Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

....

 

Daca asta e traseul final, o sa fie o tura de forta, mi-e mila de aia cu pasageri, nakeduri sau choppere.

 

PS: de pe traseul Marmaris - Antalya

 

* merci de compasiune, bey :love:

si pentru detaliile din context.

ma uitam si eu adineauri lung pe harta, de la Bucuresti in jos e cale lunga, eu nu cred ca fac drumul asta intr-o zi (spre Canakkale). probabil ca voi inopta in mai multe locuri ...sau voi alege o scurtatura. cine e mai "sfortzos", ca ianachim de exemplu, se va da extrem. eu vreau sa merg de placere. sigur, voi avea nevoie de tovarasi de drum si de GPS si altele utile intr-o calatorie, asa ca puneti tot ce stiti pe topic aici, va rog. merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc pentru lamuriri.o sa am in vedere ach unui gps.daca stiti ceva bun calitate pret sa imi spuneti si mie va rog.nu am asa ceva si de asemenea nu stiu ce alte accesorii mai trebuie pt a fi pus pe moto gen suporti ,casti,genti,incarcare ..(am timp sa aflu totusi )

ideea cu doua grupuriesre buna si necesara in acelasi timp desi din cate imi dau seama o sa fiu undeva intre grupuri cred :love: deci..care ne inscriem la melci?? iepurii o sa ne astepte pe undeva,sau sunt opriri separate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uitam si eu adineauri lung pe harta, de la Bucuresti in jos e cale lunga, eu nu cred ca fac drumul asta intr-o zi (spre Canakkale). probabil ca voi inopta in mai multe locuri ...

Nu e placut dar se poate face Bucuresti - Canakkale, mai ales ca prin Bulgaria nu renteaza sa opresti decat daca o iei pe coasta (unde probabil va fi intoarcerea). Dar Canakkale - Marmaris, intr-o zi, pe coasta ... :love:

 

eu vreau sa merg de placere. sigur, voi avea nevoie de tovarasi de drum si de GPS si altele utile intr-o calatorie, asa ca puneti tot ce stiti pe topic aici, va rog. merci!

GPS-ul e util, mai ales in Bulgaria, dar Turcia e destul de bine semnalizata, si la ei nu e ca la noi cu semne gen "Pentru Centura, trebuia sa faceti la dreapta....", acolo totul e masurat la metru. La GPS moto nu ma bag la recomandari, eu am un PDA HTC cu iGO, telefon, gps, internet la un loc. Alti prefera nspe device-uri separate. Oricum, s-a discutat pe forum despre GPS.

 

iepurii o sa ne astepte pe undeva,sau sunt opriri separate?

Melcii nu prea pot face traseul iepurilor in doar 7 zile....

 

PS: reamintesc ca in Turcia amenzile de viteza sunt usturatoare (100E pentru 119km/h unde limita era 110), drumurile lor nationale sunt pline de radare (nu-s in banda noastra, fara un detector scump nu le depistati) si bucle inductive (nedectabile, le muta regulat). Si orice amenda creste in valoare zilnic. Daca nu o platiti, nu primiti viza de iesire din tara. Deci cine are de gand sa alerge, sa-si ia cash la el. Doar pe autostrada n-am vazut radare, posibil sa fi bagat intre timp.

PPS: detectoarele sunt ilegale la ei. Iar cine viseaza sa corupa un politist musulman.... as fi curios sa o vad si pe asta....

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polițiștii musulmani sunt și ei oameni și sigur coruptibili, depinde cu ce îi momești - fiecare are prețul lui. Doar că șpaga poate fi mai mare decât amenda, străin fiind.

