Sari la conținut

31 Mai 2006 - Vant Nashpa


gaijin
 Share

Postări Recomandate

Pe DN1 sunt multe zone deschise pe unde te bate vantul... astazi insa era sa o patzesc rau... bate un vant nebun cum nu am mai intalnit in cativa ani buni (pe motor). Predominant vest dar isi schimba intensitatea si directia brusc.

 

La asa intensitate si violentza oricat de rapid as incerca sa echilibrez, la viteza mare tot ma misca pe banda destul de mult...

 

Eu nu stiu altii ce fac dar eu nu am avut curaj sa merg cu mai mult de 80-90 in anumite zone... tocmai unde se poate baga acolo te paleste mai tare :cheers:

 

Eu cam evit sa merg in asa conditii... poate sunt altii mai experimentati sa dea un sfat cu ce e de acut cand te prinde vijelia.

 

Pt Admin: daca topic-ul nu isi are loc aici, rog mutati.

 

Grija mare,

Radu.

 

 

Am uitat sa mentionez... vantul era in toata zona de campie, de la Cornu la Bucuresti. La munte nu l-am simtit, am venit de la Predeal.

 

Insa probabil este in toata tara in zonele descoperite.

 

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal man

aceeasi problema a a fost si pe strazile din bucuresti

am ramas surprins cand m.am trezit cu o rafala de vant ce mi.a inclinat motorul in mers

a trebuit sa franez

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frectie.

 

Poti sa mergi inclinat pe rafala de vant fara stres. Doar ca trebuie sa stii ca vantul se poate termina brusc.

 

Predau legatura lui Axa cu Scame sa povesteasca de furtuna de acum 2 ani cand veneam de la Brasov prin valea Siriului. (Cand vantul a rupt bucati din plafonul benzinariei unde ne adaposteam ;) ).

 

Ideea e ca poti merge "pe vant". Se cam misca motorul pe sosea dar merge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frectie.

 

Poti sa mergi inclinat pe rafala de vant fara stres. Doar ca trebuie sa stii ca vantul se poate termina brusc.

 

Predau legatura lui Axa cu Scame sa povesteasca de furtuna de acum 2 ani cand veneam de la Brasov prin valea Siriului. (Cand vantul a rupt bucati din plafonul benzinariei unde ne adaposteam :cheers: ).

 

Ideea e ca poti merge "pe vant". Se cam misca motorul pe sosea dar merge!

 

 

"Din pacate" de luni Axa iar e la munca ;) ;) :bigstar: ar vrea el sa fie cu motorul prin tara fie ploaie, fie vant :P

 

Aia de care povesteste Baiazid e cea mai tare furtuna pe care am prins-o pe 2 roti, noroc ca eram cu Guzzi-ul care cat de cat mai greoi si stabil. Ziceai ca e sfarsitul lumii, mergeam printr-o ciorba neagra si densa , cu praf, gunoaie ridicate in aer , vantul extrem de violent si cu schimbari bruste de directie, inclinati cand intr-o parte cand in alta pe drum drept. Trebuie sa iti pastrezi o viteza care sa-ti dea ceva stabilitate giroscopica ( cca 70 kmh in cazul nostru ) , si sa fii in stare sa inclini motorul rapid de pe o parte pe alta la schimbarea vantului. Nu puteam opri in camp pentru ca ne lua vantul pe sus si ne trantea motoarele, si in plus venea un mare potop. Am fortat si am ajus intr-o benzinarie unde s-a taiat curentul, am stat acolo vre-o 2 ore cat a tinut furtuna, potop nu gluma, ploaie torentiala in rafale,vantul a smuls o parte din acoperisul de la pompe, noroc ca nu eram fix acolo cand au inceput sa zboare resturi :cheers: Intr-un final vantul s-a potolit la caderea serii, si am plecat inca 60 km prin ploaie cu galeata pana la Bucuresti. Noroc ca era cald, ca eram toti numai zeama. :P

 

In concluzie, la mersul pe vant tii motorul inclinat cat cere, esti pe faza sa schimbi inclinarea cand trebuie, pastrezi o viteza cat mai mica dar cat de cat sa nu te dea jos si te tii bine de ghidon :hug: Daca incep sa zboare resturi e indicat sa cauti urgent adapost :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi de adaugat - grija mare la depasiri de tiruri pe vant mare din dreapta. Cand iesi de la adapostul tirului de loveste o rafala care te poate prinde nepregatit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frectie.

