Sari la conținut

Unirii capat tramvai 32


alexb
 Share

Postări Recomandate

Si eu sunt motociclist, dar am fost foarte indignat astazi de ce am vazut in jur de ora 20.30 la trecerea de pietoni de la Unirii, capatul tramvaiului 32 cu strada care duce spre Mitropolie.

 

Eram cu masina pe banda a doua, franez usor si opresc, in fata mea trecand un grup de pietoni. Acelasi lucru il face si masina din dreapta mea, de pe banda 1. Uitandu-ma admirativ la masina din dr, imi dau seama ca soferul se uita in oglinda din dreapta speriat. Apoi vad cum o Honda CBR de culoare rosu/negru intra in grupul de pe trecerea de pietoni, compus din 2 femei si un barbat cu un copil in brate. Barbatul isi da seama ca o sa fie lovit si se intoarce ridicand copilul. Nu prea mi-am mai dat seama ce s-a intamplat, dar ideea este ca au fost loviti toti 3 de motociclist, plus ca pasagera a cazut si ea peste pietoni. A fost o invalmaseala groaznica acolo. Normal ca barbatul cand a lasat copilul in grija unei doamne, l-a pocnit pe motociclist. Si eu sunt tata si ii dau dreptate. Nu e permis sa treci prin dreapta smechereste cand vezi ca 2 masini opresc la o trecere de pietoni si tu sa-i ignori pe pietoni. Accidentul nu cred ca a fost grav, pentru ca la 30 de minute politia discuta cu motociclistul tot acolo.

 

Toti suntem imbatati de mirajul motocicletei, dar trebuie sa gandim!!!

 

Putea sa fie un accident tragic!

 

Iar pasagera era de o isterie iesita din comun, desi ei calcasera pe bec.

 

Pacat ca se intampla si asa. Ne plangem ca suntem vanati si noi nu suntem in stare sa fim civilizati pe langa trecerile de pietoni.

 

Nu dau nr de moto, dar sper ca cei care-l cunosc pe motociclistul respectiv sa-i explice ca nu e normal sa se intample asa!

 

Incep sa le dau dreptate cunostintelor care spun ca sunt multi motociclisti disperati, care nu stiu sa se controleze in oras cu un speed.

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu sunt motociclist, dar am fost foarte indignat astazi de ce am vazut in jur de ora 20.30 la trecerea de pietoni de la Unirii, capatul tramvaiului 32 cu strada care duce spre Mitropolie.

 

Eram cu masina pe banda a doua, franez usor si opresc, in fata mea trecand un grup de pietoni. Acelasi lucru il face si masina din dreapta mea, de pe banda 1. Uitandu-ma admirativ la masina din dr, imi dau seama ca soferul se uita in oglinda din dreapta speriat. Apoi vad cum o Honda CBR de culoare rosu/negru intra in grupul de pe trecerea de pietoni, compus din 2 femei si un barbat cu un copil in brate. Barbatul isi da seama ca o sa fie lovit si se intoarce ridicand copilul. Nu prea mi-am mai dat seama ce s-a intamplat, dar ideea este ca au fost loviti toti 3 de motociclist, plus ca pasagera a cazut si ea peste pietoni. A fost o invalmaseala groaznica acolo. Normal ca barbatul cand a lasat copilul in grija unei doamne, l-a pocnit pe motociclist. Si eu sunt tata si ii dau dreptate. Nu e permis sa treci prin dreapta smechereste cand vezi ca 2 masini opresc la o trecere de pietoni si tu sa-i ignori pe pietoni. Accidentul nu cred ca a fost grav, pentru ca la 30 de minute politia discuta cu motociclistul tot acolo.

 

Toti suntem imbatati de mirajul motocicletei, dar trebuie sa gandim!!!

 

Putea sa fie un accident tragic!

 

Iar pasagera era de o isterie iesita din comun, desi ei calcasera pe bec.

 

Pacat ca se intampla si asa. Ne plangem ca suntem vanati si noi nu suntem in stare sa fim civilizati pe langa trecerile de pietoni.

