Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutari mandrii posesori de yamaha xj 600 s/n :P

 

cati dintr-e voi ar fi interesati sa ne intalnim odata ? la un suc , cafea, bera fara alcol :D si bineinteles sa facem si niste km...., in viitorul apropiat, cu startul din TM :scratch:

 

Eu ma bag inalniri de XJ600-isti :lol:. Putem face si ceva ture mai lungi, dar momentan vremea nu prea tine cu noi.

 

Eu am inceput deja sezonul, primi 20km ieri.

 

si la a mea face la fel ambreiaju dar nu stie nimeni de la ce ar fi???

 

Si a mea :P. Nu stiu eu prea multa mecanica, dar si eu tind sa cred ca este de la ulei. In toamna, cand era uleiul proaspat nu se auzea asa de accentuat, ca acum, cu uleiul care a stat 2 luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag inalniri de XJ600-isti . Putem face si ceva ture mai lungi, dar momentan vremea nu prea tine cu noi.

 

Eu am inceput deja sezonul, primi 20km ieri.

 

 

Si a mea . Nu stiu eu prea multa mecanica, dar si eu tind sa cred ca este de la ulei. In toamna, cand era uleiul proaspat nu se auzea asa de accentuat, ca acum, cu uleiul care a stat 2 luni...

 

 

Intalnirea xj600-istilor o facem sigur ... depinde cand ne adunam catva :D de aceea am propus din timp , sa mai iasa lumea de la hibernat ...inca este prea rece din pacate :lol:

 

Eu am facut astazi primii 170 km :P cu altii 40 de colegi pana la Sanicolau mare si inapoi via Jimbolia, merge nu ?

 

Pana la urma din cate vad avem toti aceasi problema .... mai astept raspunsuri :scratch:

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ulei nu poate fi vorba pt ca e nou, e motul 10w40 si mai am si un aditiv bun bagat. Ce e drept...dupa ce am bagat aditivul s-a mai redus zgomotul. Eu am desfacut motorul de tot si nu am vazut nimik dubios. cred ca astept sa dea caldura si o sa mai fac un RK.

Mai are cineva Diversion in Brasov? Ce ati zice de o intalnire?

 

Asfalt uscat !!!

 

Apropo....niste placute de frana fata si spate nu are cineva?

Am constatat ca la mine s-a desfacut ferodoul de pe una din placutele din fata. A ruginit. Va recomand sa le verificati si voi ca se pare ca daca stau mult....se poate intampla si la voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija cu aditivii astia, soltii de curatat motorul etc. Nu prea sunt recomandate de producatori, mai ales la motociclete.

 

Cu zgomotul ala de care vorbiti am mers aproape 3 ani. La un moment dat se cam agravase problema, in sensul ca zdronganea mai tare. Odata ce il turam un pic disparea. Cea mai plauzibila teorie, parerea unui mecanic relativ priceput, era ca ar fi vorba de rulmentul axului vitezelor, care o data cu turatiile se echilibreaza. Pana la urma amicul caruia i-am vandut-o a dus-o la service si acolo gasisera nu stiu ce capac(?) de la ambreiaj slabit.. aproape desfacut. Si cica de-acolo era. Dar ma rog, probabil pot fi mai multe cauze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce este ciudat fiind in momentul in care trag ambreiajul sau turez putin , zgomotul dispare in totalitate :cheers: de aicea deduc ,ori rulmentul de la axul de viteze sau ambreiajul este devina ...

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce este ciudat fiind in momentul in care trag ambreiajul sau turez putin , zgomotul dispare in totalitate :) de aicea deduc ,ori rulmentul de la axul de viteze sau ambreiajul este devina ...

 

cred ca vorbiti de acelasi lucru care s-a discutat mai devreme

 

Sa vina primavara! :)

Bafta si Asfalt Uscat!

 

salutari mandrii posesori de yamaha xj 600 s/n :P

 

cati dintr-e voi ar fi interesati sa ne intalnim odata ? la un suc , cafea, bera fara alcol :P si bineinteles sa facem si niste km...., in viitorul apropiat, cu startul din TM :cheers:

 

s-ar putea sa fiu interesat.. in cazul in care revin in tara :)

tine steagu sus! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt informatii :) oricum si eu dau cu presupusa ce ar putea sa fie , pana nu-l desfac nu o sa stiu . o sa-l duc la un mecanic sa se uite la ambreaij..etc. ( oricum nu cred ca este ceva grav , functioneaza fara probleme ) .