 

Goul, eu pentru asemenea drum îmi pun crashbar (nu strică), manetă de frână și ambreiaj de rezervă, priză de 12V, genți laterale cu suporți, o geantă pe spate (în loc de topcase), GPS tracker (custom built, autonomie o săptămână fără reîncărcare), costum de ploaie, 2 viziere (una clară, una fumurie), un spray de lanț nou (sunt mii de km) și în rest chestiile uzuale. Cred că iau 2 perechi de încălțări, una impermeabilă și una foarte lejeră și aerisită și la fel 2 perechi de mănuși. Un redresor miniatural 12V-220V alimentat din priza motocicletei, încarc la el orice am nevoie - acumulatori de GPS, pentru camera video, pentru aparatul foto etc.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e placut dar se poate face Bucuresti - Canakkale, mai ales ca prin Bulgaria nu renteaza sa opresti decat daca o iei pe coasta (unde probabil va fi intoarcerea). Dar Canakkale - Marmaris, intr-o zi, pe coasta ... :love:

 

 

GPS-ul e util, mai ales in Bulgaria, dar Turcia e destul de bine semnalizata, si la ei nu e ca la noi cu semne gen "Pentru Centura, trebuia sa faceti la dreapta....", acolo totul e masurat la metru. La GPS moto nu ma bag la recomandari, eu am un PDA HTC cu iGO, telefon, gps, internet la un loc. Alti prefera nspe device-uri separate. Oricum, s-a discutat pe forum despre GPS.

 

 

Melcii nu prea pot face traseul iepurilor in doar 7 zile....

 

PS: reamintesc ca in Turcia amenzile de viteza sunt usturatoare (100E pentru 119km/h unde limita era 110), drumurile lor nationale sunt pline de radare (nu-s in banda noastra, fara un detector scump nu le depistati) si bucle inductive (nedectabile, le muta regulat). Si orice amenda creste in valoare zilnic. Daca nu o platiti, nu primiti viza de iesire din tara. Deci cine are de gand sa alerge, sa-si ia cash la el. Doar pe autostrada n-am vazut radare, posibil sa fi bagat intre timp.

PPS: detectoarele sunt ilegale la ei. Iar cine viseaza sa corupa un politist musulman.... as fi curios sa o vad si pe asta....

 

* merci de lamuriri!

cu GPS-ul nu bat capul, iau Garmin, unul obisnuit, nu de moto (Zumo e prea costsitor ptr.mine acum). prefer Garmin, ca am discount acolo si acoperire buna, dar cu siguranta nu are harta Bulgariei daca il iau din Romania (sau alta tara decat Bulgaria). daca are cineva track-ul ptr. Bulgaria, ii foarte multumesc anticipat. in Bulgaria nu voi opri decat sa alimentez, motorul si burta. Bulgaria se poate vedea oricand.

 

la turci, stii care e viteza legala pe drumurile nationale? dar in localitati? vreau sa stiu cat timp imi ia sa ajung dintr-un punct in altul (de pe lista noastra daca merg doar legal. (eu la politisti n-am noroc :) )

 

daca merg in grup si grupul se adapteaza "din mers", pot sa ajung in 7 zile la toate obiective dn traseu, altfel, o sa renunt la unele si ma ...regrupez.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polițiștii musulmani sunt și ei oameni și sigur coruptibili, depinde cu ce îi momești - fiecare are prețul lui. Doar că șpaga poate fi mai mare decât amenda, străin fiind.

Sau s-ar putea sa dai de un zelos care te mai tine cateva ore la un post de politie si-ti anuleaza timpul castigat in cateva zile de alergatura . :love:

 

Un redresor miniatural 12V-220V alimentat din priza motocicletei, încarc la el orice am nevoie - acumulatori de GPS, pentru camera video, pentru aparatul foto etc.

Verifica amperajul alternatorului si puterea maxima suportata de priza. S-ar putea sa ai surprize.

Mesaj completat

la turci, stii care e viteza legala pe drumurile nationale? dar in localitati? vreau sa stiu cat timp imi ia sa ajung dintr-un punct in altul (de pe lista noastra daca merg doar legal. (eu la politisti n-am noroc :) )

Urban 50 km/h, nationale 100 km/h, autostrazi 120 km/h. Asta era acum 2 ani din ce-mi amintesc.

 

Pe autostrada alergi cat te tine buzunarul, la 2.45$ litrul) daca o tii la 160-180Km/h cu un consum de > 10% ... costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, cred ca ar trebui sa stam de vorba cu harta in fata un pic... ar fi cateva de discutat. Imi e lene sa scriu aici. Vorbim, le setam, si dupa aia facem public...Ce zici?

