Sari la conținut

Turul Romaniei off road


barbish
 Share

Postări Recomandate

@Vulturul Cu Dinti in ce priveste echipamentul sau anumite piese pe care le consideri importante, insa sunt foarte mici sansele sa iti trebuiasca, ia in calcul si varianta "suna un prieten", adica in 24 de ore curierul este in orice loc al tarii

 

faina tura, am facut si eu acum 4 ani ceva asemanator insa mi s-a luat repede :disappointed: (eram singur) ... in planificarea turei o sa aveti de furca prin nordul tarii si prin zona brailei unde sunt drumuri "neasfaltate" cu mari sanse sa nu fie practicabile ... cine stie cum vor fi vremurile, mi-ar place sa ma alatura si eu, insa momentan am o problema cu timpul (4 saptamani surprised-036.gif)

 

o sa citesc cu interes topicul asta respect-048.gif

In ce sens ti sa luat repede ?.....pentru ca erai singur ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma abonez si eu la topic :lol: ! Cu toate ca nu stiu daca voi participa mai mult de o saptamana!

Ocupatie: militar, varsta 32( o sa am 33, daca excursia va fi in august! :lol:)

Despre planificare:

- va trebuie o conexiune la net!(spun, va trebuie, pentru ca ar fi bine sa fie cineva care va participa la intreaga excursie). cred ca ar fi bun un internet mobil. excursia asta, imi miroase de la o posta a ridereport de nota 10!

- vor fi necesare mai multe intalniri pentru stabilirea detaliilor.(voi participa si voi ajuta si eu)

- despre harta am eu cateva ideii. vi le voi expune cand ne vom intalni.

- mobrele. aici e mult de vorbit. cel mai bine e fata in fata. (pe forum nu intra berea!!! am incercat :lol: )

- sunt oameni cu experienta pe forum care pot reduce bagajele foarte mult, fara sa renunte la nimic important! trebuie gasiti!

- chestia cu ridereportul, mi se pare cea mai buna chestie , pentru a prezenta tara strainilor si de ce nu si romanilor! laptop, conexiune la net, gps pot aduce eu pentru perioada in care voi participa!

Cam atat pentru moment! sunt sigur ca vom mai vedea multe idei bune!

 

 

P.S. Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de pasager! La mine nu exista excursie fara pasager! ATI INNEBUNIT!!! ma omoara nevasta-mea doar daca ma gandesc sa plec singur !

 

Pasagerul e un impediment?

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@motoadventurepunctro - va multumesc stimate pentru oferta :disappointed:, dar v-ati dus prea departe cu gandul. Eu ma refeream la lucruri elementare, necesare pentru o aventura de 2-3 saptamani. Cum ar fi o camera de rezerva, un kit de reparatii lantz, un spray de pana. Chei specifice motoretei pe care o conduci. Sigurantze, un surub, o piulitza, o bujie, un spray de lantz. Nu ma gandeam la un cdi sau mai stiu eu ce. Iar in cea ce priveste echipamentul... am fost foarte surprins sa vad motociclisti venind fara dotari necesare si ma refer la protectii sau elementarul echipament de ploaie. La punctul 2 am tinut sa pun si cuvantul "minim". Nu cred ca exagerez avand pretentia ca participantul la expeditie sa aiba echipament specific unui Rally-raid, de la protectii de coate-genunchi-spinare, la un amarat de camelbag. Ma rog, asta-i parerea mea. Ma si vad sunand un prieten sa-mi trimita prin curier o camera sau mai stiu eu ce :lol:)

 

"Barbish" a deschis un topic intitulat "Turul Romaniei off road" presupun ca daca ar fi vrut sa-i spuna "dupa soare off road" iar fi spus asha. Respect dorintza oricui dar imi rezerv dreptul de a participa sau nu. Asta imi aduce aminte de acele discutii interminabile de la carciuma. "Ce bem?", "Eu beau vin alb sec.", "Nu vrei unul dulce?". Ei bine nu! Eu beau alb, sec si asta voi bea :lol: E simplu. Am facut acea lista pentru a verifica daca eu sunt in ton cu ceilalti. Eu vreau planificat, cu reguli, cu destinatii, cu puncte de interes, cu toate cele. Daca nu este asha, asta e!

