Sari la conținut

Motocicleta Vazuta Din Conserva


stilgar
 Share

Postări Recomandate

Mai mult, eu aplic si logica inversa: mi-am luat masina mare pentru ca vinovat sau nu, macar nu mor eu.

 

Bleah....stii care e efectul de baza: intr-un accident in care daca aveati masini mici scapati amindoi cu o spitalizare de o saptamina, acum o sa omori un om, 2, 3, 5 si tu nu o sa ai nici o zgirietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ora 14 aglomeratie, pe dreapta masini parcate diagonal (cu fata la bordura. pt cei din timisoara, e vorba de Gh Lazar) si bineinteles pe sensul de mers, coloana de masini aflata in miscare. acestia 2 se baga intre coloana si masinile parcate, dar nu oricum, ci in gaz maxim si viteza destul de mare.

ziceti voi e ok? era destul sa se sperie vro femeie, sau sa iasa o masina parcata putzin cat sa poata vedea, sau sa iasa o batranica dintre masini. si as fi putut asista la un dezastru. probabil ca daca mergeau putin mai repede ca si coloana nu as fii avut nimik, dar in viteza mare prin loc asa mic... parerea mea

 

Eu zic ca nu trebuie sa ne facem griji in legatura cu oameni ca aia, nu au zile multe.

De neiertat este sa mergi intr-o vineri noapte pe la ora 10, cand sunt pline terasele, cu 200 la ora + pasager pe la Drumul Taberei 34 si normal sa treci si pe rosu ca doar nu are rost sa incerci sa opresti la viteza aia in 50 m.

Mai ganditi-va si la pasager !

Mai bine ma corectez singur . . . Gandeste-te de 2 ori inainte sa te sui pe motocicleta cuiva pentru "o tura" ,poate fi ultima, daca omu ala este ca cel pe care l-am vazut noaptea trecuta.

 

R.I.P. :cheers: :ok: in avans pentru inconstientii de zi cu zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si motociclist si conservar si daca e sa facem o comparatie a suferintelor figurilor si incalcarilor de lege

motociclistii bat de departe conservarii ... ce mi-e dat sa vad cand sunt la volan ma face uneori sa-i fuck in bot pe cacatii care fac '' rasa de ras'' . Nici eu nu mi-am luat motor sa ma duc la paine sau la munca si sufar si eu de el si cu el DAR nu plec in wheelie pe magheru sau la razoare in mare aglomeratia ... nu trec pe rosu nici 3 noaptea sa fie nu depasesc k nebunu si cate si mai cate cacaturi fac baietzii ......Adevaru e ca tre sa ai capu prea bine strans pe umeri k sa fii motociclist ....iar in ziua de azi e un adevarat trend sa-ti iei motor ....k da bine la femei ....k arata cat de instarit esti tu (sau tactu) si alte bashinutze d'astea infantile...TOTI CACATII au pus mana pe scule puternice noi...bune si culmea si pe carnet de A ....dar ma opresc k deja aberez si imi fac un topic nou propriu si personal sa vad si yo ce mai cred motociclistii din ziua de azi k inseamna a fii''motociclist'' ps. forumu asta e si devine din ce in ce mai plin de scuteristi si de bikers wanna be .....vad din multe discutii si topicuri ..... :cheers: TUOMAAAAAAAAAAAAAAAAS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si motociclist si conservar si daca e sa facem o comparatie a suferintelor figurilor si incalcarilor de lege

