Sari la conținut

schimbare toba finala ,cu handmade(4t)


ridersowg
 Share

Postări Recomandate

De ceva timp ma gandesc la o noua toba.Initial ma orientasem ,cu ceva eforturi la o toba de renume,un leo vince.Intre timp am gasit pe cineva care face tobe "handmade",la preturi f bune,nu vreau sa dau nume pt a nu se interpreta gresit,de unii,altii...

 

Intrebarea e urmatoarea:o astfel de toba,hand made afecteaza in timp motorul?supapele de evacuare?

 

ps: motorul e un sv 650 k6,si e vorba doar de finala

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu motorul functioneaza in parametri optimi (consum, fiabilitate, putere etc) cu toba stock iar daca intrebi producatorul motocicletei probabil ca nu ar recomanda o astfel de modificare.

Si eu as fi interesat de o schimbare a tobei cu una handmade (facuta foarte probabil de acelasi user de pe forum) insa am niste retineri tocmai de teama de a nu strica ceva doar de dragul unui sunet/aspect diferit.

Astept si eu ca si initiatorul topicului argumente pro/contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o toba noua(hand made..sunt doua defapt) si cam zgomotoasa...stie cineva cum pot sa constuiesc niste site gandite bine? atasez si cateva poze..

 

am uitat sa mentionez...sunt puse pe un GPZ

post-29307-1258996742_thumb.jpg

post-29307-1258996762_thumb.jpg

post-29307-1258996788_thumb.jpg

post-29307-1258996823_thumb.jpg

post-29307-1258996851_thumb.jpg

post-29307-1258996874_thumb.jpg

Editat de "Fanes"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Bagati cu incredere handmade ca la 4T nu conteaza...treaba ca fabricantul nu recomanda o spun doar cei ce habar nu au mecanica. Eu am handmade si pe NTV si pe VFR si merg super amandoua, chiar ralanti-ul la NTV(are motor 2 in V) e mult mai stabil. De sunet n-are rost sa vorbim ca e bestial fiind amandoua in V ! Tobele care se gasesc in Vitan, alea pt auto, sunt stas, normal ca o sa cauti una care sa se aseze si fizic bine pe motor, sunt facute din inox deci intai crapa mobra ca pana crapa toba dureaza... Parerea mea de necunoscator, dar, de utilizator...nu mai dati banii pe firme(Yoshi, Leo, Micron, Two Broth, Arrow, etc.) decat daca va intereseaza in primul rand sa dea bine motorul cand treceti pe Magheru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alo, alo domnu`, nu te lua de yoshi :), daca o auzi cum suna te "imbolnavesti" ;) cel putin triovalul inox, e galagioasa cand trebuie si cat trebuie, sub 4000 rpm zici ca e toba de serie, aproape, de la 6000 rpm are bass(cel putin mie nu-mi plac screamerele, cele care subtiaza sunetul) si nu te zapaceste, pe cand un

hand-made cam te zapaceste de cap permanent.

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
daca toba hand made nu este bine facuta si nu creaza o contrapresiune a gazelor arse spre motor, in timp se vor uza prematur supapele si scaunele de supapa de evacuare

Ai putea sa ne explici si mecanic cum afecteaza aceste piese, nu de alta dar nici o toba "directa" (de firma sau nu)nu poate creea nici o contrapresiune spre motor ?!.

PS: Nu vorbim de tobele facute in casa, ci de cele facute pt masini care sunt cu evacuare directa ca si Yoshi, Leo, Akra, Two Bros, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa ne explici si mecanic cum afecteaza aceste piese, nu de alta dar nici o toba "directa" (de firma sau nu)nu poate creea nici o contrapresiune spre motor ?!.PS: Nu vorbim de tobele facute in casa, ci de cele facute pt masini care sunt cu evacuare directa ca si Yoshi, Leo, Akra, Two Bros, etc...

probabil, ca fiind insuficienta, evacuarea "totala" a gazelor din camera de ardere este afectata... :cheers: ...probabil

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...