Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

in atentia celor peste 40 de ani

 

a-deea

s.a oferit sa care sculele celor cu probleme si inca de mare ajutor si altele ..... :o

 

 

manuel, nu e de ajuns ca o sa car 2 babe dupa mine..... stii tu despre cine e vorba.........

acum mai luam si ajutoare de scule?

babe erau anu' trecut dar acum a mai trecut un an, acum cum s-or numi?

Mesaj completat

in atentia celor peste 40 de ani

 

a-deea

s.a oferit sa care sculele celor cu probleme si inca de mare ajutor si altele ..... :D

 

 

manuel, nu e de ajuns ca o sa car 2 babe dupa mine..... stii tu despre cine e vorba.........

acum mai luam si ajutoare de scule?

 

 

ai terminat traseul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

a zis doru_bmw mai devreme ca poti pune o harta dedicata pentru turcia. eu folosesc pe motor garmin si cred ca o sa ne decurcam cu el.

 

* a zis, a zis, da' eu tot n-am inteles. cred ca mi-a inghetat capul. va rog, mai pe intelesul meu... cine pune harta si unde? (posibilitati or fi, destule), care harta dedicata pentru Turcia? aia cu Istanbul si inca 2-3 orase mari? (cum are Garmin si ptr. Romania). mie imi trebuie harta detaliata cu drumuri mici si mijlocii si cu orasele alea mici de pe coasta, daca e.

mda, daca mergi tu in fata si eu dupa tine si nu depasim viteza legala, ne descurcam.

 

P.S. daca ti-ai luat Zumo de la Motomania, sa te duci la shop la Sheba sa-ti faca up-date la harta! ca asa era promtotia... :D

 

l.e. daca nu, tocmai am aflat pe cineva care poate sa ne furnizeze o harta a Turcei in detaliu. ce viteza are si internetul asta, dom'le! :o

Mesaj completat

ai terminat traseul?

 

* p-asta chiar vreau sa-l vad si eu!

unde-i Initiatorul!? ...ne-a lasat de capul nostru aici. halal!

 

..bine, fie si narghilea!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* a zis, a zis, da' eu tot n-am inteles. cred ca mi-a inghetat capul. va rog, mai pe intelesul meu... cine pune harta si unde? (posibilitati or fi, destule), care harta dedicata pentru Turcia? aia cu Istanbul si inca 2-3 orase mari? (cum are Garmin si ptr. Romania). mie imi trebuie harta detaliata cu drumuri mici si mijlocii si cu orasele alea mici de pe coasta, daca e.

mda, daca mergi tu in fata si eu dupa tine si nu depasim viteza legala, ne descurcam.

 

P.S. daca ti-ai luat Zumo de la Motomania, sa te duci la shop la Sheba sa-ti faca up-date la harta! ca asa era promtotia... :D

 

l.e. daca nu, tocmai am aflat pe cineva care poate sa ne furnizeze o harta a Turcei in detaliu. ce viteza are si internetul asta, dom'le! :o

 

 

daca ai garmin exista harta "navcity turkey" facuta de basarsoft din turcia pentru garmin.

cand o sa ne intalnim sa vedem traseul pe care il propune cristi pt. turcia o sa-ti arat harta pe computer care are toate amanuntele pe care le vrei tu.

cu viteza sigur ne descurcam pt. ca nu sunt adeptul vitezei mari

Mesaj completat

* p-asta chiar vreau sa-l vad si eu!

unde-i Initiatorul!? ...ne-a lasat de capul nostru aici. halal!

 

..bine, fie si narghilea!

 

nu ne-a lasat singuri, ne urmareste fieacare pas sau rand, n-ai vazut mai inainte?

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai garmin exista harta "navcity turkey" facuta de basarsoft din turcia pentru garmin.

cand o sa ne intalnim sa vedem traseul pe care il propune cristi pt. turcia o sa-ti arat harta pe computer care are toate amanuntele pe care le vrei tu.

cu viteza sigur ne descurcam pt. ca nu sunt adeptul vitezei mari

Mesaj completat

 

* mda, eu am in plan sa ma intorc acasa in aprilie pe la jumatate. dar poate iau o pauza si luna asta pe la sfarsit si vedem hartile alea la o cafea/vin fiert/narghilea/ceai/jack, whatever.

in limitele legale e perfect! (viteza) eu vreau sa traiesc ...mult :D

 

nu ne-a lasat singuri, ne urmareste fieacare pas sau rand, n-ai vazut mai inainte?

