Sari la conținut

Unde Si Cum Se Indreapta Un Rezervor Lovit


Postări Recomandate

Sa zicem ca am tabala infundata pe rezervor. nu a sarit vopseaua pentru ca a cazut de pe cric ci doar s-a infundat tabla putzin .

cum se poate indrepta( am auzit de nustiu ce metoda cu o pompa cu vid si o ventuza :cheers: si pe urma am mai auzit de una: se umple cu chit si se slefuieste+ revopsire :ok: :) :crack: :crack: :crack: ) si unde!? a mai fcut cineva asta?

daca da cam cat l-a costat, cum s-a facut si unde...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca am tabala infundata pe rezervor. nu a sarit vopseaua pentru ca a cazut de pe cric ci doar s-a infundat tabla putzin .

cum se poate indrepta( am auzit de nustiu ce metoda cu o pompa cu vid si o ventuza :ok: si pe urma am mai auzit de una: se umple cu chit si se slefuieste+ revopsire :) :crack: :crack: :crack: :crack: ) si unde!? a mai fcut cineva asta?

daca da cam cat l-a costat, cum s-a facut si unde...?

 

Aia cu chitu' e chiar lucrare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de o vopsea speciala care cand te uiti din mai multe unghiuri nu mai vezi adancitura.

 

Practic o mascheaza.

 

David Coperfield o foloseste. Cauta pe google: magic paint

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de o vopsea speciala care cand te uiti din mai multe unghiuri nu mai vezi adancitura.

 

Practic o mascheaza.

 

David Coperfield o foloseste. Cauta pe google: magic paint

 

 

cazi si pe partea alilanta sa fie semetrice!

 

 

 

cata rautate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost o intrebare serioasa!

pentru cei care nu se pot abtzine descarcatzi-va iesirile ___aici___

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, sa stii ca si eu asteptam un raspuns la fel de serios... c aam vazut un fier care are rezervorul infundat...

da' e lumea rea pe forumu' asta :cheers:

succese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea suda un ob in centrul indoiturii,incalzita zona la rosu si tras cat se poate.

Acu daca raza indoiturii e mica nu stiu ce poate sa mai iasa.

Be carefull cu sudura la rezervoare.Bubuie de n-ai treaba.Eventual umplut cu apa.

 

P.S. Am vazut treaba asta doar la aripi infundate unde contra aripa nu permitea loc de manevra pentru contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca-ti spun eu cum se face ca astia au baut cam mult si au chef de glume.

te la un service mai rasarit care au scule si nu fac treaba cu ciocanul. e un aparat care arata ca un piston de shotgun(chestia aia de care tragi ca sa incarce). nu stiu daca e magnetica sau da punct de sudura. cert este ca varful ala se lipeste de tabla si tragi de "piston" draq sa-l ia cum s-o chema, oricum o chestie care culiseaza pe tija.aparatul asta se foloseste la indreptat table infundate.apoi se chituieste se finiseaza si se vopseste.

scuza-mi explicatiile dar mai clar nu pot fi.du-te la un service klumea si o sa-ti explice baietii ce si cum.asta daca au scula respectiva.daca nu, cauti pana gasesti. teoretic orice serbice mai rasariit ar trebui sa aibe scula respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam o cunostinta care la un moment dat facea plinul la masina (!!!) "din 10 in 10 minute". :cheers: Si se tot intreba el "ce <cuvinte urate> se intampla cu masina mea?". Cand s-a dus la service, au ridicat aia masina si ce sa vada: rezervorul era "supt" (practic avea volumul de cativa litri)! Nu stiu cum sa ma exprim mai clar, dar arata ca o folie de tabla (din 2 bucati). :)

Din cate imi amintesc aia i-au bagat "ceva" pe gura rezervorului si au suflat in el (ma gandesc ca era aer cald) si l-au facut la loc (l-au umflat ca pe un balon). Poate aceeasi metoda se poate aplica si la un rezervor lovit (cu indoituri).

NU pot sa dau garantii ca asa i-au facut - asa mi-a povestit el!.

 

Asfalt uscat! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: nu ne dai mai multe detalii despre tehnica asta descrisa cu suflatu in rezervor :) nu de alta da eu zic ca e o aberatie :crack: exista aparatul descris mai sus eu il am in dotare e super util dar nu face treaba pe cute,la rezervoare nu am incercat sa-l folosesc niciodata da cred ca ar fi periculos avand in vedere ca incalzeste tabla la rosu unde prinde steluta,dar probabil cu rezervorul plin cu apa sa functioneze,oricum alta varianta decat aparatu asta nu vad la indreptat rezervorul :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne dai mai multe detalii despre tehnica asta descrisa cu suflatu in rezervor :) nu de alta da eu zic ca e o aberatie :crack:

Pai d-aia am scris ca nu dau garantii ca asa au facut. Mi-am amintit doar ce mi-a povestit el. :ok:

 

Asfalt uscat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca umpli rezervorul cu apa teoretic ies afara toti vaporii deci dupa ce e golit nu ar trebui sa mai existe pericolul de explozie.

