Sari la conținut

Honda Cbr 600 F


Sinner-
 Share

Postări Recomandate

PC 25 = 1991 - 1995 - approx. 100 cp

Pe scurt, fata de PC 19 (approx 90 cp) : supape mai mari, distributie difertita, Carburatoare diferite (mai mari, cu schiebere plate)

 

PC 31 = 1995 - 1999 - approx 110 cp

Rata de compresie mai mare decat la Pc 25; diametrul carburatoarelor si mai mare - modificata cutia de viteze, radiator mai mare.

A aparut un captator de aer, care permite cresterea RPM pana la 14k? - (oricum cbr-ul da puterea maxima pe la 12k)

Alta furca pe fata, janta mai lata pe spate - deci si o bascula mai lata.

 

Sigur ca se poate limita. Exista mai multe cai (din carburatie, din aprindere, din maneta de acceleratie), o sa stie mai bine mecanicul tau de incredere.

Dar din cate stiu eu, HONDA nu ofera kit-uri de limitare decat la 34cp, pentru 50 cred ca va trebui sa faci ceva "custom"

 

Mai mult nu prea stiu ce sa-ti spun - decat ca e super-motor si ca daca o sa ai probleme cu ceva, atunci va fi intinzatorul de lant (de distributie), care considerat "consumabila" la CBR.

 

URA

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot spune saru'mana si multzam fain.

taman de aia am ales sa imi iau un F3. ;)

mai spune-mi despre el, pt k urmeaza sa imi iau una si nu mi-ar mai strica infos, daca nu vrei sa postezi public baga pe PM nu-i bai.

 

Merci mult inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PC 25 = 1991 - 1995 - approx. 100 cp

Pe scurt, fata de PC 19 (approx 90 cp) : supape mai mari, distributie difertita, Carburatoare diferite (mai mari, cu schiebere plate)

 

PC 31 = 1995 - 1999 - approx 110 cp

Rata de compresie mai mare decat la Pc 25; diametrul carburatoarelor si mai mare - modificata cutia de viteze, radiator mai mare.

A aparut un captator de aer, care permite cresterea RPM pana la 14k? - (oricum cbr-ul da puterea maxima pe la 12k)

Alta furca pe fata, janta mai lata pe spate - deci si o bascula mai lata.

 

Sigur ca se poate limita. Exista mai multe cai (din carburatie, din aprindere, din maneta de acceleratie), o sa stie mai bine mecanicul tau de incredere.

Dar din cate stiu eu, HONDA nu ofera kit-uri de limitare decat la 34cp, pentru 50 cred ca va trebui sa faci ceva "custom"

 

Mai mult nu prea stiu ce sa-ti spun - decat ca e super-motor si ca daca o sa ai probleme cu ceva, atunci va fi intinzatorul de lant (de distributie), care considerat "consumabila" la CBR.

 

URA

Salut...spune-mi si mie cum este posibil atunci un model 97 sa aibe motor pc 25 E?? exista unul intermediar sau a fost schimbat motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim aici de MODELUL MOTOCICLETEI, care in cazul asta se defineste dupa cum urmeaza: PCxx.

 

TIPUL MOTORULUI - se defineste din cate stiu eu sub forma PCyyE - unde "yy"-ul din modelul motorului NU TREBUIE SA CORESPUNDA "xx"-ului din modelul motocicletei.

 

La tine e o "coincidenta", ca "yy"-ul din tipul motorului e acelasi cu "xx"-ului din modelul unei versiuni mai vechi.

De fapt, PC25 de pe motor defineste "TIPUL BLOCULUI MOTOR" - care este acelasi si pe HORNET-urile din 2002!

 

Deci, TIPUL/VARIANTA MOTOCICLEITEI (pe prima pagina in certificatul de inmatriculare) nu e neaparat sa corespunda cu TIPUL MOTORULUI (pe a 2-a pagina a certificatului de inmatriculare).

 

 

PS: Oricum, PC31 are bord digital daca nu ma insel si PC25 are bord clasic, cu cablu de kilomatraj. Nu prea poti sa faci "transplantul" de motoare, decat daca schimbi si bordul.

