Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ieri am facut proba la ambele aragaze de campanie pe benzina si merg super .....la cel rusesc chiar am facut si o cafea in garaj asa de antrenament . Cine-mi poate spune si mie din ce an ar fi aragazul PRIMUS ...... uni spun ca ar fi din perioada interbelica .

post-29942-0-70420000-1356277858_thumb.jpg

post-29942-0-49085200-1356277871_thumb.jpg

post-29942-0-95240600-1356277885_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine-mi poate spune si mie din ce an ar fi aragazul PRIMUS ...... uni spun ca ar fi din perioada interbelica .

 

Tot ce e posibil. Pe-al meu l-am primit in 1970 de la instructorul meu de aeromodelism, care l-a adus din Germania in 1940.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Interesanta scula. Mam uitat dupa model,,greu gasesti ceva informatii.

Primul model a aparut de prima data in 1892

........

Seria AE inceputul aniilor '40

Seria AM (stantata ) 1948

........

 

mai multe aici:

http://www.starklicht.com/sammlung-kocher-collection-cookers/primus/

 

 

http://blog-imgs-48.fc2.com/g/e/r/gerhard03/primus.jpg

Editat de hufo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant siteul , multumesc , o gramada de modele si chiar acest model l-am vazut si copiat sub mai multe denumiri facut de diferite tari . Am ratat o data sa cumpar unul militar austriac dinacela in cutie Optimus parca se numea ..... dar poate voi mai gasi :burnout: . Am facut si o poza dupa o mica polisare manuala cu pasta de polisat arata altfel acu ....... caut acum daca stie cineva un gratar ce vine deasupra la acest model .....cine stie poate cineva se va impiedica de vre-unul prin targurile de vechituri .

post-29942-0-76948800-1356516175_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai,mai,da' nici de san vasilea nu l-ai lasat pe nea spirica.sau ati petrecut la cumpana dintre ani zusamen,tughedar,insieme?ti-o fi cantat si ceva din armata.la multi ani

Asa e, nea spirica s-a asezat pe lavita si a bagat ceva din armata. 'De ti-au fugit copii de-acasa,de ti-au intrat centrala pe avarie si IJ-ul in voblaj nu fi trist ,ca mai e o scapare:baga,domle,ceva din armata.' Mari vorbe utilizeaza nea spirica. Tre sa-l calc, are un morman de fiare neexplorate,vreo 30 de tone de otel. Va doresc tuturor un an regal.

Cu sinceritate,

Adrian Rosca,Barlad.

Editat de simson simson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut Ovidiu! In coltul din stanga jos se vede un PCL 84, asta e una dintre lampile de imagine din fostele TV-uri pe lampi de odinioara... La celelalte nu disting ce scrie pe ele. Banuiesc ca toate celelalte lampi sunt tot de TV. Daca poti, scrie ce tipuri de lampi sunt. Eu incerc sa restaurez un aparat de radio cu lampi, modelul care a echipat bordurile de masini VOLGA si POBEDA. Am gasit o parte din lampi, insa nu toate de care am nevoie.

Numai bine!

Si ECC 84 ,astea echipau TV opera prin anii 75-80.

 

Da este de manet.

Scuter Manet,echipat cu demaror electric dar si dinam in acelasi timp.98cc daca bine tin minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data jos ieri de pe o roata de Danuvia. Nu ma prea pricep dar pare a fi o anvelopa din 1958 (dupa dot). Interesant e ca are pretul imprimat din fabricatie, 243 forinti. Culmea e ca inca mai are profil. Pe ceasul de bord al motocicletei sunt 35000km.

Cred ca se poate incadra la vechituri :-)

post-30-0-95133300-1357394871_thumb.jpgpost-30-0-32513300-1357394898_thumb.jpgpost-30-0-48300200-1357394931_thumb.jpgpost-30-0-82371000-1357394954_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...