@ M.I.B spune-mi te rog cum se numeste aparatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma crezi ca nu stiu exact :ok: da promit sa ma uit in cartea lui ca sa-ti spun ,oricum scula e misto tare daca scoti cablu cu pistolu si masa poti pune pe el un cap special pt sudura in puncte si e valabila treaba mai ales la schimbat pragurile la conserve,oricum face scula toti banii, nu cred ca sunt prin apropierea celui care a deschis topicul ca i indreptam cu placre rezervoru si asta gratis ca bonus! :cheers: asfalt uscat si o sa pun denumirea sculei maine cand pun mana pe cartea tehnica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca-ti spun eu cum se face ca astia au baut cam mult si au chef de glume.

te la un service mai rasarit care au scule si nu fac treaba cu ciocanul. e un aparat care arata ca un piston de shotgun(chestia aia de care tragi ca sa incarce). nu stiu daca e magnetica sau da punct de sudura. cert este ca varful ala se lipeste de tabla si tragi de "piston" draq sa-l ia cum s-o chema, oricum o chestie care culiseaza pe tija.aparatul asta se foloseste la indreptat table infundate.apoi se chituieste se finiseaza si se vopseste.

scuza-mi explicatiile dar mai clar nu pot fi.du-te la un service klumea si o sa-ti explice baietii ce si cum.asta daca au scula respectiva.daca nu, cauti pana gasesti. teoretic orice serbice mai rasariit ar trebui sa aibe scula respectiva.

Cine stie stie frate toata stima!

In gen pe la Renault au pasaje din aste a cre nu permit "contre" si folosesc "ciocanul"la care face referire colegul este o scula speciala si am vazut ca o au aia de la SERUS din Bdul Timisoara . sau ma rog poti incera si la alte serviceuri Renault sau cu sa mai zis la aste amai rasarite.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Galati la reprezentanta Skoda - Ivas au un fel de pompa care face vid si trage tabla inapoi.

Un prieten cu un Hornet asa si-a refacut rezervorul.

Nu stiu daca si in Bucuresti au smecheria aia dar ma gandesc ca fiind reprezentanta Skoda si acolo e posibil sa aiba aceleasi scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...multumesc celor care mi-au trimis mesaje private si s-au oferit sa ma ajute...

avand in vedere ca nu am vopseaua sarita o sa incerc sa caut un service cu metoda aia cu pompa vid...

mai ales ca tabla este infundata cam un centimetru pe o portziune de vre'o 8X6 cm de forma ovala( deci f putzin)

si mai am si vopseaua originala in stare foarte buna...

dac nu o sa reusesc o sa optez pentru serviciile unuia dintre cei care mi-au scris pentru metode mai distructive . multzam !

o sa scriu aici ce am facut . cam peste doua saptamani!

asfalt uscat baietzi (si fete)! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca umpli rezervorul cu apa teoretic ies afara toti vaporii deci dupa ce e golit nu ar trebui sa mai existe pericolul de explozie.

 

P-asta s-o crezi tu.Am lucrat doi ani de tinichigerie si stiu ce spun.De ce crezi tu ca toate rezervoarele se cositoresc si nu se sudeaza?(electric sau autogen).Porii tablei unui rezervor mentin benzina in ei foarte mult timp.Io vorbeam (ca stiu ce spun) ca sudura sa fie facuta cu rezervorul plin cu apa EFECTIV.

 

 

asfalt uscat baietzi (si fete)!

 

UDE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P-asta s-o crezi tu.Am lucrat doi ani de tinichigerie si stiu ce spun.De ce crezi tu ca toate rezervoarele se cositoresc si nu se sudeaza?(electric sau autogen).Porii tablei unui rezervor mentin benzina in ei foarte mult timp.Io vorbeam (ca stiu ce spun) ca sudura sa fie facuta cu rezervorul plin cu apa EFECTIV.

UDE!

Eu am patit si cu el plin cu apa sa se faca ca o minge din cauza de explozie :cheers: :ok: oricum a fost un avantaj de 2 L in plus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P-asta s-o crezi tu.Am lucrat doi ani de tinichigerie si stiu ce spun.De ce crezi tu ca toate rezervoarele se cositoresc si nu se sudeaza?(electric sau autogen).Porii tablei unui rezervor mentin benzina in ei foarte mult timp.Io vorbeam (ca stiu ce spun) ca sudura sa fie facuta cu rezervorul plin cu apa EFECTIV.

UDE!

 

Salut!

 

Se pare ca nu ai lucrat la service-ul care trebuie.

 

Eu sudez in mediu de argon si dupa ce clatesc bine cu apa si cu dero , nu mai exista nici o problema.

 

PS. Rezervoarele auto sunt sudate prin presare, pe o masinarie cu role prin care trece o tensiune relativ mica cu amperaj destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P-asta s-o crezi tu.Am lucrat doi ani de tinichigerie si stiu ce spun.De ce crezi tu ca toate rezervoarele se cositoresc si nu se sudeaza?(electric sau autogen).Porii tablei unui rezervor mentin benzina in ei foarte mult timp.Io vorbeam (ca stiu ce spun) ca sudura sa fie facuta cu rezervorul plin cu apa EFECTIV.

UDE!

 

pai eu am zis ca teoretic ar trebui sa iasa. n-am lucrat ca tinichigiu si nu stiu detaliile tehnice. am facut o presupunere.probabil ca un tinichigiu stie cum sa procedeze in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors cu detalii despre scula in discutie de mai devrme deci marca e TECNA si descrierea jucariei o pun aici exact cum scrie pe cartea tehnica (I) SISTEMA DI SALDATURA PER AUTOCARROZZERIA INSTALLAZIONE,USO,MANUTENZIONE,RICAMBI (GB) CAR BODY REPAIR WELDING SYSTEM INSTALLTION ,USE,MAINTENANCE,SPARE PARTS, deci denumirea aparatului o gasiti voi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...