Sari la conținut

cum se poate imbunatii o cursa de enduro


Postări Recomandate

daca eram organizator la buzau si vedeam cum e vremea,faceam cursa (cel putin ptr hobby)pana la CP2 si dadea finisul la iesirea in satul din stanga CP-ului..era super in regula ptr multi,iar duminica as fi dat drumul de la CP2 spre finish(asta daca era cazul si se putea face)

 

duminica premierea trebuie facut maxim la orele 14..credeti ca eu de tampit pun premierea sambata noaptea si ptr duminica lasam plimbare??

 

scuze de off topic dar nu mai stiu unde sa scriu si chiar simt nevoia sa sa o fac..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca eram organizator la buzau si vedeam cum e vremea,faceam cursa (cel putin ptr hobby)pana la CP2 si dadea finisul la iesirea in satul din stanga CP-ului..era super in regula ptr multi,iar duminica as fi dat drumul de la CP2 spre finish(asta daca era cazul si se putea face)

 

duminica premierea trebuie facut maxim la orele 14..credeti ca eu de tampit pun premierea sambata noaptea si ptr duminica lasam plimbare??

 

scuze de off topic dar nu mai stiu unde sa scriu si chiar simt nevoia sa sa o fac..

 

Stef,

 

Sincer nu ma asteptam la comentarii de acest gen din partea ta si asta ma amaraste foarte tare. Chiar daca nu ne cunoastem prea bine la cursa ta am preferat sa vad partea plina a paharului cu tot ce s-a intamplat atunci. Am avut un mare inamic in acest week end (vremea) si speram sa gasesc in voi un aliat data pasiunea comuna ce ne uneste la bine dar nu prea si la greu, din cate pot constata din ce in ce mai mult.

Daca tu erai organizator puteai sa iei probabil o decizie care sa salveze situatia sau poate nu.

Data configuratia terenului si conditiile meteo nu cred ca se putea face mai mult. Nu am luat in considerare posibilitatea de a avea o ploaie de 20 de ore.

Din pacate nu avem zone ca la Sibiu practicabile pe orice vreme, ok. Nu suntem la fel de norocosi ca altii la acest capitol dar chiar nu trebuie sa facem nimic?

Nu vreau sa fiu polemic dar nu cred ca am bagat mana in buzunarul nimanui sa fim acuzati ca a fost o vreme de ca....t.

E chiar asa greu de inteles?

Vrem sa fim partasi si aliati doar cu ce iese bine si daca se poate cu eforturi minime. Dar daca ceva nu merge bine intoarcem repede spatele. Nu este o dovada de fair play. Acum nu ma adresez doar tie.

Vom continua sa facem curse la Buzau, pentru ca le facem cu pasiune asa cum sunt convins ca faci si tu cu ai tai baieti si nu neaparat bentru castiguri materiale cum fac altii si nimeni nu are curaj sa comenteze. De ce ? Pentru ca asa suntem obisnuiti....

Nu suntem plini de bani dar am bagat mana in buzunare, am faramat motarele, am neglijat job-uri-le si femeile pentru a va face sa va simtiti bine.

Si asta e ce primim in schimb, pentru ca nu am putut opri un rahat de ploaie.

 

"Puttana maiala" cum zice italianul. (nu ma adresez tie)

 

Cu multa stima

 

 

Ovidiu XMRaid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog.

cred ca sunt multi interesati.

scuze de offtopic.

Pai io cand ziceam de scoala si cautam ceva de gen, m-ati trimis in padure sa invat, ca nu se practica inotul decat in apa... nu ca mi-ar fi prins rau sfatul :laugh: Si nu-i nevoie de topic nou, ca e unul: /index.php?showtopic=366206

Cat despre concurs, nu am fost la unul pt ca la nici 80-100 de ore de enduro nu ma simt in stare. Am fost spectator si consider ca-mi mai trebuie un an de practica chiar si pentru clasa C. Si nici nu as avea bani de gume noi, ambreiaj, atele ghipsate, etc... Simt nevoia unei clase D :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uoff

unii chiar sunt offtopic.

care vrea sa critice este topic separat destinat evenimentului.

eu pers nu am scris acolo, nu am scris nici in titlul topicului nimic legat de respectivul eveniment. nu cred insa ca am exagerat in ceea ce am spus. si cred ca dupa ce va trece ceva vreme si organizatorii vor realiza aceste lucruri. faptul ca parerile nu sunt unanime nu ma deranjeaza. dar faptul ca macar cativa mai experimentati imi dau dreptate imi da increderea sa sustin in continuare demersul meu.

asa incat ovidiu.... pe cand reeditarea traseului? varianta dry :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef,

 

Sincer nu ma asteptam la comentarii de acest gen din partea ta si asta ma amaraste foarte tare. Chiar daca nu ne cunoastem prea bine la cursa ta am preferat sa vad partea plina a paharului cu tot ce s-a intamplat atunci. Am avut un mare inamic in acest week end (vremea) si speram sa gasesc in voi un aliat data pasiunea comuna ce ne uneste la bine dar nu prea si la greu, din cate pot constata din ce in ce mai mult.

