Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

E acelasi loc de pe filmarile de mai sus, langa Botosani, Oraseni se numeste. Aici isi fac veacul motociclistii de ani buni. Asfalt curat, in stare buna, viraje excelente, nu prea ai linii drepte lungi, insa e ok.

 

Mi-am ocupat timpul azi cu castile asteqa doua. Ambele aveau viziere clare.

 

post-49786-0-97577800-1343300053_thumb.jpg

 

post-49786-0-20113600-1343300066_thumb.jpg

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E acelasi loc de pe filmarile de mai sus, langa Botosani, Oraseni se numeste. Aici isi fac veacul motociclistii de ani buni. Asfalt curat, in stare buna, viraje excelente, nu prea ai linii drepte lungi, insa e ok.

 

Mi-am ocupat timpul azi cu castile asteqa doua. Ambele aveau viziere clare.

 

post-49786-0-97577800-1343300053_thumb.jpg

 

post-49786-0-20113600-1343300066_thumb.jpg

 

 

au iesit bine castile, dar ce faci seara/noaptea? ai viziera de schimb clara? eu mi-am cumparat viziera fumurie, si cand stiu ca ma prinde seara o schimb cu aia clara, iar cand ma prinde noaptea cu asta fumurie e cam nasol, nu vad mare lucru (abia observ carute, caini) , si am xenoane pe motor,

 

numa bine, bafta!

 

 

 

te-am sunat, ti-am dat si sms, astept un semn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... azi am desfacut capacu de la ambreiaj si... am gasit o gramada de mizerie (vaselina+pamant+alte mizerii);

- cablu de ambreiaj se mai tinea doar intr-o lita;

La inceput de sezon am cumparat un kit de reparatie cabluri de pe louis; mi-au trebuit pt returul de la acceleratie.

La ambreiaj am folosit unul din cablurile care au venit in kit :) la fel si unul din butoiase; maine pun la loc tot ansamblul si va dau de veste cum merge! Cata mizerie am scos din acel capac Dumnezeu cu mila ... :yikes:

Am simtit nevoia sa impartasesc cu voi experienta mea, si sa imi spun oful - ma doare cand vad ca sunt unii oameni care n-au grija de mobrele lor deloc, se complac in situatia sa se care cu ele cat merg si dupa sa le vanda!

Scuzati greselile de exprimare/gramaticale sunt foarte obosit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... azi am desfacut capacu de la ambreiaj si... am gasit o gramada de mizerie (vaselina+pamant+alte mizerii);

- cablu de ambreiaj se mai tinea doar intr-o lita;

La inceput de sezon am cumparat un kit de reparatie cabluri de pe louis; mi-au trebuit pt returul de la acceleratie.

La ambreiaj am folosit unul din cablurile care au venit in kit :) la fel si unul din butoiase; maine pun la loc tot ansamblul si va dau de veste cum merge! Cata mizerie am scos din acel capac Dumnezeu cu mila ... :yikes:

Am simtit nevoia sa impartasesc cu voi experienta mea, si sa imi spun oful - ma doare cand vad ca sunt unii oameni care n-au grija de mobrele lor deloc, se complac in situatia sa se care cu ele cat merg si dupa sa le vanda!

Scuzati greselile de exprimare/gramaticale sunt foarte obosit :D

 

 

 

 

Salut.am dat si eu ieri capacul de la ambreiaj jos pt ca am schimbat manerul si era foarte larga sufa si nu stiam dc.era foarte multa mizerie si din lipsa de timp am dat putin cu surubelnita grosu.si acu nu imi mai indica turatiile.are vrun senzor pe acolo?:| mufa care vine in manerul de la ambreiaj ce senzor actioneaza?multumesc sa nu radeti dar sun incepator

Editat de c0sminel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c0sminel - acolo singurul senzor care este e cel de la cric - nici o legatura cu turatiile! Turometrul este digital iar kilometrajul este analog (pe cablu cu melc)! FZR-u meu e 4jh nu stiu la 3he sau alte modele de FZR cum e turometrul, dar mai mult ca sigur e digital si la celelalte!

