Sari la conținut

invitatie la negocieri


atillas
 Share

Postări Recomandate

unii cred ca nu sunt f atenti la ce raspund.

blue led nu zicea nimic despre probele speciale sau despre o cursa pe circuit unde se alearga la gramada. ci vb despre etapele de legatura( atunci cand a descris cazul intalnit ) si mai ales se referea la concurentii de la clasa HOBBYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai ce, obstructia se sanctioneaza? la curse cred ca-i normal sa-l trintesti un pic pe jos pe "pensionaru" incapatinat din fata care nu vrea sa faca loc unuia care merge mai tare

 

dar...prietenestile nu sint totusi curse...majoritatea vor doar sa se dea pe traseu asa ca nu cred sa faca cineva o chestie de aia

io nu cred ca e nevoie de nici un regulament ptr prietenesti...bunul simt e de ajuns (daca totusi se considera curse... trasee total separate intre clase ar fi ideal:) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@patrik:

 

corect mon cher...

 

in cazul depasirii pe exterior, cand ai putea sa pui piciorul pe roata mea din fata si sa ma inpingi in boscheti sau in cazul depasirii pe interior cand o accelerare puternica ar putea sa imi "fure fata" este clara intentia mea de a te opstructiona. daca am juca pe contre ti-as putea raspunde in primul caz cu o deschidere a virajului ce te-ar scoate in decor sau in cazul al doilea tot cu o usoara deschidere a virajului pentru a evita manevra ta B)

 

desi ne este greu sa acceptam nu mai suntem la varsta la care instinctul de conservare sa ne permita astfel de manevre riscante...

manevrele descrise sunt folosite mai mult in motocros si nu in enduro si mai mult decat atat era descrisa situatia in care concurentul din fata nu are posibilitatea sa iti permita depasirea si nu face o manevra de ocupare a trasei ideale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun..am sa postez si eu ceva macar gestul facut de catre stefi,pentru ca este ceva unic propus pana acum nu cred k a mai fost propusa chestia aceasta k toate cluburile sa se aseze la o masa sa ajunga la o intelegere sau de ce nu o concluzie...am citit aproape tot ce s a postat pana acum nu am nimic cu nimeni doamne fereste cunosc cat de cat (zic eu) pe mai toti membrii cluburilor din buzau si asta este concluzia trasa de mine cel putin si cu aceasta cale sper sa nu se simte nimeni jignit....bun sa incepem cu inceputl, stefi a propus ca reprezentantii cluburilor sa se aseze la masa cea rotunda unde toata lumea este egala si sa faca sa fie cat mai bine pentru piloti atat cat si pentru cluburi..va propun sa ne imaginam aceasta intalnire iar daca cineva vrea sa imi sa completeze cu ceva sau sa contrazica ascult cu inima deschisa..deci...toata lumea este la masa xm radi extreme adventure crazy bike etc etc...iar dupa cum zice stefi dupa acea cana de feteasca o sa prinda majoritatea curaj sa isi aduca aminte de toate cele pentru ca eu zic sa fim sinceri in spatele acestui scandal se afla alte lucruri mai mult sau mai putin cunoscute de catre majoritate iar mi se pare nedrept ca acest sport sa sufere pentru asta...deci concluzia la acestei "deplasari" k sa zic asa...in cateva cuvinte....or sa fie contraziceri de la cel mai mic subiect la cel mai mare si personal nu cred k o sa se ajunga la ceva de comun acord, si ca propunere daca prin o minune se va ajunge la o decizie propun ca..ok cursele de gen"prieteneasca" da bun haide sa le facem DAR sa ajungem de comun acord sa fie un regulament de ordine interioara intre aceste cluburi care vor mai mult sau mai putin sa faca aceste concursuri..si aici o luam si pe partea cealanta...vreau sa cred k majoritatea concurentilor cand vin la o competitie de aceste gen se informeaza cat de cat si atunci ca oricare iti pui in cap" bai vin la concursul asta dar exista riscul sa fie ajuto medical si ma expun eu" bun astea sunt riscurile pe care si le asuma concurentii ...si asta ar trebui pusa in regulament mai presus ca toate CONCURS FARA AJUTOR MEDICAL nu exista!!! plus multe altele care daca am fi cu inima la sport si cu temperamentul stabil vreau sa cred k este imposibil k acest sport in romania sa nu fie recunoscut in toata lumea....este pacat!! avem cu ce ...avem unde...dar din pacate nu prea avem cu cine.mare pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok..m-am retras de ceva vreme din discutiile astea..concret este ca la feteasca regala se ajunge doar seara DUPA discutii..