motociclistii bat de departe conservarii ... ce mi-e dat sa vad cand sunt la volan ma face uneori sa-i fuck in bot pe cacatii care fac '' rasa de ras'' . Nici eu nu mi-am luat motor sa ma duc la paine sau la munca si sufar si eu de el si cu el DAR nu plec in wheelie pe magheru sau la razoare in mare aglomeratia ... nu trec pe rosu nici 3 noaptea sa fie nu depasesc k nebunu si cate si mai cate cacaturi fac baietzii ......Adevaru e ca tre sa ai capu prea bine strans pe umeri k sa fii motociclist ....iar in ziua de azi e un adevarat trend sa-ti iei motor ....k da bine la femei ....k arata cat de instarit esti tu (sau tactu) si alte bashinutze d'astea infantile...TOTI CACATII au pus mana pe scule puternice noi...bune si culmea si pe carnet de A ....dar ma opresc k deja aberez si imi fac un topic nou propriu si personal sa vad si yo ce mai cred motociclistii din ziua de azi k inseamna a fii''motociclist'' ps. forumu asta e si devine din ce in ce mai plin de scuteristi si de bikers wanna be .....vad din multe discutii si topicuri ..... :cheers: TUOMAAAAAAAAAAAAAAAAS!

 

Ce zici zici bine (in marea majoritate, ca spre exemplu eu ma duc cu motorul la munca zilnic :) ), dar ce vina/treaba am eu cu "wanabez" sau "scuteristi"? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E conceptia putin gresita ,ca daca ai tobe te aude...se aude cand TE DEPASESTE ,NU CAND vine tare din spate ,zgomotul ramane in spate ,deci e CLAR ,cand vine din spate sunt sanse FOARTE MICI sa-l auzi in forja ,abia cand te depaseste si e in fata ta ,atunci se aude CLAR toba ,dar cateodata e prea tarziu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se aude cand TE DEPASESTE ,NU CAND vine tare din spate ,zgomotul ramane in spate ,deci e CLAR ,cand vine din spate sunt sanse FOARTE MICI sa-l auzi in forja

 

Da, dar daca vine in marche-arierre? Ca unii grozavi de pe aici ar fi in stare sa o faca si pe asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau muream amandoi. Merci, nu

 

In majoritatea cazurilor nu mureati amindoi! Masinile in ziua de azi sint foarte bine construite. Si apoi e o snasa 50-50 sa omori un om din vina ta, cind daca ai fi avt o masina decenbta ar fi scapat. Un om moral prefera sa moara el decit sa omoare pe altcineva din vina lui. Modul tau de a gindi e oribil, aproape crima cu premeditare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea cazurilor nu mureati amindoi! Masinile in ziua de azi sint foarte bine construite. Si apoi e o snasa 50-50 sa omori un om din vina ta, cind daca ai fi avt o masina decenbta ar fi scapat. Un om moral prefera sa moara el decit sa omoare pe altcineva din vina lui. Modul tau de a gindi e oribil, aproape crima cu premeditare.

Sansa de 50-50 o fi la tine. Eu unul am peste 300k kilometri condusi si nu am provocat NICI UN accident. Asa ca nu vad de ce asi incepe acum. Si sa-ti cumperi tu Tico, Matiz sau alte mizerii de masini. Eu unul vreau in continuare sa traiesc. Te las ca incepi sa bati campii cu morala ta de doi bani :ok: Arata-mi-l tu pe ala care prefera sa moara in loc sa traiasca :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de awi am carnet ptr categ A

 

am tot citit in cadrul posturilor despre accidente despre supararea unora : de ce nu-si dau seama conservari de ce poate face o motocicleta?!?!

 

stiti cum suna asta? imi iau un pittbull antrnat sa muste......... ii dau drumul in parc si ma intreb (dupa ce el musca bine pe cativa) de ce nu fug prosti de caine?!?! ei chiar nu isi dau seama de ce poate el sa faca?

cred ca primul care trebuie sa stie de ce capabila o motocicleta (si bune si rele) este cel din sa, si este datoria lui sa-i protejeze pe cei din trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E conceptia putin gresita ,ca daca ai tobe te aude...se aude cand TE DEPASESTE ,NU CAND vine tare din spate ,zgomotul ramane in spate ,deci e CLAR ,cand vine din spate sunt sanse FOARTE MICI sa-l auzi in forja ,abia cand te depaseste si e in fata ta ,atunci se aude CLAR toba ,dar cateodata e prea tarziu :cheers:

 

Da tu ai ceva dreptate... dar eu cred ca zgomotul tobei mai mult sperie ! Cel mai bun este claxonul...

