Sari la conținut

placute pentru ajustarea distantelor la valve


csotany
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Vreau sa fac ajustarea distantelor la valve la motocicleta mea. Problema e ca nu stiu unde se pot cumpara diferite marimi de placute. Are cineva vreo sugestie unde se vind placute (se numesc si peny?) in zona Targu-Mures Cluj Napoca ? Nu vreau sa fac comanda din GB, pt ca dureaza prea mult. Merci.

10002552.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte putin probabil sa gasesti in tara, doar daca cineva si'a comandat un kit complet si e dispus sa renunte la surplus.

 

Kit complet sau partial poti comanda si din USA, dar intr'adevar dureaza ceva pana le primesti http://www.cyclebuy.com/shopping/hotcams/shimkits.htm

 

O varianta mai "neortodoxa" pe care am aplicat'o si eu este "grinduirea" celor vechi. In general supapele se uzeaza pe paturi si respectiv jocurile se micsoreaza. Functie de valorile gasite, determini cat anume trebuie sa iei din pastilele de reglaj. Ai nevoie doar de un set de lere, un micrometru si o piatra de polizor noua, de granulatie fina.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai ieftin si rapid este sa le dai jos si le duci la un atelier unde se ocupa cu asa ceva ( in general la ateliere unde rectifica chiuloase , se repara motoare ...) , in Tg-Mures stiu eu 2 astfel de ateliere . sau daca vrei sa comanzi www.motomike.eu , sigur aduce cineva din CJ de pe acest site , daca nu in Tg-Mures sunt 2-3 magazine care aduc de pe acest site .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Foarte putin probabil sa gasesti in tara, doar daca cineva si'a comandat un kit complet si e dispus sa renunte la surplus.

 

Ba este foarte probabil sa gasesti in tara, daca respectivul doreste ii pot da un numar de telefon a unui magazin care aduce placute de reglaj, 25 lei bucata. Ati ramas in urma acolo in patria lui Mazare.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc tipul ala de motor dar CEL MAI IEFIN SI BINE iese la mecanic! cel putin operatia asta!

 

Pentru cine nu se pricepe, si intinderea lantului iese CEL MAI IEFTIN SI BINE la mecanic.

 

Pentru cine ii place sa se murdareasca pe maini, are un loc de "joaca" si un minim de scule, reglarea jocului supapelor este o operatiune accesibila. Nu stiu daca un mecanic ar putea s'o faca MAI BINE, dar MAI IEFTIN sunt convins ca nu! Ultima data cand am intrebat, mi s'au cerut 250Euro pentru manopera... acum, fiecare cu motorul si buzunarul lui.

 

Eu nu am sugerat sa se apuce singur ci ca mai exista si o alta metoda, care nu necesita pastile noi.

 

Mie mi'a luat 2 zile prin metoda "grindurii" insa cu demontarea completa a chiulasei, decarbonizare, curatirea si pasuirea fiecarei supape pe patul ei. Sunt absolut convins ca nici un mecanic din lumea asta nu ar fi lucrat mai bine. Cand lucrezi la propriul motor, lucrezi ca "pentru tine"...

 

Ride Safe!

Mesaj completat

Ba este foarte probabil sa gasesti in tara, daca respectivul doreste ii pot da un numar de telefon a unui magazin care aduce placute de reglaj, 25 lei bucata. Ati ramas in urma acolo in patria lui Mazare.

 

Pai ori sunt in tara, ori le "aduce"?!

 

Oricum, eu am pus un link unde bucata iese la 0.85$, cam fix de 10 ori mai ieftin decat "magazinul" tau.

 

Intr'adevar, foarte avansati la mangleala voi astia din patria lu' Vanghelie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Pentru cine nu se pricepe, si intinderea lantului iese CEL MAI IEFTIN SI BINE la mecanic.

 

Pentru cine ii place sa se murdareasca pe maini, are un loc de "joaca" si un minim de scule, reglarea jocului supapelor este o operatiune accesibila. Nu stiu daca un mecanic ar putea s'o faca MAI BINE, dar MAI IEFTIN sunt convins ca nu! Ultima data cand am intrebat, mi s'au cerut 250Euro pentru manopera... acum, fiecare cu motorul si buzunarul lui.

 

Eu nu am sugerat sa se apuce singur ci ca mai exista si o alta metoda, care nu necesita pastile noi.

 

Mie mi'a luat 2 zile prin metoda "grindurii" insa cu demontarea completa a chiulasei, decarbonizare, curatirea si pasuirea fiecarei supape pe patul ei. Sunt absolut convins ca nici un mecanic din lumea asta nu ar fi lucrat mai bine. Cand lucrezi la propriul motor, lucrezi ca "pentru tine"...

 

Ride Safe!

Mesaj completat

 

 

Pai ori sunt in tara, ori le "aduce"?!

 

Oricum, eu am pus un link unde bucata iese la 0.85$, cam fix de 10 ori mai ieftin decat "magazinul" tau.

 

Intr'adevar, foarte avansati la mangleala voi astia din patria lu' Vanghelie.

 

Nenea din Constanta, "magazinul" este motomike.eu, fiind comandate de acolo am luat pretul de la ei de pe site. Daca e mare pretul trimite-le un mail si cere explicatii. Piesele se comanda din Ungaria-Budapesta si vin in 3-4 zile. Pe de alta parte nu inteleg de ce nu ai comandat pentru tine placute de reglaj de la cei pe care ii recomanzi tu mai ales ca sunt asa ieftine :o.

Pe de alta parte nu inteleg care e problema ca ti s-a cerut 250 euro (1000 lei) manopera pentru operatiunea asta? Ai cumva impresia ca mecanicii trebuie sa munceasca pe degeaba?

 

Hasta la vista Comandante Mazare!

