Sari la conținut

Echipamente de protectie a genunchilor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci vrei sa le porti si prin oras?

Asta voiam eu sa intreb.. :( Mai mult pentru ca m-au interesat de ceva vreme, dar am zis ca e cam overkill prin oras (ma refer doar la raportul uz/pret). merita astfel de protectii in oras, considerand ca NU am probleme (inca) cu genunchii? As vrea ceva protectii mai serioase decat madhead-urile pe care le am, avand in vedere ca intotdeauna m-am intrebat ce se intampla daca dai cu genunchiul de asfalt din laterala cu kezdiile alea, dar nici n-as da 5-600e pe o pereche de knee braces mid-level..

 

Mai exact: EVS Vision (entry-level, atat calitativ, cat si ca pret), merita investitia? (aprox 275$) Daca mi-as permite, as investi in cele mai bune echipamente de protectie, chiar daca as circula cu 10km/h de doua ori pe saptamana (tin la integritatea mea fizica la nivel paranoic)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci vrei sa le porti si prin oras?

Eu in oras era sa raman fara genunchi, nu pe coclauri. Pana acu n-am avut nici o problema pe acolo indiferent cat de obosit sau idiot am fost. Ce-am patit eu se poate intampla oricui, cu destul ghinion. Nu impactul, ci fierataniile anti-parcare (tzava goala cu perete de vreo 6-8mm, diametru de vreo 10 cm) mi-au facut mie terci picioru.

 

Experienta altora (de care nu prea am tinut cont) spune ca si daca pica motoru peste genunchi se lasa cu leziuni similare, chiar si cu MadHeaduri.

 

EVSurile alea semana cu genuncherele mele de acuma, care nu m-au ajutat absolut deloc :(

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promotie 50% EVS WEB, iese cam 340 EURO perechea + transportul UK-RO: http://www.dirtbikexpress.co.uk/motocross_..._web_knee_brace

 

 

Asta da oferta, cine are bani si marimea S sau XL sa le cumpere fara nici o grija. Eu la pret de dealer ies cam cu 20% mai mult decat e acolo pe site.

Cred ca ma bag si eu la o pereche, daca mai vrea cineva le comandam impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare mai ignoranta. De ce as da atata banet pe chestiile astea? Am vazut laudele, ca-s mai bune ca niste genunchiere ordinare, dar de ce? Care-i, tehnic vorbind, diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare ca am dat click pe topic si am dat pe butonul de "Reply" din ultimul post (pardon, asta fac doar incepatorii in ale forumurilor) fara sa fi citit tot?

Pur si simplu vreau sa aflu de la detinatori de ce sunt de 10 ori mai bune (asta reflectat in pret) decat o pereche de genunchiere normale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare ca am dat click pe topic si am dat pe butonul de "Reply" din ultimul post (pardon, asta fac doar incepatorii in ale forumurilor) fara sa fi citit tot?

Pur si simplu vreau sa aflu de la detinatori de ce sunt de 10 ori mai bune (asta reflectat in pret) decat o pereche de genunchiere normale...

da,asa cred,ca esti dintre aceia care vor mu ra in gura.foloseste functia search.pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare ca am dat click pe topic si am dat pe butonul de "Reply" din ultimul post (pardon, asta fac doar incepatorii in ale forumurilor) fara sa fi citit tot?

Pur si simplu vreau sa aflu de la detinatori de ce sunt de 10 ori mai bune (asta reflectat in pret) decat o pereche de genunchiere normale...

 

Omule, nu iti doresc sa aflii pe pielea ta cat de proaste sunt niste bucati de plastic prinse cu elastic pe dupa picior. Pentru impact usor, e ok si cu mini-genunchere, dar la orice mai zdravan o orteza din asta te poate scuti de 1 luna imobilizare si 3 luni recupere a articulatiei. Si asta ar fi un caz fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare ca am dat click pe topic si am dat pe butonul de "Reply" din ultimul post (pardon, asta fac doar incepatorii in ale forumurilor) fara sa fi citit tot?

Pur si simplu vreau sa aflu de la detinatori de ce sunt de 10 ori mai bune (asta reflectat in pret) decat o pereche de genunchiere normale...

 

 

Genuncherele te apara de lovituri..bete, pietre etc (in principiu inutile pe strada).

Brace-urile avand un schelet scad riscul ca tu sa-ti sucesti piciorul, respectiv hiperextensie si indoire laterala (nu stiu cum se numeste mai stiintific).

Mai este miscarea de rotatie, dar acolo nu cred ca te mai ajuta nici brace-ul.

Intre noi fie vorba, strict dpdvd al constructiei nici mie nu mi se pare justificata diferenta de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este miscarea de rotatie, dar acolo nu cred ca te mai ajuta nici brace-ul.

La Asterisk daca montezi si capsa aceea ce se prinde pe cizma rezolvi si miscarea de rotatie. Mie mii se pare justificat pretul fiindca numai dupa ce treci prin chinurile unei rupturi de menisc sau a unui ligament si prin costurile unei operatie de refacere sau reparatie ,plus banii ce ii pierzi in lunile alea de dupa operatie in care stai intins pe un pat..dupa toate astea realizezi ca ai fii dat oricat sa nu se fii intamplat. Better safe than sorry!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Asterisk daca montezi si capsa aceea ce se prinde pe cizma rezolvi si miscarea de rotatie. Mie mii se pare justificat pretul fiindca numai dupa ce treci prin chinurile unei rupturi de menisc sau a unui ligament si prin costurile unei operatie de refacere sau reparatie ,plus banii ce ii pierzi in lunile alea de dupa operatie in care stai intins pe un pat..dupa toate astea realizezi ca ai fii dat oricat sa nu se fii intamplat. Better safe than sorry!

 

Confirm. Cu capsa pe cizma sunt ok si la miscarea de rotatie. Ortezele m-au scutit de o operatie, iar daca le luam mai din timp ma scuteau si de un ligament incrucisat rupt.

P.S. sunt f. "ieftine" :wink:. Bafta si noroc in continuare norocosilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ati inteles.

Ziceam ca mi se par scumpe dpdvd al constructiei

 

tot cu teorii de-astea de garaj esti mah ... gen "stiu eu pe unul care le facea mai ieftin".

De unde stii cat costa sa fabrici o pereche de genunchiere, sa le distribui, sa tii stocuri, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca asterisk&co nu sunt singurii care fac genunchere. Si daca altii pot sa distribuie si sa tina stocuri si sa le vanda cu 60 euro inseamna ca nu aici e problema.

Ce am spus eu ca nu inteleg de ce cateva elemente in plus ridica pretul de 10 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am spus eu ca nu inteleg de ce cateva elemente in plus ridica pretul de 10 ori.

 

pai compari mere cu pere. Adica genunchiere de 60 euro din 2 plastice turnate si un surub si niste orteze in care se vede ca oamenii au bagat gandire, materiale, manopera; si care sunt niste produse de nisa, nu au volum sa vanda cate un tir pe saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...