 

Nu dau nr de moto, dar sper ca cei care-l cunosc pe motociclistul respectiv sa-i explice ca nu e normal sa se intample asa!

 

Incep sa le dau dreptate cunostintelor care spun ca sunt multi motociclisti disperati, care nu stiu sa se controleze in oras cu un speed.

 

:disappointed:

Un motociclist normal la cap si cu experienta franeaza cand masinile franeaza chiar si fara motiv. Ce m-a uimit pe mine e ca un sofer de duba cand a franat la o trecere de pietoni undeva pe la televiziune a tras si doua claxoane ca nu cumva sa ma bag eu smecher prin dreapta si sa-l loversc pe piciul care traversa pe trecere (eram pe scuter), chit ca eu deja aveam in plan sa nu merg mai tare ca el... Ce sa mai zic, uneori exista si soferi cu adevarat profesionisti, dar din pacate si o gramada de motociclisti figuranti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns la scurt timp acolo si din cate am inteles este asa:

 

motociclistul a fost la propriu imbrancit de catre domnul respectiv

 

era un pahar de bere pe jos, urme de bere pe motor si pe jos de la respectabilul domn cu copilul, care traversau strada spre masina lor parcata exact acolo (poate asta va spune ceva)

 

nimeni n-a patit nimic, s-a facut un teatru penibil, s-a chemat 2 masini smurd degeaba pt a amplifica evenimentul, au speriat copilul aiurea

 

 

l.e.

 

ba mint, motorul a patit ceva, are parbrizul si carenele sparte dar ce mai conteaza...

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns la scurt timp acolo si din cate am inteles este asa:

 

motociclistul a fost la propriu imbrancit de catre domnul respectiv

 

era un pahar de bere pe jos, urme de bere pe motor si pe jos de la respectabilul domn cu copilul, care traversau strada spre masina lor parcata exact acolo (poate asta va spune ceva)

 

nimeni n-a patit nimic, s-a facut un teatru penibil, s-a chemat 2 masini smurd degeaba pt a amplifica evenimentul, au speriat copilul aiurea

 

Asta de unde e?

 

De la motociclisti?

 

Daca era omul baut, il batea pe ala de se satura!!!!!!!!!!

 

Deci faza s-a petrecut la 2,5-3m in dreapta mea, eu fiind cu geamul deschis in dreapta!

 

Motociclistul a venit pe frana si tura motorul aiurea, deci clar s-a speriat!

 

Pacat ca suntem o natie de ciobani si incercam sa ne acundem dupa degete ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul a fost la propriu imbrancit de catre domnul respectiv

Sa zica merci ca a scapat doar cu atat, daca pietonul era pe trecere si avea prioritate, atunci motociclistul ala merita ceva mai mult decat o simpla imbranceala.

 

 

LE

Florine, n-are tati importanta ca era baut, ca era tigan, ca era homosexual sau mai stiu eu ce, era dreptul lui sa treaca! Tie daca-ti darama unul motorul de pe cric, fac pariu ca te duci si-i rupi capul, dar daca o comiti, vrei sa ti se acorde circumstante, ca deh, tu esti baiat, ai motor, se mai intampla....

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si paharul de bere era a lui ala micu`... nu?

 

Man! Nu am nimic cu tine, dar gandeste-te: mergi cu o sticla de J&B in sacosa si te loveste unul pe trecerea de pietoni. Poate tu nu ai baut nimic, dar esti pe jos cu bautura pe tine. Al draq betiv, s-a aruncat in fata motociclistului! (din gandirea romanului)

 

Felicitari ca ma combati ca martor si nu din auzite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns la scurt timp acolo si din cate am inteles este asa:

 

motociclistul a fost la propriu imbrancit de catre domnul respectiv

 

era un pahar de bere pe jos, urme de bere pe motor si pe jos de la respectabilul domn cu copilul, care traversau strada spre masina lor parcata exact acolo (poate asta va spune ceva)

 

nimeni n-a patit nimic, s-a facut un teatru penibil, s-a chemat 2 masini smurd degeaba pt a amplifica evenimentul, au speriat copilul aiurea

 

 

l.e.