 

Ashadar, daca aceasta intreprindere se vrea organizata ma bag, altfel, cum spunea motoadventurepunctro, voi urmari cu viu interes acest topic :lol:

 

@ klu - Personal, nu-mi pare un impediment avand in vedere ca ai un SuperTenere. Vor fi portiuni de off care te vor solicita intens, dar cred ca o vom scoate la capat.

Una dintre chestiile importante este "centralizarea" echipamentului. Sa nu caram toti aceleashi lucruri. Intalnirea tete a tete va lamuri multe.

Editat de Vulturul Cu Dinti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima intalnire o sa dau un print la toate materialele stranse pe topic, asa ca o sa facem o triere impreuna, cu markerul pe hartie. Si mai ales o sa cumpar o harta cat mai completa. Daca are idee cineva de unde se poate procura asa ceva sa se exprime, pls !

 

cea mai completa harta (care sa contina si forestierele) este atlasul rutier de la Cartographia (se gaseste prin OMV-uri sau la diverta)

insa pentru planuit cu harta in fata trebuie si o harta completa a romaniei

pentru planuit in fata calculatorului ar mai fi si http://www.ro.map24.com/ ; deasemenea sunt multe harti detaliate aici

 

eu ma descurc ok cu mecanica si tot timpul cand plec la drum lung am un kit de scule si piese care sa ma ajute sa nu raman pe cine stie prin ce gol alpin :lol:

un astfel de kit minim ar trebui sa aiba toata lumea cand pleaca pe off (camere de rezerva, pompa, spray de pana, petice si adeziv, smirghel, 1l ulei, soricei, sarma..etc..) pot face o lista daca vreti

 

legat de mersul cu pasager pe off; mie personal mi se pare incomod si un pic periculos (100% dau mobra pe jos macar o data)

th_pejos.jpg

insa probabil daca ai mai mers si esti obisnuit poate fi ok.

 

astept cu mare interes sa ne vedem la o bere cu harta in fata :disappointed:

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca stiti toti ce inseamna efort zilnic timp de cateva saptamani in conditii nu tocmai moi.

mers cu motoreta de 200 kile + multe bagaje chiar si pe drumuri de tara mai aiurea se resimt. Strans echipamentul ud dupa o ploaie, o trecere printr-un parau fara vad (foarte intalnite in sud) si plin de namol, mersul printr-o pajiste cu iarba de aproximativ 1m, etc

 

 

pe mine personal o tura de 4 saptamani consecutive nu ma tenteaza.

Daca va tenteaza ceva drumuri din astea mai lungi cu vacile pe off - imediat ce trece ghiata putem merge, mai stiu cate o plimbare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care s-au alaturat acestei idei cu sfaturi, cu materiale si cu diponibilitatea de a ne intalni si pune cap la cap toata tarasenia asta.

Intradevar o tura de 4 saptamani nu e chiar o joaca, de aia trebuie sa fim foarte atenti ce ne dorim de la povestea asta, ca sa nu o transformam dintr-o placere in altceva.

Eu am in minte un plan care sa includa si zile de repaus de mers pe motor, pentru ca intradevar va interveni si oboseala fizica si poate sa intervina si stresul din cauza conditiilor incomode de cazare.....nu e usor sa dormi in cort perioade f lungi, in sfarsit stiti toti la ce ma refer.

Mai vin inca o data si spun ca nu-mi doresc off road extrem si ca trebuie inteles asta de la bun inceput de catre toata lumea. Imi doresc de asemenea sa ne organizam si sa punem totul la punct asa incat sa nu tragem fiecare in alta directie decat cea pe care o stabilim de comun acord de la inceput, adica mai pe romaneste sa nu tragem unu hais si altu cea, nu e cazul.

De aceia am deschis topicul acesta si m-am exprimat de la inceput in legatura cu ce vreau sa fac, ca sa-mi alatur parteneri de drumetie care impartasesc aceleasi idei ca si mine.