Daca tu erai organizator puteai sa iei probabil o decizie care sa salveze situatia sau poate nu.

Data configuratia terenului si conditiile meteo nu cred ca se putea face mai mult. Nu am luat in considerare posibilitatea de a avea o ploaie de 20 de ore.

Din pacate nu avem zone ca la Sibiu practicabile pe orice vreme, ok. Nu suntem la fel de norocosi ca altii la acest capitol dar chiar nu trebuie sa facem nimic?

Nu vreau sa fiu polemic dar nu cred ca am bagat mana in buzunarul nimanui sa fim acuzati ca a fost o vreme de ca....t.

E chiar asa greu de inteles?

Vrem sa fim partasi si aliati doar cu ce iese bine si daca se poate cu eforturi minime. Dar daca ceva nu merge bine intoarcem repede spatele. Nu este o dovada de fair play. Acum nu ma adresez doar tie.

Vom continua sa facem curse la Buzau, pentru ca le facem cu pasiune asa cum sunt convins ca faci si tu cu ai tai baieti si nu neaparat bentru castiguri materiale cum fac altii si nimeni nu are curaj sa comenteze. De ce ? Pentru ca asa suntem obisnuiti....

Nu suntem plini de bani dar am bagat mana in buzunare, am faramat motarele, am neglijat job-uri-le si femeile pentru a va face sa va simtiti bine.

Si asta e ce primim in schimb, pentru ca nu am putut opri un rahat de ploaie.

 

"Puttana maiala" cum zice italianul. (nu ma adresez tie)

 

Cu multa stima

 

 

Ovidiu XMRaid

Ovidiu,nu ti-am intors spatele,Doamne fereste,dar asta este realitatea..toti ne asteptam la ploaie,si la un traseu greu..VOI ati fost cei care v-ati speriat si ati inceput sa va pierdeti in decizii..plecam pe aici,nu plecam pe aici,este CP nu este CP,facem asa nu facem asa..Eu personal am preferat sa fac cursa noastra la 150 de km de casa tocmai sa evit o situatie de genul asta impreuna cu o echipa cu care nu mai lucrasem niciodata si rezultatul il stii si tu..Nu am avut de reprosat DECAT CA ATI INTRERUPT CURSA ..eu mi-am spus punctul de vedere,voi veni si alta data ptr ca mi-a placut traseul si vreau sa il termin,sau la orice alt traseu pe care il faceti voi..sunt solidar cu tine si cu stefan,si va voi sustine cauza pana in panzele albe,stiu mai bine ca oricine ce sacrificii reale se fac ptr o cursa de genul asta ce nervi ,cheltuieli si frustrari sunt(tine cont ca eu fac evenimente de genul asta de 8 ani si tot mai am de invatat)

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef

 

Si eu am impresia ca esti cam carcotas si nu stiu unde bati si care-i scopul. Acum de acasa e usor sa facem pe desteptii sa aratam ce buni race manageri am fi fost. Tu, ca organizator de concursuri, ar trebui sa fii primul care sa arati intelegere si solidaritate.

Eu speram ca la sfarsitul asta de an sa va asezati intr-o zi la masa toti cei care faceti curse/intalniri enduro - tu, claudiu de la sibiu, ovidiu si stefan, bogdan si ionut de la bacau, grizli si felix de la deva, baietii de la Lazaresti, Patrick, Motomania - sa va puneti toti pe masa experienta si sa vedeti fiecare ce puteti imbunatati la anu. Dar pentru asta trebuie mai intai sa fiti cel putin amici, daca nu prieteni. Atitudinea ta nu ajuta. Si e pacat. Eu vin din 2005 pe la curse si intalniri si am vazut cum de la an la an a crescut interesul si nivelul. Fiecare cursa aduna la start in jur de 100 de oameni. E foarte bine si simt ca e un moment foarte bun pentru hobby-ul/sportul asta. Nu stricati tocmai acum un lucru care incepe sa arate bine.

 

Please - discuta cu Stefan si Ovidiu la telefon, ca oamenii mari. Discutia asta pe forum nu ajuta.

