Sari la conținut

Mi-am facut curaj


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hm, vad ca opinia generala e ca un capitol pe saptamana e prea rar.

 

Sa ma gandesc...

Mesaj completat

 

 

 

Asadar m-am gandit si in urma parerii unanime, am suplimentat la doua aparitii pe saptamana: va fi miercuri si sambata

 

 

 

Si cum deja e sambata, am mai facut un pas si am ajuns in Austria, la Purbach. Unde am facut o pauza :wacko:

 

"În primele zile ale unei excursii, chiar Âşi faptul că e abia începutul te bucură. La sfârÂşitul ei bucuriile se regăsesc în ceea ce ai văzut, în ceea ce ai experimentat, în ceea ce ai învățat. Însă ceva tristețe tot se strecoară în tine fără să apuci să te aperi."...

 

http://lumeamare.ro/2010/01/16/un-pas-inainte-purbach/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfârÂşitul ei bucuriile se regăsesc în ceea ce ai văzut, în ceea ce ai experimentat, în ceea ce ai învățat

parca-mi aud gandurile cand te citesc :cheers:

 

Mesaj completat

....la alta scara, evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce faci tu acum se numeste reclama agresiva... ti-ai pregatit audienta inainte sa lansezi ceva....

 

 

de ce nu ai scris tot si abia apoi sa ne chemi sa citim ?

 

 

prevad un topic mai mare decat povestirea in sine :cheers:

 

 

capitolul 2 e cel mai misterios "Sorry, the page your requested could not be found, or no longer exists."

 

 

iti recomand cu caldura filmul de desen animat "UP"

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Florin_FZN poate ca ai dreptate, intr-o oarecare masura, oricum ai dreptul la o opinie si nu am sa incerc sa o contest.

 

Un singur lucru vreau sa precizez: da, poate imi fac reclama, nu, nu va cer sa cumparati si nici sa platiti nimic. Daca scriam totul odata veneam si anuntam aici ca am lansat o carte care se gaseste in X librarii cu Y lei. Eu vad o mica diferenta intre cele doua variante, dar poate ca diferenta asta e doar in mintea mea.

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ok, reclama la ce iti faci? carti din pacate nu se mai citesc (ma refer dpdv al profitului) asa ca nu inteleg... vrei sa fii faimoasa pe un forum care reprezinta o minoritate, vrei sa te lansezi pe acest forum, ce vrei? faptul ca ai facut o calatorie cu motorul nu e nimic spectaculos. sunt multe fete (in caz ca te bazai pe asta) si multi baieti/barbati care la fel, au facut-o si culmea, mult, mult mai lungi au fost calatoriile lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce va deranjeaza ca scrie cate un episod pe saptamana?

 

mie imi place sa citesc asa episodic povestea. e mai frumos sa urmaresti un serian TV decat sa vezi filmul.

 

apreciati ce vi se ofera.

 

Stress_L&P fa si tu intai o calatorie d-asta si apoi vino sa te bati in piept ca sunt multi care fac astfel de calatorii. tre sa faci intai asa ceva ca sa realizezi ce efort inseamna. astept sa vad si o poveste despre o astfel de calatorie facuta de tine. sa vedem cat har de povestitor ai :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce aveti cu fata? isi exerseaza talentele literare. poate are poate n-are. ce conteaza? nu stiu ce aveti cu astia blanzi de nu musca si sunteti foarte toleranti cu jigodiile analfabete care circula in deplina libertate pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu vreau sa imi imaginez cat de handicapat o sa devina forumul asta cu moderatori atat de retarzi care ajung sa critice utilizatori de pe un forum moto, ca vor sa scrie povesti din calatoriile pe doua roti.

 

< INJURATURA STEARSA: BAIAZID > Si te rog sa scoti filmul de la semnatura.

 

Sunt atatea topicuri de cacaa (adica mIrc)pe forum care ar trebui mutate la "Motociclisti in timpul liber" si nu faceti nimic dar va luati de o fata. PENIBIL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O aventura extraordinara si o relatare pe masura. Felicitari, Roxana!

Iar despre cei care comenteaza, nu poti decat sa te gandesti ca atata pot...atata fac :banana: !

De abia astept urm. capitole :cheers: ;

Editat de dya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: eu la @Stres pe acest topic n-am vazut nici o jignire, ceva urat, e drept a pus niste intrebari mai rastite, dar a intrebat niste chestii asa cum multi dintre useri o fac deseori!Parerea mea...Daca Roxana vrea sa ii raspunda, bine, daca nu, iar bine :cheers:

 

Ontopic: Stresule, sa fiu sincer, fata chiar merita apreciere, si faptul ca scrie calatoriile, tin sa cred ca se datoreaza aceluiasi motiv pt care noi majoritatea facem topicuri la evenimente in care povestim calatoriile noastre...Si in general acestea sunt apreciate de cei ce intra la aceste sectiuni!Mie unu imi plac...