 

ba mint, motorul a patit ceva, are parbrizul si carenele sparte dar ce mai conteaza...

Mai, imi cer scuze anticipat, dar eu nu am inteles nimic din prezentarea ta de mai sus. Poate e prea tarziu si sunt obosit.

 

Deci, in primul post se spune ca doua masini au oprit la trecere iar motocicleta a depasit pe dreapta si a lovit pietonii care traversau pe trecerea de pietoni. E asa sau nu, ca din postul tou nu inteleg. Si care e treaba cu berea si ce relevanta are unde avea ala parcata masina.

 

Plus, cum amplifici un eveniment in care un motociclist, cu pasager, depaseste pe dreapta si loveste 3 pietoni pe trecere. De curiozitate. Eu cred ca mai degraba tu incerci sa ii dai o importanta prea mica. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau conducea sotia, sau nici nu nu erau cu masina. Dar e bine sa aruncam gogorite ca sa mutam atentia de la problema, anume accidentul pe trecere de pietoni.

Si eu sunt motociclist, dar am fost foarte indignat astazi de ce am vazut in jur de ora 20.30 la trecerea de pietoni de la Unirii, capatul tramvaiului 32 cu strada care duce spre Mitropolie.

 

P.S. A scapat doar cu imbranceli ? Subtire...

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact, sunt N martori important este ca nu au fost victime iar martorii care au vazut si au vrut sa ajute si-au lasat nr de telefon pt a ajuta, in rest noi sa fim sanatosi ca multa lume nebuna este pe strada

 

 

thomas, daca se arunca unu pe tine cand tu esti pe trecere ce faci? iti predai carnetul?

Mesaj completat

Mai, imi cer scuze anticipat, dar eu nu am inteles nimic din prezentarea ta de mai sus. Poate e prea tarziu si sunt obosit.

 

Deci, in primul post se spune ca doua masini au oprit la trecere iar motocicleta a depasit pe dreapta si a lovit pietonii care traversau pe trecerea de pietoni. E asa sau nu, ca din postul tou nu inteleg. Si care e treaba cu berea si ce relevanta are unde avea ala parcata masina.

 

Plus, cum amplifici un eveniment in care un motociclist, cu pasager, depaseste pe dreapta si loveste 3 pietoni pe trecere. De curiozitate. Eu cred ca mai degraba tu incerci sa ii dai o importanta prea mica. Parerea mea.

 

motociclistul a zis ca nu i-a lovit, s-a oprit cum a putut si dupa ce a trecut de el l-a imbrancit

si nu erau doar 2 masini era blocaj toata zona, adica erau muuuulte masini

 

 

 

propun sa ii luam capul

 

the end

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu i-a lovit, de ce erau toti gramada unul peste altul inainte ca sa lase copilul jos si sa-l imbranceasca?

eu nu il condamn pentru ce zice, fiecare dintre noi ne dorim o cale de iesire dintr-o situatie anume, dar trebuie sa inteleaga ca a avut mare noroc ca nu a scapat barbatul copilul. ca se termina nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florine, fara suparare, dar tind sa ii dau crezare lu` alex care a vazut faza, decat ce ti s-a povestit tie cand ai ajuns. Si daca e cum a relatat cel care a deschis topicul, sa zica merci reisaru` ca a scapat ieftin. Cand vezi ca masinile opresc la trecere de pietoni, logica iti zice ca nu au oprit degeaba. Dar probabil el a zis ca ii poate ocoli pe pietoni. Am mai vazut specimene d`astea. Iar in preajma trecerilor de pietoni cam trebe sa conduci preventiv, pentru ca nu se stie cum iti sare un pieton in fata, mai ales cand ai si trafic care iti limiteaza raza vizuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zica merci ca a scapat doar cu atat, daca pietonul era pe trecere si avea prioritate, atunci motociclistul ala merita ceva mai mult decat o simpla imbranceala.