Eu o sa incerc sa va strang pe toti undeva pe la sfarsitul lui noiembrie. Iau si 2 baieti de la BGS in caz ca se incing spiritele :laugh: si sunt sigur ca o sa fie o zi din care o sa castige fiecare dintre voi si, indirect, toti enduristii. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef

 

Si eu am impresia ca esti cam carcotas si nu stiu unde bati si care-i scopul. Acum de acasa e usor sa facem pe desteptii sa aratam ce buni race manageri am fi fost. Tu, ca organizator de concursuri, ar trebui sa fii primul care sa arati intelegere si solidaritate.

Eu speram ca la sfarsitul asta de an sa va asezati intr-o zi la masa toti cei care faceti curse/intalniri enduro - tu, claudiu de la sibiu, ovidiu si stefan, bogdan si ionut de la bacau, grizli si felix de la deva, baietii de la Lazaresti, Patrick, Motomania - sa va puneti toti pe masa experienta si sa vedeti fiecare ce puteti imbunatati la anu. Dar pentru asta trebuie mai intai sa fiti cel putin amici, daca nu prieteni. Atitudinea ta nu ajuta. Si e pacat. Eu vin din 2005 pe la curse si intalniri si am vazut cum de la an la an a crescut interesul si nivelul. Fiecare cursa aduna la start in jur de 100 de oameni. E foarte bine si simt ca e un moment foarte bun pentru hobby-ul/sportul asta. Nu stricati tocmai acum un lucru care incepe sa arate bine.

 

Please - discuta cu Stefan si Ovidiu la telefon, ca oamenii mari. Discutia asta pe forum nu ajuta.

Eu o sa incerc sa va strang pe toti undeva pe la sfarsitul lui noiembrie. Iau si 2 baieti de la BGS in caz ca se incing spiritele :laugh: si sunt sigur ca o sa fie o zi din care o sa castige fiecare dintre voi si, indirect, toti enduristii. :laugh:

eu personal pun punct la discutia asta fiindca nu isi are rostul..mi-am exprimat o parere personala si atat..iar daca tu consideri ca atitudinea mea nu ajuta..asta e ..e parerea ta personala si ti-o respect..

 

sa nu uit ..cand am invitat organizatorii la olanesti anul trecut in luna noiembrie sa discutam tocmai cum putem imbunatati cursele sau intalnirile prietenesti ..nu ma bagat nimeni in seama si tocmai de asta apar situatii de genul asta..te salut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cei care fac sa existe aceste evenimente ar pleca urechea la spusele unora ar trebui sa ne dam fiecare pe barba lui.

Am spus clar ca va fi un traseu nu tocmai usor (a se vedea si sigla H.E.C. - adica Hard Enduro Cislau)

Cat priveste punctualitatea nu pot sa comentezpentru ca cine stie .....cunoaste.

Asa ca daca iti face placere mai vino la Bz si hai sa facem traseul pe vreme buna. o sa ai un orga....m la sfarsit. Iti platim noi cazarea si masa la 2D

 

inteleg ca in urma unei muncii depuse nemultumirile diversilor pot fi greu de digerat.

poate vei obs ca putini din cei pe care ii cunosti bine sunt de acord cu mine. alti insa pe care ii cunosti (dar tre sa recunosti ca-i sti ptr ca merg bine) zic ca ceea ce sustin eu sunt niste bazaconii.

cu minte romanului de pe urma cred ca ve-ti vedea ca e un sambure de adevar in ceea ce sustin.

cu siguranta daca o cursa ar avea o categ mai facila decat ceea de anul acesta( dar identica cu cea de anu trecut!!!!!) participarea ar fi mai numeroasa ceea ce ar atrage mai multi sponsorii si cine stie..poate chiar si ceva banii bine meritati ptr efortul depus

cat despre H.E.C. ...... :) de unde naiba sa stiu io ce insemna ....

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se poata spuna ca nu le-am incercat pe toate, uitati cam cum se raspunde la feedback:

"Salut, va multimim ca ati venit la cursa noastra, vom tine cont de parerile voastre pentru viitor. Punctual X nu se poate pentru ca..., Y costa prea mult, Z cred ca putem sa aranjam pentru data viitoare. Cu stima, Gheorghe.".

Cum nu se rapunde la feedback:

"Bine ca esti tu destept si ai fi facut totul perfect, puttana maiala"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf inseamna puttana maiala????

Mesaj completat

si cautande pe google HEC iata ce am gasit Hydrologic Engineering Center :) :) :) :)

deci ploaia a fost opera voastra .... ati sabotat concurentii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf inseamna puttana maiala????