ptr ca majoritatea din organizatori au confirmat participarea la intalnire si sper ca atmosfera si namolul de la valcea ii va uni si impaca pe toti voi reveni cu amanunte dupa intalnire..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce, obstructia se sanctioneaza? la curse cred ca-i normal sa-l trintesti un pic pe jos pe "pensionaru" incapatinat din fata care nu vrea sa faca loc unuia care merge mai tare

 

dar...prietenestile nu sint totusi curse...majoritatea vor doar sa se dea pe traseu asa ca nu cred sa faca cineva o chestie de aia

io nu cred ca e nevoie de nici un regulament ptr prietenesti...bunul simt e de ajuns (daca totusi se considera curse... trasee total separate intre clase ar fi ideal

B) http://www.youtube.com/watch?v=-E9LN7hmuaw...feature=related

totul este bine cand se termina cu bine si mai ales cand negocierile dau roade si se termina frumos

Ei pot,noi dc nu am putea http://www.youtube.com/watch?v=oWNBCEAd1jU...feature=related

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok sper sa nu folosesc prea mult asta dar... poate devine obligatoriu la clasa C

Buna precizare, sunt de acord ca acest campionat sa fie accesibil din punct de vedere tehnic si pentru cei care abia s-au apucat de sportul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna precizare, sunt de acord ca acest campionat sa fie accesibil din punct de vedere tehnic si pentru cei care abia s-au apucat de sportul asta.

 

clasa D ( absolut incepatori , sub 20 ore pe coclau ) ? sau n-au ce sa caute la curse ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clasa D ( absolut incepatori , sub 20 ore pe coclau ) ? sau n-au ce sa caute la curse ?

domnilor,o dati in polemici deja,prietenestile sau intrecerile sportive se adreseaza totusi unor persoane care au o minima conditie fizica,un motor cat de cat inchegat si in stare de functionare si bineinteles ceva tehnica..acuma nu trebuie sa confundam scoala de soferi categoria A cu intrecerile de enduro.

Mesaj completat

domnilor,o dati in polemici deja,prietenestile sau intrecerile sportive se adreseaza totusi unor persoane care au o minima conditie fizica,un motor cat de cat inchegat si in stare de functionare si bineinteles ceva tehnica..acuma nu trebuie sa confundam scoala de soferi categoria A cu intrecerile de enduro.

 

SA NU UIT..DACA DORESTE CINEVA DINTRE VOI SA PARTICIPE LA DISCUTII VA ROG SA MA CONTACTATI CU UN PM CAT MAI REPEDE PTR DETALII..DIN CONSIDERENTE PRACTICE NU POT SA DAU MAI MULTE AMANUNTE LEGATE DE SEDINTA..0745798927 STEF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa ma dau pe coclau putin impreuna cu echipa de castraveti

 

pe unde mai iesiti baieti weekendul asta?

 

teo am auzit ca nu te mai lasa nevasta sa te dai, asa e?

prietene de sport..topicurile astea sunt facute pe anumite subiecte,iar eu personal consider ca acest topic este in special facut ptr persoane ca tine,ca atunci cand participati la curse sau intalniri prietenesti sa aveti toate conditiile necesare ptr a va simti bine si ptr a va da in siguranta..asa ca te rog mult daca se poate sa trimiti mesaje private diversilor membri de aici..nu sunt moderator ca sa te cert,dar chiar doresc si m-am implicat maxim in treaba asta si ma seaca cand intra comentarii care nu au nici o legatura cu topicul..sper sa nu mi-o iei in nume de rau..cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

pt cei care sunt interesati si afiliati la FRM. poate va intereseaza. cititi cu atentie.

