Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

ca o mica paranteza, am gasit un antrenament misto de MASA. desi e luat din rumania - ignorati balariile de text de deasupra ( antrenamentul e la sfarsitul paginii)

 

http://www.hardbody.ro/culturism/modules.p...e&artid=146

 

 

fluturari cu gantere?

nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fluturari cu gantere?

nimic?

 

 

antrenamentul ala imi pare foarte sec...

mie personal imi palce sa ies pompat si lucrat de la sala.8-10 repetaria sa simt ca explodez, sunt epuizat dar am endorfina in corp.

am febra la fiecare grupa de muschi minim 2-3 zile

asta consider eu antrenament

 

ps: eu antebrat nu am facut niciodata.ma refer la exercitii speciale pentru antebrat.

eu de cand fac sala nu am facut piept declinat.decat de 2-3 ori in 8 ani.nu ii vad rostul pentru nivelul meu

poate ca sunt prea old school... but it works for me

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As vrea sa intreb pe cineva care se pricepe daca Carnitina ajuta cu ceva, dupa cat timp se vad rezultate, cum se ia si daca este periculoasa. Motivul pt care vreau sa iau este definirea si acea "burta de bere" :laugh:

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carnitina nu este periculoasa,de fapt,putem spune ca este miraculoasa.

daca este consumata,nu este nevoie de regim si de miscare,burta de bere dispare,fiind inlocuita cu o nemaintalnita definire.

o recomand.

si crede-ma pe cuvint,eu stiu ce spun,sunt priceput :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca daca iei si nu faci miscare o iei degeaba. Oricum daca ma apuc sa iau alerg 45 de min de 2 - 3 ori pe sapt + sala.

E posibil sa apara efectul yoyo daca intrerup ?

 

 

incearca sa gandesti asa...

 

daca bagi carnitina si totusi continui sa bagi beroase nu rezolvi mare lucru.rezolva problema cu alimentatia... carnitina e un supliment.din cate stiu se gaseste si in carnea de curcan...

ea are rezultate daca te ti cum trebuie de ce iti propui, altfel e frectie la picior de lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa gandesti asa...

 

daca bagi carnitina si totusi continui sa bagi beroase nu rezolvi mare lucru.rezolva problema cu alimentatia... carnitina e un supliment.din cate stiu se gaseste si in carnea de curcan...

ea are rezultate daca te ti cum trebuie de ce iti propui, altfel e frectie la picior de lemn.

 

dieta+miscare zilnic/sala/crossfit/+l-carnitina= LOVE(adica ai rezultate)

 

miscare zilnic/sala/crossfit+berule/potol aiurea/mec/cheiefsi+l-carnitina=aiurea,eventual o conditie fizica mai buna,decit mediu

 

viata sedentara+berule/potol aiurea/ceafa de porc/mec/cheiefsi+l-carnitina=0 (zero)

Mesaj completat

incearca sa gandesti asa...

 

daca bagi carnitina si totusi continui sa bagi beroase nu rezolvi mare lucru.rezolva problema cu alimentatia... carnitina e un supliment.din cate stiu se gaseste si in carnea de curcan...

ea are rezultate daca te ti cum trebuie de ce iti propui, altfel e frectie la picior de lemn.

 

dieta+miscare zilnic/sala/crossfit/+l-carnitina= LOVE(adica ai rezultate)

 

miscare zilnic/sala/crossfit+berule/potol aiurea/mec/cheiefsi+l-carnitina=aiurea,eventual o conditie fizica mai buna,decit mediu

 

viata sedentara+berule/potol aiurea/ceafa de porc/mec/cheiefsi+l-carnitina=0 (zero)

Mesaj completat

in alta ordine de idei (mama lui de server) ,o sa las pentru o vreme antrenamentele clasice de muschi building :) si voi trece pe asa ceva.....cardio+fiare???!!!

crossfit2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va la gagica asta cat este de tare!

 

http://www.bodyrock.tv/2010/10/03/sexy-butt-challenge-day-6/

 

Are pe site foarte multe filmuelte si pe youtube, sfaturi de alimentatie, programe!

 

Uitati-va si baliti! ;)

 

Dar puteti sa si studiati ca se pricepe!

http://www.bodyrock.tv/2010/01/12/buns-and-fat-loss-week/

Mesaj completat

http://www.youtube.com/watch?v=1Ac1fgeoNCA...player_embedded

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va la gagica asta cat este de tare!

