Sari la conținut

Ochelari cu GPS


Postări Recomandate

Am gasit zilele trecute o stire in presa ca o firma va comercializa din toamna ochelari cu GPS, vitezometru, altimetru, etc. incorporati, si intr-o versiune ulterioara si cu camera video etc. Obiectul este descris si se poate achizitiona in avans aici. Ce parere aveti de un asemena gadget?

 

P.S. Am postat aici pentru ca respectivii ochelari evident nu pot fi folositi decat cu casca de enduro/cross, daca vi se pare nepotrivit trimeti-mi mesaj sau faceti report si mut(am) topicul la echipamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit zilele trecute o stire in presa ca o firma va comercializa din toamna ochelari cu GPS, vitezometru, altimetru, etc. incorporati, si intr-o versiune ulterioara si cu camera video etc. Obiectul este descris si se poate achizitiona in avans aici. Ce parere aveti de un asemena gadget?

 

P.S. Am postat aici pentru ca respectivii ochelari evident nu pot fi folositi decat cu casca de enduro/cross, daca vi se pare nepotrivit trimeti-mi mesaj sau faceti report si mut(am) topicul la echipamente.

Dupa un sezon ochelarii de enduro nu mai sunt in firea lor asa ca ar fi pacat sa ii parapadesti pe astia prin noroaie care sunt de cel putin 4-5 ori mai scumpi.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabia cu luneta :)

;) e chiar culmea sa te duci cu gps-ul dupa tine pe partia de ski sa nu te pierzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca is folositori si in regim touring, cu o casca flip-up ;) La cate functionalitati are... ma mir ca sunt asa de ieftini; un telefon care face exact aceleasi lucruri e mult mai scump, si vorba aia, nu ti-l pui pe ochi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un sezon ochelarii de enduro nu mai sunt in firea lor asa ca ar fi pacat sa ii parapadesti pe astia prin noroaie care sunt de cel putin 4-5 ori mai scumpi.

La asta ma gandeam si eu, ca si eu schimb viziera cam dupa un an sau poate un an si jumatate pentru ca xilanul (policarbonat) nu rezista la pietre aruncate cu 200km/h (125 cat merg eu plus cat il arunca masina sin fata) asa ca tot se zgarie. Ar fi bine daca ai putea schimba relativ usor un strat exterior de policarbonat si restul jucarelelor (afisajul cu cristale lichide) sa fie plasate pe alt strat de plastic care ar trebui sa ramana acolo. Plus ca as vrea sa am garantie ca la Garmin Zumo ca rezista 1/2 ora la 1/2 metru sub apa (nu stiu daca face efectiv chestia asta, dar sigur tine pe ploaie torentiala ca am incercat de mai multe ori).

 

Pe de alte prevad un mare viitor pentru jucarele de genul asta pe termen lung. Ma gandesc ca in 5 ani pot sa-mi pun intr-o casca de genul Caberg Justissimo GT (ce am eu acuma) in loc de ochelarii aia de soare afisajul de la GPS care de preferinta sa-mi afiseze datele de pe GPS-ul de bord prin bluetooth, nu sa ma puna sa port pe cap GPS-ul si bateriile si tot tacamul... Oricum e un inceput spre experientele pilotilor de avioane militare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca io-s mai balalau, cum se face transmisia de date catre ecran? de la o unitate exterioara gps sau in ochelar ai sitemul de navigatie incorporat? am vazt ca are ceva butoane pe lateral...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca io-s mai balalau, cum se face transmisia de date catre ecran? de la o unitate exterioara gps sau in ochelar ai sitemul de navigatie incorporat? am vazt ca are ceva butoane pe lateral...

Modelul pe care spun astia ca-l vor vinde in octombrie contine tot aparatul in ochelari, asa ca te alegi deocamdata cu niste ochelari de minimum $350 care cantaresc minimum 350g si sunt utilizabili doar cu casca de enduro sau la sporturi de iarna, si habar n-am daca au macar un geam care sa se poata schimba daca-ti iei o piatra in ei... Eu am spus ca mi-as dori unii care sa transmita datele sa nu car inca jumatate de kilogram de GPS in cap, nu ca exista inca asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Eu nu mi-as pune ochelari de genul asta...atatea unde (a se citi radiatii), lipite de cutia craniana, nu cred ca dau bine deloc....e posibil ca la vreo luna de folosire intensiva sa ai insomnii si sa nu stii din ce cauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...