 

 

 

in legatura cu intalnirea , teoretic suntem deja 3 :cheers: mai vedem cine se baga ( haideti anuntativa ), oricum ma gandeam prin aprilie sau mai sa o facem ( sugestii)

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu intalnirea , teoretic suntem deja 3 :burnout: mai vedem cine se baga ( haideti anuntativa ), oricum ma gandeam prin aprilie sau mai sa o facem ( sugestii)

 

hai ca ma bag si eu, poate am chiar idei legat de loc, dar depinde foarte mult de data daca si una si alta... in orice caz ma intereseaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo pe langa data in care sa se intalnim, sa ne hotaram si unde ... ;) din cate vad suntem din mai multe orase catva :agree: mai astept participanti si sugestii de orice fel :burnout:

cei care sau anuntat pana acuma sunt :

 

- -alex-

- x86

- john paul

- b374

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey! bine ai venit diversionist

Filtru si ulei eu am luat doar de pe net, dar sunt baieti din Buc pe aici.

 

-alex- si baietii din gasca de plimbareti cu Diversion.. eu s-ar putea sa trec la inceputul lui Aprilie prin Timisoara.. cel mai probabil o sa o iau spre Buc-Bv-Sibiu-Cj ... just 4 fun :burnout:... poate facem o parte din traseu impreuna!

 

mai vb!

 

Bafta & Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor!

hop si eu printre voi: XJ 600S DIVERSION, inca astept numerele...

nu mai vine caldura odata?

 

ziceti-mi si mie un magazin in B de unde sa iau ulei si filtru, da nu de pe net. incepator, deh..

 

Incearca la Dual Tours ( motociclete.com.ro )... un pic mai inainte si pe dreapta de unde o sa iei numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari :burnout:

 

vati facut ceva modificari (inbunatatiri) la xj-urile voastre , de care si se merita ? apropo se poate pune un cauciuc mai lat pe spate decat cel standard de 130/70-18 pe un

xj600 ? (fara sa atinga de sasiu sau sa incomodeze in orice alt fel )

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari :huh:

 

vati facut ceva modificari (inbunatatiri) la xj-urile voastre , de care si se merita ? apropo se poate pune un cauciuc mai lat pe spate decat cel standard de 130/70-18 pe un

xj600 ? (fara sa atinga de sasiu sau sa incomodeze in orice alt fel )

 

- manere incalzite

- priza bricheta sub sha

- alarma la telecomanda

- far xenon, dar acum mi-e ars becul de ceva vreme si am pus unul normal la loc... era o diferenta... simtitoare cu xenon ;)

- suport + topcase, baguri laterale, roler bag si tankbag textil

 

..toate se merita :agree:... mai ales daca bagi touring

 

 

Eu am schimbat odata cauciucul si am pus tot aceeasi dimensiune. Am incredere in calculele care le-au facut cei care au proiectat motocicleta :burnout:. De asemenea din cate stiu eu .. cu cat e mai gros cauciucul cu atat tb sa te apleci mai tare ca sa iei virajul... Eventual la o noua schimbare m-as gandi sa iau cauciucuri mai moi (se termina mai repede dar sunt super aderente)

 

Bafta & Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- manere incalzite

- priza bricheta sub sha

- alarma la telecomanda

- far xenon, dar acum mi-e ars becul de ceva vreme si am pus unul normal la loc... era o diferenta... simtitoare cu xenon :laugh:

- suport + topcase, baguri laterale, roler bag si tankbag textil

 

..toate se merita :)... mai ales daca bagi touring

 

 

Eu am schimbat odata cauciucul si am pus tot aceeasi dimensiune. Am incredere in calculele care le-au facut cei care au proiectat motocicleta :crack:. De asemenea din cate stiu eu .. cu cat e mai gros cauciucul cu atat tb sa te apleci mai tare ca sa iei virajul... Eventual la o noua schimbare m-as gandi sa iau cauciucuri mai moi (se termina mai repede dar sunt super aderente)

 

Bafta & Asfalt Uscat!

 

 

 

 

salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de topicul anterior l-am salvat din greseala :D

 

-alarma la telecomanda am

-priza bricheta la fel

-top case vreau sa-mi iau in vara ceva la 42L

-manere incalzite am vazut la louis in jur de 60 E , da nu am nevoie deocamdata am manusi groase :)

-xenon m-ar tenta si pe mine da auzisem k este cam scump :crack:

 

de asemenea in vara vreau sa-mi fac un allround check, sa fiu impacat cu gandul ca este totul ok din punct de vedere mecanic

 

asfalt uscat :D si sa vina cat mai repede primavara ( acuma ninge :laugh: ) ma duc sa lopatez zapada

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari :crack:

 

vati facut ceva modificari (inbunatatiri) la xj-urile voastre , de care si se merita ? apropo se poate pune un cauciuc mai lat pe spate decat cel standard de 130/70-18 pe un

xj600 ? (fara sa atinga de sasiu sau sa incomodeze in orice alt fel )

 

poate te ajuta la ceva raspunsul asta

 

''teoretic se poate - eu nu recomand !! nu castigi nimic, ba mai mult dai banii pe o anvelopa mult mai scumpa pe care nu o poti folosi la capacitatea ei maxima, din simplu motiv ca va sta ca intr-o menghina, astfel sectiunea optima pentru aderenta, se va micsora...si nici pe viraje nu se va "aseaza" mai bine