Avem multe de vorbit si de pus la cale pentru ca eu nu o vad ca pe o chestie gen "hai ne suim pe motor si dam o tura pe la Calugareni pe dealuri", daca mai ales vrem sa facem si o treaba pe care lumea sa o urmareasca si sa se inspire din ea. Eu am facut deja cativa pasi in directia promovarii chestiei astea, dar o sa va povestesc despre asta cand ne vedem la o bere :lol:

Sunt sigur ca fiecare in sinea lui stie ce-si doreste de la o drumetie ca asta si ca deja are un plan schitat in minte. Ar mai fi multe de adaugat, dar cred ca ideea de baza in momentul asta este sa ne strangem cat mai multi aici pe forum si sa ne exprimam dorinta de participare, iar pentru asta eu o sa incerc cat pot de mult sa tin acet topic cald, sa-l vada cat mai multa lume si sa vedem ce amploare o sa ia povestea asta.

Cu siguranta in perioada urmatoare or sa se mai cearna lucrurile si vom sti mai precis cand trebuie sa organizam prima intalnire si la ce maniera o vom face.

Pana atunci insa va astept in continuare aici pe forum cu idei si propuneri.

Numai bine la toata lumea !!!

Mesaj completat

Ma abonez si eu la topic :lol: ! Cu toate ca nu stiu daca voi participa mai mult de o saptamana!

Ocupatie: militar, varsta 32( o sa am 33, daca excursia va fi in august! :lol:)

Despre planificare:

- va trebuie o conexiune la net!(spun, va trebuie, pentru ca ar fi bine sa fie cineva care va participa la intreaga excursie). cred ca ar fi bun un internet mobil. excursia asta, imi miroase de la o posta a ridereport de nota 10!

- vor fi necesare mai multe intalniri pentru stabilirea detaliilor.(voi participa si voi ajuta si eu)

- despre harta am eu cateva ideii. vi le voi expune cand ne vom intalni.

- mobrele. aici e mult de vorbit. cel mai bine e fata in fata. (pe forum nu intra berea!!! am incercat :lol: )

- sunt oameni cu experienta pe forum care pot reduce bagajele foarte mult, fara sa renunte la nimic important! trebuie gasiti!

- chestia cu ridereportul, mi se pare cea mai buna chestie , pentru a prezenta tara strainilor si de ce nu si romanilor! Cam atat pentru moment! sunt sigur ca vom mai vedea multe idei bune!

 

 

P.S. Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de pasager! La mine nu exista excursie fara pasager! ATI INNEBUNIT!!! ma omoara nevasta-mea doar daca ma gandesc sa plec singur !

 

Pasagerul e un impediment?

Cu siguranta nu exista vreo restrictie in sensul asta. Iar despre impediment o sa hotarasti singur dupa ce o sa vezi in ce directie se indreapta povestea asta.

Din pct meu dv sunteti bineveniti amandoi :disappointed:

laptop, conexiune la net, gps pot aduce eu pentru perioada in care voi participa!

De aceste device-uri dispun si eu dar multumim si pentru oferta ta.

Sa auzim de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cioc-cioc

 

daca tot o ardetzi brigada artistica si mai aveti s-un supertenerist doritor, primiti si un webdesigner care de ceva luni bune tot gandeste la crosetat romanica la vara ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vulturul cu dinti

 

Deci sa inteleg ca daca nu e asa cum vrei tu (reguli, destinatii, puncte de interes, totul pus la punct, etc) nu te mai bagi? Pai din start asta mi se pare un motiv bun sa nu faci parte din grup, pentru ca nu esti deloc flexibil. Adica ... un moto de genul "ori e ca mine, ori deloc" nu e deloc castigator la o astfel de tura. Compromisuri se vor face in fiecare zi, si in fiecare zi cineva va trebui sa lase de la el, uneori chiar destul de mult. Uneori e posibil chiar sa nu fii de acord DELOC cu ce vrea altul, dar scopul este sa mergi inainte, si va trebui s-o faci, si s-o faci cu zambetul pe buze (pt ca altfel tu pierzi). Certuri nu trebuie sa existe si daca exista mai multi cu personalitati puternice (aici ma includ si eu) atunci e esential sa stie sa negocieze si in cele din urma sa lase de la ei, pentru ca altfel ies scantei.

 

Eu zic ca asta e lucrul de baza ca tura sa fie faina. Pentru ca daca toata ziua esti nervos si tensionat ca in ziua aia nu s-o facut ca tine, sau ca ala o luat o decizie tampita (din punctul tau de vedere), atunci chiar n-are nici un rost.