 

http://www.bodyrock.tv/2010/10/03/sexy-butt-challenge-day-6/

 

Are pe site foarte multe filmuelte si pe youtube, sfaturi de alimentatie, programe!

 

Uitati-va si baliti! :)

 

Dar puteti sa si studiati ca se pricepe!

http://www.bodyrock.tv/2010/01/12/buns-and-fat-loss-week/

Mesaj completat

http://www.youtube.com/watch?v=1Ac1fgeoNCA...player_embedded

 

 

la cit de buna e ,poate sa zica ca si cartofii prajiti sunt cea mai buna proteina,iar slana cu ceapa e calea spre o silueta de invidiat.

Mesaj completat

un pret pt L-carnitina si de unde pot lua ?

 

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cit de buna e ,poate sa zica ca si cartofii prajiti sunt cea mai buna proteina,iar slana cu ceapa e calea spre o silueta de invidiat.

Mesaj completat

 

 

 

;)

cam asa ceva?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jesus Christ !!! Am luat azi o efedrina....o capsula (legala) de efedrina, din planta ephedra nush cum ... never again!!! Imi cautam inima prin sala...puls de iepure fugarit de vulpe...transpiram doar respirand, nu puteam sa depun efort ca oboseam instantaneu...naspa experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jesus Christ !!! Am luat azi o efedrina....o capsula (legala) de efedrina, din planta ephedra nush cum ... never again!!! Imi cautam inima prin sala...puls de iepure fugarit de vulpe...transpiram doar respirand, nu puteam sa depun efort ca oboseam instantaneu...naspa experienta.

 

 

scopul fiind?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil a vrut sa simta ca ii explodeaza muschii.... si rezultatul a fost... dar nu muschiul dorit.

mai baieti .. aveti rabdare ca fara nu faceti nimic in sportul asta.

 

ps:mai bine bagai o cafea cu zahar inainte cu 20 de min de sala pe stomacul gol.Mai buna decat toate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil a vrut sa simta ca ii explodeaza muschii.... si rezultatul a fost... dar nu muschiul dorit.

mai baieti .. aveti rabdare ca fara nu faceti nimic in sportul asta.

 

ps:mai bine bagai o cafea cu zahar inainte cu 20 de min de sala pe stomacul gol.Mai buna decat toate ;)

 

Hold your horses guys :)

 

Nu era antrenament de fiare; efedrina chiar n-are ce cauta in antrenamentul anaerob, decat poate inainte de competitii gen powerlifting . Antrenamentul a fost unul aerob (grappling), iar efedrina is "the s h i t" in materie de slabit, lucru bine stiut, necomparandu-se cu nimic din gama suplimentelor de slabit. Si aici vorbesc in primul rand de efedrina medicament, luata in reteta cu cafeina si aspirina.

 

De ce am luat? Am vrut sa vad cum se comporta organismul la asa ceva; unii tolereaza altii nu. Eu nu. Deci nu efedrina in cazul meu. Insa cunosc oameni care nu doar ca au slabit fantastic de la asa ceva ci si-au schimbat pur si simplu metabolismul in urma unei/onor cure de efedrina.

 

Sunt oameni care nu au nevoie de asa ceva; gixxxere, tu, de ex, ai plecat de la stilul scandura, cu arderi fantastice, deci nu prea ai de ce sa-ti faci griji in materie de slabit. Sunt insa altii care sunt la polul opus (cum ziceam, eu ma ingras si daca ma uit in galantar la o prajitura), si atunci cautam niste elemente ajutatoare (nu-mi zi de alimentatie, eu mananc doar carne de peste, legume, orez "gol" fructe cat cuprinde ....iar daca mai calc stramb cu ceva dulce e grav).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hold your horses guys ;)

 

Nu era antrenament de fiare; efedrina chiar n-are ce cauta in antrenamentul anaerob, decat poate inainte de competitii gen powerlifting . Antrenamentul a fost unul aerob (grappling), iar efedrina is "the s h i t" in materie de slabit, lucru bine stiut, necomparandu-se cu nimic din gama suplimentelor de slabit. Si aici vorbesc in primul rand de efedrina medicament, luata in reteta cu cafeina si aspirina.

