Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* tinand cont ca sa fac cateva propuneri si estimari pentru calatoria asta as vrea sa aflu si eu mai bine cum stam/stau.

 

- cate sub-grupuri se vor face in grupul asta? iepuri + melci? ca nu mi-e clar, mergem toti de-o data sau separat pe ruta asta? care e traseul pana la urma? cate zile in total? care sunt obiectivele pe parcurs, daca sunt (in afara de aqua-land, nu am vazut nici unul precis)?

 

- daca mergem in doua sub-grupuri (eu – melc), vreau sa stiu cine se inscrie in trupa de melci.

 

- pe ce varianta se doreste excursia asta? tursim rural? aventuri la mare/munte? cursa de viteza? etc.

 

intreb, ca sa stiu din timp unde ma potrivesc si unde nu. poate ca nu ma potrivesc nicunde si atunci trebuie sa gasesc alta echipa pana in mai.

 

intre timp, caut informati utile, dar cred ca ne putem baza mai degraba pe cei care au mai fost acolo si participa aici la discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria

cu cei care par a vrea sa mearga pana acum nu vei putea tine pasul in nici un fel, eventual pasager. au alt ritm si alte motoare.

Mesaj completat

ps - poate cineva sa puna niste puncte pe niste imagini din google earth cu locul de unde se ia ferry si peste garla locul unde ajunge? vreau sa fac niste rute garmin, daca va intereseaza le postez, faceti harti din ele sau ce vreti chiar daca nu aveti garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sunt obiectivele pe parcurs, daca sunt (in afara de aqua-land, nu am vazut nici unul precis)?

Aquapark si Efes, ca sunt apropiate. Unii vor sa vada pietre, altii fundul bazinului. Eu nu ma omor cu pietrele. BTW, Efes necesita 3-4-5 ore alocate, e ceva de mers pe jos.

 

- pe ce varianta se doreste excursia asta? tursim rural? aventuri la mare/munte? cursa de viteza? etc.

Initiatorul decide.

 

intreb, ca sa stiu din timp unde ma potrivesc si unde nu. poate ca nu ma potrivesc nicunde si atunci trebuie sa gasesc alta echipa pana in mai.

Anul trecut s-au inscris peste 20 de motociclisti pentru Croatia si pana la urma a plecat unul singur cu prietena lui. Nici in Turcia nu se rezerva nimic inainte, deci e loc de tepe grosolane. Asa ca nu ti-ar strica un plan de backup. :D

 

ps - poate cineva sa puna niste puncte pe niste imagini din google earth cu locul de unde se ia ferry si peste garla locul unde ajunge? vreau sa fac niste rute garmin, daca va intereseaza le postez, faceti harti din ele sau ce vreti chiar daca nu aveti garmin.

Eu am facut Turcia cu iGO, harti din 2006 si nu am avut nici o eroare de rutare. Singura problema a fost cu hotelul in Istanbul, stiam strada si numarul si abia intrat in oras m-am apucat sa caut adresa: erau 3 strazi cu acelasi nume, la distanta de cateva zeci de KM intre ele. Le-am luat pe rand, si conform legii lui Murphy, era ultima strada. Abia ajuns la hotel vad pe GPS: PDI in apropiere fix hotelul cautat. Deci avea si hotelul la PDI. :o

 

De atunci au aparut harti noi pe iGO. S-ar putea sa iau si Garmin dupa mine, daca imi iau card de 16BG pana atunci.

 

Cauta pe http://www.ro.map24.com/ ruta "Bucuresti, Sector 6" -> "Chanakkale", hartile NAVTEQ sunt folosite si pe iGO deci ar trebui sa dea aceasi rutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe Windows Mobile cu HTC. Nu stiu cum se descurca doar cu 2GB ca doar RoAD 2008 e cateva sute de MB. :D

 

iGO Romania 15MB.

Garmin Romania: 500MB.

:o

 

le-am testat de mai multe ori impreuna, garmin si igo merg la fel, cred ca au aceleasi harti navteq. deosebiri de semnal, viteza sunt de la unitati nu de la harti. cu dimensiunea astea garmin mai noi cu nt sunt ff comprimate, de aia ocupa putin.

Mesaj completat

ia uitati-va cum arata ultimele harti garmin 2010-2 fata de harta garmin facuta de turci. o bataie de joc. ambele sunt setate pe rez maxima.

post-818-1262624504_thumb.jpg

post-818-1262624526_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vor fi acceptate persoanele/motoarele fara minim 3 gps

 

garmin

nuvi

magellan

tom tom

 

hai baieti care mai cotizatii ca e loc\

 

ce dracu atatea gps

 

pot sa pun pariu ca unul putin umblat ne face cu o harta de 5 euro

 

singurul impedinet este ca nu va stii cati km are paba la prima benzinarie inaintea noastra :o

 

am spus sa aibe lumea gps in ideea de a sti pe unde este si in caz de nevoie sa comunice coordonate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Anul trecut s-au inscris peste 20 de motociclisti pentru Croatia si pana la urma a plecat unul singur cu prietena lui. Nici in Turcia nu se rezerva nimic inainte, deci e loc de tepe grosolane. Asa ca nu ti-ar strica un plan de backup. :o

 

...

 

* mda, nu prea stiu eu ce-i cu grupurile astea, nu-s de mine. la tzepe nu ma astept, luand in considerare initiatorul topicului. sa zicem ca nu ma astept la nimic precis acum. dar ai dreptate, un plan de back-up tre' sa ai tot timpul :D lucrez la asta, suntem deja 2 "melci" pana acuma. sa vedem pana in mai.