 

 

P.S.: ideea cu internet mobil prin care sa trimitem cate un update periodic si cateva poze la lumea de pe internet mi se pare foarte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cioc-cioc

 

daca tot o ardetzi brigada artistica si mai aveti s-un supertenerist doritor, primiti si un webdesigner care de ceva luni bune tot gandeste la crosetat romanica la vara ?

Pai mai e vorba ? Sa facem brigada sa straluceasca.

Bine ai venit !!!

Mesaj completat

@Vulturul cu dinti

 

Deci sa inteleg ca daca nu e asa cum vrei tu (reguli, destinatii, puncte de interes, totul pus la punct, etc) nu te mai bagi? Pai din start asta mi se pare un motiv bun sa nu faci parte din grup, pentru ca nu esti deloc flexibil. Adica ... un moto de genul "ori e ca mine, ori deloc" nu e deloc castigator la o astfel de tura. Compromisuri se vor face in fiecare zi, si in fiecare zi cineva va trebui sa lase de la el, uneori chiar destul de mult. Uneori e posibil chiar sa nu fii de acord DELOC cu ce vrea altul, dar scopul este sa mergi inainte, si va trebui s-o faci, si s-o faci cu zambetul pe buze (pt ca altfel tu pierzi). Certuri nu trebuie sa existe si daca exista mai multi cu personalitati puternice (aici ma includ si eu) atunci e esential sa stie sa negocieze si in cele din urma sa lase de la ei, pentru ca altfel ies scantei.

 

Eu zic ca asta e lucrul de baza ca tura sa fie faina. Pentru ca daca toata ziua esti nervos si tensionat ca in ziua aia nu s-o facut ca tine, sau ca ala o luat o decizie tampita (din punctul tau de vedere), atunci chiar n-are nici un rost.

 

 

P.S.: ideea cu internet mobil prin care sa trimitem cate un update periodic si cateva poze la lumea de pe internet mi se pare foarte buna!

Mai baieti hai sa ne relaxam un pic. Chiar asta nu mi-am dorit de la topicul asta sa incepem cu contre de genu, e asa sau e invers.

Bineinteles ca vom avea parte de multe in tura asta. Si de momente cand ne vom impune punctul de vedere argumentat si de momente cand vom lasa de la noi. Nu cred ca trebuie sa ne facem creierii praf pe topicul asta, cand inca nici nu ne-am apucat de treaba.

Suntem oameni maturi care nu am luat viata in piept acum si vrem sa aratam cat de barbati suntem fiecare. Tura asta tre sa fie pe relaxare si pe voie buna, nu tre sa ne impiedicam de neputinta noastra de a putea trece peste anumite neajunsuri. Asa ca hai sa ne axam pe chestii interesante care pot sa aduc un plus de valoare acestei idei.

Si uite ca sa trecem la lucruri mai concrete si sa mai limpezim un pic apele, eu propun sa incepem o lista cu cei care chiar sunt interesati si care cred ca vor putea lua parte la povestea asta. Din lista tre sa reiasa bineinteles nikname-ul, durata in saptamani in care poate lua parte si perioada ideala pentru fiecare. De aici ne vom da seama cam pe unde suntem si putem sa anticipam pasi urmatori.

Deci:

barbish - 4 saptamani - iulie - august

 

Sa ne iasa !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbish - 4 saptamani - iulie - august

THC - 1 saptamana - august

ekkemu (Adi) - 4 sapt - iunie-iulie

 

 

P.S.: am avut gandul asta de mai demult dar nu l-am pus in practica. Am putea include cat mai multe bai in traseu. Sa zic 1 data / sapt dormim la o cazare undeva la bai, bagam un jacuzii sau ape termale, poate chiar un masaj daca nu-i prea scump, deci relaxare, mancam bine mancare gatita si ne refacem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbish - 4 saptamani - iulie - august

THC - 1 saptamana - august

ekkemu (Adi) - 4 sapt - iunie-iulie

 

 

P.S.: am avut gandul asta de mai demult dar nu l-am pus in practica. Am putea include cat mai multe bai in traseu. Sa zic 1 data / sapt dormim la o cazare undeva la bai, bagam un jacuzii sau ape termale, poate chiar un masaj daca nu-i prea scump, deci relaxare, mancam bine mancare gatita si ne refacem.

Sunt sigur ca fiecare motociclist si mai ales cei care au genul asta de motor s-au gandit macar o data sa faca un tur ca asta. Nu conteas=za cive a venit cu initiativa sau ideea, important e sa fim atat hotarati si destepti incat sa o facem.

