Sari la conținut

Super Nipru


cristi-mic
 Share

Postări Recomandate

Ce parere aveti ?

E la a doua cura de infrumusetare si modificare (l-am mai postat pe aici).

L-as fi pus la comuniste, dar e departe de asa ceva...

Daca intereseaza pe cineva, e de vinzare. Luci 0744377781.

post-442-1149625438_thumb.jpg

post-442-1149625494_thumb.jpg

post-442-1149625559_thumb.jpg

post-442-1149625621_thumb.jpg

post-442-1149625767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intereseaza pe cineva, va rog sa-l sunati pe proprietar. Eu doar am pus pozele pentru ca sint mindru de motorul asta, eu l-am construit acum vreo 6 ani, si acum are un aspect si mai frumos.

PS Imi place si ambreiajul hidraulic, a iesit super curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi apreciez sincer inventivitatea romaneasca......bordul e varza,oglinzile de plastic , semnalele si "vitezometrul " la fel.....roata de spate,shaua si aripa spate nu-mi plac deloc......

vazut din lateral,e ok jumatatea din fata.....e fain ghidonul si imi place unghiul furcii fata.....

parerea mea,no offence.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

None taken....

N-as putea sa accept o critica adevarata decit de la cineva care s-a chinuit sa construiasca de la zero un chopper, sau macar sa modifice ceva.

De la cei care nici nu au motor....oricum nu ma supar. Si cred ca nici proprietarul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E super tare. Arata superb. Bordul parca e luat direct de pe costumul lui Darth Vader dar e laser. Mie imi place bordul si mai stiu inca trei motoristi care ar fi acord cu mine. E adevarat ca nu se inscrie in tipare dar daca nu era original nu mai era custom. In schimb pt frana spate recomand etrierul de spate de Oltcit. Arata mai estetic. Si vorbeai serios cu ambreiajul ala hidraulic? Daca e asa vrem si noi o poza de detaliu cu el. Suntem foarte curiosi de realizare. Si carburatorul de la ce este. Tata are un mic atelier auto si are un sac de carburatoare de toate felurile poate se potriveste unul si la Nipra mea. Intr-adevar nici mie nu imi place Kilometrajul. Prea e de bicicleta. In rest e superba si saua e identica cu a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain motroul, e negru :banana: .

is curios si eu ce carburator are nipra asta?

si poze mai de aproape sau mai in detaliu cu ambreiajul acela hidraulic.

frumos motorul oricum, nu am nimic de comentat!!!1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da totusi, chiar e greu pe pus pretul aici? Ca unii chiar vor sa-l vada din pura curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana:

Nu pun nici un pret ca sa nu dau nastere la vesnicele discutii.

Daca intereseaza cu adevarat pe cineva, poate sa sune.

Oricum, nu vinzarea era scopul topicului.

 

PS Carburatorul e un Solex P32 sau ceva de genul asta. Consuma minim 3,4 %, media pe la 4-4,5. Viteza de croaziera 100, maxim 130.

Ambreiajul are pompa de scuter (frina pe spate, maneta din stinga) si receptor de masina (de la tamburul spate). Diametrul receptorului a fost ales ca sa se obtina o cursa a pistonasului de vreo 6 mm, si s-a pastrat pirghia originala, doar ca punctul de aplicatie al fortei nu e pe capat (unde tragea cablul) ci mai jos.

 

In rest...grup de atas, dar pinioane de III si IV modificate, aprindere electronica+platina originala, bobina dubla japo, furca fata IJ pe aer etc etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, carburatorul l-am luat de la un mos, nu stiu nici de la ce era, dar banuiesc un Renault vechi sau Dacia 1100.

Oricum, merge si un carburator de Dacia 1300 sau 1400, dar uneori am vazut ca fac figuri in functie de jicloare.

 

PS Si mai lasati-ma cu bordul, ca nu l-am facut eu, ci proprietarul actual. Iar mie imi place asa cum e.

Cit despre vitezometru, e super util, precis si discret. Plus ca am mai vazut la choppere asa ceva, nu e neaparat inventia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...