 

* ce sa vad? avem spioni printre noi? :o

 

eu ma bag in pijama, noapte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! va bat apa-n piua de 3 zile cu harta aia a turciei de detaliu, v-am pus si topic separat, tot nu vedeti. va pun eu harta aia numai luati-va un aparat garmin. daca va vedeti undeva unde nu e fum excesiv (nu mai fumez si ma deranjeaza) vin cu un laptop si v-o pun pe loc.

Mesaj completat

harta turciei facuta de ei are toate vagaunele, uitati-va aici cum arata in ansamblu so zoom-ata un pic, e f buna.

daca nu vreti sa dati banii pe zumo luati un nuvi de la bmw, cereti fara harta ro, e mai ieftin, vreo 10-12 mil parca, cat la reprezentanta dar aveti poi-uri bmw - service-uri etc. il piteti tiine sub plastic in tankpad alimentat de la motor. are si baterie interna dar nu stiu cat tine. ca aparat e bun, e f sensibil, merge si in casa la 2m de fereastra. e insa mai fragil decat zumo si nu cred ca rezista la apa.

Mesaj completat

asta e nuvi de la bmw, vine cu kit auto, il puteti pune la 12v. il au la bavaria. mie mi l-au dat de pomana ca bonus cu unarul.

post-818-1262673902_thumb.jpg

post-818-1262673929_thumb.jpg

post-818-1262674489_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se prevede o legatura trainica intre cria si ktm

 

ce ma amuza este ca , cria acum ceva timp in urma ar fi muscat pe oricine care se lua de garmin

 

iar acum nu are gps si harti :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se prevede o legatura trainica intre cria si ktm

 

ce ma amuza este ca , cria acum ceva timp in urma ar fi muscat pe oricine care se lua de garmin

 

iar acum nu are gps si harti :o

 

Azi am luat harta Turciei la mine, si ambele GPSuri...si Igo si Garminu'... Ma apuc de croit o propunere de traseu... cu km pe etape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu,

 

Categoria chopper, viteza de croaziera 130, am rezistat si drumuri de peste 1000 km intro zi.

 

Nu ma intereseaza programul, drumul, cazarea atata timp cat nu ne confundam cu turistii.

 

 

Si sincer dupa turcia as merge in Iordan si Siria, sunt si acolo multe de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha cum adica sa nu te confunzi cu turistii? pai nu esti turist? sau poate vrei sa te dai cu niste crema de ghete pe fata sa pari indigen? asta e ca aia cu numerele labartate la masini, hai sa fim noi diferiti, alta boala romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci care a facut ceva planuri de drum......

care a schitat o harta?

 

care a scos ceva inf cu privire la obiective turistice NEAPARAT CU POZITIONARE GPS?

 

in primul rand hai sa vedem cam care e grupul care merge si dupa aceea poate ne intalnim si discutam si in grup ne schitam traseul.

eu incep o lista:

1. ianachim-cristi

2.mihai-varadero

3.manuel_ktm

4,robert-bmw galben

 

in continuare?

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
daca nu vreti sa dati banii pe zumo luati un nuvi de la bmw, cereti fara harta ro, e mai ieftin, vreo 10-12 mil parca, cat la reprezentanta

 

Nuvi e pentru masini, o fi bun dar nu cred ca se compara cu Zumo care e facut pentru moto. E ceva diferenta de pret (Nuvi 765 costa 1100 lei versus Zumo la 1699 lei) dar e dedicat moto. Din pacate criza m-a lovit :o si am ramas la Etrex Legend HCx. Pana plec in Grecia in luna mai poate reusesc sa-mi iau un Zumo.

 

PS: Exista si harta Bulgariei detaliata (OFRM Bulgaria, foarte buna). Am fost anul trecut in Bulgaria si nu am avut probleme.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

asta e nuvi de la bmw, vine cu kit auto, il puteti pune la 12v. il au la bavaria. mie mi l-au dat de pomana ca bonus cu unarul.

 

* da, intre Garmin si BMW e contract worldwide, numai in Romania vin masinile fara GPS, ma rog, o costa ceva in plus "optiunea" :D La motorete vine obligatoriu ZUMO, daca iei motorul din Germania. NU e bonus, e pur si simplu inclus. Da deh! ca la noi la Bavaria, la nimenea...!

merci de info, Dorule. vroiam sa stiu exact ce harta exista ptr. garmin, cu ce detalii si apoi sa ma apuc sa incarc/descarc...