 

fiecare dimensiune de guma se calculeaza pentru o anume dimensiune de janta...astfel pentru o guma de 180, latimea jentii trebuie sa fie de 5,5 inci, altfel o pui degeaba (pentru una de 190, latimea trebuie sa creasca si ea la 6.0 inci)''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de topicul anterior l-am salvat din greseala :D

 

-alarma la telecomanda am

-priza bricheta la fel

-top case vreau sa-mi iau in vara ceva la 42L

-manere incalzite am vazut la louis in jur de 60 E , da nu am nevoie deocamdata am manusi groase :)

-xenon m-ar tenta si pe mine da auzisem k este cam scump :crack:

 

de asemenea in vara vreau sa-mi fac un allround check, sa fiu impacat cu gandul ca este totul ok din punct de vedere mecanic

 

asfalt uscat :D si sa vina cat mai repede primavara ( acuma ninge :laugh: ) ma duc sa lopatez zapada

 

Am un amic in BM care vinde instalatii xenon de care am avut si eu montat pe farul meu. As zice ca instalatia e foarte buna... mie dealtfel mi s-a ars becul cand am spalat motorul pe sub carena cu jet de apa... dupaia a inceput sa aiba scurt si abia dupa s-a ars. pretul la instalatie (balast + bec) e de 250 ron daca nu s-a schimbat.

 

Am eu un topcase nou nout ... luasem 3 cutii sa imi montez una ca topcase si 2 pt laterale... dar din cauza ca am simtit ca imi afecteaza handlingul f mult topcase-ul am renuntat la a mai pune lateralele. Intamplarea face sa fie tocmai una de 42l

 

 

 

 

 

Salut!

Stie cineva coduri de piesa la placutele de frana de XJ600S 4BR din 93? De preferinta FERODO sau alte marci mai serioase!!

 

Salut si bine ai venit in randul posesorilor de Yamaha XJ !

 

Si eu doream sa imi schimb placutele de frana cand mi-am luat motorul initial, am renuntat la idee temporar pana cand chiar a fost nevoie pentru ca s-au consumat...

Conform sfatului de pe acest site alegerea mea ar fi acest model de placute de frana. Sunt si foarte usor de cumparat avand in vedere ca sunt atatia indivizi care aduc produse de pe site-ul Louis.

 

Daca vrei sa ajungi direct la placutele pt XJ600S introdu codul asta : 10044352 in campul de sub Produktsuche.

 

Bafta & Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si bine ai venit in randul posesorilor de Yamaha XJ !

 

Si eu doream sa imi schimb placutele de frana cand mi-am luat motorul initial, am renuntat la idee temporar pana cand chiar a fost nevoie pentru ca s-au consumat...

Conform sfatului de pe acest site alegerea mea ar fi acest model de placute de frana. Sunt si foarte usor de cumparat avand in vedere ca sunt atatia indivizi care aduc produse de pe site-ul Louis.

 

Daca vrei sa ajungi direct la placutele pt XJ600S introdu codul asta : 10044352 in campul de sub Produktsuche.

 

Bafta & Asfalt Uscat!

 

Multumesc de urari si de sfaturi.

Ce mi-ai aratat tu pe louis nu seamana deloc cu ce am eu pe frana! Oricum...nu prea am incredere in cei ce aduc de dincolo si am si ocazia sa imi comand eu piese din tara de la firme specializate! Din acest motiv ma interesa codul de piesa. De ex mi-am adus bujii la jumate de pret!

Pe la magazinele din Brasov am gasit doar de la producatori "anonimi" (de ex. mie Braking nu imi inspira incredere) si la preturi f. mari. Avand in vedere ca inca nu a inceput sezonu...am timp sa caut.

Apropo, mie zgomotul (de la ambreiaj) nu mi se pare corect. Astept sa aud si alta Divi sa ma conving!

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari si de sfaturi.

Ce mi-ai aratat tu pe louis nu seamana deloc cu ce am eu pe frana! Oricum...nu prea am incredere in cei ce aduc de dincolo si am si ocazia sa imi comand eu piese din tara de la firme specializate! Din acest motiv ma interesa codul de piesa. De ex mi-am adus bujii la jumate de pret!

Pe la magazinele din Brasov am gasit doar de la producatori "anonimi" (de ex. mie Braking nu imi inspira incredere) si la preturi f. mari. Avand in vedere ca inca nu a inceput sezonu...am timp sa caut.

Apropo, mie zgomotul (de la ambreiaj) nu mi se pare corect. Astept sa aud si alta Divi sa ma conving!

 

Bafta si asfalt uscat!

 

Poza e generica, nu iti arata poza la fiecare produs in parte.. dar produsul e facut pentru motorul respectiv. In fine, daca te pricepi si vrei sa cercetezi alte solutii... spune-ne si noua ce ai aflat.

 

Bafta & Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...