Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Cablul se trage pe sub rezervor. Iar de ars nu prea ai ce, pentru ca priza are siguranta de 10A. Ca sa fii 99.99% sigura, ii pui si un intrerupator sub sa.

 

* achimeeeee, copiii astia ma invata la prostii! :D unde esti, bey?!

 

eu sunt o persuana comoda si pragmatica, prefer varianta cea mai simpla, cea mai sigura pentru momentul respectiv si cea mai economica. sau, ca in proverbul bulgaresc, "decat bolnav, batran, sarac si prost, mai bine bogat, sanatos, destept si tanar" :o so, de ce sa ma chinui? bateria de rezerva de la Garmin costa mai putin decat tot ansamblul asta electric pe care ar trebui sa il montez, plus manopera(!)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in ce ma priveste, eu vreau sa aflu mai multe despre cum traiesc oamenii acolo. o portie de cultura - probabil - traditie si istorie ma face mai bogata.

la fel ca in toate tarile sarace dar cu oarece potential turistic si in turcia intr-o astfel de tura, parcurgand un traseu eminamente turistic nu vei vedea nimic legat de viata turcului de rand ci numai tuciurii atarnati de tine cu unicul scop de a-ti lua banii din buzunar. din fericire din ce am vazut nu sunt agresivi, te trag de maneca si atat, la un moment dat renunta. vrei sa-i vezi in jegul lor lasi traseul turistic si te duci in continent.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa ma chinui? bateria de rezerva de la Garmin costa mai putin decat tot ansamblul asta electric pe care ar trebui sa il montez, plus manopera(!)

La un traseu de 12 ore s-ar putea sa nu-ti ajunga nici 2 baterii... Si apoi ce faci la hotel, te trezesti cu ceasul noaptea sa pui si a doua baterie la incarcat?

 

tuciurii atarnati de tine cu unicul scop de a-ti lua banii din buzunar.

Grand Bazar e cel mai bun loc de tratat agorafobia, dupa cateva ore acolo, devii un shopping ninja, iti vine sa negociezi tot ce prinzi. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un traseu de 12 ore s-ar putea sa nu-ti ajunga nici 2 baterii... Si apoi ce faci la hotel, te trezesti cu ceasul noaptea sa pui si a doua baterie la incarcat?

 

 

Grand Bazar e cel mai bun loc de tratat agorafobia, dupa cateva ore acolo, devii un shopping ninja, iti vine sa negociezi tot ce prinzi. :D

[/quote

 

* uufff! ..ce ma fac?!

mai ramane a doua varianta. Un bemveu puternic :D

 

Mesaj completat

* aaah, la chestia asta m-am gandit si eu, Doru, ca traseul s-ar putea sa fie ...prea turstic. totusi, nu ne obliga nimeni sa dormim in resorturi, la hotelurile alea pline (de negriciosi amabili, dar si de europeni bucurosi de reducerile din extra-sezon). putem oricand descoperi locuri mai arhaice, intime, simple. Asa asa, din mers. vorba lui achim, nu e excursie platita, nu mergem cu ghid si tot tacamul. Eu sper sa ma ratacesc macar o data! :D ...asa ca sa tin minte.

 

sper,totusi, sa vad macar un turc/turcoaica de rand :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buc - canakale pana la feri 600 km ziua 1

canakale - marmaris 750 km ziua 2

 

rhodos 200 km ziua 3

rhodos - antalya 600 km ziua 4

antalya - lacuri- undeva spre stambul 600 km ziua 5

stambul undeva spre buc 500 km ziua 6

 

bucuresti 400 km ziua 7

 

salut cristi,

la programul de mai sus am niste propuneri:

1. propun sa eliminam rhodosul, ca sa ramanem numai cu turcia si sa eliminam timpul mort cu ferry mai ales ca pare complicat sa treci vama grecia-turcia si se pierde mult timp

2. daca eliminam rhodosul atunci castigam timp ca sa facem 300-400 km maxim pe zi ca sa ne bucuram si de turcia

3. daca plecam sambata si ne intoarcem sambata sau duminica atunci avem 8-9 zile la dispozitie si atunci se poate reduce nr. de km pe zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut cristi,

la programul de mai sus am niste propuneri:

1. propun sa eliminam rhodosul, ca sa ramanem numai cu turcia si sa eliminam timpul mort cu ferry mai ales ca pare complicat sa treci vama grecia-turcia si se pierde mult timp

2. daca eliminam rhodosul atunci castigam timp ca sa facem 300-400 km maxim pe zi ca sa ne bucuram si de turcia

3. daca plecam sambata si ne intoarcem sambata sau duminica atunci avem 8-9 zile la dispozitie si atunci se poate reduce nr. de km pe zi

 

 

:o

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

era o idee de a baga fundul in aqua parcul din rhodos

dar prob cu feri ma fac sa modific ideea initiala

 

so o sa facem traseul canacale marmaris in 2 zile

undeva la 400 km pe zi

vor fi doar 2 zile de forta

 

bucuresti canacale

 

istambul bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

era o idee de a baga fundul in aqua parcul din rhodos

dar prob cu feri ma fac sa modific ideea initiala

 

so o sa facem traseul canacale marmaris in 2 zile

undeva la 400 km pe zi

vor fi doar 2 zile de forta

 

bucuresti canacale

 

istambul bucuresti

sunt de acord ca prima si ultima zi sa fie mai de forta mai ales ca drumurile din romania si bulgaria le cam cunoastem si nu am avea motiv sa pierdem timp

 

daca refaci traseul poate ne stabilim pentru fiecare zi 1 sau 2 obiective de vizitat sau de ajuns pentru a avea si niste obiective in aceasta excursie

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

era o idee de a baga fundul in aqua parcul din rhodos

AquaPark imens e si langa Efes. Si de acolo mai mergi ceva si te cazezi in Bodrum. Sau chiar in Kusadasi ca-i aproape, daca vrei sa stai toata ziua in bazin.

 

Cu doar 2 zile de forta sunt si eu de acord. Cu arsul gazului aiurea la 2.45$ litrul... asta pot sa fac si prin Europa, mai ieftin, sosele mai bune si cu amenzi radar mai mici.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pretul ala al gazului mai bine va duceti in sud - spania, italia. stiu ca e frumoasa zona dar nu stiu daca merita deranjul financiar vorbind. cat despre turci, sa mergi sa-i vezi pe ei, hahaha ma iertati, ma duc la zoo intr-un we si rezolv problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce, daca mergi la zoo nu vezi si spanioli sau italieni? :o Sa vezi ce-ti muta nasul vanzatorii spanioli cu transpiratie nespalata de cateva zile...

 

PS: daca se decide un AquaPark la Kusadasi, amatorii pot vizita Efes in ziua respectiva (relativ apropiat) in loc sa se dea pe tobogane de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce, daca mergi la zoo nu vezi si spanioli sau italieni? :o Sa vezi ce-ti muta nasul vanzatorii spanioli cu transpiratie nespalata de cateva zile...

 

PS: daca se decide un AquaPark la Kusadasi, amatorii pot vizita Efes in ziua respectiva (relativ apropiat) in loc sa se dea pe tobogane de apa.

 

buna asa

eu as baga un aqua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pretul ala al gazului mai bine va duceti in sud - spania, italia. stiu ca e frumoasa zona dar nu stiu daca merita deranjul financiar vorbind. cat despre turci, sa mergi sa-i vezi pe ei, hahaha ma iertati, ma duc la zoo intr-un we si rezolv problema.

 

* tocmai, ca de europeni ma lipsesc in timpul meu liber, adica nu mi se mai par prea interesanti, am vazut destui. oamenii din tarile sarace sau cu alte religii/culturi decat a mea au mereu ceva mai mult de oferit, ca si experienta de viata. financiar, hm..., as putea sa iau gaz "la pachet" pentru cateva sute de km, daca asta chiar ar fi o problema. dar ce pierzi - sa zicem - la benzina, castigi la mancare si cazare, care-i mult mai ieftina la turci. Achim zicea ceva de 100 euro/zi, eu cred ca cu 50 te descurci onorabil.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa-ti zic. poti manca fara ifose cu 25-30 in 2. eu sunt lesinat dupa mancarea alora, chiar si cea de pe strada, scrumbii la gratar, pizze de-ale subtiri am uitat cum le zice, zacusca de ardei..oaie. dulciurile desi foarte frumos prezentate si multe la numar nu ma atrag, ma lesina, sunt mult prea dulci.