 

 

LE

Florine, n-are tati importanta ca era baut, ca era tigan, ca era homosexual sau mai stiu eu ce, era dreptul lui sa treaca! Tie daca-ti darama unul motorul de pe cric, fac pariu ca te duci si-i rupi capul, dar daca o comiti, vrei sa ti se acorde circumstante, ca deh, tu esti baiat, ai motor, se mai intampla....

 

sa zicem ca i se poate intampla orcui in aglomeratie pe trecerea de pietoni sa sara un nebun si sa te imbranceasca din motive ca el este stapanul zebrei iar tu esti un bou care vrei sa ii omori familia cu agregatul din dotare

 

 

 

 

am propus ca noi comunitatea moto sa ii laum gatul, de carnet sigur se ocupa politia nu vad nici o alta explicatie legala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca iar bateti campii aici, ca pietonul e rege pe trecerea de pietoni chiar daca o trece "regeste" in patru labe...

 

Pe de alta parte vreau sa va spun ca chestia aia cu redusul vitezei la 30km/h in localitate si 50km/h in afara localitatii la treceri de pietoni nu e banc, ci chiar e prevazut in lege... Daca nu ma crdeti cititi buchia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, asa m-am saturat de scenarite voastra de numa'-numa'. Nu am eu multe posturi, da' va citesc de ani de zile... ca si Guest... Numai pe contre, parca sunteti pusi de cineva sa mor eu.... Te pupa tata ALEXB. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin, fara suparare, dar @alexb a fost de fata iar tu dupa cum ai recunoscut ai ajuns DUPA ce s-a consumat evenimentul si "ai inteles" povestea de la altii. Din proprie experienta iti pot spune ca la un accident exista n pareri diferite de la n-1 persoane aflate la fata locului. Nu gasesti 2 care sa fi vazut acelasi lucru. Daca intri in amanunte cu "martorii" vei afla ca de fapt doar 2 au vazut cu ochii lor ce s-a intamplat iar restul erau doar curiosi aflati in apropiere care au aflat ce s-a intamplat de la cei 2, dupa care si-au construit propria lor varianta asupra faptelor. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu i-a lovit, de ce erau toti gramada unul peste altul inainte ca sa lase copilul jos si sa-l imbranceasca?

eu nu il condamn pentru ce zice, fiecare dintre noi ne dorim o cale de iesire dintr-o situatie anume, dar trebuie sa inteleaga ca a avut mare noroc ca nu a scapat barbatul copilul. ca se termina nasol.

 

ca tot ai zis asta "avut mare noroc ca nu a scapat barbatul copilul" de ce a declarat stimabilul domn la smurd ca motorul are carenele sparte din cauza ca s-a lovit copilul de ele? pai si domnii politisti au ramas :disappointed: pt ca copilul nu avea absolut nimic, nici nu a fost atins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa zicem ca i se poate intampla orcui in aglomeratie pe trecerea de pietoni sa sara un nebun si sa te imbranceasca din motive ca el este stapanul zebrei iar tu esti un bou care vrei sa ii omori familia cu agregatul din dotare

 

Nu prea i se intampla oricui ca doua masini sa opreasca la trecere si "oricui" sa vina din spate lovind pietonul pe trecere. Si da, mai ales cand e aglomeratie belesti ochii ca altfel ESTI BOU la propriu si la figurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot ai zis asta "avut mare noroc ca nu a scapat barbatul copilul" de ce a declarat stimabilul domn la smurd ca motorul are carenele sparte din cauza ca s-a lovit copilul de ele? pai si domnii politisti au ramas :disappointed: pt ca copilul nu avea absolut nimic, nici nu a fost atins

 

copilul nu a fost lovit, barbatul l-a ridicat si l-a orientat in directia opusa. pe el l-a maturat si pe doamne.

 

Florin, Rossi de azi ti-e prieten?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin, fara suparare, dar @alexb a fost de fata iar tu dupa cum ai recunoscut ai ajuns DUPA ce s-a consumat evenimentul si "ai inteles" povestea de la altii. Din proprie experienta iti pot spune ca la un accident exista n pareri diferite de la n-1 persoane aflate la fata locului. Nu gasesti 2 care sa fi vazut acelasi lucru. Daca intri in amanunte cu "martorii" vei afla ca de fapt doar 2 au vazut cu ochii lor ce s-a intamplat iar restul erau doar curiosi aflati in apropiere care au aflat ce s-a intamplat de la cei 2, dupa care si-au construit propria lor varianta asupra faptelor. Punct.