Ai dreptare cu jacuzzi, tre sa ne gandim bine pe traseu ce locatii de genu asta avem si tre sa facem un program asa cum am mai spus, care sa contina si zile de recuperare.

Cum ar fi sa venim spre sfarsitul calatoriei cu motorul pe platforma din cauza epuizari :disappointed:)))

Mesaj completat

Am promis ca tin cald topicul asa ca...iata-ma :lol:

Mi-au venit o gramada de idei in cap in legatura cu tura asta, dar pe care din pacate nu pot sa le postez aici.

Stiu ca nu-i frumos ce fac, dar nu fac asta ca sa fac curios pe cineva, ci pur si simplu consider ca trebuie sa le discutam in cadru restrans atunci cand ne vom intalni.

In afara de asta astept cu nerabdare sa vad cat de mult se poate mari lista aia. Si apropo de lista, cei care s-au inscris deja sau se vor inscrie, iar pe parcus realizeaza ca nu mai pot participa, sa nu se fereasca sa anunte lucrul asta. Asa mi se pare normal sa procedam fiecare dintre noi.

Keep in tought !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ekkemu

 

Compromisuri fac in fiecare zi, acasa, cu prietenii, cu familia, la servici, pe strada, in metrou, la circa financiara, la supermarket, la sala, la mecanic, la bloc si lista poate continua. In cea ce priveste motociclismul, fiind o pasiune pentru mine, nu-mi doresc sa fac compromisuri. Cum spuneam mai devreme, daca aceasta tura se face in felul mentionat de mine, sunt foarte bucuros sa merg, altfel nu merg. Nu ma obliga nimik si nimeni nu trebuie sa se simta obligat sa ma ia cu el. Cum bine spui, aceasta tura nu este pentru mine si nu incerc nici s-o fac pentru mine. Ce-am spus a fost tocmai pentru a verifica daca este o intrepindere in care sa ma bag sau nu, mai ales pentru a nu incurca pe nimeni. Mie imi plac turele organizate, cu oameni organizati, care stiu sa-si impuna niste reguli de conduita, care respecta planul, pe care te poti baza la nevoie, dar care vin pregatiti cu tot ce trebuie, oameni care iau si accepta deciziile de comun accord.

 

"Noi" inca nu suntem o echipa, motiv pentru care imi permit sa aleg daca merg sau nu. Asha dar intre mine, care stie ce vrea si nu incurca cu prezenta, si tine, care din start nu a acceptat parerea altuia si a exprimat clar cum trebuie sa fie aceasta tura, cred ca tu esti cel inflexibil.

Iar in cea ce priveste personalitatea, da, este puternica.

 

succes domnilor!

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ekkemu

 

Compromisuri fac in fiecare zi, acasa, cu prietenii, cu familia, la servici, pe strada, in metrou, la circa financiara, la supermarket, la sala, la mecanic, la bloc si lista poate continua. In cea ce priveste motociclismul, fiind o pasiune pentru mine, nu-mi doresc sa fac compromisuri. Cum spuneam mai devreme, daca aceasta tura se face in felul mentionat de mine, sunt foarte bucuros sa merg, altfel nu merg. Nu ma obliga nimik si nimeni nu trebuie sa se simta obligat sa ma ia cu el. Cum bine spui, aceasta tura nu este pentru mine si nu incerc nici s-o fac pentru mine. Ce-am spus a fost tocmai pentru a verifica daca este o intrepindere in care sa ma bag sau nu, mai ales pentru a nu incurca pe nimeni. Mie imi plac turele organizate, cu oameni organizati, care stiu sa-si impuna niste reguli de conduita, care respecta planul, pe care te poti baza la nevoie, dar care vin pregatiti cu tot ce trebuie, oameni care iau si accepta deciziile de comun accord.

 

"Noi" inca nu suntem o echipa, motiv pentru care imi permit sa aleg daca merg sau nu. Asha dar intre mine, care stie ce vrea si nu incurca cu prezenta, si tine, care din start nu a acceptat parerea altuia si a exprimat clar cum trebuie sa fie aceasta tura, cred ca tu esti cel inflexibil.

Iar in cea ce priveste personalitatea, da, este puternica.

 

succes domnilor!