Eu am patit-o pe dn1 mergeam cu vreo 40-50 la ora cand trece un ametit pe langa mine cu un zgomot infernal (bineinteles ca m-a depasit prin stanga) de am crezut ca vreun avion cade peste mine !

 

Bine ca mi-am pastrat calmul sau mai bine zis traiectoria si viteza aceeasi.... dar nu toata lumea procedeaza la fel.....

 

Da tu ai ceva dreptate... dar eu cred ca zgomotul tobei mai mult sperie ! Cel mai bun este claxonul...

Eu am patit-o pe dn1 mergeam cu vreo 40-50 la ora cand trece un ametit pe langa mine cu un zgomot infernal (bineinteles ca m-a depasit prin stanga) de am crezut ca vreun avion cade peste mine !

 

Bine ca mi-am pastrat calmul sau mai bine zis traiectoria si viteza aceeasi.... dar nu toata lumea procedeaza la fel.....

 

Scuze !! m-a depasit prin dreapta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg cu masina si sta unul cu BMW-ul in spatele meu. Pe prima banda sunt masini parcate. Cand ajung la 20 m de semaforul care e rosu vreau sa ma incadrez pe prima banda sa fac dreapta (vreo 10 m pana la semafor nu mai erau masini parcate). Noroc k m-am uitat in oglinzi k stiam k e motoristul in spate si parea grabit, mergea fix in fundul meu. El i-a dat in goarna prin dreapta mea sa ajunga primul la semafor. Dak nu ma uitam il terciuiam intre masina mea si cele parcate. Oare nu putea sa astepte pana ma incadram eu (semnalizasem din timp) si dupa aia sa opreasca in dreptul meu ??? K nu il injuram sau saream la el la bataie k se baga in fata la semafor. A cui ar fi fost vina dak se intampla ceva ??? A mea, nu ???, k nu l-am vazut pe el cum se strecura prin dreapta ??? In unghiul mort nu vezi o masina, de o motocicleta ce sa mai zic. Da-ti-va si voi cu parerea, k nu intotdeauna conservarii sunt vinovati, nu k le-as tine partea.

:cheers:

Editat de Nazi | SchutzStaffel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut tutoror participantilor la aceasta discutie.

Constat cu bucurie ca numarul (relativ mare) participantilor la aceasta discutie precum si pertinenta opiniilor expuse dovedeste o reala preocupare a "conservarilor" (intr-o mai mica masura) si motoristilor (intr-o mai mare masura, explicabil fiind si specificul forumului) de a rezolva problemele de trafic.

Conduc o masina (termenul de conservar mi se pare peiorativ si aici trebuie sa subliniez ca prima conditie ce trebuie indeplinita ca toti sa beneficieze de conditii de trafic civilizate, este respectul reciproc) de aproximativ 15 ani, timp in care am parcurs peste 150000 km (nu in interes de serviciu) atat pe drumurile noastre cat si in strainatate fara nici un accident (doar 2 incidente minore - bara zgariata si oglinda atinsa, nu de un motociclist) :ok:.

Peste 2 saptamani termin scoala de soferi si voi fi (mai devreme sau mai tarziu) posesorul permisului de Categ. A.

Dar deja sunt pus in tema (cel putin teoretic) cu fenomenul moto (asa cum se desfasoara el in Romania)

Din pacate, citind parerile voastre si tinand cont de experienta mea, cred ca singura masura (cat de cat eficienta) este, mai degraba decat masurile ce vizeaza schimbarea mentalitatii (unei categorii sau a alteia) implicarea autoritatilor (respectiv Politia Romana) la modul cel mai serios, constant si perseverent cu putinta.

Traiti si voi in Romania. Cine, de pe acest forum, imi poate expune o schimbare majora de mentalitate a romanului, schimbare vizibila si ireversibila?