l.e. cu baietii draguti din tarile subdezvoltate, un sofer indian prin anglia mi-a zis odata ceva de genul "noi trebuie sa fim draguti ca nu avem incotro". daca aduni vreo 100 din aia de zici tu ca au mai mult de oferit si le dai cutite sau pistoale nu cred ca vor fi o companie prea placuta. de regula oamenii sunt la fel peste tot, conform naturii umane. saracia indobitoceste, in unele cazuri saracia este rezultatul prostiei, cazul romaniei. oamenii nu inteleg ca de fapt au o sansa, dar nu prospera material pentru ca nu sunt in stare, sunt prosti, nu e nimic de capul lor. nu pot performa in nimic, nu fac cum trebuie nici meserii rudimentare. toti cei care fac o meserie bine se descurca, au din ce trai, unii foarte bine, fara sa fie doctori, notari, avocati sau mai stiu eu ce.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
vezi ca e pe torente turcia de detaliu pt garmin, fa traseul in calc pe harta aia sa-l dai la toti sa-l incarce. city navigator 2009 nu contine turcia in detaliu.

 

City Navigator 2009 e depasit de mult City Navigator 2010 care este deja la doua versiune si contine si Turcia, deja este pe torenti (map ID:2004).

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=253...299#coverageTab sau numai Turcia: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=253...604#coverageTab

 

Cine vrea gps Garmin si/sau suport RAM-Mount sa ia legatura cu userul green motors (adica www.gpsmagazin.ro), are cele mai bune preturi si stie cu ce se mananca Garmin. Daca stiti cum sa-l vrajiti va incarca si harti gratuit (dar neoficial).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Achim zicea ceva de 100 euro/zi, eu cred ca cu 50 te descurci onorabil.

Sanse mari. Dar e recomandat ca fiecare sa-si ia si o rezerva (eventual pe card).

 

ce sa-ti zic. poti manca fara ifose cu 25-30 in 2. eu sunt lesinat dupa mancarea alora, chiar si cea de pe strada, scrumbii la gratar, pizze de-ale subtiri am uitat cum le zice, zacusca de ardei..oaie.

Mai pui inca pe atat pentru cazare si ajungi la cat a zis Cria_p. Mancarea lor e excelenta, am mancat pe saturate cu 2-3 euro de persoana in zonele neturistice (nu stiau o boaba de engleza, comandam prin semne), apa la 1.5L si painea din partea casei.

 

Benzina scumpa e deranjanta, dar are si multe alte avantaje Turcia. Fata de spanioli de exemplu, turcii chiar stiu sa faca turism.

 

clar o zi va fi aici

Tot in zona e si Adaland, cica cel mai mare aquapark din Europa: http://www.adaland.com/aquagaleri_detay_en.aspx?relid=8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* merge post netul la mine, asa ca raspund dintr-o fereasta, pe rand:

 

eu nu caut servicii turistice in primul rand, daca ar fi asa, mi-as lua bilet la 5* si nu as mai bate capul cu excursie moto care costa in orice imprejurari mai mult.

da, in mare parte cred ca e adevarat ca saracia e corelata cu o anumita "stare a natiunii" si ca in multe cazuri oamenii isi merita soarta (cu siguranta la noi in tara asa e). totusi, nu cred ca e cazul Turciei, nu e o tara subdezvoltata si nu au un nivel de trai chiar asa de mic. e drept ca nu sunt asa "capitalizati" ca si tarile nordice, de ex., dar sa nu uitam ca ei sunt dintre cei care i-au invatat pe europeni comertul (economia de piata, pana la urma), iar la servicii, asa e, bat la fund o gramada de tari cu pretentii. eu am fost anul asta in Portugalia (cu munca) si am stat la hotel destul de pretentios (platit de servci, deci) si micul dejun era atata de ..frugar, ca trebuia sa imi mai iau un snack pana la pranz (pe care il mancam la cantina).

 

desigur, nu pleci niciodata la drum cu bani numarati, oricand poate sa apara ceva neprevazut. daca poti sa faci economie, insa, e de dorit sa faci la haleala si la cazare, cand se poate.

