Sari la conținut

Echipamente de protectie a genunchilor


Postări Recomandate

Salutare

 

Am si eu o mica problema. Din cauza unui sofer neatent, va trebui sa am grija mult mai mare de picioarele mele de acum incolo. Genunchiul drept mai precis. Banalele genunchere nu cred ca sunt de ajuns, de accea cautam sa ma orientez catre ceva mai eficient ca protectie. Ce ma intereseaza e stabilitate sporita, protectie la impact direct, la rasucire si la impact lateral. Are cineva experienta cu asa ceva? Momentan eu nu prea stiu de unde sa incep si preturile sunt descurajante (1000e) perechea la produsele cu marketing prea bun :cheers:

 

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare

 

Am si eu o mica problema. Din cauza unui sofer neatent, va trebui sa am grija mult mai mare de picioarele mele de acum incolo. Genunchiul drept mai precis. Banalele genunchere nu cred ca sunt de ajuns, de accea cautam sa ma orientez catre ceva mai eficient ca protectie. Ce ma intereseaza e stabilitate sporita, protectie la impact direct, la rasucire si la impact lateral. Are cineva experienta cu asa ceva? Momentan eu nu prea stiu de unde sa incep si preturile sunt descurajante (1000e) perechea la produsele cu marketing prea bun :D

 

 

Multam fain!

 

 

sper ca esti ok,nu trebuie bagat in gips?

din pacate traim intro adevarata jungla numita trafic in romanica

chiar sunt si eu curios cand o sa fim si noi mai civilizati,

sa stim sa ne respectam in trafic si nu numai.

sper ca nu va fi nevoie sa ne incaltam cu clapri :cheers:

multa sanatate,si drumuri mai bune

 

p.s. sunt curios sa vad ce raspunsuri ai sa primesti

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si knee braceuri mai ieftine... gen acesta sau acesta.

 

Stiu ca linkurile sunt la un magazin din america, dar gasesti preturi bune si in europa la asa ceva, trebuie doar sa cauti. Pentru mai multe sfaturi da un ochi aici, e o tema foarte dezbatuta. /index.php?...mp;hl=enduroman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca esti ok,nu trebuie bagat in gips?

din pacate traim intro adevarata jungla numita trafic in romanica

chiar sunt si eu curios cand o sa fim si noi mai civilizati,

sa stim sa ne respectam in trafic si nu numai.

sper ca nu va fi nevoie sa ne incaltam cu clapri :cheers:

multa sanatate,si drumuri mai bune

 

p.s. sunt curios sa vad ce raspunsuri ai sa primesti

bafta

Eh, sunt ok, stai tu linistit ca nu-i nimic de data recenta si doctorii ma stiu deja :D

 

Sunt si knee braceuri mai ieftine... gen acesta [rs-7] sau acesta [rs-8].

 

Stiu ca linkurile sunt la un magazin din america, dar gasesti preturi bune si in europa la asa ceva, trebuie doar sa cauti. Pentru mai multe sfaturi da un ochi aici, e o tema foarte dezbatuta. /index.php?...mp;hl=enduroman

Suna interesant mai ales cele RS-8; parca protejaza si lateral piciorul (la mine asa a fost impactul).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat un prieten acum cateva zile si mi-a spus ca la magazinul Honda gara de nord, sunt knee-brace reduse la jumatate de la 370 euro. Nu stia ce firma si ce model sunt, dar poate cineva din Bucuresti sa se intereseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cele mai performante sunt cele de la asterisk cell http://www.dirtbikebitz.com/images/product...nee_brace_I.jpg si se gasesc la 600 750 euro perechea, eu acum am unele thor care costa intre 100 si 150 de euro sunt destul de bune pentru ceea ce am eu nevoie iar sistemul e asemanator cu cel de la asterisk http://www.dirtbikebitz.com/images/product...-guards-blk.jpg

 

ramane sa verifici bugetul dar daca iti permiti recomand cele de la asterisk ( si eu vreau sa imi iau cat de repede inainte sa incep sa ies cu motoru iar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am prieteni care au operatii le genunchi si nu il mai pot indoi de tot, altii cu operatii la menisc si ligamente incrucisate si tot asterik folosesc si toti is f multumiti, era sa fiu si eu printre ei si am fost la limita si din cauza asta vreau si eu sa ma upgradez la asterisk

poate k nu au protectii exact cum vrei dar nu lasa piciorul sa penduleze decat in miscarea lui naturala flexie extensie, si daca te uiti mai bine pe exterior are un suport din alu cred care poate proteja si la lovituri din lateral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, Asterixurile alea nu par sa protejeze deloc lateralele. Tre sa gasesc pe undeva de probat.