 

De ce am luat? Am vrut sa vad cum se comporta organismul la asa ceva; unii tolereaza altii nu. Eu nu. Deci nu efedrina in cazul meu. Insa cunosc oameni care nu doar ca au slabit fantastic de la asa ceva ci si-au schimbat pur si simplu metabolismul in urma unei/onor cure de efedrina.

 

Sunt oameni care nu au nevoie de asa ceva; gixxxere, tu, de ex, ai plecat de la stilul scandura, cu arderi fantastice, deci nu prea ai de ce sa-ti faci griji in materie de slabit. Sunt insa altii care sunt la polul opus (cum ziceam, eu ma ingras si daca ma uit in galantar la o prajitura), si atunci cautam niste elemente ajutatoare (nu-mi zi de alimentatie, eu mananc doar carne de peste, legume, orez "gol" fructe cat cuprinde ....iar daca mai calc stramb cu ceva dulce e grav).

 

 

man daca tu te ingrasi cind te uit la o prajitura,eu ,ma ingras doar gindindu-ma la ea.

dar nu as baga niciodata o porcarie in mine,pe baza de cobai.

daca faci antrenament gen grappling,ar trebui sa sti ca e mai tare ca 100 km alergati,pulsul tau fiind tot timpul aproape de maximul tau posibil.

de asemena,la un asemenea antrenament,poti arde,daca e sustinut pe reprize de 3 minute,mai mult decit ,daca alergi pina rupi banda.

asadar,ce mama ei de treaba,simti nevoia sa te umpli de efedrina????

de ce vrei sa o tai aiurea?

crezi ca daca bagi 10 pastile si dai jos 10 kg,rezolvi ceva?

nu mai bine la dai prin munca si suodare,si iti juri sa nu mai ajungi gras????

ca doar,puii mei,ai lucrat muuuuuult sa slabesti !!!

si eu vreau muschi,dar nu sunt curios sa imi dau o injectie,sau sa inghit o pastila ca sa ii am mai repede.

daca ma duc la sala si imi rup mainile,in vreo 3-4 ani,poate-poate ajung cum e acum gixxaru.poate.....

pentru curiosi:http://www.youtube.com/watch?v=i7qGvm05swQ

pentru cine a vazut "bigger,better,faster",si stie faza din film cind unu plin de muschi recunoaste ca muschi sunt facuti....

in urmatorul filmulet,tipul,dupa ce e dat afara din concernul Muscletech,a carui imagine o reprezenta,zice niste chestii "faine".

orice shortcut alegi,nu e de bine.

pentru ca ,pe cit de repde te ajuta sa te "minti",pe atit de repede vei pune la loc totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speedule, una-i efedrina derivata din planta cu acelasi nume, una-i efedrina medicamentul si una-i injectia plina de derivate ale testosteronului or whatever; hai sa nu le amestecam.

Am refuzat toata viata mea sa iau altceva decat suplimente nutritive gen whey protein, amino, and so on. Am avut ocazia, prin prisma anturajului, sa incerc orice era pe piata la momentul respectiv dar am refuzat din principiu. Oricum nu am avut niciodata un goal de a deveni huge. Plus ca de cele mai multe ori antrenamentul cu greutati a fost unul complementar.

E mult spus cobai; as fi fost probabil propriu-mi cobai daca as fi incercat ceva extrem...chiar si efedrina medicament in reteta pe care am amintit-o. Insa eu am incercat un supliment nutritiv, foarte puternic de altfel, dar care nu este medicament.

In fine, bottom line, nu am visat niciodata la rezultate spectaculoase in timp record pentru ca sunt constient ca asa ceva nu exista; am invatat asta in foarte multi ani de sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speedule, una-i efedrina derivata din planta cu acelasi nume, una-i efedrina medicamentul si una-i injectia plina de derivate ale testosteronului or whatever; hai sa nu le amestecam.

Am refuzat toata viata mea sa iau altceva decat suplimente nutritive gen whey protein, amino, and so on. Am avut ocazia, prin prisma anturajului, sa incerc orice era pe piata la momentul respectiv dar am refuzat din principiu. Oricum nu am avut niciodata un goal de a deveni huge. Plus ca de cele mai multe ori antrenamentul cu greutati a fost unul complementar.

E mult spus cobai; as fi fost probabil propriu-mi cobai daca as fi incercat ceva extrem...chiar si efedrina medicament in reteta pe care am amintit-o. Insa eu am incercat un supliment nutritiv, foarte puternic de altfel, dar care nu este medicament.