 

Roxana, mult succes in continuare si calatorii faine, si sper ca atunci cand voi mai avea timp, voi mai arunca si cate un ochi pe Lumea ta Mare...pt ca imi place sa mai citesc acolo, dar din pacate, rar, pt ca timpul nu imi permite...

Nu vad nicio diferenta intre frumoasele topicuri de la poze din excursii, topicuri savurate si apreciate, si acesta al Roxanei, sincer...Iar ca se vb aici de reclama, blogul este locul unde iti centralizezi cel mai bine informatia pe capitole, frumos, spre a oferi lumii sa o citeasca...Eu am pus pe forumuri multa informatie si am avut neplacerea ca aceasta sa se piarda, asa ca, la bloguri si site-uri poti dormi ceva mai linistit ca nu pierzi info :banana: Si sa fim seriosi, cati dintre noi nu au blog?Si daca tot il ai, arata-l tata daca ai ce arata :D

 

Mult succes in continuare, si felicitari pt excursii, e ceva pt o fata...bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As raspunde dar sincer nu as spune nimic nou. Nu am pretentii ca am facut calatoria secolului, e un drum cat se poate de obisnuit, in conditii obisnuite. Nici eu nu sunt mare fenomen sau diferita de altii. Asta am spus-o de la inceput.

 

Nu vreau sa ma lansez sau sa ma fac vedeta pe forum, sunt persoane care ma stiu de multa vreme pe aici, chiar daca nu am timp sa postez sau sa comentez.

 

Daca fac "reclama" la ceva, acel ceva este LumeaMare.ro, un blog pe care il cresc cu multe eforturi si cu si mai multa pasiune. Si care inseamna de niste luni bune dedicatie 100% din partea mea, peste 12 ore de munca zilnica si bani 0%. Ma tin de el pentru ca stiu ca sunt oameni care apreciaza si se bucura. Pentru ei scriu. Pentru ei organizez evenimente de acest gen: http://lumeamare.ro/2010/01/17/povesti-lumeamare-impresii/

Restul au optiunea sa nu citeasca, sa nu vina, e atat de simplu!

 

Tot pentru cei care apreciaza si m-au rugat asta, am hotarat sa fac un efort sa pun doua episoade pe saptamana, asa cum am si anuntat, miercuri si sambata.

 

Si nu, nu ma descurajez.

 

Pe de alta parte as aprecia mult mai mult feedback-uri legate de stangacii de scriitor sau de continut, nu legate de ce si pentru ce postez aici.

 

Multumesc tuturor. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai putem nene sa impartasim bucuria unul calator pe doua roti decat daca merge minimum pana la Ushuaia in Tara de Foc. Aici la 2 pasi in Austria, Italia, Elvetia, e fumata treaba. Devenim pretentiosi cu ce citim pe forum, ca deh, timpul nostru e limitat si consideram ca nu merita sa ni-l pierdem citind chestii d-astea asa, normale. Mai ales ca nici nu scrie cu prescurtari sau cu sh si tz ca sa ne degreveze creierul ostenit de efortul urias de a buchisi.

Eu zic sa ne strangem toti si sa dam cu pietre, n-are niciun sens sa o lasam sa publice ceva frumos gratuit, sa se poata bucura toata lumea de niste povestiri, de niste poze... @Florin_FZN, tu sigur esti de acord, nu?

 

Roxana: Eu tot o sa citesc, pentru ca scrii frumos, pentru ca imi plac pozele si pentru ca imi amintesc cum era acum cativa ani cand scria cineva despre niste drumuri cu un Nipru prin tara, si ni se parea absolut fermecator. Atunci puteam sa savuram chiar si niste placeri simple si niste poze facute cu te-miri-ce aparat foto fara foarte multi megapixeli. Acum nu se mai apreciaza.

 

Tine-o tot asa Roxana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@detractorii Roxanei: baieti, nu aveti nici o sansa. Fata asta vine de pe o alta planeta, numita Planeta F, unde voi nu veti ajunge, probabil, niciodata. Dar daca veti avea, prin absurd, ocazia sa ajungeti vreodata pe Planeta F, nu veti mai fi in stare sa scrieti despre Roxana ceea ce ati scris pana acum. Mai mult, veti intra in pamant de rusine de cele ce ati scris pana acum.