 

mda - nu merge facut cu cablu tip do it yourself - la ambreiaj fara cablu facut de producator nu merge! ramane sa cumpar luni cablu original de ambreiaj sau unu aftermarket

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de folie ai pus pe viziera? Si de unde?

 

 

 

Nu e mai sigur sa mergi cu viziera ridicata? Nu de alta dar sunt anumite lucruri pe care nu le vezi cu fumurie...poti sa ai pe motocicleta si farul din Alexandria, ca tot degeaba. Am avut si eu viziera fumurie iar cand ma prindea noaptea, viteza mai mica, viziera ridicata, aer curat.

Adevarat graesti goodcat...dai dovada de om cu caracter mare...cel mai bn e o fumurie,ca da...nu mergi q ea iarna ci doar vara si cand e soare...:) iar nq acu dak ne mai prinde si noaptea asa e cel mai cel.....viteza legala de oras si viziera sus.intradevar imie cam incomod sa conduc noaptea,nu ma simt in largul meu,parca nu vad nmic....aveti grija!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri (in cazul in care nu esti ironic) :bounce:, dar nu e nimic de caracter in ceea ce am spus, pur si simplu o observatie de a mea, been there, done that. Inclusiv o viziera clara daca nu e stearsa bine, iti trimite lumina de la farurile altor participanti la trafic in toate directiile. Eu acum am o viziera foarte matuita, cred ca o sa schimb casca cand fac rost de banuti desi este in regula, caci o viziera noua e pe la 180 RON. Eventual o sa o tin de pasager.

Nici nu se pune problema de ironie.....;).....i asta e o parere fff bine spusa si totodata adevarat...inc odata nu e loc de ironie aici..;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergeti voi cu viziera ridicata pana va intra corpuri straine in ochi, gaze, muste, tantari, pietre de la vehicule de pe sens invers, etc! Eu am patit-o si nu mai vreau s-o patesc niciodata! Ce sa zic ca m-am trezit odata cu o albina/viespe mi-a intrat pe sub barbie si a ajuns in campu vizual! :rusinica:

Si eu am viziera semifumurie si evit sa pilotez noaptea! The end!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergeti voi cu viziera ridicata pana va intra corpuri straine in ochi, gaze, muste, tantari, pietre de la vehicule de pe sens invers, etc! Eu am patit-o si nu mai vreau s-o patesc niciodata! Ce sa zic ca m-am trezit odata cu o albina/viespe mi-a intrat pe sub barbie si a ajuns in campu vizual! :rusinica:

Si eu am viziera semifumurie si evit sa pilotez noaptea! The end!

Da prietenash nui nici neam de musca/viespe/albina si alte la 2 noaptea si mai ales dak mergi incet...sau alte pietricele cand la miezu nopti numeri pe degete la o mana masinile....cam asa sta treaba in opinia mea....adevarat ca suntem niste ''duri''!!!:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prietenash nui nici neam de musca/viespe/albina si alte la 2 noaptea si mai ales dak mergi incet...sau alte pietricele cand la miezu nopti numeri pe degete la o mana masinile....cam asa sta treaba in opinia mea....adevarat ca suntem niste ''duri''!!!:))

 

pretenash spui cui vrei tu! nu doresc nimanui sa pateasca faza ce-am patit-o eu cu albina (viziera era inchisa) - gandeste-te cum e cand iti intra direct in ochi... dar na fa in continuare cum crezi - problema ta :) am incercat sa-ti dau un sfat

ingamfarea e sora cu prostia ;)

 

Catre Goodkat - daca nu vezi pe sosea inseamna ca ai farurile slabe - incearca un bec mai bun in far :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretenash spui cui vrei tu! nu doresc nimanui sa pateasca faza ce-am patit-o eu cu albina (viziera era inchisa) - gandeste-te cum e cand iti intra direct in ochi... dar na fa in continuare cum crezi - problema ta :) am incercat sa-ti dau un sfat

ingamfarea e sora cu prostia ;)

 