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Oricum, PC31 are bord digital daca nu ma insel si PC25 are bord clasic, cu cablu de kilomatraj. Nu prea poti sa faci "transplantul" de motoare, decat daca schimbi si bordul.

 

Te inseli. PC31 are bord analog clasic chiar si la modelul din '99. Chiar si PC35 modelul F4 (99-2001) are inca bord analog clasic cu 300 km/h (tupeu). :bigstar: Abia la PC35 F4i din 2001- au introdus bordul digital care pe mine personal ma dispera. Sux. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al 10-lea caracter din numarul de identificare ( seria de pe cadru) indica anul de fabricatie:

1991(M), 1992(N), 1993(P), 1994®, 1995(S), 1996(T), 1997(V), 1998(W), 1999(X), 2000 ( Y) , 2001 (1) 2002 (2) ...

 

de exemplu : JH2PC2502NM****** . A zecea litera e N deci anul de fabricatie este 1992.

 

Am postat aceste informatii deoarece sunt folositoare la cumparare. Sunt multi vanzatori care "imbunatatesc" putin anii de fabricatie si cum diferenta intre aceste modele nu este mare....

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca al zecelea caracter e o cifra - hmpc252303922

poti sa-mi spui te rog ce an e ? multam...

Editat de cico
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca al zecelea caracter e o cifra - hmpc252303922

poti sa-mi spui te rog ce an e ? multam...

 

Treaba de mai sus stiu ca e valabila pt cbr-uri de 600. Pt alte modele nu stiu daca e valabila.

Daca seria de mai sus este de la un cbr 600 ar trebui sa fie 2003 ;) Dar dupa cum arata nu cred ca e de cbr 600

Codul asta e de pe motor sau de pe cadru?

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli. PC31 are bord analog clasic chiar si la modelul din '99. Chiar si PC35 modelul F4 (99-2001) are inca bord analog clasic cu 300 km/h (tupeu). :bigstar: Abia la PC35 F4i din 2001- au introdus bordul digital care pe mine personal ma dispera. Sux. ;)

 

bord digital in sensul ca vitezometrul, desi afiseaza analogic nu e "prin cablu" ci pus in miscare in mod digital. nu se referea la digital adica cu cristale lichide :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al 10-lea caracter din numarul de identificare ( seria de pe cadru) indica anul de fabricatie:

1991(M), 1992(N), 1993(P), 1994®, 1995(S), 1996(T), 1997(V), 1998(W), 1999(X), 2000 ( Y) , 2001 (1) 2002 (2) ...

 

de exemplu : JH2PC2502NM****** . A zecea litera e N deci anul de fabricatie este 1992.

 

Am postat aceste informatii deoarece sunt folositoare la cumparare. Sunt multi vanzatori care "imbunatatesc" putin anii de fabricatie si cum diferenta intre aceste modele nu este mare....

 

;)

 

Am verificat si se pare ca asta e valabil pt toate modelele de motocicleta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bord digital in sensul ca vitezometrul, desi afiseaza analogic nu e "prin cablu" ci pus in miscare in mod digital. nu se referea la digital adica cu cristale lichide :cheers:

 

Asa da. ;)

 

Ps: ziceai pe undeva la topicul CBR vs Thundercat ca CBR 600 F4 are 187 de kg la plin (adica cat are Thundercatul la gol). :cheers: Mi se pare cam putin avand in vedere ca CBR 600 RR 2006 are la plin 194 de kg cu rezervor de 18 L. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim aici de MODELUL MOTOCICLETEI, care in cazul asta se defineste dupa cum urmeaza: PCxx.

 

TIPUL MOTORULUI - se defineste din cate stiu eu sub forma PCyyE - unde "yy"-ul din modelul motorului NU TREBUIE SA CORESPUNDA "xx"-ului din modelul motocicletei.

 

La tine e o "coincidenta", ca "yy"-ul din tipul motorului e acelasi cu "xx"-ului din modelul unei versiuni mai vechi.

