Sari la conținut

chopper bicycles and other...


ciudat...
 Share

Postări Recomandate

Salut!Am 14 ani si inca de la o varsta frageda au inceput sa imi placa chopperele.As vrea sa va rog ceva foarte tare...De multe ori am vazut acele "biciclete"(cadre de choppere cu pedale) si mi-as dori foarte tare una. Cu lichiditatile nu stau foarte bine dar sper ca o sa pot face rost de una(cu ajutorul vostru desigur)

 

Multumesc foarte mult si sa stiti ca va respect...LASER FRATEE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Am 14 ani si inca de la o varsta frageda au inceput sa imi placa chopperele.As vrea sa va rog ceva foarte tare...De multe ori am vazut acele "biciclete"(cadre de choppere cu pedale) si mi-as dori foarte tare una. Cu lichiditatile nu stau foarte bine dar sper ca o sa pot face rost de una(cu ajutorul vostru desigur)

 

Multumesc foarte mult si sa stiti ca va respect...LASER FRATEE!!

 

baga un ochi aici,desi nu e chiar ieftin

 

http://www.mybike.ro/modules.php?file=view...rums&t=6744

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si neon,dedesubt.

Acuma,serios vorbind,ce vrea el,costa vreo 500 euro.Cu banii astia,daca mai are rabdare vreo 2 ani,isi ia scuter tip chopper.S/h,chinezesc,da-si ia ceva cu motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 14 ani si-ti plac chopperele, da? vrei o motocicleta chopper da?

 

bun!

 

la 14 ani ai timp liber cacaaaaaalau.

 

Uite cum zic eu sa faci.

 

Cadru - orice cadru de montain bike sau ruseasca d-aia veche, merge si Tohan...de preferabil ultimele doua....si-l tai la "gat", il faci sa aiba unghiul de iinclinare mai mare!...daca vrei...poti luat pedalierul, gatul si suportul de sa de la orice cadru de bicla....si restul ti-l faci tu din tzeava.

 

Furca - cauti (sigur gasesti) un nene care vinde o minimobra ruseasca sau Carpati, si-i dai 2 sticle de tzuica sa-l scapi de furca fata...asta daca n-a dat-o la tigani la fiare vechi.... furca de minimobra se potriveste la fix in gatul de bicla DHS, sau Tohan....si ai si suspensie :)....chiar si frana pe tambur :P

 

Roti - fata: pui ori un de Tohan (sar putea sa fie cam mare) sau o lasi pe aia de minimobra....merge sa pui si una de MTB. Pe spate pui o roata de scuter stepthrough...gasesti si pe spite...piaggio mai vechi...daca nu, ori mtb ori de minimobra sau chiar mobra....ai grija la cauciuc...cu cat e mai gros, cu atat merge mai greu bicla.

 

Pinioane si foi - MTB sau (semi)curisere

 

Sa - de la pegas "coana mita"...d-ala mic, sa cunoscuta sub numele de "banana", sau "barca"

Ghidon - de la acelasi pegas de mai sus...practic ghidonul ala e apehangerul de pe motociclete.

 

Astfel, ti-o faci cum vrei tu, ce culoare vrei tu...si inveti sa tai cu flexul, sa sudezi si ceva mecanica de baza!...incat pana faci 16 ani si-ti iei A1, o sa fi in stare sa-ti faci un ciopar motorizat singur :D

 

Bicicleta de mai sus a existat acum 8 ani construita de var-miu si era asa: cadru de mtb DHS, furca de minibobra cu tot cu roata, ghidon si sa de pegas, far, lampa, stop pe frana si semnale la baterie de 6V de scuter + minte de pustan la 14 ani :) tragea de ea ca de un cal mort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

nu si nu

 

rightfront.jpg

 

E mult mai buna o cursiera... ajungi cu ea la 60 km/h si pe asfalt te duci cu ea glontz fata de un MTB.

 

Am cateva mii de km pe o semicursiera Gazelle... pe vremea mea la 16 ani nu prea ne luam A1, aveam biciclete :)

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia spuneti baieti dk prin absurd intr o zi toate motoarele voastre ar disparea, v ati reprofila pe asemea biciclete?

Am sa incep eu cu o colectie proprie de acest gen de biciclete, astept parerile voaste :)

 

Nu ma pronunt in legatura cu bicicletele (unele sunt minunate).

Imi place sa cred ca daca intr-o zi motoarele vor disparea, va exista cel putin o persoana sa le reinventeze. :lol:

Editat de KPax Honda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred k e destul de fragila ptr a o folosi zi de zi

a mea a tinut 4 ani de mers aproape zi de zi...si n-am stat cu ea numai pe asfalt, a luat trante naspa.

Cea mai naspa chestie patita - furca rupta (m-am dat peste cap intr-o podisca) si roata spate ovalizata grav (conservar m-a "impins" catre un canal descoperit)

Mesaj completat

era Gazelle, made in NL si cauciucurile aveau balon unpic mai mare decat cursierele

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CORECT :D

 

Mesaj completat

a mea a tinut 4 ani de mers aproape zi de zi...si n-am stat cu ea numai pe asfalt, a luat trante naspa.

Cea mai naspa chestie patita - furca rupta (m-am dat peste cap intr-o podisca) si roata spate ovalizata grav (conservar m-a "impins" catre un canal descoperit)

Mesaj completat

era Gazelle, made in NL si cauciucurile aveau balon unpic mai mare decat cursierele

urata cazatura, cred ca au ramas ceva sechele :)

Editat de nosferatum18
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urata cazatura, cred ca au ramas ceva sechele :D

la aia in podisca n-am avut mare lucru...cot dureros si vanat si durere naspa in noada kurului vreo 2 sapt. practic am facut tumba...si-am cazut in sant(nebetonat)

La aia cu canalul n-am patit nimic, am apucat sa ridic fata si am dat doar cu spatele=> geanta stramba cu muchie...n-am mai putut s-o indrept nici din ciocan/presa...nici atat din spite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la aia in podisca n-am avut mare lucru...cot dureros si vanat si durere naspa in noada kurului vreo 2 sapt. practic am facut tumba...si-am cazut in sant(nebetonat)

La aia cu canalul n-am patit nimic, am apucat sa ridic fata si am dat doar cu spatele=> geanta stramba cu muchie...n-am mai putut s-o indrept nici din ciocan/presa...nici atat din spite.

urat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Am 14 ani si inca de la o varsta frageda au inceput sa imi placa chopperele.As vrea sa va rog ceva foarte tare...De multe ori am vazut acele "biciclete"(cadre de choppere cu pedale) si mi-as dori foarte tare una. Cu lichiditatile nu stau foarte bine dar sper ca o sa pot face rost de una(cu ajutorul vostru desigur)

 

Multumesc foarte mult si sa stiti ca va respect...LASER FRATEE!!

uite yo am doua, una e gata alta in costructie ,cea neagra e de vanzare vorbim si ne intelegem daca o vrei

post-49361-1256388841_thumb.jpg

post-49361-1256388935_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...