Sari la conținut

A venit si randul meu:)


ThS
 Share

Postări Recomandate

Salut . Mi-a venit si mie "biletul castigator" ca sa postez in aceasta parte a forumului . Aseara 4.noi.'09 mam imprietenit cu asfaltul ca suntem prieteni de ceva vreme (1500 km). Lapovita afara mazga pe jos dar trebuia sa ajung acasa . Asa ca imi iau in gand ca "merg incet , nu ma bag printre masini , tin distanta si ma uit in 1000 de parti si totul va fi bine". Plec de la munca (din Blvd.Expozitiei) si o intind spre casa incet 30 - 40 in coloana toate bune si frumoase. Fac o ora pana la OMV de langa mall (City mall) las o masina sa iesa ca e si el suflet imi multumeste imi creste inima de 3 ori ca la Grinch de Craciun si dupa trecerea de pietoni baga o masina botul de pe liniile de tramvai .ZIc nu cred ca e asa zmeu sa se bage ca stie ca nam aderenta. Surpriza scrasnet (ca mergeam cu 40 la distanta de masina din fata) si a vazut oportunitate sa se bage . Incepator bag mana in frane fata si spate(frana de motor nici in gand nu mia trecut) fuge fata si ma imprastii B) . in spate mai era un motociclist care a oprit sa ma ajute (Multumesc!) mam ridicat de pe jos am ridicat motorul (chiar acum cateva zile am pus o intrebare "cum ridici ba motorul de pe jos ?") Mi-am raspuns singur .Pagube motor nimic grav - crash pad avariat oglina fff putin zgaraiata nesesizabil scarita putin indoita si atat. Pagube la mine sold care doare si cam atat - multumesc echipamentului + sperietura ca de e prima cazatura.

Nu stiu daca ajuta pe cineva ce am povestit dar se intampla si cand esti la 100 m de casa :friends:.Si cu vremea nu te pui.

 

Asfalt uscat! si toate cele bune. Ca o paranteza ceea ce ma surprins neplacut a fost ca au trecut 5 masini pe langa mine neoprind . Probabil era prea fig sa dea geamul jos sa zica esti ok? :friends:

Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit bai baiatule...lucrurile de genu asta vin o data cu pasiunea...tu esti ok ( asta conteaza), restul se face.

 

Ti-ai facut si tu "botezul", zi merci ca a fost doar atat ( pagube minore si la tine si la motoreta). Hai capu' sus ca o sa fie bine.

Iar legat de soferii care nu au oprit..stai linistit...zi merci ca nu au lasat geamu jos sa te injure ca incurci traficul..respectiv pe domniile lor

 

 

PS: auzi tu om..sa dam noroc azi dimineata si sa nu zici nimic...trebuie sa aflu de aici B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trust nobody, Espect nothing, (Prepare your cocktail by yourself :friends:)

Resistance is futile, all your base are belong to us, astea?? :friends:

 

Tehashesule, bukreshu' e plin de ciobani, iar astia n-ar respecta mociclistii decat dupa o dushca de esenta de ciocan.. Ochii mari si, cand conditiile de drum sunt mult sub favorabile, mai bine incetinesti/opresti si lasi "jmekeru" sa treaca - mai ales fiind la 100m de casa.. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alaturi de traditionalele:"bine ca nu ai patit tu nimic","din greseli invatam","fieru' se repara"-adevarate ele-n-am, cum sa nu povestesc cum anul trecut,EXACT in aceeasi perioada a anului,EXACT in acelasi loc,EXACT in aceleasi conditii m-am imprastiat si eu.... B)

Si tot un motociclist,in timp ce eu,vita,incercam sa ridic moto ca pe un sac de cartofi(fara succes,evident),a venit langa mine si mi-a zis:"lasa-ma pe mine".S-a pus cu spatele la ea,a luat-o de coarne si de spate si a pus-o in pozitia ei fireasca.. :friends:

Tare potriveala... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam de aseara ca ai picat, evident prima reactie a fost: "si a patit ceva?" dupa care: "motoru' e avariat? rau?" si cum sa scris si mai sus, tot ce conteaza e ca esti bine, nici mobra nu are mai nimic, te-ai speriat dar sigur stii pe viitor ce sa faci in astfel de cazuri, ce sa eviti (inclusiv vremea nefavorabila, pe cat posibil :friends: ) nu mai pune si tu la suflet glumitele carcotashe ale prietenilor B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam de aseara ca ai picat, evident prima reactie a fost: "si a patit ceva?" dupa care: "motoru' e avariat? rau?" si cum sa scris si mai sus, tot ce conteaza e ca esti bine, nici mobra nu are mai nimic, te-ai speriat dar sigur stii pe viitor ce sa faci in astfel de cazuri, ce sa eviti (inclusiv vremea nefavorabila, pe cat posibil :friends: ) nu mai pune si tu la suflet glumitele carcotashe ale prietenilor B)

 

Nici asfaltul nu m-a iertat pe mine nici eu nu iert "glumitele carcotashe ale prietenilor".

Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici asfaltul nu m-a iertat pe mine nici eu nu iert "glumitele carcotashe ale prietenilor".

Salut!

Live and let live, bah!! Sau itz dau una peste ceafa de'tz pierz ideile de razbunare!! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam chestia asta am patit-o si eu in ianuarie anul asta - un idiot a iesit din coloana a intrat in fata mea si a pus brusc frana (dupa ce a plecat cu scartiti)

 

oricum - echipamentul te-a salvat de niste julituri - contuzii

 

asa cum avea cine pe forum la semnatura -

"nu conteaza de cate ori cazi conteaza sa te ridici de fiecare data"

bine ca nu ai patit nimic iar faptul ca motoreta nu a patit mare lucru este si mai bine

 

atentie caci soferii in perioada asta a anului se dezobisnuiec "satanisti, vilatori de babe, donatori de organe, etc" care estem noi pe doua roti

asfalt uscat fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZIc nu cred ca e asa zmeu sa se bage ca stie ca nam aderenta.

 

NICIODATA nu poti presupune ca "ceilalti" dau doi bani pe tine, viata, motocicleta si lipsa ta de aderenta/experienta. Singura presupunere rezonabila pe care o poti face in trafic e ca TOTI participantii la trafic sint cei mai prosti, neatenti si necunoscatori soferi din lume, CA SI TINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

THS-ule, in primul rand sa te bucuri ca prima experienta de genul asta, a fost in conditii asa bune B). Acum stii mai multe ca "ieri".

Probabil ca o sa mergi - o vreme - strangand din dinti (si cu morcovul adanc :friends: ), insa ai grija sa nu faci acum greseli de la prea mult stres si atentie exagerata la orice detaliu. Iti zic doar pt. ca eu panicasem putin dupa prima cazatura, iar vreo 2 saptamani am mers subturat si mult mai prost decat inainte.

 

In rest, ce sa zic, ai vazut si tu cum e lumea aici in Bucuresti.

Prima data am cazut in conditii similare si am fost nevoit sa astept rosu la semafor, ca sa imi ridic motocicleta. Asta pentru ca nu a oprit decat o persoana in fata mea, iar restul ocoleau la mustata motorul cazut :|.

Nu e cazul sa fii paranoic de acum inainte, doar constient ca majoritatea soferilor evita accidentele doar pt ca tin la conserva lor si le e teama de lege (putini mai au bun simt). Cred ca fara motivele astea, multi ar avea atitudine de criminali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de bun simt sa-ti protejezi conserva si sa-ti fie teama de lege (sau mai degraba de aplicarea legii), nu crezi? Ieri seara cred ca si maicutele franciscane urcate la volan ar fi avut atitudini criminale la cit de crunt s-a circulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de bun simt sa-ti protejezi conserva si sa-ti fie teama de lege (sau mai degraba de aplicarea legii), nu crezi? Ieri seara cred ca si maicutele franciscane urcate la volan ar fi avut atitudini criminale la cit de crunt s-a circulat.

 

Ambele sunt constrangeri (tii la conserva pt ca nu o vrei zgariata sau avariata, respecti legea pt ca iti e frica de consecinte). Adevaratul bun simt se vede - de exemplu - cand esti altruist, atunci cand faci ceva fara sa existe un element exterior care sa te constranga. Ma refeream la motivare interna si bun simt sincer.

 

Hai sa nu facem "flame" aici, pe langa subiect. Daca vrei, continuam argumentarea pe private B).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat "botezul".bine ca nu a fost mai rau , dar ai grija sa nu te imprietenesti cu asfaltul ca nu e bine:D iar la mine a fost cam la fel cu franatul -am piscat mai bine de fata si am luat-o in bot-doar ca eu nu aveam asa echipament pe mine:((asta e viata.lasa , tu sa fii sanatos si exerseaza undeva franarile de urgenta-ai grija totusi daca vrei pe vremea asta ca aderenta e cam absenta:P

Sa ne vedem cu bine in sezonul ce vine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat "botezul".bine ca nu a fost mai rau , dar ai grija sa nu te imprietenesti cu asfaltul ca nu e bine:D iar la mine a fost cam la fel cu franatul -am piscat mai bine de fata si am luat-o in bot-doar ca eu nu aveam asa echipament pe mine:((asta e viata.lasa , tu sa fii sanatos si exerseaza undeva franarile de urgenta-ai grija totusi daca vrei pe vremea asta ca aderenta e cam absenta:P

Sa ne vedem cu bine in sezonul ce vine!!!

 

Multumesc frumos B) noi sa fim sanatosi si o sa fac un mic training de franare de urgenta cand permite vremea .De preferat in pun pe TTS (pletosul) sa mimeze o baba care trece negregulamentar sau in 4 labe mimand un caine :friends: si incerc sal evit:)))) (joking :friends: ) Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...