bafta,

cip

 

cip imi pare tare rau ca nu ai putut participa,ovidiu vroia la un moment dat sa te sune dar era deja 10 noaptea si am considerat ca este prea tarziu..mai concret ce s-a intamplat la valcea:au venit reprezentanti din deva,sibiu,buzau,lazaresti,bucuresti,targoviste,craiova si bineinteles valcea..daca am uitat pe cineva va rog sa ma scuzati dar nu e cu intentie..in acelasi timp am fost sustinuti de vali (fost motomania actual enduro store),gasca din bacau si jumba cu baietii din bucuresti..in principiu am stabilit un regulament general si un program competitional,o delegatie de-a noastra o sa ajunga saptamana asta la bucuresti sa discute direct cu reprezentantii FRM sa vedem ce iese.. o sa postez spre sfarsitul saptamanii concluziile dupa discutia asta si ce vom face pe viitor..oricum personal sunt foarte multumit fiindca primul pas a fost facut,nu mai actionam haotic,o sa avem un calendar clar ca toata lumea sa poata ajunge la intruniri ( o INTALNIRE la 3 saptamani) si un regulament general simplu ca sa nu fie lumea bulversata permanent..singurul lucru la care fiecare club hotaraste personal,este modalitatea de marcaj a traseului :marcaj clasic,(banda si/sau sageti) sau GPS..revin cu amanunte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Ma intereseaza, daca ati fixat un calendar al intalnirilor, deoarece la sfarsitul lunii iulie vrem si noi (Clubul KUNN Racing) sa organizam o "prieteneasca"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Ma intereseaza, daca ati fixat un calendar al intalnirilor, deoarece la sfarsitul lunii iulie vrem si noi (Clubul KUNN Racing) sa organizam o "prieteneasca"...

geza,in aceeasi perioada as vrea si eu,dar problemele sunt momentan urmatoarele:saptamana viitoare se fac alegeri noi la FRM la sectia tot-teren(care printre altele include si enduro)..dupa alegerea presedintelui se va face un calendar competitional si trebuie vazut daca sunt cluburi care se baga la organizarea unei etape de campionat..dupa ce stabileste FRM-ul calendarul ne ocupam si noi de prietenestile noastre,asta ca sa nu mai fie probleme ca se suprapun etapele de campionat cu prietenestile..problema va fi urmatoarea,stabilita de comun acord la valcea:cursele se vor face la o distanta de 3 weekenduri intre ele sa aiba oamenii timp sa isi stranga bani,sa repare motoarele,sa-si impace nevestele etc.

oricum discutia ramane deschisa,bine ca ai anuntat perioada si vedem ce facem..oricum nimic nu este batut in cuie si vreau sa facem sa fie bine ptr toata lumea ce activeaza in domeniu:organizatori si piloti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deci ce s-a vorbit, cine-i prezidente, ce masuri luam sau iar a iesit Base....

 

nu de alta dar pe mine unul sportiv FRM, legitimat la un club afiliat FRM... NU M-A INTREBAT NIMENI NIMIC!!!

 

Care va sa zica, io cu cine votez??? sau cu cine am votat?

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost sedinta FRM,oamenii au inteles ce vrem sa facem si cum vrem sa facem(discutia asta o sa o avem cand ne strangem iarasi cu totii)..in acest sens propun ca sa ne intalnim la valcea (sau oriunde altundeva in tara)2 zile la rand,sa discutam de un regulament general ptr toate prietenestile,sa punem la punct un calendar (care musai sa nu se interpuna cu etapele federale)..din cate am inteles pana acum urmatoarele zone ar dori sa se asocieze ptr ceea ce am stabilit ca se va numi "CUPA ROMANIEI LA ENDURO":targoviste,sibiu,buzau(xm raid),deva,lazaresti,arges(motomania),bucuresti(jumba cu gasca lui),si nu in ultimul rand valcea..ptr restul de organizatori care nu au putut sa ajunga la valcea in noiembrie,faceti tot posibilul sa participati la intalnirea din ianuarie fiindca prin telefon nu rezolvam mai nimic..

 

probleme de discutat:

1)regulament traseu

2)calendar curse

3)sistem de punctaj si arbitraj general si special

4)categorii participanti

5)taxe participare

6)relatia cluburi si FRM(ce vrem/ce ni se ofera)

 

daca doriti sa continuam la valcea va rog sa ma anuntati din timp sa rezolv cu sala de sedinte si cazare ..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu cred ca trebuie insirat aici regulamentul... Fiecare organizator trebuie sa-l studieze cu atentie (adica sa-l primeasca pe mail) si, la intilnirea cu pricina, sa vina cu observatiile pe care le are de facut. Altfel va iesi o harababura totala aici, pe site, daca toti isi vor "da cu parerile" si impresiile sau nemultumirile referitoare la ce le-a facut unul sau altul in cursa X...

Oricum topicul asta are alt scop decit de a discuta reguli si metode (a se revedea titlul)... Aici trebuie stabilit CIND si UNDE se vor inchega regulile anilor viitori.

