Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

DECI

sa nu mai stricam topicul de turcia - grecia

pareri

echipa

trasee

cazare

etc

pentru o tura turcia in luna mai

Mesaj completat

plecarea va fi similara cu a grupului de t-g

doar ca noi vom cobora pana la marmaris - poate o fuga scurat pe rhodos de o zi

intoarcere prin turcia zona lacurilor si istambul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut !

 

crezi ca as putea sa vin si eu cu gs-ul meu ? Mentionez ca nu am mai iesit pana acum din tara si vreau sa ies.Motoreta este pusa la punct ,eu sunt cu capul pe umeri :love:

Nu vreau sa incurc pe nimeni dar imi doresc sa merg! Varianta asta nu pe T-G.

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecare undeva pe 1 mai ca tot pica sambata

cam 5 - 7 zile

1 buc - canacale

2 canacale - marmaris

3 marmaris - rhodos

4 rhodos - antalia

5 antalia - lacuri

6 lacuri - istambul

7 istambul - bucuresti

 

ceva in genul asta

Mesaj completat

salut !

 

crezi ca as putea sa vin si eu cu gs-ul meu ? Mentionez ca nu am mai iesit pana acum din tara si vreau sa ies.Motoreta este pusa la punct ,eu sunt cu capul pe umeri :)

Nu vreau sa incurc pe nimeni dar imi doresc sa merg! Varianta asta nu pe T-G.

ms

 

etapele de 600 km pe zi

 

140 - 160 unde merge

 

gps si sa stii sa te orinetezi pe o harta

ce autonomie ai pe motor la un plin?

Mesaj completat

Cati Kilometrii in total ?

Primiti si incepatontzi ?

 

primim doar cu concurs si votare :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPS nu am inca.nu am stiut ca imi trebuie daca mergem in grup.daca e nevoie imi iau( recomandati-mi cate ceva mai potrivit pt moto).pe harta ma orientez.

autonomia mobrei mele este in jur de 300 de km depinde si de mers.de ex la 160 la ora deja o cam fortez daca merg croaziera mai mult.la 140 e ok.e racita pe aer ;d saraca..da rezista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explica si de care statii mihai.....

 

el oricum are o statie ................de gaz

Mesaj completat

explica si de care statii mihai.....

 

el oricum are o statie ................de gaz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha! sa-mi fac curaj sa plec cu "haremul" de barbati in Turcia..?! :)) mai adunati si voi fete?

 

Achime, cred ca la mine socoteala e asa: viteza de croaziera pe chopper - 120 km/h; maxima - 140 (poate mai mult, da' nu vrea io); rezervorul meu are cam 12,5l (cu tot cu rezerva), deci autonomie am cam 230 km. 600 km intr-o zi am mai mers. dureros, dar am mers. la frig nu rezist eu prea mult (n-am carene, parbriz, nimic!), in schimb pe sa pot sta de dimineata pana seara. tinand cont ca drumul e spre Soare-rasare, s-ar putea sa n-am probleme cu frigul in mai. GPS imi iau de martzisor, mi-am promis! :love:

Alte probleme?

 

l.e. @classic_vld - vecine, baga si tu o ruta daca zici ca ai mai fost si ceva preturi (cazare,bezina, taxe de drum,d-astea)

 

hai La multi ani! :drink:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presimt ca ori se fac doua grupuri, ori se sparge si thread-ul asta. :)

 

* vezi ca esti off-topic :drink:

 

P.S. pana in mai or sa se faca 'nshpe grupuri, care-i problema? Turcia tot acolo e. Iar eu n-am vazut-o inca :love: That's my point.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* vezi ca esti off-topic :)

Ma indoiesc. :)

 

P.S. pana in mai or sa se faca 'nshpe grupuri, care-i problema? Turcia tot acolo e. Iar eu n-am vazut-o inca :drink: That's my point.

Problema e ca un GS si-un chopper nu pot tine pasul cu ianachim nici macar la o traversare de Bucuresti, ce sa mai zic de Marmaris...