 

eu nu stiu de ce gen de protectie laterala ai tu nevoie, dar te asigur ca sunt foarte bune asteriskurile. Eu am de 3 ani si nu m-as mai sui pe motor fara orteze (asterisk, EVS, ortema ... orice orteza ca lumea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat un prieten acum cateva zile si mi-a spus ca la magazinul Honda gara de nord, sunt knee-brace reduse la jumatate de la 370 euro. Nu stia ce firma si ce model sunt, dar poate cineva din Bucuresti sa se intereseze.

Are si sait magazinul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la 100 de metri de birou, vroiam doar sa vad despre ce sa-ntreb...

Mesaj completat

N-au niciun soi de genunchere, ofertele au fost pana pe 15. Au niste cizme de cross Diadora MX4, MX5, MX4 sm... la preturi bunicele si 20% discount la preturile alea... (475, 675 ron)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am prieteni care au operatii le genunchi si nu il mai pot indoi de tot, altii cu operatii la menisc si ligamente incrucisate si tot asterik folosesc si toti is f multumiti, era sa fiu si eu printre ei si am fost la limita si din cauza asta vreau si eu sa ma upgradez la asterisk

poate k nu au protectii exact cum vrei dar nu lasa piciorul sa penduleze decat in miscarea lui naturala flexie extensie, si daca te uiti mai bine pe exterior are un suport din alu cred care poate proteja si la lovituri din lateral

Eu mi-am bulit partea stanga a genunchiului drept, incluzand oase ligamente si muschi aici, de la un impact lateral destul de violent si extrem de banal (lovit bordura in cadere de pe motor). O sa ma uit dupa niste stelutze din astea. Deocamdata am gasit la vreo 450 euro perechea inclusiv transport.

 

SI acu intrebare de baraj: exista magazine in Bucuresti cu asa ceva pe stoc? Daca nu, exista cineva care m-ar putea ajuta sa vad cum e cu o pereche din asta? 2 minute de proba, sa vaz si eu pe ce dau o basculanta de bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orteze nu ai cine stie ce variante, sunt cateva bune si late:

 

Asterisk Cell www.asterisk.com

PodMX K700 www.podmx.com

EVS WEB www.evs-sports.com

EVS RS8 www.evs-sports.com

 

Ar mai fi si CTi dar din ce-am vazut eu sunt foarte prost reprezentati in romania, chiar europa. Si-s scumpi rau.

Eu inclin sa-mi iau cat mai repede EVS RS8 dar modelul este foarte nou, aparut ianuarie 2010 si inca nu e disponibil ... pret orientativ 250-300 EURO perechea.

Primele 3 modele sunt si in Auner dar pretul este nesimtit de mare. Mai bine aduci din state+transport si iesi mai ieftin (~45% numai din paritate eur/usd).

 

Suna-l pe Cristi din Brasov, 0724216043, e importator Asterisk, EVS ... acum o saptamana cand am vorbit cu el imi spunea ca are ceva promotie in stoc la Cell si WEB undeva pe la 460 euro perechea. Vinde chiar si pe bucata.

Atentie mare la Cell, WEB, necesita intretinere constantă, se tot rup niste ațe si chestii la pivot, exista kit de reparatie dar costa vreo 50 EURO si cam trebuie folosit dupa 1 an de dat relativ intens ... mai adauga la TCO.

Atentie si la marime ... sa fie cea protrivita .. deci sa te masori atent (cum spune producatorul) cu metru de croitorie.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la Cell, WEB, necesita intretinere constantă, se tot rup niste ațe si chestii la pivot, exista kit de reparatie dar costa vreo 50 EURO si cam trebuie folosit dupa 1 an de dat relativ intens ...