In fine, bottom line, nu am visat niciodata la rezultate spectaculoase in timp record pentru ca sunt constient ca asa ceva nu exista; am invatat asta in foarte multi ani de sport.

 

 

beton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai luati mai oameni buni suplimente ca juma din ele nu ar trece peste testele FDA. de aia se numesc si suplimente ca sa poata ocoli organizatile guvernamentale. Altfel se numeau adjuvante medicale pentru obtinerea de rezultate rapide in sport. A se prescrie de catre doctor. Stati un dram si ganditi-va. Efedrina sau mai stiu eu ce este pe acelasi cantar cu vitamina B12 ? Ceva nu-i ok.

In alta ordine de idei o doza buna de metamfetamina o sa te faca sa tragi de fiare pana ai sangerari anale. Asta constituie un argument bun sa te apuci ?

Un culturist care se injecteaza sau ia pastile este in aceeasi masura un junkey ca si cel care ia heroina. Amandoi isi hranesc viciul. Unul viciul orgoliului si al infatuarii iar celalalt viciul dezumanizarii. N-are rost sa dezbatem care este mai periculos cat sa intelegem ca amandoua exemplele sunt apexuri de imoralitate. scuzati barbarismu.

 

Congress defined the term "dietary supplement" in the Dietary Supplement Health and Education Act (DSHEA) of 1994. A dietary supplement is a product taken by mouth that contains a "dietary ingredient" intended to supplement the diet. The "dietary ingredients" in these products may include: vitamins, minerals, herbs or other botanicals, amino acids, and substances such as enzymes, organ tissues, glandulars, and metabolites. Dietary supplements can also be extracts or concentrates, and may be found in many forms such as tablets, capsules, softgels, gelcaps, liquids, or powders.

......................................................

This means that dietary supplements do not need approval from FDA before they are marketed.

 

sursa : http://www.fda.gov/food/dietarysupplements...n/ucm110417.htm

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai perfecta dreptate.

din pacate e ca la tigari:sti ca nu sunt bune,esti chiar constient de riscuri,dar trebe sa dai la "vena" (plamin).

eu vad exemple din cele "vreau sa fiu mare,ieri",zilnic la sala.

oameni care intra prima oara intr-o sala,dupa ce,undeva in viata lor,cu citiva ani in urma,au facut pentru scurt timp un sport,si dupa 3-4 serii la aparate,vin si intreba pe antrenorul salii :"boss,da' cum pot sa arat si io ca aia din reviste sa mi se vada muschiu sub piele,sa fiu striat"?

pana mea,man,numai ce ai intrat in sala si vrei striere?

ca sa ce?

sa dea bine la proaste?(proaste,proaste....da' bune :) )

aici e problema.

aia sunt vicitme.

aia sunt primi care isi dau in fese cu seringa,si bombardeaza ficatelul cu naposim,de le explodeaza pielea de cosuri.

toti vrem sa aratam ca cel mai mare din sala.

prea putini au tupeu sa il intrebe "de sanatate".

si sa afle ca ridica tone de multi ani( ma refer la culturisti,exemplul poate fi luat si la cei buni in alte sfere sportive),si sa inteleaga ,ca pe linga chestiile naspa ce le-a luat (probabil),are acei ani in spate,de sala,si multa munca si seriozitate.

viata de sportiv,de cazarma:culcat,mincat,sala,culcat.

pana mea,cred ca unii ......... dupa program. :blink:

putem scrie riuri aici,mai mult ca sigur ca este degeaba.

mersul la sala,practicarea unui sport,mai ales dupa o anumita virsta,nu mai are nici o legatura cu performanta.

are legatura cu modul in care doresti sa traiesti si vrei sa te simti.

vrei sa ajungi,in scurt timp ,cum arata unii dupa ani de munca?

bagi nasoale.

vrei sa arati ok,sa nu ai burta,sa nu iti urce pulsul la 200,dupa ce ai urcat rapid pina la 4,sau ai carat 3 plase pina la 1........fa sport si totul va fi ok.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, ma dopez cu proteina din zer de lapte; o sa incerc sa ma las, eventual sa ma apuc de ceva mai sanatos, gen vodka si tunun.

 

La fel, o sa renunt la salata de legume, ca se stie ca au tot felul de elemente chimice care stau la baza cultivarii lor; trec pe mac donalds, ca daca tot e sa ma otravesc, sa o fac cu ceva gustos.

