Sari la conținut

Beculetul De Neutral


Postări Recomandate

ce diferenta intre ac /dc....

 

AC e curentul alternativ, iar DC e curentul continuu.(direct curent)

diferenta e ca:

cel continuu (DC) provine de la surse de energie din baterii/acumulatori sau din curent filtrat prin punti redresoare ce au diode(si condesatoarea)

 

cel alternativ (AC) este curentul oscilant ce provine din surse de generare/producere. (generatoare, centrala electrica, dinam, magnetou...)

 

 

ON: vezi ca la tine e posibil sa fi ramas senzorul blocat. si de aia iti aprinde becul. daca nu cu siguranta unu din firele care il alimenteaza atinge undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AC e curentul alternativ, iar DC e curentul continuu.(direct curent)

diferenta e ca:

cel continuu (DC) provine de la surse de energie din baterii/acumulatori sau din curent filtrat prin punti redresoare ce au diode(si condesatoarea)

 

cel alternativ (AC) este curentul oscilant ce provine din surse de generare/producere. (generatoare, centrala electrica, dinam, magnetou...)

zau..??? :P :laugh:

 

 

 

eu nu as fi asa sigur despre dinam.... si nici despre generatoare .... hai sa ne uitam in istorie putin ... si sa ne aducem aminte despre reteaua de curent continuu dezvoltata de TH Edison..... cat si despre reteaua de alternativ a lui Nikola Tesla

 

 

si abia apoi putem sa spunem de unde este generat AC si de unde DC

parca nici pe magnetou nu as paria ... dar asta e alta discutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o potrivi de la alta moto senzorul ?

si cum draq fac sa l scot pe ala de acolo ? ca e rupt pe la jumate inauntru .. :-s

de potrivit se potriveste sigur

poti face o poza buna direct la minunea aia incercuita cu galben, aia din poza de ai pus???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o potrivi de la alta moto senzorul ?

si cum draq fac sa l scot pe ala de acolo ? ca e rupt pe la jumate inauntru .. :-s

Set extractor de susruburi, 25 RON in practiker. Si multa rabdare. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceasta este poza

din motive tehnice ( limita maxima 1 mb /fisier pe acest forum) am fost nevoit sa o urc pe alt host !

 

dsc00030rb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

bun

excelenta poza

1ciocan de lipit

2 decapant( apa tare)

3 cositor

 

 

daca nu ai astea mergi la un nene de repara electromotoare ... si roaga-l sa iti lipeasca pe ( in mijlocul piesei hexagonale ai ceva rotund) borna un papuc tata, apoi pe firul maro sa iti pina un papuc mama

 

 

sau pe dracia aia rotunda din mijlocul draciei hexagonale sa iti lipeasca firul maro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceasta este poza

din motive tehnice ( limita maxima 1 mb /fisier pe acest forum) am fost nevoit sa o urc pe alt host !

 

dsc00030rb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Ca fapt divers, poti face o poza de 1600x1200 de doar 250kB sau chiar mai putin.

 

Pai se vede cu ochiul liber - chestia hexagonala e contactul de neutru - pui o cheie tubulara pe ea si-o scoti afara. Eventual poti sa inclini motoreta in directia opusa ca o sa-ti curga ulei pe acolo.

Scoti panarama de acolo si cauti una asemanatoare, sau incerci ce zice colegul mai sus..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, poti face o poza de 1600x1200 de doar 250kB sau chiar mai putin.

 

Pai se vede cu ochiul liber - chestia hexagonala e contactul de neutru - pui o cheie tubulara pe ea si-o scoti afara. Eventual poti sa inclini motoreta in directia opusa ca o sa-ti curga ulei pe acolo.

Scoti panarama de acolo si cauti una asemanatoare, sau incerci ce zice colegul mai sus..

eu zic sa incerce mai intai sa lipeasca/prinda firul acolo ( mi se pare mai simplu) si abia daca nu merge sa dea ala jos

 

 

 

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar e mult mai usor sa pui o cheie de 14 pe chestia aia si sa o dai afara si apoi sa o duci la cineva la un ateleier care o poate lipi decat sa cari toata motoreta pana acolo sau eventual sa-l aduci pe nenea cu tot cu atelier langa cadavru sa-i lipeasca tzumburusul acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar e mult mai usor sa pui o cheie de 14 pe chestia aia si sa o dai afara si apoi sa o duci la cineva la un ateleier care o poate lipi decat sa cari toata motoreta pana acolo sau eventual sa-l aduci pe nenea cu tot cu atelier langa cadavru sa-i lipeasca tzumburusul acolo.

de acord stimabile .. dar ... la fel de usor punand cheia ( nepotrivita) pe ea poti sa rupi buza surubului si atunci ne intoarcem la punctul 1 , descris de stimabilul dan-cata ( extractoare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord stimabile .. dar ... la fel de usor punand cheia ( nepotrivita) pe ea poti sa rupi buza surubului si atunci ne intoarcem la punctul 1 , descris de stimabilul dan-cata ( extractoare)

Zi-mi si mie ce fel de cheie poti gresi acolo si ce buza sa rupi - e ditamai hexagonul cat casa!

Eu am desenat o cheie fixa, dar cu o tubulara nu ai ce face.. se desface imediat.

post-7046-1285847577_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi si mie ce fel de cheie poti gresi acolo si ce buza sa rupi - e ditamai hexagonul cat casa!

Eu am desenat o cheie fixa, dar cu o tubulara nu ai ce face.. se desface imediat.

am vazut cazuri destule ... te rog sa ma crezi.. cand puteai sa scoti surubu( piesa) respectiva relativ simplu ... si personajul respectiv a reusit sa rupa tot pe acolo

 

de acord cu tine la faza cu tubulara si cu cliket. cu fixa nu ai ce cauta acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn !

is orb !

abia acum am vazut ca se poate scoate aia ! (de fapt nu m-am lasat pana nu am iesit afara la garaj sa ma uit sa vad ca intradevar e surub , si da ..chiar pare a fi surub :laugh: )

credeam ca e doar un surub pe mijloc , dar e cu totul ..

whuh ! asta e bine ! ;)

 

acum tre' sa caut o tubulara si sa dau jos levieru de la schimbatorul de viteza , caci cheie acolo nu incape din nici o pozitie .. (nici fixa nici inelara )

 

mc frumos , revin maine cu noutati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poza pare a fi o blonda cu un penis in forma de cheie fixa ;)

 

Oricum, pt chestii de genul, e bine sa dai inainte cu wd40, si sa folosesti inelara si nu fixa, dar aia inseamna alt drum la Practiker :laugh:

 

Sa te vad acum cum desenezi o blonda cu penis inelar in loc de fix :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

buna. daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un senzor neutral la motor, pt. moto honda vfr 750 f rc 36 din 1991, nu conteaza daca este second hand numai sa fie bun si la un pret accesibil.va multumesc. astept raspuns pe PM sau la tel. 0742344742.

Scoate-l afara spala bine cu alcool ,sufla cu aer si monteaza-l,posibil sa-l recuperezi.

Daca nu merge atunci trebuie inlocuit.

 

http://www.romimoto-piese.ro/category/10300000000/vehicle/51214/article/163131?sr=30

post-15340-0-87270500-1385151063_thumb.jpg

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...