 

Mesaj completat

se prevede o legatura trainica intre cria si ktm

 

* o legatura trainica e, e obicei, intre mine si oricine doreste, in limitele posibilitatilor. in rest, asa sunt eu simpatica :P

 

ce ma amuza este ca , cria acum ceva timp in urma ar fi muscat pe oricine care se lua de garmin

 

iar acum nu are gps si harti :D

 

* da, nu am, dar o sa-mi cumpar, ca nu am luat bonus de la firma. nu s-au vandut suficiente ZUMO :o btw., eu nu musc, zgarii :D

Mesaj completat

in primul rand hai sa vedem cam care e grupul care merge si dupa aceea poate ne intalnim si discutam si in grup ne schitam traseul.

eu incep o lista:

1. ianachim-cristi

2.mihai-varadero

3.manuel_ktm

4,robert-bmw galben

5. cria (ironbutt?)

 

(bey, sa nu imi ziceti ca asa ne asezam si la start!)

 

 

in continuare?

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, nu am, dar o sa-mi cumpar, ca nu am luat bonus de la firma. nu s-au vandut suficiente ZUMO :o btw., eu nu musc, zgarii :D

Mesaj completat

 

vezi ca pe site la garmin.de mai este un model de garmin pentru moto putin mai ieftin "nĂźvi 550 Allround". https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135

si-a luat mihai-varadero si l-a montat si s-ar putea sa fie ok. sigur tine la apa.

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
vezi ca pe site la garmin.de mai este un model de garmin pentru moto putin mai ieftin "nĂźvi 550 Allround". https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135

si-a luat mihai-varadero si l-a montat si s-ar putea sa fie ok. sigur tine la apa.

 

Nuvi 550 costa 1530 lei iar Zumo 500 costa 1699. Nu merita pentru diferenta de 170 lei sa iei Nuvi 550. Zumo are in pachet tot ce-i trebuie pt a-l pune pe mobra pe cand Nuvi 550 nu are suport moto si nici husa. In afara de asta Zumo este mai destept (Bluetooth, MP3, caractere mari pt actionare cu manusa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pe site la garmin.de mai este un model de garmin pentru moto putin mai ieftin "nĂźvi 550 Allround". https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135

si-a luat mihai-varadero si l-a montat si s-ar putea sa fie ok. sigur tine la apa.

 

* bey, in mai nu ploua in Turcia, clar?

:o

 

eu ma duc sa sting lumina, ca mane ma scol la 7 (uuff!) sa visati frumos!

 

P.S. Iau orice de la Garmin, toate sunt bune ptr. ce imi trebuie mie. singura "calitate" a lor care nu-mi convine, e ca sunt destul de scumpe. ma rog, nu am eu acum buget ptr. asa ceva. dar urmaresc promotiile de aici, la Saturn, MediaMarkt, etc. sigur apare ceva pana in aprilie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garmin Nuvi 550 a costat exact 300 euro cu harta full Europa inclusa.Pe saitul german este dat la aparat pentru moto.Poate fi manevrat chiar cu manusi fara probleme.Zumo 550 costa 600 euro diferenta fiind totusi de 300 euro bani cu care poti cumpara o statie de emisie-receptie foarte performanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Garmin Nuvi 550 a costat exact 300 euro cu harta full Europa inclusa.Pe saitul german este dat la aparat pentru moto.Poate fi manevrat chiar cu manusi fara probleme.Zumo 550 costa 600 euro diferenta fiind totusi de 300 euro bani cu care poti cumpara o statie de emisie-receptie foarte performanta.

 

Preturile de care zici tu sunt de afara probabil ca la noi in Romania e alta mancare de peste. Asa puteam sa iau si eu Legend HCx cu 600 lei din State in loc de 840 lei cat am dat aici. L-am luat de aici ca sa nu am probleme cu garantia in caz ca se strica (Garmin nu ofera garantie internationala).

 

Oricum diferenta nu este foarte mare fata de preturile din Romania, au scazut si aici preturile. Tu ai dat 300 euro pe Nuvi 550 iar aici este 350 de euro, nu cred ca 50 de euro este o suma pentru care preferi sa cumperi de afara.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum facem.Daca eu vin cu factura emisa de garmin romania in care valoarea totala inclusiv tva este de 12.5 milioane tu imi dai 300 euro.Daca nu vrei inseamna ca doar ne jucam dea barbatii pe calculator.

Mesaj completat

Statiile sunt interzise in toata lumea dar doar pentru cei care nu pot face din cauza vitezei doua lucruri in acelasi timp.Sa conduca moto si sa apese butonul ptt simultan.Acesti oameni au o problema medicala.Dar cu totii avem probleme.De exemplu mie imi este frica de inaltime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...