 

Roxana, engage!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Draga Roxana

 

Imi cer scuze pentru ca nu m-am facut inteles in postul meu. Ce a urmat a urmat, eu am ramas dator cu o argumentare mai placuta. Cand m-am referit la reclama agresiva nu am vrut sa se inteleaga cum ca faci reclama la un produs ci la modul cum captezi atentia cititorilor. Mie personal nu imi place cand cineva imi face pofta cu ceva, practic asta se intampla cand faci reclama agresiva, produci pofta cumparatorului,cititorului in cazult tau, fara a avea acces la produsul respectiv.

 

Deci, nu am fost niciodata impotriva povestii tale, ba chiar cand o sa finalizezi povestioara am s-o citesc si eu cap/coad, pana atunci spor la redactare.

FlorinFZN "

 

Ps: D-l in cauza are ban si s-a simtit dator cu o explicatie, asta fiind singura posibilitate ..momentan :cheers:

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roxana.. sufar... ca m-am apucat de un proiect mai dificil la munca si ca atare nu am timp sa te citesc!!

 

Eu te sustin in continuare, promit solemn sa imi fac timp sa citesc si sa scriu comentarii in masura in care o sa gasesc ceva util de spus, si... intr-adevar pe planeta F putini ajung, si nu am vazut inca pe cineva sa-i displaca dupa ce a facut o vizita!!! :cheers:

 

emoticon-care-se-inclina-si-scoate-palaria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos! Nu am pretentii de critic literar. Doar imi place ce am citit.

Despre frecventa aparitiei capitolelor cred ca n-ar trebui sa te iei dupa nimeni, ar trebui sa faci asa cum iti pica bine si atata timp cat iti face placere.

Referitor la reclama, mi se pare normal sa vrei ca lumea sa fie interesata, iar pe de alta orice poveste sau roman are o anumita structura, care conduce, crescator spre un punct culminant. Stiu persoane care incep o carte si daca devin curioase trec direct la sfarsit, ca sa vada cum se termina - nu cred ca au ceva de castigat, pierd tot suspansul.

 

Cat despre carcotasii care cauta nod in papura, sper sa nu te descurajeze, nu de alta, dar exista si unii - chiar daca or fi mai putini - care chiar apreciaza si se bucura cand mai au parte si de altceva.

 

@ DoruBMW - ca sa te parafrazez: "habar n-am cine si de unde esti, cati ani ai sau cu ce te ocupi", dar am cam aceleasi pareri referitoare la ce se intampla cu si in tara aia si la mentalitatea si apucaturile majoritatii, prezente din pacate si pe forumul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Hellryder @sorinavram @Dudus @in@ va multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase, sunteti de pomina! :cheers:

 

 

@ana.maria ni se intampla mereu sa nu putem exprima chiar cum vrem, asa ca nu e problema! Eu am inteles totusi ce a vrut Florin sa spuna si de aceea am incercat sa explic ca reclama este la ceva ce se vinde in general. Am lucrat 14 ani in advertising, probabil e deformatie profesionala. Hai sa ii spunem popularizare si sa cadem la pace - dar in continuare "agresiva" mi se pare usor exagerat :D .

 

Internetul este altfel de mediu decat printul. O carte o iei, o citesti, pui un semn de carte oriunde si o pui inapoi pe noptiera. Putini sunt obisnuiti, la noi cel putin, sa citeasca online carti sau texte foarte lungi, si asa eu scriu articole lungi, nu vreau sa imi imaginez ce "complimente" mi-as luat daca as pune deodata 50 de pagini, ca exemplu...

 

 

Eu chiar nu m-am suparat pe nimeni, nici pe Florin, nici pe altii. Cum spuneam, dreptul la opinie e liber si atat timp cat se exprima intr-un limbaj decent totul e ok. Am vazut eu o injuratura stearsa pe undeva, nu mai stiu unde, ma bucur ca nu am apucat sa vad ce a fost acolo, daca a fost ceva... :banana:

 

Hai sa incheiem aici genul asta de discutii, nimeni nu cred ca si le doreste cu adevarat pe acest topic!