 

unde ai vazut asa ceva? ma intereseaza si pe mine. la ale mele s-a intamplat exact cum spui tu - s-au rupt anumite prinderi textile.

are omu de la BV?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai vazut asa ceva? ma intereseaza si pe mine. la ale mele s-a intamplat exact cum spui tu - s-au rupt anumite prinderi textile.

are omu de la BV?

este vorba despre evs.tu stiu ca ai altceva :cheers:

si eu am reparat la o pereche de evs-uri primite in dar de la un prieten bun.am surubarit la partile mobile si am schimbat ceva prinderi,cu tot cu benzile de arici.totul cu piese comandate de la cineva de aici de pe site(pm daca vrea cineva)

in alta ordine de ideei,sunt minunate.nu mai am probleme cu genunchiul deloc de cand le port.(stiu,suna a reclama ieftina,dar asa este :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are omu de la BV?

 

este vorba despre evs.tu stiu ca ai altceva

 

Da, cel putin asa mi-a spus, ca are pentru EVS si pentru Asterisk.

Daca n-are'n stoc probabil poate sa aduca ... din ce am inteles kitul de reparatie este undeva la ~100 EURO per pereche (50 euro/bucata)

Vorbeste cu el ...

 

De-aia nu-mi prea plac mie Cell/Web pentru ca necesita servisare constanta, relativ scumpa.

Dupa ce dau ~450 euro pentru o pereche mai tre' sa bag si ~100 euro pe an in servisare.

Din punctul acesta de vedere noul podMX K700 pare mult mai ok, are ligamentul ăla sintetic din polimer, tralala.

Insa voi incerca EVS RS8, teoretic pare a avea cel mai bun raport pret/calitate si e undeva pe la 250-300 euro/perechea.

'om vedea

 

LE. intrucat vad ca se vehiculeaza mărci gen Thor, acestea nu au ce cauta aici intrucat se vorbeste de orteze iar Thor nu face asa ceva.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am evs knee braces parca (erau modelul de varf din gama cand le-am luat) si nu sunt foarte multumit de ele pt ca, daca nu le porti cu pantalonii mulati oferiti tot de evs (separat) cam aluneca deci nu-ti mai ofera protectie la rasuciri. in plus se cam dezlipeste musul din interior.

asterisc n-am folossit personal dar parca au mai multe reglaje si se muleaza mai bine. un lucru insa nu mi-a placut ca au joc lateral chiar la articulatie unde ar trebui sa fie fix.

oricum o orteza face diferenta si merita toti banii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am evs knee braces parca (erau modelul de varf din gama cand le-am luat) si nu sunt foarte multumit de ele pt ca, daca nu le porti cu pantalonii mulati oferiti tot de evs (separat) cam aluneca deci nu-ti mai ofera protectie la rasuciri. in plus se cam dezlipeste musul din interior.

asterisc n-am folossit personal dar parca au mai multe reglaje si se muleaza mai bine. un lucru insa nu mi-a placut ca au joc lateral chiar la articulatie unde ar trebui sa fie fix.

oricum o orteza face diferenta si merita toti banii!

trebuie musai sa fie marimea potrivita.pe de alta parte,eu le port cu niste ciorapi care trec peste genunchi si nu aluneca.Bine,la montare tre sa faci niste miscari de incalzire(genoflexiuni),si daca se misca,trebuie stranse chingile mai bine,pana se aseaza perfect.la inceput par incomode,dar dupa ce te obisnuiesti,o sa vezi doar partea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RS8 vad ca are un pret f bun.

Problema la astea mai ieftine de la EVS este ca in partea din spate se inchid cu niste chingi care le intalnesti la genunchere obisnuite si nu cred ca-ti vor tine piciorul fix astfel incat sa te ajute.

Asterisk parca sta mult mai bine la capitolul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat Asterisk de pe ebay.com, ceva similar cu linku asta.

Au fost 600$, transport gratuit iar delivery-ul a durat ~3 saptamani. N-am avut nici o problema la vama si nu m-a pus sa platesc TVA pt ele. Vamesul si-a pierdut interesul cand a auzit ca-s genunchere de motocross. Oricum pe factura de livrare aparea ca valoarea coletului este 89$.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...