Suntem prizonierii trecutului si instinctele pe care ni le-am format in cateva zeci de ani (perioada in care aproape toate actiunile noastre, sau ale parintilor nostrii, de la care am invatat, erau orientate spre supravietuire: cum sa fii primul la coada, cum sa faci economii).

Eu am 34 ani (nu stiu cati dintre voi au prins, la varste care sa le permita amintiri si, mai mult capacitate de analiza, perioada 80-90) si aveam 10-12 ani cand stateam la cozi cate 5-6 ore, in soare, pentru o paine, nefiind sigur ca voi apuca. Atunci am invatat sa-mi tin randul cu dintii si sa protestez daca cineva intra inaintea mea la rand.

Asa am crescut si, dupa 90' a trebuit sa invat de la zero ce inseamna comportament civilizat, ce inseamna sa lasi de la tine, chiar daca aparent ai de pierdut.

Am avut si un ajutor semnificativ in acest proces prin posibilitatea de a vedea "pe viu" civilizatii (in adevaratul sens al cuvantului) si de a face comparatii.

 

Toata povestea de mai sus se reduce la o concluzie simpla, dupa mine:

 

Acum, generatia activa este alcatuita, in cea mai mare parte, de cei care au invatat la varste fragede, sa dea din coate ca sa supravietuiasca.

 

Foarte putini dintre acestia au deschiderea sa invete (autodidact) ce inseamna sa fii civilizat, sa-l respecti pe cel de langa tine (in cazul nostru, partenerul de trafic).

Ei trebuie ajutati.

Si, asa cum am spus la inceputul acestui post, sinura modalitate cu adevarat eficienta ar fi impunerea conduitei.

 

Soferii de masini incetinesc daca vad o masina alba (eventual cu o dunga rosie sau albastra pe ea). Daca, atunci cand se apropie constata ca e masina unei firme ce livreaza ciocolata, accelereaza. Acest lucru nu are importanta atat timp cat atentia si concentrarea soferului s-au marit de 10 ori exact la momentul si in locul in care s-au intalnit. Inseamna ca posibilitatea intamplarii unui accident a scazut muuuuult.

Similar, daca in Bucuresti (unde locuiesc) ar exista pe strazi, nu 50 ci 200 de politisti motorizati, care si-ar face datoria exemplar (a se citi infractiune sau conraventie = masuri legale FARA discutii, indiferent de categoria soferului), sunt convins ca peste 1 an sau doi, orice sofer ar fi cu ochii in 4 dupa mototciclisti. As face o echivalenta a acestei afirmatii si pentru motociclisti insa, din pacate, in 95% din cazuri (procent absolut arbitrar, in lipsa unei statistici pertinente) ei sunt cei care au de suferit in urma unui accident si daca incalca legea o fac exclusiv pe pielea si/sau buzunarul lor.

 

Inchei prin a spune ca, desi parerile voastre sunt foarte interesante si instructive, din pacate nu cred sa aiba efect (pe un prizont de timp rezonabil).

Romanii "trebuie" invatati sa se poarte civilizat.

 

P.S. am invatat de pe acest forum multe lucruri utile in mersul pe motocicleta si pentru asta multumesc tuturor celor care si-au impartasit experientele aici.

 

O zi buna si asflat uscat (na, ca am mai adaugat un salut la repertoiul mei) :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in oglinzi in primul rand te uiti pt tine........toti "conservarii"...inca ma numar prin ei inca o luna (adik iau A :ok: ), sa considere ca nu vine un motor...ci un compresor cu 130 km/h :P si ii turteste :hug: ...in ceea ce priveste cu conserva merg la fel ca si cum nu as fi "protejat" , atent, civilizat ( ceea ce lipsete la f multi), acord prioritate

cand se poate chiar daca am....io din pacate nu prea primesc aceeasi moneda, na soarta, vb din experienta (130.000 km, numai ata am reusit sa fac ....si un singur radar in toti km astia...fara suspendari etc....), unde este de dat gaz dau unde nu nu si gata ca va plictisesc... :drink: ..

aveti grija de voi

BAFTA SI ASFALT CAT MAI USCAT :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...