Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

Am o propunere ... :scratch:

Hai sa facem un tip de lista de consumabile in care fiecare sa treaca marca si pretul produsului testat sau un echivalent folosit cu rezultate optime (cum este cazul cu uleiul hidraulic pt. amortizoare) ... eventual cei care pot facilita cumpararea unor produse la pret rezonabil pot lasa si un numar de contact.

Sa vedem de ce avem nevoie :

ulei de motor + filtru de ulei, ulei de amortizoar, ulei pentru cardan, filtru de aer, anvelope, placute de frana etc. (daca am omis ceva ... completeaza tu.)

Eu sunt interesat de unde pot cumpara anvelope. Si evident pentru ca sunt atatea de facut ... caut un pret convenabil.

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

Multumesc anticipat tuturor celor care raspund . :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vreu sa pun niste coburi pe o honda shadow spirit, modelul 2007. in afara de coburile in sine, aveti idee ce altceva imi mai trebuie? banuiesc ca imi trebuie si un set de suporti sa nu-i agate roata. unde sa gasesc asa ceva si ce model imi trebuie?

 

thx

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Eu nu sunt posesor de honda shadow, dar din investigatiile facute, capacul de pe cutiuta din dreapta fata (triunghiular) apartine unui asemenea model. Stiti cumva de unde fac rost de asa ceva? Tot cromat.

 

Pun si o poza pentru a se vedea de ce vorbesc:

post-43513-1262185979_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capacul de la cutia filtrului de aer.gasesti pe e-bay cate vrei.si cu modele cu vulturasi, ciori si porumbei daca vrei.bafta

 

Am gasit ceva dar doar pe ebay in america sau pe site-uri americane. As fi preferat daca se gaseau pe ebay-uri din europa sau mai pe aproape, ca nu as vrea sa dau 40$ doar pe transport.

 

Mai stiti pe altundeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceva dar doar pe ebay in america sau pe site-uri americane. As fi preferat daca se gaseau pe ebay-uri din europa sau mai pe aproape, ca nu as vrea sa dau 40$ doar pe transport.

Mai stiti pe altundeva?

Bre, pe UK l-am gasit pe ASTA si nici nu te duce la bani ca cel din USA (nu e la fel de frumos, dar merge :love: )

si pe DE ASTA dar e infernal de scump cu tot cu transport. (89+15)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de exemplu pe a mea nu am suporti.daca vrei sa cumperi suporti (nu le prea vad rostul avand in vedere ca nu agata roata) sunt pe louis.de sau highwayhawk.

sigur nu le prinde roata? ma gindesc ca nu prea are pe ce sa se sprjine si o sa frece in curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu,o intrebare.Nu-i Shadow,da-i tot Honda,si tot cruiser(sa zicem,asa...). Ca-i vorba de-un Rebel de 250 cc :) . Intrebarea mea,e:aveti idee,se poate transforma,din modelul 250 cc,in modelul 450 cc ? Drept sa fiu,nici nu stiam ca exista si varianta de 450 cc (stiam doar de 125 si 250).In afara de partea de motor, respectiv alezaje si pistoane,o mai fi ceva, diferit, intre ele?

Am ocazia sa achizitionez un Rebel de 250 cc,foarte ieftin,si ma gandeam ca n-ar fi rau,sa-l fac ceva mai "potent".Desi,in primul rand,o sa-l folosesc pe post de scuter :love: ...

Mersi!

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur nu le prinde roata? ma gindesc ca nu prea are pe ce sa se sprjine si o sa frece in curbe.

 

uite coburile la shadow-u asta e la fel cala al meu.coburile nu freaca in curbe.se vad putin si coburile dar nu se vede prinderea care e doar o bucata de piele care le leaga intre ele pusa pe locul pasagerului.

post-32105-1262437480_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite astea ma gindesc sa le iau

http://www.louis.de/_108b49380fea6ba4643d7...tnr_gr=10025564

sunt OK, stie cineva?

prea mari, prea mici?

din pacate nu pot sa le vad inainte sa le cumpar, si m-e cam tirsa ca am mai luat o casca ce nu mi-a placut si am pierdut 30euro la revinzare :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut asta-toamna,pe-o mobra,modelul asta.Noi-noutzi,arata bine...Vorbeste cu @ SaK,are ea,pe EN-ul ei,din astia.Si e din Bucuresti,si ea.Nu sunt sigur daca ai ei,au si conchos-uri,sau nu.Dar,ca forma, sunt la fel.Chiar am ras,ca si-i montase invers.Se ataseaza de partea de sub sea,cu fermoar.