 

pax et bonum!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urban 50 km/h, nationale 100 km/h, autostrazi 120 km/h. Asta era acum 2 ani din ce-mi amintesc.

Pe drumuri nationale viteza maxima este 90km/h si depasirea cu 2km/h a acesteia inseamna amenda. La ei nu functioneaza regula cu 10km/h peste viteza legala. Politistii cu radare lucreaza in grup 2-3 si nu pot fi corupti. Cine sustine ca i-a manjit in ultimi 2 ani mananca bors sau a avut noroc chior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim

n-are cum sa te faca unul cu harta, la ce a te faca? de mers merge oricine oriunde si fara harta, intreaba pe drum si dupa indicatoare. am mers asa si am nimerit oriunde am plecat. treaba e ca unul fara gps nu are informatii utile de genul unde e cel mai apropiat hotel, lista dupa distanta, la fel gazarii si tot ce vrei, la cat ajunge la destinatie, asa ca nu da in ignoranta lui mircea badea care tipa la tv ca el iarna nu-si pune roti de iarna la masina si ca nu stie sa umble bine cu un calculator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumuri nationale viteza maxima este 90km/h si depasirea cu 2km/h a acesteia inseamna amenda. La ei nu functioneaza regula cu 10km/h peste viteza legala. Politistii cu radare lucreaza in grup 2-3 si nu pot fi corupti. Cine sustine ca i-a manjit in ultimi 2 ani mananca bors sau a avut noroc chior.

 

e suficenta viteza pentru o excursie de relaxare! fata de norvegia unde zicea pompi ca e 30-50 tot e ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pai relaxati-va atunci, domnii mei! :D

 

ce vad eu adesea: cum apare cineva cu o parere, zbaaang! vine repede cineva dupa el sa i-o conteste. parca suntem partide politice! ...d-aia au castigat turcii razboaie, ca stiu sa asculte :o

 

merhaba!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pai relaxati-va atunci, domnii mei! :D

 

ce vad eu adesea: cum apare cineva cu o parere, zbaaang! vine repede cineva dupa el sa i-o conteste. parca suntem partide politice! ...d-aia au castigat turcii razboaie, ca stiu sa asculte :o

 

merhaba!

 

asa e cand e zapada afara, mai multa energie pe net.

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* red bull? :o

 

red bull cu ce?

 

Mesaj completat

@ianachim

n-are cum sa te faca unul cu harta, la ce a te faca? de mers merge oricine oriunde si fara harta, intreaba pe drum si dupa indicatoare. am mers asa si am nimerit oriunde am plecat. treaba e ca unul fara gps nu are informatii utile de genul unde e cel mai apropiat hotel, lista dupa distanta, la fel gazarii si tot ce vrei, la cat ajunge la destinatie, asa ca nu da in ignoranta lui mircea badea care tipa la tv ca el iarna nu-si pune roti de iarna la masina si ca nu stie sa umble bine cu un calculator.

 

oricum gps fara harta e mai complicat de folosit, pentru ca pierzi imaginea de ansamblu, asa ca trebuie imbinate impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

red bull cu ce?

 

* cu ce vrei tu, dragul meu. eu nu beau red bull. doar cafea. turceasca :o

 

 

oricum gps fara harta e mai complicat de folosit, pentru ca pierzi imaginea de ansamblu, asa ca trebuie imbinate impreuna.

 

* eu ma gandesc de unde mama ma-sii sa iau CityNavigator ptr. Turcia si daca nu are drumurile alea mici, "judetene" in el, ce ma fac?! Sa ma orientez catre iGo? ...tu ce folosesti?

cand ma gandesc cum calatoreau baietii cu caravanele numai cu harta cerului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau red bull cu jack :o

 

Daca ma aprovizionati, vin ca pilot de...masina de asistenta...car bagaje, adun tank pad-uri zburate de vant, car scule si ce mai vreti voi :D

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau red bull cu jack :o

 

Daca ma aprovizionati, vin ca pilot de...masina de asistenta...car bagaje, adun tank pad-uri zburate de vant, car scule si ce mai vreti voi :D

 

* bun asha!

eu nu vreau decat sa-mi iei benzina in portbagaj. de restul, bere (bulgareasca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bun asha!

eu nu vreau decat sa-mi iei benzina in portbagaj. de restul, bere (bulgareasca).

 

 

zagorka sau kamenitza? :o

 

Acum serios...incerc sa ajung de anul trecut prin Turcia si nu mi-a reusit decat o Antalie cu avionul.

De la Chanacale in jos sunt niste locuri superbe...assos, izmir, etc.

Daca nu bateti campii si chiar iese treaba asta, I'm in!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* eu ma gandesc de unde mama ma-sii sa iau CityNavigator ptr. Turcia si daca nu are drumurile alea mici, "judetene" in el, ce ma fac?! Sa ma orientez catre iGo? ...tu ce folosesti?

cand ma gandesc cum calatoreau baietii cu caravanele numai cu harta cerului...

 

a zis doru_bmw mai devreme ca poti pune o harta dedicata pentru turcia. eu folosesc pe motor garmin si cred ca o sa ne decurcam cu el.

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in atentia celor peste 40 de ani

 

a-deea

s.a oferit sa care sculele celor cu probleme si inca de mare ajutor si altele ..... :o

 

 

manuel, nu e de ajuns ca o sa car 2 babe dupa mine..... stii tu despre cine e vorba.........

acum mai luam si ajutoare de scule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...