 

Bottom line: fac 5-6 antrenamente pe sapt: 3 grappling (a drek de aerob) si 2-3 de forta. Din experienta pot sa spun ca din diverse motive nu pot sta tot timpul sa-mi prepar o masa cat mai sanatoasa pentru a-mi ajuta organismul sa se refaca dupa efort. Atunci intervine de cele mai multe ori un shake proteic, lapte+proteina din zer + banana (cateodata), shake care se asimileaza foarte bine si are toti nutrientii necesarii pentru a-mi completa carentele de carbo, proteine and so on.

 

Da, elemente gen efedrina (fie si cea "naturala" din plata ephedra ) sau mai departe, substantele anabolizante, sunt o problema pentru sanatate. De cele mai multe ori insa acestea devin o problema pentru ca sunt luate dupa sfaturile celor care le vand pe siteurile de profil. Nu cred ca poate cineva sa compare schemele de "dopaj" ale lui Jay Cutler cu ale lui nea caisa badigardu` care a auzit si el de sustanon si`si baga`n poponeata cat incape poate poate ii cresc bicepsii peste noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara un aport de proteine/carbo e imposibil sa faci 3-4 antrenamente pe sapt. Poti ori sa mananci toata ziua (ceea ce e cam greu de facut..si f f scump) sau poti sa iei niste proteine. Incercati sa faceti cate 4 antrenamente serioase pe sapt (forta) + 1-2 zile aerob. Sunt curios care rezista mai mult de 2 sapt pana incepe sa fie terminat ca bateria...

 

Efortul intens necesita si "input" ..mai ales proteine, vitamine si minerale. Dupa 2 zile de fotbal sa zicem.. (1,5 ore in care ti pulsul peste 120) pierzi prin transpiratie o gramada de saruri si minerale pe care trebuie sa le bagi cumva inapoi in organism.

 

@6speed "vrei sa arati ok,sa nu ai burta,sa nu iti urce pulsul la 200,dupa ce ai urcat rapid pina la 4,sau ai carat 3 plase pina la 1........fa sport si totul va fi ok. " -> Ai dreptate...dar intre a face sport de intretinere (alergi o data pe sapt, iesi cu bicicleta...mergi cativa km pe jos) si a face sport la modul cat de cat serios -> antrenament in fiecare zi ..etc e o diferenta mare, diferenta care se reflecta si in necesitatile organismului

Editat de DariusB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac de aproape un an 5 antrenamente /saptamina.

ridic greutati nu prosoape de pe jos,sau sticla de apa in drum spre gura setoasa.

din cind in cind fac pauza vreo saptamina.

nu ma duc in sala sa socializez sau sa agat piti de sala,cu slana si grasimi pe buci,specie noua in comparatie cu verisoara piti de mol(mall).

plec de acolo strivit si sleit de energie.

am luat o perioada scurta suplimente.

m-am umflat de la ele.

paream mai mare,e drept,dar nu faceam geno cu mai mult,sau indreptari,sau ramat.....

nu fac sport pentru a arata cumva,pentru altii.

il fac pentru mine,mai ales,pentru ca ani de zile am facut nimic,in privinta sportului.

daca vrei sa arati mare,sa ai masa,ca aia din reviste,daca vrei sa faci o cariera din sport,sau in sport,atunci da,suplimente/amino/dieta la singe/cardio/doctori/stretching/masaj regulat (nu regulat la masaj :) ).

dar,cel mai important e sa maninci.

mult cit mai mult.

altfel poti lua suplimente pina la sfintul asteapta,ca degeaba.

ele sunt SUPLIMENTE alimentare,nu MINCARE.

eu nu am sustinut ca nu sunt bune,sau ca sunt porcarii,dar,personal,nu le vad rostul.

fiecare e liber sa mince ce doreste,cum doreste.

in schimb,fi convins,ca poti face performanta fara suplimente.

PS.a minca e scump.asa este,dar nu poti spune ca lua proteine e ieftin.asta in cazul in care cumperi ceva serios.daca iei zahar la kg (pronutrition),atunci da,e mai ieftin ca papa.

PS2.crezi cumva ca pina la descoperirea aminoacizilor sub forma de suplimente,acestia nu erau introdusi,la sportivi,in mincarea de zi cu zi?Sportul s-a inventat cumva odata cu dezvoltarea suplimentelor la nivel global,in jurul anilor 60?

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...