 

 

@Stef: Calendarul se poate stabili, doar daca FRM publica la timp calendarul lor competitional. Altfel, ne putem trezi ca se anunta mai intii cursele din Cupa, iar apoi vine si FRM cu calendarul, astfel incit sa incurce itele, iar cei din Campionat sa nu poata veni si la Cupa.

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrati in legalitate baieti !nu mai cautati aiureli ca va ia militia.este regulament este federatie vreti sa inventati ceva mai ieftin, bun si ieftin nu axista(doar in china).mie imi plac cursele dar ce semnale primesc nu mai e loc.prieteneasca inseamna sa va sun la tel sa va invit sa dam o tura inpreuna prin zona,sa faci o cupa fara autoritate !? nu stiu?e ,mult sa va dea vreun concurent in judecata sa vezi distractie atunci,hirtia care se semneaza pe propria raspundere e fix nimic!!inportant este sa se organizaze cit mai multe curse dar aveti grija cu termenul prieteneasca nu te scuza in fata legi.cind uni platesc la stat si uni nu,cine crezi ca o sa cistige??!!!bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrati in legalitate baieti !nu mai cautati aiureli ca va ia militia.este regulament este federatie vreti sa inventati ceva mai ieftin, bun si ieftin nu axista(doar in china).mie imi plac cursele dar ce semnale primesc nu mai e loc.prieteneasca inseamna sa va sun la tel sa va invit sa dam o tura inpreuna prin zona,sa faci o cupa fara autoritate !? nu stiu?e ,mult sa va dea vreun concurent in judecata sa vezi distractie atunci,hirtia care se semneaza pe propria raspundere e fix nimic!!inportant este sa se organizaze cit mai multe curse dar aveti grija cu termenul prieteneasca nu te scuza in fata legi.cind uni platesc la stat si uni nu,cine crezi ca o sa cistige??!!!bafta!!!

teo,cu toate ca am scris si mai sus,cusele de la anul se vor desfasura sub SUPRAVEGHEREA federatiei(cate 2 observatori de cursa),cu piloti care vor plati o taxa de participare catre federatie,aproximativ 30 euro pe an(atentie e vorba de cursele noastre nu de campionatul national),iar regulamentul de desfasurare va fi in PRINCIPIU cel de la enduro-cross,care in opinia lui patrick este regulamentul care se preteaza cel mai bine la cursele astea..in ceea ce priveste treaba cu "nu mai e loc"..stai linistit loc e destul ptr toata lumea

 

oricum astea sunt discutii care MOMENTAN privesc strict pe organizatorii care doresc sa se implice in..sa-i zicem actiunea asta..daca treaba va merge bine in anul ce urmeaza,va spun ca o sa avem activitate permanenta tot sezonul de enduro(adica martie-octombrie) :angry:

Mesaj completat

cind uni platesc la stat si uni nu,cine crezi ca o sa cistige??!!!bafta!!!

dupa cum merg treburile in romania,castiga aia care nu platesc.. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sugestie pt organizatorii acestei intalniri incercati sa o faceti undeva in mijlocul tarii ca sa poata venii toata lumea nu e tocmai placut sa bat 1100km doar ca sa spun ca vom face si noi la iasi si sa adoptam un regulament comun

incercati sa gasiti o locatie in brasov, buzau.... eu zic ca o sa fie mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stef si ceilalti organizatori - ar fi bine sa incepeti sa schimbati pareri pe mailing. Vin sarbatorile, o sa aveti mai mult timp si ar ajuta f mult sa va intalniti cu lectiile facute, cum spunea cineva mai devreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sugestie pt organizatorii acestei intalniri incercati sa o faceti undeva in mijlocul tarii ca sa poata venii toata lumea nu e tocmai placut sa bat 1100km doar ca sa spun ca vom face si noi la iasi si sa adoptam un regulament comun

incercati sa gasiti o locatie in brasov, buzau.... eu zic ca o sa fie mai bine

pe mine personal nu ma deranjeaza dar cum din brasov nu e nimeni care sa organizeze va fi destul de greu sa gasim cazare convenabila,sala de sedinte etc..dat fiind faptul ca esti asa departe ma gandeam la o legatura on line pe messenger

 

pe de alta parte faptul ca vrei sa ni te alaturi este suficient,regulamentul de la enduro -cross il gasesti pe site-ul FRM(cel pe care il vom lua in discutie) iar daca nu poti ajunge ,iti trimitem regulamentul pe mail..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...