:disappointed:

De obicei nu ma bag in discutiile altora, dar de data asta o sa o fac pentru ca ma simt ca o gazda pentru toti ceilalti aici, pe acest topic.

Eu imi dau seama ca nu e simplu sa pui cap la cap o treaba dasta, mai ales cu oameni pe care nu-i cunosti absolut deloc, dar de aici si frumusetea reusitei.

Mi-as dori foarte tare deci, sa nu ne mai cramponam din cauza "personalitatilor puternice si f puternice", ce draqu ca nu suntem copii. Eu simt ca cei care vor sa faca o tura ca asta trebuie sa fie foarte motivati in sinea lor si vor faca multe ca sa nu zic orice pentru atingerea scopului. De ce sa ne irosim energiile aici pe net cand ar fi foarte bine sa le pastram pentru atunci cand chiar o sa avem nevoie de ele.

In final totusi va spun ca cine vrea sa participe la treaba asta este bine venit, dar cine cauta contre si galceava doar ca sa-si piarda timpul pe net il rog sa ne lase in pace si-l sfatuiesc sa-si deschida singur un topic de dat cu capul in perete ( mai exista si posibilitatea sa ne exprimam PM pentru cine simte nevoia)

Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar pe bune nu am chef sa ducem discuti care nu-si au rostul aici.

Hai mai baieti ca se poate !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama miseleste(fiindca nu o sa renunt la stilul "musca si fugi" al excursiilor mele in favoarea unei ture lungi nici anul asta) si va prezint niste locuri care mi-au placut si care combina ajuns acolo pe drumuri neasfaltate calare(de preferinta) cu drumetie/explorare pe jos:

tura pe Negoiu din Saua Podeanu(o sa fie vara asta)

Panorama29Large.jpg

 

Cheile Oltetului

HPIM0696Large.jpg

HPIM0698Large.jpg

HPIM0700Large.jpg

 

CheileGalbenei

HPIM1137Large.jpg

HPIM1155Large.jpg

HPIM1157Large.jpg

 

Pestera Coiba Mare(dupa care se poate urca spre Padis si vizita Cetatile Ponorului,Radesei samd(mie nu mi-ar ajunge 7 zile pentru Padis cred)

HPIM1192Large.jpg

HPIM1214Large.jpg

HPIM1181Large.jpg

Vedere de pe Piatra Galbenei

HPIM1236Large.jpg

 

Din Beius sunt vreo 40 km pana la pestera Meziad,my top position intre pesteri turistice in ro,peste a Ursilor de la Chiscau (Meziad e natur,Ursilor e compromisa rau de amenajari)

HPIM1223Large.jpg

HPIM1229Large.jpg

pestera Ponicova, din care,daca te tine hardwearu', poti face baie in Dunare si incerca macar o parte din senzatiile celor ce au avut tupeu sa fuga la sarbi pe vremuri

HPIM0807Large.jpg

HPIM0815Large.jpg

HPIM0820Large.jpg

aici e apa Dunarii

HPIM0798Large.jpg

 

Pestera Topolnita,rezervatie speo,dar in care as vrea sa fac macar nivelul activ cu o barca. Aproape de intrarea asta e un loc de campat de vis (dupa stasu' meu)

HPIM0752Large.jpg

HPIM0759Large.jpg

 

Cheile Cheii,in rezervatia Buila Vanturarita,super la cabana Cheia

Panorama9Large.jpg

 

 

Daca lipesc ceva ture de anul trecut iese un traseu cam 60-70% pe drumuri neasfaltate de la vulcanii noroiosi pana la Brezoi;nu stiu sigur cum e prin muntii Capatanii,care varianta e realizabila?

post-15386-1265212258_thumb.jpg

 

Mi se par interesante anu' asta:Tura pe Capatani est-vest,Cheile Nerei,Carasului,Sohodolului,Varghisului,pestera Magura,Topolnita,,Comarnic....

 

Tot ce va doriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barbish & ekkemu.

 

Imi cer scuze, nu am dorit sa stric atmosfera. Voi fi mai rezervat. :disappointed:

Please !!! chiar nu trebuie sa te scuzi. E aproape normal, daca vrei, sa se intample si dastea dar e bine zic eu sa trecem peste etapa asta si sa trecem la nivelul urmator.