Mesaj completat

si cautande pe google HEC iata ce am gasit Hydrologic Engineering Center :) :) :) :)

deci ploaia a fost opera voastra .... ati sabotat concurentii :D

 

Bitch/Slut/Whore --> Troia (Stronza)/Puttana/Maiala (Italian words ending with -a are most often feminine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parere, intrucat sunt de acord in general cu ce a scris @stillgar: cand faci clasa hobby, las-o de hobby, nu o transforma in hard-hobby, chiar daca te numesti "Clubul Bazatilor". Altfel nu o mai numesti hobby si lasi doar clasele "tari" si lumea stie la ce se asteapta.

 

P.S. La C-lung in 2007, la hobby, in afara de o urcare gresit gandita (aglomeratie) a fost un traseu de hobby foarte solicitant si frumos, chiar daca a fost pe ploaie, lapovita, ninsoare si namoale cat casa. Si mi-a placut, fiind si prima cursa la care participam. Si da, imi iau si mobra mea de namoale, sa nu mai umblu cu imprumutate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand faci clasa hobby, las-o de hobby, nu o transforma in hard-hobby,

 

si ca sa imbunatatim si mai mult cursele de hobby si sa avem satisfactia de a termina toti cursa - inclusiv eu - propun:

- la portiunile mai grele/dificile care pun probleme participantilor hobbisti, organizatorul se obliga sa treaca motocicleta acestuia peste portiunea respectiva ( demonstrand astfel ca se poate! ) iar trasbordarea hobbistului peste aceeasi sectiunse va realiza cu atv, carat in spate de organizator sau alte mijloace specifice.

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de apreciat interventia ta foarte "folositoare". As putea sa-ti raspund la fel, dar in schimb iti pot da exemple o gramada cum la o gramada de curse "prietenesti" si nu numai nu au fost probleme ca in cazul de la care s-a plecat cu acest topic. Si s-a tras de mobre, s-a chinuit, etc. Dar in limita unui HOBBY, nu a unui Romaniacs mai mic.

 

Nu voi mai continua pe tema asta, am scris ce am avut de scris, daca organizatorii (in general) citesc si iau in considerare parerile celor "mai mici" dar care vor sa participe, e ok, daca nu, vor vedea pe pielea lor la concursurile ulterioare cum e cu nr. participantilor.

 

Salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios , daca in ultimii ani s-a constato crestere a numarului de participanti?

in mod clar numarul de motociclete destinate acestui sport a crescut. oare acest numar se reflecta in participari la evenimente?

pers nu ma pot pronunta in cunostinta de cauza dar astept o parere avizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios , daca in ultimii ani s-a constato crestere a numarului de participanti?

in mod clar numarul de motociclete destinate acestui sport a crescut. oare acest numar se reflecta in participari la evenimente?

pers nu ma pot pronunta in cunostinta de cauza dar astept o parere avizata

a crescut cu siguranta numarul de prietenesti (sau dusmanesti :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa imbunatatim si mai mult cursele de hobby si sa avem satisfactia de a termina toti cursa - inclusiv eu - propun:

- la portiunile mai grele/dificile care pun probleme participantilor hobbisti, organizatorul se obliga sa treaca motocicleta acestuia peste portiunea respectiva ( demonstrand astfel ca se poate! ) iar trasbordarea hobbistului peste aceeasi sectiunse va realiza cu atv, carat in spate de organizator sau alte mijloace specifice.

asta e gluma ? daca nu poti trece motorul pe undeva inseamna ca un concurs inseamna prea mult . exista variante alternative gen " drumetie ...... in anul asta a mai ramas una si-i gratis.

concursul este pentru a compara capacitatile noaste fata de altii si fata de noi insine. daca la hoby e prea greu inseamna ca nu esti antrenat si nu ai ce cauta acolo . daca treci peste greutati si accepti provocarea unui concurs, cu timpul vei ajunge sa nu ti se mai para atit de greu.

faptul ca unii si-au prajit ambreiajepe trasee grele este si din vina lor. motocicleta in padure este cea mai buna prietena a ta , te va scoate de acolo dar daca iti bagi p$%& in ea atunci tu o sa suferi. am invatat asta pe pielea mea la concursul de la curtea de arges unde am ars ambreiajul.

totdeauna exista o necunoscuta legata de vreme dar a da vina pe organizator pentru traseu nu e corect. de ce nu l-am linsat pe stef pentru ca la sibiu a nins ? acolo au fost 32 de abandonuri la hobby.

concursu-i concurs, plimbarea-i de hobby.

un regulamnt pentru prietenesti ar fi un pas inainte, niste specificatii de traseu ( adica un fel de standardizare, pante maxime, obstacole si numarul lor ) pe clase de participare ar fi utile . asa ar sti fiecare unde sa se inscrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un regulamnt pentru prietenesti ar fi un pas inainte, niste specificatii de traseu ( adica un fel de standardizare, pante maxime, obstacole si numarul lor ) pe clase de participare ar fi utile . asa ar sti fiecare unde sa se inscrie.