 

mie mancarea turceasca imi lasa apa in gura numai cand ma gandesc la ea! au niste specialitati, mmm, de vis!... Am eu in plan pentru viitor niste excursii d-astea gastronomice, cu intinerarii prin bucatariile popoarelor, Turcia va fi cu siguranta inclusa :o Am mancat turceste in restaurante turcesti la noi si in Germania, totul traditonal, nu "facatura".

 

cu parcurile astea de apa, nu stiu ce sa zic, nu ma prea dau pe spate. prefer apa de mare. dar va acompaniez cu placere si va pazesc hainele, ..daca e :D

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca mare parte din relele poporului asta vin de la turci. de la invaziile otomane la manele, mizeria, nespalarea, starea de cocina si bazar. am fost ieri la mamaia am inebunit ce au facut aia pe faleza in zona cazinoului vechi. o nenorocire, soproane, cotetarii, s-a ingustat zona de trecere la jumate si s-a inchis perspectiva. astea de la turci vin, arhitectura din cartoane, comertul de bazar, care ati fost la bulgari mai spre sud spre turci, de pe acolo incepe.

Mesaj completat

@corleone

multumesc, nu stiam ca a iesit 2010-2 pt mapsource, stiam de *-1 pt sd card. am pus, merge ok. am comparat harta inclusa in nt2010-2 cu cea facuta de turci, nu e aceeasi. aia turceasca are mai multe poi-uri (bodegi, benziinarii). referitor la precizie, am comparat cateva intersectii mai complicate alese aleator cu ce se vede fizic in google earth, uneori una, alteori cealalta e mai exacta. am testat si road2008 si bulgaria facuta de bulgari, desi ambele au grad de detaliu superior hartii garmin, au probleme severe de rutare - te pun din senin sa parasesti ruta, te baga pe pietonale sau sensuri unice...etc. din aceste consideratii as merge pe harta garmin si numai in caz extrem pt orientare in detaliu as apela la hartile locale facute de bastinasi.

atentie mare care nu stiti, nu mergeti in garmin cu multe harti toate active, se blocheaza si nu mai revine, trebuie sa-i scoti bateria, activati numai ce folositi. incarcate pot fi oricate permite memoria dar nu activati mai mult de 2 in principiu. zumo cu update de firmware suporta acum card de 16g.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se decide pouza la AdaLand - care intr'adevar e mare, recomand cazarea in Kusadasi. In plus, daca e sa fie Kusadasi, va duc eu la un restaurant mediteraneam in portul de iahturi, cu mesele puse afara intre palmieri, si cu mancare exceptionala...

 

Drum superb de moto intre Kusadasi - Marmaris - Bodrum. Zona Marmaris iarasi , este dementiala. Se poate lasa o zi si pentru Marmaris, daca vreti. Din Marmaris se pot face croaziere de o zi in zona, sunt o serie de locuri de vis, la care se poate ajunge doar cu vaporasul.

 

Oludeniz - intr'adevar superb. Muntele coboara direct in mare, aici se tine un festival anual de parapanta, vin mii de piloti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
@corleone

multumesc, nu stiam ca a iesit 2010-2 pt mapsource, stiam de *-1 pt sd card. am pus, merge ok. am comparat harta inclusa in nt2010-2 cu cea facuta de turci, nu e aceeasi. aia turceasca are mai multe poi-uri (bodegi, benziinarii). referitor la precizie, am comparat cateva intersectii mai complicate alese aleator cu ce se vede fizic in google earth, uneori una, alteori cealalta e mai exacta. am testat si road2008 si bulgaria facuta de bulgari, desi ambele au grad de detaliu superior hartii garmin, au probleme severe de rutare - te pun din senin sa parasesti ruta, te baga pe pietonale sau sensuri unice...etc. din aceste consideratii as merge pe harta garmin si numai in caz extrem pt orientare in detaliu as apela la hartile locale facute de bastinasi.

atentie mare care nu stiti, nu mergeti in garmin cu multe harti toate active, se blocheaza si nu mai revine, trebuie sa-i scoti bateria, activati numai ce folositi. incarcate pot fi oricate permite memoria dar nu activati mai mult de 2 in principiu. zumo cu update de firmware suporta acum card de 16g.

 

Tocmai din acest motiv ti-am recomandat ultima versiune. Nu are Turcia detaliata full dar rezolva problemele legate de rutare pe distante mai mari. Astfel folosesti doar local hartile third party. In afara de asta am impresia ca au optimizat si harta, am dat o rutare Bucuresti-Londra si a mers brici (Etrex Legend HCx), inainte cam statea sa proceseze.