 

va multumesc inca o data tuturor si o seara frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe site-ul in discutie. este un site comercial, dezinteresul material al autoarei este ipocrit. nu este nevoie de asa ceva, la ipocrizie ma refer, trebuie sa ne eliberam de complexul asta comunist de a obtine ceva sau totul daca se poate gratis. adevarul este in america, intrebati-l pe letgo, totul e pe bani. de aceea orice intreprindere lucrativa in sens literal, adica generatoare de profit, mi se pare onorabila atata timp cat initiatorul nu fura si nu da in cap. este cazul acelui site, ce ofera cui doreste o lectura agreabila, interesanta, dupa caz si dupa gust. aceasta in schimbul traficului, a audientei care in ultima instanta se vinde cu titlu de publicitate platita. autoarea stie foarte bine ce face, din ce spune asta ii este meseria. este foarte ok, acesta este capitalismul baieti, un om are o idee, munceste, o pune in practica si vrea sa faca profit. perfect onest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru BMW, e foarte corect tot ce spui tu si imi place cum ai pus problema. Mai putin partea cu ipocrizia, nu e tocmai cel mai placut lucru, asa ca simt nevoia sa iti explic ceva.

 

Poate ca lumeamare.ro va vinde la un moment dat. POATE! Da, este nevoie de trafic pentru asta, si vorba ta, nu da nimeni nimanui in cap invitand oameni cu aceleasi gusturi si pasiuni sa citeasca lucruri care sunt facute pentru a fi citite nu tinute ascuns. Uita-te insa la traficul pe care il are site-ul in acest moment si, daca te pricepi putin, ai sa intelegi ca nu poate inca sa aduca bani, nimeni nu e dispus sa plateasca cash pentru atat. Si nici nu se vor intampla minuni numai prin aportul adus de pe motociclism. Ai vazut niste bannere pe site, asa e? Motivul pentru care sunt acolo este pentru ca mi-au oferit premii pentru un concurs (premii care nu au ajuns la mine si nici nu au avut cum sa acopere munca mea). Sau am calatorit intr-un loc si mi s-a oferit cazarea pentru ca proprietarul a stiut ca voi scrie frumos despre ei - si aveam si de ce, articolele mele vor fi intotdeauna obiective. Crede-ma sau nu, nu am castigat nici 1 leu din "publicitate" pe acest site. Si nici nu mi-a platit gradinita sau mancarea copilului. Dar doamne ajuta, sper sa imi aduca la un moment dat profit, am spus asta de cand l-am lansat!

 

Uitati-va la majoritatea semnaturilor de pe forum! Multa lume vinde ceva, asta nu inseamna ca toti raspund mereu cu gandul de a-i pacali pe ceilalti, cu interes. Poate ca le face placere.

 

Chiar am sperat ca povestea mea sa intereseze si sa fie o inspiratie pentru o anumita categorie de oameni, din care fac parte. Sper sa ramana asa. Eu aici mi-am incheiat explicatiile, cred ca am spus deja prea multe, va las pe voi sa decideti daca merita citit, fie ca sunt, fie ca nu sunt ipocrita.

 

E ultimul meu raspuns de acest gen, indiferent de ce o sa imi mai vada ochii :cheers:

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad nici un impediment in a dezbate orice fel de chestiune in mod civilizat. ce conteaza cati useri are site-ul? e la inceput, are putini. iti doresc sa aiba multi si sa vanda. in discutie era caracterul lui din proiect, comercial. de asta ai muncit. mai nene reveniti la normal, nu e o rusine sa castigi bani. ma ingrozesc, tratati un business decent parca ar fi prostitutie, va e rusine cu el. asta trebuie sa se schimbe. bravo cui castiga bani, e destept, de asta traim, de asta muncim, sa ne satisfacem necesitatile. pana si cei mai idealisti trebuie sa recunoasca, si sa citesti o carte iti trebuie bani, si sa mergi la un film, la teatru sau in calatorie. ce mama dracului e rusinos in a face bani de nu vreti sa va asumati public acest lucru?

referitor la ipocrizia de acest tip, nu o suport, ma insulta. dupa dec 89 (sa spun revolutie? nu spun) se umpluse tara de evrei, greci, italieni, cu izmenele rupte'n c--, care cica venisera sa ajute tara, isi luau o camera la inter de toti banii pe care ii aveau si te chemau la "discutii" cum se spune acum. dupa ce iti impuiau capul o ora cum au venit ei sa te/ne ajute, iti bagau sub nas un catalog al cine stie carui producator de orice, cu care nu aveu nici in clin nici in maneca, indemnandu-te sa cumperi prin ei. nu va pot spune in ce nervi eram dupa 2-3 astfel de "intrevederi". asa si cu voi, aveti ceva de vandut, spuneti clar ce si cu cat, nu e nici o rusine.

Mesaj completat

l.e. o simpla recomandare, e bine sa construiesti un site map arborescent inainte de a dezvolta un stfel de portal. titlurile sectiunilor nu sunt suficient de clare/sugestive, in general site-ul este insuficient structurat. e bine ca sub fiecare tab vizitatorul sa stie ce gaseste. astea cu "bmw is joy" sunt de alt nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...