 

OK

5 luni e timp berechet

ne agitam tare ca e vremea asta

:love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK

5 luni e timp berechet

ne agitam tare ca e vremea asta

:love:

 

* agitat esti tu, bey! ...noi discutam civilizat :)

 

n-ai calculat bine, AMR - 4 luni. ametzitule! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* agitat esti tu, bey! ...noi discutam civilizat :love:

 

n-ai calculat bine, AMR - 4 luni. ametzitule! :)

 

corect

4 luni

 

 

de bani ce ziceti?>

mai mult..............mai putin decat am zis?????

 

distanta cea mai mare fa fi intre canacale si marmaris

ma astept ca pe drumurile pe care vreau sa merg sa nu fie asa multa politie

 

Mesaj completat

doru era sa uit

 

nu fac trasee

nu fac rezervari la cazare

nu bag programe in gps

nu am program de ghid

nu este o excursie gen tura

 

MURA IN GURA

 

planific ceva

fac cum imi place

si nu IAU bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica amperajul alternatorului si puterea maxima suportata de priza. S-ar putea sa ai surprize.

Are putere maximă de 90W și orice încărcător de baterii are consum sub 15-20W. Becul de pe faza lungă are dublu, nu îmi fac probleme că nu ține alternatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are putere maximă de 90W și orice încărcător de baterii are consum sub 15-20W. Becul de pe faza lungă are dublu, nu îmi fac probleme că nu ține alternatorul.

 

90w????????

esti sigur?

 

la noi este de 720w

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90w????????

esti sigur?

 

la noi este de 720w

340W la 5.000rpm. Dar mai sunt si consumatori (pozitii, scurta non-stop). Plus ca la relanti ai alta putere, mai mica. Deci un alternator standard s-ar putea sa nu dea un plus de 90W peste consumul maxim al motocicletei, ca nu au fost concepute sa pui pe ele prize, lazi frigorifice sau resouri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o priza de 12v pe motor de la ma-sa, toate bmw-urile mari au. la gs mai pusesem inca 2, daca nu stiti, care aveti gs sunt inca 2 locuri pt prize in bord stg-dr. exista adaptor intre priza moto si priza auto de 12v cum va trebuie iar eu am luat din peco si un adaptor cu 2 iesiri, exista si cu 3. nu va trebuie convertizor.

post-818-1262413881_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cristi, din cate imi amintesc eu, ferry asta e doar pentru pietoni. Era o problema cu trecutul in Rhodos din Turcia, cu altceva decat pe jos... cel putin asta era acum 2 ani.

 

Inca ceva...mai e timp dar e de stiut.

Pentru cei care au mobrele in leasing, pentru intrat in Turcia trebuie imputernicire tradusa si APOSTILATA. ASta dureaza intre 5 si 10 zile, sau cu taxa de urgenta - mi se pare ca 100 eur - se face in 2 zile.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'neatza!

 

so, cu electrica am prins-o.

am doua variante:

- ori imi cumpar o baterie de rezerva ptr. GPS Garmin (si le incarc pe amandoua in fecare dimineata).

- ori merg in tandem cu un motociclist cu BMW (mare) si atunci nu-mi mai trebuie nici GPS. deschid carnetzelul de bal in martie, pana atunci o sa aflu si daca vin acasa in aprilie-mai, sa nu ne "alimentam" dinainte ca oricum nu tine mult :love:

 

pentru probleme tehnice, stie cineva service-uri in Turcia, pe traseu? orice chestie care are legatura cu moto poate fi folositoare la momentul oportun.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- ori imi cumpar o baterie de rezerva ptr. GPS Garmin (si le incarc pe amandoua in fecare dimineata).

 

Si eu am un amarat de e-trex. Mi-am luat de la garmin pentru el un cablu de alimentare curent pentru priza-bricheta, si de la polo sau louis gasesti priza-bricheta pe care o conectezi direct la bateria moto. Astfel ai curent si cu motorul oprit.

 

Priza arata cam asapost-5780-1262422062_thumb.jpg

 

 

Vezi ca la Louis exista una care se prinde direct pe ghidon.