Inca un aspect important ar fi ca acum au acoperire full pe Ungaria si Grecia, asteptam Romania.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca mare parte din relele poporului asta vin de la turci. de la invaziile otomane la manele, mizeria, nespalarea, starea de cocina si bazar. am fost ieri la mamaia am inebunit ce au facut aia pe faleza in zona cazinoului vechi. o nenorocire, soproane, cotetarii, s-a ingustat zona de trecere la jumate si s-a inchis perspectiva. astea de la turci vin, arhitectura din cartoane, comertul de bazar, care ati fost la bulgari mai spre sud spre turci, de pe acolo incepe.

 

* Doru, relele poporului asta vin netto de la poporul asta, nu de la turci, nu de la alte popoare. Ca nu stim sa selectam si suntem in bataia vantului. Turci, parerea mea, au si bune au si rele, ca orice nationalitate dealtfel. Eu iau ce-i bun de la fiecare. Restul, arunc. Vreau sa merg in Turcia pentru oameni si pentru locuri (si ptr. mancare, na!). Daca n-or sa-mi placa turcii, asta e, ma duc la mongoli data viitoare :D

Mesaj completat

Daca se decide pouza la AdaLand - care intr'adevar e mare, recomand cazarea in Kusadasi. In plus, daca e sa fie Kusadasi, va duc eu la un restaurant mediteraneam in portul de iahturi, cu mesele puse afara intre palmieri, si cu mancare exceptionala...

 

Drum superb de moto intre Kusadasi - Marmaris - Bodrum. Zona Marmaris iarasi , este dementiala. Se poate lasa o zi si pentru Marmaris, daca vreti. Din Marmaris se pot face croaziere de o zi in zona, sunt o serie de locuri de vis, la care se poate ajunge doar cu vaporasul.

 

* Vlad, eu la Marmaris as sta si 2 zile, daca e. Renunt bucuroasa la Rodos sau altceva... Restaurant in port?! mmmm, count me in! :D

Mesaj completat

Daca vreti ceva deosebit si nepoluat (de milione de turisti) va recomand:

http://www.gumusluk.org/

 

* Mihai, am vazut ca a fost o cetate acolo, Myndos, e misto ca nu le-au dat voie sa construasca hoteluri mari :o

misto ideea, o "mestec", vedem cine mai vrea, decidem la fata locului. un bed & breakfast e recomandabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Turcia de cateva ori, din pacate doar in interes de serviciu.

Despre turci nu pot sa am decat cuvinte de lauda, din punct de vedere al ospitalitatii si al felului in care isi trateaza oaspetii. De mancare nu mai vorbesc: poti manca excelent si ieftin chiar si la carciumile din satele mici. Cu alcoolul e mai greu, pe masura ce inaintezi spre est, dar in zonele turistice de obicei nu-i problema.

Eu n-as rata Capadochia daca ar fi sa ajung pe mobra pe-acolo, chiar daca trebuie sa pierzi cel putin o zi pe-acolo ca sa vezi canioanele cele mai spectaculoase si cel putin un oras subteran.

Si tot parerea mea: n-as face o destinatie dintr-un aquapark, dar asta-i treaba voastra.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Doru, relele poporului asta vin netto de la poporul asta, nu de la turci, nu de la alte popoare.

or fi. exista insa influente geografice si istorice care sunt obiective, nu cred ca sunt discitabile, se observa cand te muti spre est, spre vest. faptul ca sunt profund nemultumit de concetatenii mei nu ma trimite in domeniul absurdului, sa-mi plang de mila sau sa fac spume la gura contra natiei. incerc sa ma comport eu la un standard pe care il consider adecvat si sa nu am de-a face cu fel de fel de indivizi care incerca sa te tarasca in noroi pt acolo se simt ei bine si te pot improsca si pe tine. de asta pe aici nu prea am prieteni, doar cunostinte. relaxat ma simt pe afara, une nimanui nu-i pasa ce fac, cine sunt, ce are de castigat sau de furat de la mine. nici macar nu sunt vre-un bogatas dar aici colcaie asa o ura proletara cum n-am prea mai vazut.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...