 

Poti sa mergi inclinat pe rafala de vant fara stres. Doar ca trebuie sa stii ca vantul se poate termina brusc.

 

Predau legatura lui Axa cu Scame sa povesteasca de furtuna de acum 2 ani cand veneam de la Brasov prin valea Siriului. (Cand vantul a rupt bucati din plafonul benzinariei unde ne adaposteam ;) ).

 

Ideea e ca poti merge "pe vant". Se cam misca motorul pe sosea dar merge!

 

Clar se poate.

 

Dar daca te palmuieste cand din stanga cand din dreapta fara nici o regula si motorul se misca pe banda nu cred ca pot lasa stresul deoparte. Probabil radeau toti conservarii de mine dar cred ca e mai intelept sa se mearga incet in conditiile astea (60..80).

 

Un alt lucru ce l-am observat:

- daca stateam culcat pe motor, vantul ma culca in directia lui si trebuia sa fortez eu aplecare (countersteering, altfel nu)

- daca stateam mai ridicat, ma culca in sens opus, ca si cum fortza el countersteering-ul... insa doar la viteze mai mici (60)

 

N-am idee daca asta are vreun sens...

 

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi de adaugat - grija mare la depasiri de tiruri pe vant mare din dreapta. Cand iesi de la adapostul tirului de loveste o rafala care te poate prinde nepregatit

 

;)

 

Secretul e sa stai cat mai departe de tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am venit ieri 31, de la bucuresti pana la bacau prin ploiesti si am experimentat mersul pe vant puternic; a fost super naspa, in adjud m-am oprit vreo 40 de minute ca sa se mai opreasca din intensitate pt ca la propriu nu puteam sa tin motocicleta in linie dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nashpa vantul, corect. La 80-90 pe DN1 ma leganam ca maimutza de circ pe bicicleta cu o roata.

 

Faza cu aplecatul nu tzine in conditziile de ieri pt ca batea complet aiurea dar o fac la drum intins si merge struna. E chiar aiurea dar potzi sa spargi vantul lateral ca pe velier.

 

Apropo, am naked si in arc in git....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o pe DN1. SI nu o data...

 

Cele mai enervante faze au fost cand m-a lovit o rafala puternica din stanga (mergeam pe sensul dinspre Bucuresti spre Ploiesti) si imediat, in secunda urmatoare, a venit alta din dreapta. Inclinasem putin motorul stanga, sa ma echilibrez. La rafala venit din dreapta, era sa ma intind pe asfalt... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :bigstar:

Ca sa nu ma repet, priviti ce-am scris eu si ce-au scris si altii, aici:

 

http://www.sbz.ro/modules.php?name=Forums&...iewtopic&t=8530

 

Ce parere aveti?

 

:cheers: (cu post-ul tau)

dar din nou... printre noi mai sunt si piloti care se pare ca se descurca mai bine... or fi reflexele, experientza, ...

 

oricum eu prefer sa o las incet, n-am chef sa ma intind pe asfalt sau sa stau cu inima in gat... daca nu-i placut, ce sens mai are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdaaaaaap. Vant puternic. Asta mi-aduce aminte de perioada in cand eram eu mare biciclista pe-acasa prin Brasov, de aveam zile cand ma apucau pandaliile si pedalam intre 30 si 40 km. (mi-e dor de perioada aia) Ei bine intr-una din acele zile, avansand lin in bataia vantului, cuminte, cu niste casti cat roata carului pe ureki, era cat p c sa ma las "sedusa" sub ditamai animalu' de tir. Greseala mea. Foarte periculos. ;) ...foooooooooooarte periculos! Asa nu!

Ah! Sau cand :bigstar: mi-a deskis o baba portiera in fata ca sa iasa din taxiul oprit la stop! a zburat urzica de spuneai ca-i inger nu alta! De atunci imi pocneste degetul mic de fiecare data cand strang pumnu'! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...