 

bafta

Mesaj completat

Uite si priza de la louis

http://www.louis.de/_40c7cee1d445cf3343a4e...tnr_gr=10032936

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un amarat de e-trex. Mi-am luat de la garmin pentru el un cablu de alimentare curent pentru priza-bricheta, si de la polo sau louis gasesti priza-bricheta pe care o conectezi direct la bateria moto. Astfel ai curent si cu motorul oprit.

 

Priza arata cam asapost-5780-1262422062_thumb.jpg

 

 

Vezi ca la Louis exista una care se prinde direct pe ghidon.

 

bafta

Mesaj completat

Uite si priza de la louis

http://www.louis.de/_40c7cee1d445cf3343a4e...tnr_gr=10032936

 

* zu kompliziert, cum zice neamtzu'.

la Intruder bateria e undeva sub cadru, jos, in dreptul seii. ca sa o scot sau sa umblu la ea tre' sa ridic mobra cu macaraua sau sa o pun pe suport (cric n-ajunge). plus ca nu am carene, nu am bord, e "naked"! sa las un cablu asa sa atarne pe langa motocicleta e periculos. am mai facut scurt vara asta, pe ploaie, de la firul de alimentare a becului de pe placuta cu nr. de inmatriculare (care-i lateral) de-am parlit 'nshpe sigurante si am ramas fara lumini noaptea si semnale..., nu mai vreau!

 

 

P.S. e-Trexul ala e mai ales ptr. off-road, f. bun! ti-am zis eu :love: ecranul cam mic pentru mine, sunt si miopa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va jucati cu prize montate aiurea

o sa prajiti sistemul electric

 

iar in caz de ploaie va uitati la gps prin punga daca nu e special si protejat la apa

inclusiv sistemul de alimentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia e una singura, zumo 550. eu am din ala cablat la motor de cativa ani de cand a aparut, a vazut ape zile in sir, nu a avut nici o problema. a mai iesit acum unul mai nou din clasa nuvi pt moto, e mai ieftin cu vreo 100 parca. in rest daca n-ai incotro mergi si cu pda. oricum o priza moto e foarte utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bun, ca tot am stabilit ce ne doare dpdv tehnic, hai sa vedem acum ce ne mana pe fiecare in Orientul Apropiat. adica ce cautam noi in Turcia(?)

 

in afara de drumuri (bune), de mare si peisaje, ce ar mai fi de vazut, de "gustat"?

 

in ce ma priveste, eu vreau sa aflu mai multe despre cum traiesc oamenii acolo. o portie de cultura - probabil - traditie si istorie ma face mai bogata.

n-am chef sa google-esc Turcia, vreau s-a explorez pe viu. deci, ce va mai amintiti (din cartile de istorie,geografie, etc.) despre turci? mie imi suna in cap asa: turban, rahat, kebap, cafea(mmmm!), dans din buric, Marea Marmara, Kadrilater, Troia, airan, narghilea, Muntele Ararat, moschee, bazar, Istanbul-Constantinopol (doua mari religii una peste alta!), Bosfor, hamam, melting pot, Baiazid, ieniceri, harem si mai sunt si altele, dar am ceva pe foc si fug ca se arde :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, din cate imi amintesc eu, ferry asta e doar pentru pietoni. Era o problema cu trecutul in Rhodos din Turcia, cu altceva decat pe jos... cel putin asta era acum 2 ani.

Intr-adevar, https://www.blueguide.com/ nu are si optiunea de a rezerva pentru masina/moto. Iar fara motor, nu poti iesi din Turcia. Intri cu vehicul, iesi cu el, altfel se considera ca l-ai vandut acolo. Stiu ca singura varianta era sa-ti lasi vehicolul blocat in vama de la Izmir parca sau sa lasi o garantie cash cat valoarea lui.

 

 

plus ca nu am carene, nu am bord, e "naked"! sa las un cablu asa sa atarne pe langa motocicleta e periculos. am mai facut scurt vara asta, pe ploaie, de la firul de alimentare a becului de pe placuta cu nr. de inmatriculare (care-i lateral) de-am parlit 'nshpe sigurante si am ramas fara lumini noaptea si semnale..., nu mai vreau!

Cablul se trage pe sub rezervor. Iar de ars nu prea ai ce, pentru ca priza are siguranta de 10A. Ca sa fii 99.99% sigura, ii pui si un intrerupator sub sa.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...