 

te cred si iti dau dreptate pt ca am patit si eu lafel cum ai spus tu, martori aparuti din senin care declarau ca au vazut ei tot si de fapt n-au vazut nimic

 

 

eu nu am zis ca am vazut ceva din momentul accidentului, am vorbit cu martorul, motociclistul, si 3 politisti apoi am ramas cu motociclistul pana cand s-a terminat tot

 

 

Mesaj completat

copilul nu a fost lovit, barbatul l-a ridicat si l-a orientat in directia opusa. pe el l-a maturat si pe doamne.

 

Florin, Rossi de azi ti-e prieten?

 

mi-e vecin, dar ironia ta nu e prea la locul ei, nu e nici un "rossi" forjator sau alte apelative de genul asta, are toba stock, abia isi reparase pe la ea cate ceva si azi a iesit si el putin sa se plimbe, ieri i-am dat o tubulara de 12 sa schimbe uleiul si cand am trecut azi si l-am vazut acolo mi-a parut rau de el, a avut ghinion

 

 

precum am spus, i se poate intampla oricui si fiecare isi plateste greselile

 

 

thomas, daca te vad pe trecere sar pe tine :disappointed: sa iti iau carnetul :cheers:

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, daca ti-e vecin, nu inteleg de ce ii duci tu "bataliile". Are ceva de spus in apararea lui, sa intre el si sa spuna. Deja cum s-a mai spus, varianta ta e la mana a doua, pe cand a initiatorului la mana intai. Sincer, cred ca in locul initiatorului, il luam EU la pumni pe vecinul tau. Sau daca eram pe trecere, sigur isi lua una din zbor. Nu ma dau in laturi de la astfel de chestii, ptr ca nu o data era sa dea peste mine idioti care au trecut pe rosu. Unui bou cu A6 i-am indoit portiera original pe tema asta cu bocancul, eu fiind pe trecere si idiotul trecand pe rosu ca era prea ocupat sa vb la mobil si era sa dea peste mine si prietena. Dar deja ignoratul pietonilor pe trecere este un sport national.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii duc eu bataliile dar vorba aia, e greu sa faci un bine si usor sa faci un rau si oricat as incerca sa echilibrez balanta nu cred ca pot sa va fac sa intelegeti ca nu e chiar asa precum pare... iar el nu cred ca mai este in stare sa dea explicatii la ora asta, poate maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi daca ti-e vecin, nu inteleg de ce ii duci tu "bataliile". Are ceva de spus in apararea lui, sa intre el si sa spuna. Deja cum s-a mai spus, varianta ta e la mana a doua, pe cand a initiatorului la mana intai. Sincer, cred ca in locul initiatorului, il luam EU la pumni pe vecinul tau. Sau daca eram pe trecere, sigur isi lua una din zbor. Nu ma dau in laturi de la astfel de chestii, ptr ca nu o data era sa dea peste mine idioti care au trecut pe rosu. Unui bou cu A6 i-am indoit portiera original pe tema asta cu bocancul, eu fiind pe trecere si idiotul trecand pe rosu ca era prea ocupat sa vb la mobil si era sa dea peste mine si prietena. Dar deja ignoratul pietonilor pe trecere este un sport national.

 

 

Foarte adevarat. Nimeni nu este mai presus de lege. Se pare ca singura lege care se aplica este legea celui mai mare sau mai smecher. Mi se pare golanie ca atunci cand faci accident din vina ta, sa mai faci si scandal. Sunt ''super'' si ''prietenii'' care sar pt tine desi esti vinovat clar, dar vezi Doamne esti ''baiat bun'' deci clar ''victima''. Unde va credeti mah, intr-o lume de prosti ?? O sa dati peste unii care o sa ia atitudine pe bune fata de voi si va plang de mila...atunci o sa fiti victime cu adevarat, smecherilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...