 

PS: Aici nu e patria lui Van Gheele ci a lui Oprescu Astupatoru' de Gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Vreau sa fac ajustarea distantelor la valve la motocicleta mea. Problema e ca nu stiu unde se pot cumpara diferite marimi de placute. Are cineva vreo sugestie unde se vind placute (se numesc si peny?) in zona Targu-Mures Cluj Napoca ? Nu vreau sa fac comanda din GB, pt ca dureaza prea mult. Merci.

10002552.jpg

 

Chiar in Cluj

http://www.motomike.eu/lini/category/10413...0/vehicle/17702

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Aici nu e patria lui Van Gheele ci a lui Oprescu Astupatoru' de Gropi.

 

Nu fi suparat, patria lu' Vanghele este peste tot unde sunt manelisti...

 

Eu ce am avut de spus am spus, "pana la urma" fiecare isi cumpara piesele de unde vrea si plateste (sau nu) tarifele care i se cer de catre super-mecanicii moto.

 

Te las pe tine in continuare, ca de obicei, sa spurci si topicul asta cu manelogargara'ti caracteristica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Eu ce am avut de spus am spus

 

N-ai spus nimic ci doar ai dezinformat, suntem deja trei care am aratat ca placutele de reglaj se gasesc si in Romania. Incearca sa privesti peste Valu Lui Traian si vei descoperi ca Romania este mai mare decat credeai tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte putin probabil sa gasesti in tara, doar daca cineva si'a comandat un kit complet si e dispus sa renunte la surplus.

 

o afirmatie complet idioata

reprezentantele moto pot aduce in scurt timp pastile de reglaj, la bucata, in functie de ce dimensiune este nevoie

nu trebuie cumparat un set intreg. dealtfel nici uzurile nu sunt identice si nu faci nicio treaba daca schimbi tot setul

 

 

PS

de ex, la unele modele de yamaha costa 8-10 euro bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o afirmatie complet idioata

reprezentantele moto pot aduce in scurt timp pastile de reglaj, la bucata, in functie de ce dimensiune este nevoie

nu trebuie cumparat un set intreg. dealtfel nici uzurile nu sunt identice si nu faci nicio treaba daca schimbi tot setul

 

 

PS

de ex, la unele modele de yamaha costa 8-10 euro bucata

 

Necuratule, cam agresiva atitudinea... mai ales ca nu prea stii ce vorbesti - chiar crezi ca nu e evident ca uzurile sunt neuniforme?! Ca de obicei, unii au o placere perversa de a comenta de dragul de a se afla in treaba.

 

Eu am afirmat ca nu cred ca se gasesc in tara in sensul ca nu le are nimeni pe stoc, ci trebuie oricum comandate. Nu vad de ce ai apela la altii cand o poti face singur, direct de pe net, la preturi cu mult mai mici.

 

Intamplator stiu ca la reprezentantele "oficiale" (sic!) o pastila de reglaj supape costa 7-10E si nu inteleg cu ce deranjeaza sa comanzi un kit complet (141 bucati, cate 3 bucati fiecare masura de la 1.20 la 3.5mm in pasi de 0.05) la sub jumatate din pretul a doar 16-20 bucati de la "magazin".

 

In plus, cu un kit complet, pe langa pretul la jumatate, mai ai si avantajul ca trebuie sa deschizi motorul o singura data. Altfel, trebuie sa defaci odata sa masori si inca odata cand primesti pastilele. Ori poate tu preferi sa stai cu motorul desfacut pe aceasta perioada... Restul pastilelor le poti pastra pentru o viitoare reajustare ori vinde altora care au nevoie (multe modele folosesc acelasi tip) si recupera o parte din bani.

 

Sper ca de data asta ai fost un pic mai atent la afirmatiile mele "complet idioate", asa ca voi relista linkul anterior http://www.cyclebuy.com/shopping/hotcams/shimkits.htm

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad in link-ul ala pastile pt mobra omului, cb500

s-ar putea sa nu aiba pt modelul ala, asa ca este oarecum inutil linkul

 

imi mentin parerea despre afirmatia ta

sfat pt initiatorul topicului: pune mana si masoara jocurile si afla ce pastile iti trebuie, comanda-le undeva si schimba-le. demontarea capacului motorului nu ar trebui sa iti ia prea mult. vremea oricum nu e prea buna, asa ca poti sa mai stai pe dreapta vreo cateva zile. asta daca ti-e lene sa il pui la loc si sa mergi cu ea pana vin piesele.

daca nu te pricepi, suna un prieten, sau in cel mai rau caz, mergi la un mecanic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad in link-ul ala pastile pt mobra omului, cb500

s-ar putea sa nu aiba pt modelul ala, asa ca este oarecum inutil linkul

 

imi mentin parerea despre afirmatia ta

sfat pt initiatorul topicului: pune mana si masoara jocurile si afla ce pastile iti trebuie, comanda-le undeva si schimba-le. demontarea capacului motorului nu ar trebui sa iti ia prea mult. vremea oricum nu e prea buna, asa ca poti sa mai stai pe dreapta vreo cateva zile. asta daca ti-e lene sa il pui la loc si sa mergi cu ea pana vin piesele.

daca nu te pricepi, suna un prieten, sau in cel mai rau caz, mergi la un mecanic

 

Demontarea axelor cu came vrei sa zici, si punerea la punct a distributiei!(Cred ca iti ia ceva timp)

Si sa vezi atunci cind nu poti baga nici o lera de 005 sub axul cu came si sa vedem ce marime pui?

Una peste alta,vreu sa zic ca nu este vorba de dat o roata jos,este o lucrare care iti ia ceva timp si ca sunt necesare ceva cunostinte de mecanica!

Ultima propozitie a ta, sunt cu totul de acord! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...