De fapt, PC25 de pe motor defineste "TIPUL BLOCULUI MOTOR" - care este acelasi si pe HORNET-urile din 2002!

 

Deci, TIPUL/VARIANTA MOTOCICLEITEI (pe prima pagina in certificatul de inmatriculare) nu e neaparat sa corespunda cu TIPUL MOTORULUI (pe a 2-a pagina a certificatului de inmatriculare).

PS: Oricum, PC31 are bord digital daca nu ma insel si PC25 are bord clasic, cu cablu de kilomatraj. Nu prea poti sa faci "transplantul" de motoare, decat daca schimbi si bordul.

 

 

 

 

Te inseli. PC31 are bord analog clasic chiar si la modelul din '99. Chiar si PC35 modelul F4 (99-2001) are inca bord analog clasic cu 300 km/h (tupeu). :cheers: Abia la PC35 F4i din 2001- au introdus bordul digital care pe mine personal ma dispera. Sux. :cheers:

Va multumesc mult...sunteti niste superbaieti!!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba de mai sus stiu ca e valabila pt cbr-uri de 600. Pt alte modele nu stiu daca e valabila.

Daca seria de mai sus este de la un cbr 600 ar trebui sa fie 2003 ;) Dar dupa cum arata nu cred ca e de cbr 600

Codul asta e de pe motor sau de pe cadru?

e de pe cadru si e de cbr 600 f din 94 zice vanzatorul :bigstar: de asta si intreb :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e de pe cadru si e de cbr 600 f din 94 zice vanzatorul :bigstar: de asta si intreb :cheers:

 

Nu stiu ce sa zic ;) , in mod normal seria de pe cadru ar trebui sa aiba 17 caractere

 

primele 3 indica producatorul si tara de productie

urmatarele 4 indica modelul motocicletei

al 8-lea nu stiu exact

al 9-le este o cifra sau un caracter de verificare

al 10-lea indica anul de fabricatie

al-11 lea este codul fabricii in care a fost produsa motocicleta

si ultimele 6 reprezinta codul de productie

 

Cine mai citeste acest topic, va rog sa verificati sa vedem daca e ok !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: bere pentru voi cei care ne luminati.

bafta si sanatate, multuemsc mult inca o data pt infos

 

ah inc ao chestie cred k i'm about to make a very stupid question,d ar mi se permite k is novice nu>?

ma refer strict la aspectule stetic, mai exact al paint jobului.

presupun k au fost diferiti ani in care au fost dat epe piata diverse versiuni de painturi.

intrebarea este din ce an au fost intrduce F3-urile cu paint precum cel din avatarul meu ?

intreb nu pt a identifica anul dupa culoare ci pt a cauta motor incepand din acel an sperand ca pot gasi paintul respectiv. ma rog stiu k oricum dac anu gasesc ii pot aplica stikere sa arate astfel.

 

multumesc inca o data. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: bere pentru voi cei care ne luminati.

bafta si sanatate, multuemsc mult inca o data pt infos

 

ah inc ao chestie cred k i'm about to make a very stupid question,d ar mi se permite k is novice nu>?

ma refer strict la aspectule stetic, mai exact al paint jobului.

presupun k au fost diferiti ani in care au fost dat epe piata diverse versiuni de painturi.

intrebarea este din ce an au fost intrduce F3-urile cu paint precum cel din avatarul meu ?

intreb nu pt a identifica anul dupa culoare ci pt a cauta motor incepand din acel an sperand ca pot gasi paintul respectiv. ma rog stiu k oricum dac anu gasesc ii pot aplica stikere sa arate astfel.

 

multumesc inca o data. :bigstar:

 

Daca te uitai atent aici.....

http://members.home.nl/cbr600site/modellen.htm

Pui cursorul pe poza si iti arata anul.

 

97-98

 

;)

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uitasem si acolo vazusem k apar toate, dar io am deschis in mozilla si nu aparea nimic, chiar ma miram k nu apare. acum dupa ce am vazut postingul tau mi-o venit ideea sa bag in IE.

senchiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...