 

un regulament comun ar fi bun. Discutam mai demult cu Patrick si cu Liviu Bocarnea asta ... ca de fiecare data cand te duci la o cursa trebuie sa inveti un regulament nou.

Dar dpdv trasee, e treaba organizatorilor cum si le aleg. Ei stabilesc care trebuie sa fie nivelul cursei lor si cum vor sa o creasca. Poate unii sau altii nu vor castraveti si vor sa faca curse mai grele. E treaba lor. Nivelul a crescut. Din pacate pe-aici pe la campie noi ne dam foarte rar si prost si de-aia muncim mai mult acolo unde majoritatea se distreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e gluma ? daca nu poti trece motorul pe undeva inseamna ca un concurs inseamna prea mult . exista variante alternative gen " drumetie ...... in anul asta a mai ramas una si-i gratis.

concursul este pentru a compara capacitatile noaste fata de altii si fata de noi insine. daca la hoby e prea greu inseamna ca nu esti antrenat si nu ai ce cauta acolo . daca treci peste greutati si accepti provocarea unui concurs, cu timpul vei ajunge sa nu ti se mai para atit de greu.

faptul ca unii si-au prajit ambreiajepe trasee grele este si din vina lor. motocicleta in padure este cea mai buna prietena a ta , te va scoate de acolo dar daca iti bagi p$%& in ea atunci tu o sa suferi. am invatat asta pe pielea mea la concursul de la curtea de arges unde am ars ambreiajul.

totdeauna exista o necunoscuta legata de vreme dar a da vina pe organizator pentru traseu nu e corect. de ce nu l-am linsat pe stef pentru ca la sibiu a nins ? acolo au fost 32 de abandonuri la hobby.

concursu-i concurs, plimbarea-i de hobby.

un regulamnt pentru prietenesti ar fi un pas inainte, niste specificatii de traseu ( adica un fel de standardizare, pante maxime, obstacole si numarul lor ) pe clase de participare ar fi utile . asa ar sti fiecare unde sa se inscrie.

Dear Led Albastru,

 

As vrea sa mi raspunzi la o intrebare ca sa imi dau si eu seama daca poti defini corect ce inseamna clasa hobby, ca organizatorii sa tina cont si de parerea ta,doar de asta am deschis topicul:La cate concursuri de enduro ai participat si daca ai urmarit la tv sau pe dvd asemenea concursuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce expertiza au(au o ,,calificare''?,o diploma?un dvd scos?ceva? ,ce performante

 

La cate concursuri de enduro ai participat si daca ai urmarit la tv sau pe dvd asemenea concursuri?

 

 

datele cerute de tine nu sunt suficiente, ei trebuie sa precizeze si urmatoarele:

cate femei au avut?

cat au baut?

pe cati i-au batut?

 

:)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cate concursuri de enduro ai participat si daca ai urmarit la tv sau pe dvd asemenea concursuri?

anul acesta am fost la 5. conteaza ?

EMD-ul de la sibiu nu mi sa parut greu ( doar frig ), nici curtea de arges ( a fost ceva namol acolo )

dvd-urile curselor le-am cumparat si vizionat. multumit ?

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios , daca in ultimii ani s-a constato crestere a numarului de participanti?

in mod clar numarul de motociclete destinate acestui sport a crescut. oare acest numar se reflecta in participari la evenimente?

pers nu ma pot pronunta in cunostinta de cauza dar astept o parere avizata

prima intrunire prieteneasca organizate de mine 6 motoare din care toti organizatori si participanti

a 2 intrunire prieteneasca 10 motoare din care 3 din afara judetului

a 3 intrunire tot prieteneasca 20 motoare din care 10 din ajara judetului

editia 1 enduro maniaco depresiv :40 motoare+3 motoare organizare

editia a 2-a 70 motoare +cateva atv-uri+ 15 motoare organizare

editia a 3-a 101 motoare+15 motoare organizare

editia a 4-a 147 motoare +60 motoare organizare

editia a 5-a ???

trage tu concluziile..

valorile sunt aproximative cu + sau - ,ptr intrunirile mai vechi.

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...