Eu,o sa-mi iau pt. a 2-a motoreta,alt model de coburi,tot cam la dimensiunea asta- 38/30/18.Numa' ca eu,ii iau de pe ebay.com,si-o sa coste 85$,cu totul.Din piele naturala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite astea ma gindesc sa le iau

http://www.louis.de/_108b49380fea6ba4643d7...tnr_gr=10025564

sunt OK, stie cineva?

prea mari, prea mici?

din pacate nu pot sa le vad inainte sa le cumpar, si m-e cam tirsa ca am mai luat o casca ce nu mi-a placut si am pierdut 30euro la revinzare :o

 

Parerea mea este ca sunt prea mici. Eu am de la Iron horse , de 27 litri si vin ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat sa o tai. M-am hotarat dupa mult timp sa bag flexu' in ea.Speram sa il bag intr-un harlau dar deocamdata e praf mult pe la noi.Asa ca:

-am taiat tot spatele cu mizeria aia de aripa de plastic si o voi inlocui cu una de tabla la care lucrez acum care va fi aproape lipita de guma spate

- numar lateral

-shea solo (sa vad daca pe arcuri sau nu- inca nu m-am decis)

-un sissy bar mic din metal care sa incadreze stopul rotund

-ghidon lat vopsit negru cu semnalizari ascutite in capete evident tot negre

-revopsire negru mat

-sa vedem daca ma apuc si de un rezervor mai ...altfel

O sa pun poze sa vedeti cum mi-am batuj joc de tot filmul japonezilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat sa o tai. M-am hotarat dupa mult timp sa bag flexu' in ea.Speram sa il bag intr-un harlau dar deocamdata e praf mult pe la noi.Asa ca:

-am taiat tot spatele cu mizeria aia de aripa de plastic si o voi inlocui cu una de tabla la care lucrez acum care va fi aproape lipita de guma spate

- numar lateral

-shea solo (sa vad daca pe arcuri sau nu- inca nu m-am decis)

-un sissy bar mic din metal care sa incadreze stopul rotund

-ghidon lat vopsit negru cu semnalizari ascutite in capete evident tot negre

-revopsire negru mat

-sa vedem daca ma apuc si de un rezervor mai ...altfel

O sa pun poze sa vedeti cum mi-am batuj joc de tot filmul japonezilor

 

Gand la gand cu bucurie djeeckx-ule :D . Te rog frumos sa pui si tu poze din timpul lucrarilor. Si eu ma gandesc sa tai umbra din dotare in viitorul apropiat :P . Dimmu stie. Tot m-am chinuit cu niste calcule de Harlane si alte alea, dar decat sa iau un Sportster si sa ma plimb cu el stock (oricum nu am bani de asa ceva), mai bine bobber-esc ce am :o .

 

Apropo, daca ai nevoie de vreun proiect in 3D pentru ceva anume (proiectare in Catia - in limita timpului disponibil - pentru ca am si eu proiectele mele de facut pentru facultate), nu ezita sa dai un PM si te ajut cu cea mai mare placere :D . Pana la urma, sunt inginer in devenire :D .

 

Nu pot decat sa iti urez spor la cioplit si sa ne vedem sanatosi in mai la editia a 2-a a intalnirii posesorilor de Honda Shadow!

 

P.S. Ce parere aveti? Cum ar iesi mai fain? Da, stiu ca sunt facute in paint si sunt naspa (ca idee merg - parerea mea), dar deocamdata sunt la servici si nu am avut prea mult timp sa acord acestor desene (va rog nu bagati in seama "capacele" de la filtrul de aer). Mie imi place 1 mai mult.

1.

post-20315-1262758157_thumb.jpg

 

2.

post-20315-1262758150_thumb.jpg

 

3.

post-20315-1262758140_thumb.jpg

 

 

P.P.S. Ca si alternativa la filtrul de aer stock, ce parere aveti daca o sa construiesc artizanal aceasta frumusete (normal ca o sa schimb si toba si jiglerele din carburatoare)? Poate influenta in vreun fel performantele daca e home-made, sau ar fi mai bine sa il cumpar direct si sa ii modific prinderile (e luat de pe site-ul S&S si are prinderi pentru motor de Harley)?

post-20315-1262759293_thumb.jpg

 

Toate cele bune!

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci frumos de ajutor dar am in cap totul si o sa iasa bine. K idee seamana cu primul tau model dar cu sissy bar mai scurt. Ne vedem in mai la rasnov.O sa pun si poze dar tre sa le adun de prin aparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
merci frumos de ajutor dar am in cap totul si o sa iasa bine. K idee seamana cu primul tau model dar cu sissy bar mai scurt. Ne vedem in mai la rasnov.O sa pun si poze dar tre sa le adun de prin aparat.

 

Bagi flexul si-n cadru? :wacko:

Hai cu pozele alea odata ca sa vada si ochiu' meu cum merge lucrarea :lol: .

 

Spor la taiat!

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...