 

Ori se face un plan cu avans pentru melcisori (gen plecat naked-urile cu 1-2-3 zile inainte), ori se fac doua grupuri. Eu s-ar putea sa ma alatur cu pasager melcisorilor, nu de alta dar la cat costa benzina in Turcia si cat de plictisitoare sunt autostrazile lor, prefer ca banii castigati la benzina sa-i dau pe un 3* cu piscina. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa recapitulez

 

NU se va merge pe autostrazi \

 

\le vom folosi ca treceri intre europene sau judetene la nevoie

 

o sa mergem chiar pe coasta

vreau sa am marea cat mai aproape de mine

 

acum sa lamuresc copilul ce e cu gps

 

ca sa nu ne frecam pe drum si sa ne chinuim

iti bagi traseul pe gps si punctele de regrupare

 

si stii clar ce si cum e cu tine in orice moment

si nu va trebui sa rupi motorul venind dupa noi

 

nu este o excursie PLATITA

adica cineva organizeaza cazari, mese si pasarici in camera

 

deci

 

cine vrea sa se alature si poate sa tina pasul este ok

nu vreau sa ma apuc sa fac pe dadaca

sau sa merg cu 100 la ora ca se consuma benzina

 

ma cazez unde imi place si unde vreau nu stau nici la 5 stele dar nici nu merg cu cortul

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca un GS si-un chopper nu pot tine pasul cu ianachim nici macar la o traversare de Bucuresti, ce sa mai zic de Marmaris...

 

Ori se face un plan cu avans pentru melcisori (gen plecat naked-urile cu 1-2-3 zile inainte), ori se fac doua grupuri. Eu s-ar putea sa ma alatur cu pasager melcisorilor, nu de alta dar la cat costa benzina in Turcia si cat de plictisitoare sunt autostrazile lor, prefer ca banii castigati la benzina sa-i dau pe un 3* cu piscina. :love:

 

* bey (pe turceste "domn"), Adam, eu nu mi-am pus problema daca pot tine pasul cu ianachim, ci daca ianachim se va putea tine dupa pasul meu. altfel, exista posibilitatea sa gasesc alta varianta de a calatorii in Turcia, sunt destule.

 

ca sa iti largesc un pic orizontul tau de motociclist, iti voi spune ca am mai mers la drum cu GS-uri, BMW in mod special, ca-mi plac bavarezii (de 1100, de 1200, chiar si de 650). intreaba-l pe motoadventure, pe melciu (ca tot pomenesti tu de melci aci) sau pe DDU. aaaa, mai sunt cativa, dar nu le mai stiu acum nick-urile. si nu prin Bucuresti. pardon, am mers si prin Bucuresti, in linie dreapta, cu vecinu' meu, adica classic_vld.

benzina o economisesti daca mergi cu viteza de croaziera optima, nu daca forjezi. da' na! acuma stiu eu ce buget are ianachim... :)

Mesaj completat

NU se va merge pe autostrazi \

...

ca sa nu ne frecam pe drum si sa ne chinuim

iti bagi traseul pe gps si punctele de regrupare

...

si stii clar ce si cum e cu tine in orice moment

si nu va trebui sa rupi motorul venind dupa noi

...

ma cazez unde imi place si unde vreau nu stau nici la 5 stele dar nici nu merg cu cortul

 

* corect, la asta ma gandam si eu. GPS-ul mai imi trebuie! (martie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey (pe turceste "domn"), Adam, eu nu mi-am pus problema daca pot tine pasul cu ianachim, ci daca ianachim se va putea tine dupa pasul meu. altfel, exista posibilitatea sa gasesc alta varianta de a calatorii in Turcia, sunt destule.

 

ca sa iti largesc un pic orizontul tau de motociclist, iti voi spune ca am mai mers la drum cu GS-uri, BMW in mod special, ca-mi plac bavarezii (de 1100, de 1200, chiar si de 650). intreaba-l pe motoadventure, pe melciu (ca tot pomenesti tu de melci aci) sau pe DDU. aaaa, mai sunt cativa, dar nu le mai stiu acum nick-urile. si nu prin Bucuresti. pardon, am mers si prin Bucuresti, in linie dreapta, cu vecinu' meu, adica classic_vld.

benzina o economisesti daca mergi cu viteza de croaziera optima, nu daca forjezi. da' na! acuma stiu eu ce buget are ianachim... :love:

 

problema nu este cat am de cheltuit si ce vreau sa fac cu banii aia

 

sa merg frumos la 90 -100 si sa adorm dar sa cheltui putin si de pomana

sau sa.i dau cat se paote si sa simt ca ma dau

am avut in calcul un 9 la 100 consum

so

 

ps cineva anul asta mi.a zis urmatorul lucru

 

nu combina plimbatul cu f...ul

poti sa f... si aici in tara linistit si fara griji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps cineva anul asta mi.a zis urmatorul lucru

 

nu combina plimbatul cu f...ul

poti sa f... si aici in tara linistit si fara griji

 

* bun sfat! :love:

 

acuma, ca tot ne spargem in viteze si timpi, la un calcul simplu mie imi da asa:

600 km pe zi (cum zice Achim), la 150 km/h (viteza medie, tot Achim), inseamna 4 ore de mers efectiv + 2 ore pauzele necesare = 6 ore pe zi de "rulat" motocicleta. sa zicem ca vreo 7-8 ore/zi le dormi, inca vreo 3 mananci (stai la masa adica), bei inca 1-3 (seara, dupa cat te mai tin "muschii"), iar inca vreo 2 le pierzi cu diverse activitati practice (telefoane, discutii, imbracat/dezbracat, dushat, etc.). ce faci, totusi, cu restul de vreo 2 ore care raman din zi? eu, de exemplu, prefer sa admir peisajul pe unde trec, asta inseamna ca rulez cu viteza mai mica si inspir-expir in ritmul meu, adica gonesc unde pot si merg lejer unde am ce vedea, dar nici nu pierd vremea cu pauze dese si discutii inutile pe traseu. din cate imi amintesc acum, ce mai lunga bucata pe care am mers fara oprire (adica fara sa descalec) a fost cam de 150 km (nu autostrada).

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bun sfat! :love:

 

acuma, ca tot ne spargem in viteze si timpi, la un calcul simplu mie imi da asa:

600 km pe zi (cum zice Achim), la 150 km/h (viteza medie, tot Achim), inseamna 4 ore de mers efectiv + 2 ore pauzele necesare = 6 ore pe zi de "rulat" motocicleta. sa zicem ca vreo 7-8 ore/zi le dormi, inca vreo 3 mananci (stai la masa adica), bei inca 1-3 (seara, dupa cat te mai tin "muschii"), iar inca vreo 2 le pierzi cu diverse activitati practice (telefoane, discutii, imbracat/dezbracat, dushat, etc.). ce faci, totusi, cu restul de vreo 2 ore care raman din zi? eu, de exemplu, prefer sa admir peisajul pe unde trec, asta inseamna ca rulez cu viteza mai mica si inspir-expir in ritmul meu, adica gonesc unde pot si merg lejer unde am ce vedea, dar nici nu pierd vremea cu pauze dese si discutii inutile pe traseu. din cate imi amintesc acum, ce mai lunga bucata pe care am mers fara oprire (adica fara sa descalec) a fost cam de 150 km (nu autostrada).

 

pe alea 2 le poti folosi sa iti intinzi rufele dupa o ploaie sanatoasa

sau

sa.ti desfaci si sa.ti faci bagajul

sau

sa faci o pana

sau....

sa astepti colegii de drum care nu mai apar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe alea 2 le poti folosi sa iti intinzi rufele dupa o ploaie sanatoasa

sau

sa.ti desfaci si sa.ti faci bagajul

sau

sa faci o pana

sau....

sa astepti colegii de drum care nu mai apar

 

si 5 min sa f***..... :love:

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam în aceeași perioadă eu plec ceva mai departe de Turcia: traversez Siria (aproape o zi), Iordania și mă opresc la Marea Roșie (pești exotici, corali etc). Dacă se fac 2 grupuri dintre care unul se oprește în Turcia și unul merge mai departe, ziceți. În principiu Adam vine și el la Marea Roșie, iar eu merg de obicei mai încet decât Ianachim (zice Adam).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza e ceva relativ, mie mi se pare că merg încet, Adam zice că merg cam tare, dar tot el zice că tu mergi și mai tare. Eu la drumul respectiv nu mă grăbesc, din Turcia (Iskenderun) până la Marea Roșie și înapoi se fac sub 2 zile dar eu rezerv 7 (2 săptămâni în total, 16 zile maxim). Siria pe drumurile cele mai scurte, vizitat doar Palmyra și Damascul, în Iordania vizitat diverse locuri și stat la mare vreo 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aloooo

....

ce am ajuns eu ...

 

* radar :love:

 

mne, acuma depinde in ce sistem te invarti...

Mesaj completat

Viteza e ceva relativ, mie mi se pare că merg încet, Adam zice că merg cam tare, dar tot el zice că tu mergi și mai tare. Eu la drumul respectiv nu mă grăbesc, din Turcia (Iskenderun) până la Marea Roșie și înapoi se fac sub 2 zile dar eu rezerv 7 (2 săptămâni în total, 16 zile maxim). Siria pe drumurile cele mai scurte, vizitat doar Palmyra și Damascul, în Iordania vizitat diverse locuri și stat la mare vreo 2 zile.

 

* frumos traseu, Adrian. sa ai vant din pupa! Nu ajungi si la Petra...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg de obicei mai încet decât Ianachim (zice Adam).

 

Ziceam, dar nu mai sunt sigur deloc. Cel putin in zonele cu radar. :love:

 

 

PS: indiferent de grup eu nu o sa sar de maxima legala + 49km/h. Bani de amenzi am (desi turcii rup la amenzi), chef de contestatii prin tribunale sau stat fara permis, nu.

PPS: o medie de 150 fara autostrazi mi se pare imposibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...