Catre Goodkat - daca nu vezi pe sosea inseamna ca ai farurile slabe - incearca un bec mai bun in far :)

Auzi prietene, . . .deja ai deviat q asta.nici nu se cuvenea sa post acest post. . .ai dat q batan balta :P

 

Auzi prietene, . . .deja ai deviat q asta.nici nu se cuvenea sa post acest post. . .ai dat q batan balta :P

Mai bine taceai. . . .c rost are remark ta,dak e total eronata?nu zic c nai dreptu la opinie. . . .asta k sa nu mai intelegi iar aiurea. . .asta crezi tu,ingamfare c merg q viziera ridikta?poaffff. . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de capu meu cat de anagramat poti fi:

1. invata sa scri toate literele unui cuvant - "c rost are remark ta" - k il folosesti doar pt cuvinte de genu: kilogram, kilometru; "nu zic c nai dreptu" - corect era "nu zic ca n-ai dreptu" - ai luat Bacu la limba si literatura romana?

2. Asculta si sfaturile altora - daca vrei le bagi la cap daca vrei nu le asculti si gata - tu esti cel care a dat cu bata-n balta! Incorect scris "batan balta" - corect scris "Bâta în baltă" sau "Bâta-n baltă" ambele variante corecte!

Inteleg ca esti grec si poate in grecia se folosesti alt alfabet - nu-ti bate joc de alfabetu romanesc si de limba romana!

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu tampeniile... macar aici! E plin forumul numai de certuri de doi bani!

Da' nu se cearta nimeni,vezi tu asa ceva?ce sai fac daca nu are nicio legatura cu fair play??trebuie sa existe cate unu din astia asa pe fiecare categorie...mai e unu pe incepatori care toti se iau de el asta e...eu ma retrag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa fac update la situatie:

Ieri mi-a venit cablu de ambreiaj marca Vicma, de la Adal Motors din Bucuresti; montarea a fost simpla, am apreciat faptul ca butoiasul ce intra in maneta se roteste in jurul niplului din varfu cablului (implicit in jurul cablului) fapt ce-i permite sa nu mai streseze cablu din cauza unei montari mai ciudate! Maneta este foarte usor manevrabila, ambreiajul este mult mai ferm, posesorii de FZR600R care s-au plans pana acum de ambreiaj trebuie sa ia la cunostinta faptul ca vinovatul principal este cablul de ambreiaj si nu ambreiajul in sine!

Poate va intereseaza preturi diverse de cabluri:

1. cablu vicma - 54 lei

2. cablu gasit pe site la romimoto si pe site la all-moto - 77lei

3. afara din tara pe un site cu piese originale Yamaha am gasit cablu in original la 42 de euro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un motor de fzr 400 de prin 92-92.

are aprinderea intreaga, capacele, cutie, ambreiaj si multe altele.

Daca e cineva interesat ma pot uita pe bloc sa verific dupa serie din ce an e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,am o intrebare voi cum tineti capacul acela de la apa?inchis definitiv?

 

cum adica inchis definitiv? la radiator e un capac care trebuie sa stea inchis, vasul de expansiune are si el capac - deasemenea si el e inchis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegi.sunt si eu incepator si in prima instanta am pus mana pe o yamaha FZR 500... dar furca e cam moale.simeringurile sunt foarte bune si uleiul nu curge.as vrea sa scot uleiul si sa pun altul exact cat trebuie poate putin mai mult ca le vreau mai tari...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegi.sunt si eu incepator si in prima instanta am pus mana pe o yamaha FZR 500... dar furca e cam moale.simeringurile sunt foarte bune si uleiul nu curge.as vrea sa scot uleiul si sa pun altul exact cat trebuie poate putin mai mult ca le vreau mai tari...multumesc

 

daca faci aceasta operatiune o sa fii nevoit sa ii pui simeringuri noi! probabil si arcurile sunt obosite! esti sigur ca e de 500, daca e de 500 e model foarte rar!

daca vrei amortizoare mai rigide recomand vascozitate de 10W sau 15W

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...