Mesaj completat

Ma bag si eu in seama miseleste(fiindca nu o sa renunt la stilul "musca si fugi" al excursiilor mele in favoarea unei ture lungi nici anul asta) si va prezint niste locuri care mi-au placut si care combina ajuns acolo pe drumuri neasfaltate calare(de preferinta) cu drumetie/explorare pe jos:

tura pe Negoiu din Saua Podeanu(o sa fie vara asta)

Panorama29Large.jpg

 

Cheile Oltetului

HPIM0696Large.jpg

HPIM0698Large.jpg

HPIM0700Large.jpg

 

CheileGalbenei

HPIM1137Large.jpg

HPIM1155Large.jpg

HPIM1157Large.jpg

 

Pestera Coiba Mare(dupa care se poate urca spre Padis si vizita Cetatile Ponorului,Radesei samd(mie nu mi-ar ajunge 7 zile pentru Padis cred)

HPIM1192Large.jpg

HPIM1214Large.jpg

HPIM1181Large.jpg

Vedere de pe Piatra Galbenei

HPIM1236Large.jpg

 

Din Beius sunt vreo 40 km pana la pestera Meziad,my top position intre pesteri turistice in ro,peste a Ursilor de la Chiscau (Meziad e natur,Ursilor e compromisa rau de amenajari)

HPIM1223Large.jpg

HPIM1229Large.jpg

pestera Ponicova, din care,daca te tine hardwearu', poti face baie in Dunare si incerca macar o parte din senzatiile celor ce au avut tupeu sa fuga la sarbi pe vremuri

HPIM0807Large.jpg

HPIM0815Large.jpg

HPIM0820Large.jpg

aici e apa Dunarii

HPIM0798Large.jpg

 

Pestera Topolnita,rezervatie speo,dar in care as vrea sa fac macar nivelul activ cu o barca. Aproape de intrarea asta e un loc de campat de vis (dupa stasu' meu)

HPIM0752Large.jpg

HPIM0759Large.jpg

 

Cheile Cheii,in rezervatia Buila Vanturarita,super la cabana Cheia

Panorama9Large.jpg

 

 

Daca lipesc ceva ture de anul trecut iese un traseu cam 60-70% pe drumuri neasfaltate de la vulcanii noroiosi pana la Brezoi;nu stiu sigur cum e prin muntii Capatanii,care varianta e realizabila?

post-15386-1265212258_thumb.jpg

 

Mi se par interesante anu' asta:Tura pe Capatani est-vest,Cheile Nerei,Carasului,Sohodolului,Varghisului,pestera Magura,Topolnita,,Comarnic....

 

Tot ce va doriti!

FOARTE TARE !!!

Ei uite asa visez si eu tura asta

La cat mai multe !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar place o tura offroad prin tara insa numai in urmatoarele conditii:

 

- sa colindam transilvania si moldova (eu zic ca e deajuns)

- sa fie pe o perioada de max. 2 saptamani

- sa avem un obiectiv de vizitat/vazut/trecut, orice ... ceva care sa te motiveze ... sincer sa mergi de dragul de a merge ... pentru mine nu e FUN ... nu strica sa cunoastem putina istorie

- cazare la cort, daca e offroad ... sa fie extrem

- bineinteles, sa existe organizare, nu cred ca as rezista cu un "rebel" 2 saptamani

- pe partea de media, eu sunt un amator pasionat de filmari

- in ce priveste pasagerul, e o chestie delicata ... eu sunt de parere ca ori mergem toti cu pasagerele ori solo ... combinat se strica atmosfera (e vorba de o perioada lunga de timp)

- experienta, iar e importanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar place o tura offroad prin tara insa numai in urmatoarele conditii:

 

- sa colindam transilvania si moldova (eu zic ca e deajuns)

- sa fie pe o perioada de max. 2 saptamani

- sa avem un obiectiv de vizitat/vazut/trecut, orice ... ceva care sa te motiveze ... sincer sa mergi de dragul de a merge ... pentru mine nu e FUN ... nu strica sa cunoastem putina istorie

- cazare la cort, daca e offroad ... sa fie extrem

- bineinteles, sa existe organizare, nu cred ca as rezista cu un "rebel" 2 saptamani

- pe partea de media, eu sunt un amator pasionat de filmari

- in ce priveste pasagerul, e o chestie delicata ... eu sunt de parere ca ori mergem toti cu pasagerele ori solo ... combinat se strica atmosfera (e vorba de o perioada lunga de timp)

- experienta, iar e importanta

Baga-te pe faimoasa lista si discutam toate chestiunile astea fata in fata. Nu acum dam directia si regulile, ci doar incercam sa ne formam ca si grup. Orice este posibil.

