un real folos; dupa ultima restanta de dat plec in cautarea atelierului cu cilindrul in mana; daca nu rezolv nimic prin Ploiesti apelez la Buzau sau Brasov...multumesc mult!!! Am sa mai postez poze si tot ce mai fac pe topicul dedicat Voshodinelor!!!

 

numai bine!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am alezat cilindrii la jawa pe uindeva prin brasov si mi-a luat pt 2 cilindrii 80 lei . Daca nu gasesti prin apropiere un atelier imi trimiti mie cilindrul si pistonul si ti-l fac la brasov... Acum nu stiu daca pretul mai e acelasi pt ca eu i-am facut acu un an ..Numa' bine!!

 

Spune-mi te rog unde in Brasov se alezeaza cilindrii? Poate voi avea si eu nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Craiova,la R.K Motor,se alezeaza cilindrii,se toarna pistoane....se refac chiulase...o gramada de chestii.

p.s:sunt strunguri si freze NOI(cu bataie aproape 0)

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor , puneti , va rog , adresa atelierului respectiv ( strada macar , daca nu si numarul ) . Ar fi minunat daca ati afla si un nr. de tel . Nu o fi asa de greu sa faceti o plimbare pana acolo sa aflati , acum cat mai e frumos de plimbat . Dau o bere cand ne intalnim ! Multumim anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

si pana la urma? e vreun ploiestaen inimos sa ne spuna daca mai e atelierul ala in ploiesti?eventual un nr de tel?

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

langa buzau... in Rm .Sarat pt alezat si honuit plus facut vreo 10 segmenti... ma costat 50 ron... m-am bucurat...insa rodajul ma omoara.... da sa se gripeze mai mereu.... cand se incalzeste tre sa o opresc.

 

 

rabdare multa si nervi de otel.. :)

post-47359-1266695233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

langa buzau... in Rm .Sarat pt alezat si honuit plus facut vreo 10 segmenti... ma costat 50 ron... m-am bucurat...insa rodajul ma omoara.... da sa se gripeze mai mereu.... cand se incalzeste tre sa o opresc.

 

 

rabdare multa si nervi de otel.. :)

 

SAL la acei segmenti meseriasu nu tia facut tratament,din ce material sint banuiesc din fonta speciala ca alfel nu vad cum o sa mearga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da sa se gripeze mai mereu.... cand se incalzeste tre sa o opresc...

E cota piston/cilindru prea stransa. Si nu se v-a roda, rodajul consta in pasuirea segmentilor, cilindrul ramane la aceiasi cota mii de km. Cred ca trebe dat cilindrul jos(inainte de a se strica motorul), daca se vad urme de gripaj pe piston trebe rezolvata problema urgent. Un motor corect facut nu are voie sa caleze nici vara la 50 de grade.

Mesaj completat

...meseriasu nu tia facut tratament,din ce material sint banuiesc din fonta speciala ca alfel nu vad cum o sa mearga...

Segmentii se fac din fonta, fara tratament termic, daca la asta te referi. Conditia este, ca teava de fonta sa fie "inbatranita", nu exista fonta speciala. Apoi daca chiar vrei, se pot croma(crom dur), doar pe suprafata lor de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi se lasa 3 sutimi... dar mie cred k mi'a lasat nenea doar vreo 2... din ce am masurat,,,, iar segemntii nu necesita tratament... pt k sunt facuti din fonta... e o fonta buna... din bucsa de caruta veche dak stie cineva.... ies segmmenti grozavi dintr'o bucsa..... am mai avut.si am mers cu ei pana in ziua de azi...

 

si'a mai dat drumul la rodaj dar totusi cand se incalzeste da sa se opreasca... am zis sa ma duc inapoi la baiatu ala sa il mai bage la honuit... macar o sutime.

 

 

bft...

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...