Wellcome !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar place o tura offroad prin tara insa numai in urmatoarele conditii:

 

- sa colindam transilvania si moldova (eu zic ca e deajuns)

- sa fie pe o perioada de max. 2 saptamani

- sa avem un obiectiv de vizitat/vazut/trecut, orice ... ceva care sa te motiveze ... sincer sa mergi de dragul de a merge ... pentru mine nu e FUN ... nu strica sa cunoastem putina istorie

- cazare la cort, daca e offroad ... sa fie extrem

- bineinteles, sa existe organizare, nu cred ca as rezista cu un "rebel" 2 saptamani

- pe partea de media, eu sunt un amator pasionat de filmari

- in ce priveste pasagerul, e o chestie delicata ... eu sunt de parere ca ori mergem toti cu pasagerele ori solo ... combinat se strica atmosfera (e vorba de o perioada lunga de timp)

- experienta, iar e importanta

 

 

La o tura ca asta subscriu si eu! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o tura ca asta subscriu si eu! :disappointed:

Mea culpa,

Stand si recitind ce au postat baietii pe aici imi dau seama ca eu am facut o greseala in calitate de initiator.

In sensul ca nu am fost foarte ferm in exprimare si ca nu am lasat sa se inteleaga de la inceput foarte clar ce-mi doresc de la tura asta. In loc sa fac asta am incercat sa aplanez niste conflicte false, de fapt.

Aveti dreptate, nu merge decat foarte bine organizata, din toate punctele de vedere si nu mai revin asupra lor pentru ca voi le-ati punctat destul de bine mai devreme.

Deci concluzia este ca cine vrea sa se bage in conditiile astea bine, cine nu, nu, simplu.

In legatura cu traseul si implicit durata, va ramane sa stabilim impreuna cu markerul pe harta.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa,

Stand si recitind ce au postat baietii pe aici imi dau seama ca eu am facut o greseala in calitate de initiator.

In sensul ca nu am fost foarte ferm in exprimare si ca nu am lasat sa se inteleaga de la inceput foarte clar ce-mi doresc de la tura asta. In loc sa fac asta am incercat sa aplanez niste conflicte false, de fapt.

Aveti dreptate, nu merge decat foarte bine organizata, din toate punctele de vedere si nu mai revin asupra lor pentru ca voi le-ati punctat destul de bine mai devreme.

Deci concluzia este ca cine vrea sa se bage in conditiile astea bine, cine nu, nu, simplu.

In legatura cu traseul si implicit durata, va ramane sa stabilim impreuna cu markerul pe harta.

:lol:

 

Da, pulpa ta :lol:

 

De regula, mai intai stabilesti ce vrei sa obtii si functie de asta cauti oamenii potriviti... parerea mea. Pe mine asha m-a invatat experienta. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! Ceva noutati? Ceva concret?

 

Barbish, nu te lasa..contrele astea de inceput sunt pe chestii generale...ai vre-un plan, o directie, o durata, in ce luna e excursia? Fa un plan (care se poate ajusta) si daca doar un om va merge cu tine eu zic sa-i dai bataie pe coclauri...(prea multi strica...)

 

Acum o sa incep cu sugestiile...ca de aia suntem pe forum sa ne dam cu parerea...eu asa as vedea o excursie pe linga asfalt...

 

Participanti max 5-6, motoare asemanatoare, cauciucuri obligatoriu cu crampoane (Mitas E09), fara pasagere,harti, poate un GPS, ceva scule si camere sau kit de reparatii, perioada-doua saptamini, in care sa faci o selectie dura a locurilor pe care vrei sa la vezi...astea ar fi sugestiile mele...daca nu o sa le iei in seama va iesi o lalaiala misto, cu putini km pe zi, cu gratare, sprituri, impins la motoare grele cu pasager si cauciucuri de strada, va fi o vacanta de neuitat, dar nu va fi o tura cum cred ca ai vrea, Turul Romaniei Off Road...

 

Imi cer scuze daca am sarit calul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...