Sari la conținut

Leatt Brace - protectie gat


Postări Recomandate

Am vazut la Louis un fel de protectie de gat Madhead din poliester cu 20 Euro , dar nu stiu cat ajuta. Are sau a avut cineva asa ceva? Isi face cat de cat treaba, adica ajuta la caderi laterale macar, cand te lovesti cu corpul si apoi cu capul ? sau trebuie luat una din aceea de 200 euro (cat am vazut ca costa una din fibra de carbon la Actionland)-unde gasesc asa ceva in afara de Actionland? Macar a doua ajuta daca cazi direct cap sau nu se justifica pretul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la Louis un fel de protectie de gat Madhead din poliester cu 20 Euro , dar nu stiu cat ajuta. Are sau a avut cineva asa ceva? Isi face cat de cat treaba, adica ajuta la caderi laterale macar, cand te lovesti cu corpul si apoi cu capul ? sau trebuie luat una din aceea de 200 euro (cat am vazut ca costa una din fibra de carbon la Actionland)-unde gasesc asa ceva in afara de Actionland? Macar a doua ajuta daca cazi direct cap sau nu se justifica pretul?

 

 

nu stiu daca cea de la Actionland este modelul Adventure @leatt-brace, daca este cea de la leatt brace trebuie sa fi foarte atent sa iti vina perfect, este o singura masura si nu se poate ajusta. ( de probat cu protectia de corp pe care o folosesti)

 

nimic nu te va proteja 100%, dar atata timp cat s-a inventat ceva ce face diferenta intre a da din picioare si un scaun cu rotile eu zic ca merita sa iti iei de la gura.

 

 

Mesaj completat

Probabil ajuta, dar nu cred ca pot fi purtate pe drumurile publice, acolo unde trebuie sa si intorci capul.

 

Eu am modelul GPX si pe Sv(naked) merg fara nici o problema cu ea prin Bucuresti, nu o simti si nu iti ingreuneaza in vre-un fel mobilitatea gatului/capului. (nu folosec oglinzi pe mobre)

 

In schimb pe R6 unde vorbim de o pozitie supersport sunt de acord cu tine, iti limiteaza miscarea capului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca cea de la Actionland este modelul Adventure @leatt-brace, daca este cea de la leatt brace trebuie sa fi foarte atent sa iti vina perfect, este o singura masura si nu se poate ajusta. ( de probat cu protectia de corp pe care o folosesti)

 

nimic nu te va proteja 100%, dar atata timp cat s-a inventat ceva ce face diferenta intre a da din picioare si un scaun cu rotile eu zic ca merita sa iti iei de la gura.

 

 

Mesaj completat

 

 

Eu am modelul GPX si pe Sv(naked) merg fara nici o problema cu ea prin Bucuresti, nu o simti si nu iti ingreuneaza in vre-un fel mobilitatea gatului/capului. (nu folosec oglinzi pe mobre)

 

In schimb pe R6 unde vorbim de o pozitie supersport sunt de acord cu tine, iti limiteaza miscarea capului.

 

Salut, mersi de raspuns. Dar daca mergi in trafic nu e greu de incheiat geaca la gat ? geaca ar trebui sa vina sub partea orizontala a brace-ului, ceea ce o face sa nu se incheie la gat (asa pare). sigur, cu tricou la motocros si enduro e super.

De unde o ai si cat a costat ?

Cea de la Louis de fapt cred ca e mai mult de strada (pare ca intra intre casca si geaca, cum se vede in poza din catalogul Louis). N-a avut nimeni asa ceva sa ne lamureasca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mersi de raspuns. Dar daca mergi in trafic nu e greu de incheiat geaca la gat ? geaca ar trebui sa vina sub partea orizontala a brace-ului, ceea ce o face sa nu se incheie la gat (asa pare). sigur, cu tricou la motocros si enduro e super.

De unde o ai si cat a costat ?

Cea de la Louis de fapt cred ca e mai mult de strada (pare ca intra intre casca si geaca, cum se vede in poza din catalogul Louis). N-a avut nimeni asa ceva sa ne lamureasca ?

 

cand merg la enduro intra foarte bine in armura am thor impact rig.

cand merg pe strada o tin pe afara, am geaca de la alpinestars piele si nu incurca in vre-un fel.

post-38514-1267192954_thumb.jpg

post-38514-1267193289_thumb.jpg

post-38514-1267193307_thumb.jpg

 

eu am comandat-o din state in 2008 sincer nu mai stiu cat a costat oricum undeva in jurul a 400-500 de dolari.

 

eu zic ca merita investitia, sincer iti da un sentiment de siguranta si nu numai....

post-38514-1267193941_thumb.jpg

 

umbla vorba ca asta de exemplu s-ar fi ridicat pe picioarele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la Louis un fel de protectie de gat Madhead din poliester cu 20 Euro , dar nu stiu cat ajuta. Are sau a avut cineva asa ceva? Isi face cat de cat treaba, adica ajuta la caderi laterale macar, cand te lovesti cu corpul si apoi cu capul ? sau trebuie luat una din aceea de 200 euro (cat am vazut ca costa una din fibra de carbon la Actionland)-unde gasesc asa ceva in afara de Actionland? Macar a doua ajuta daca cazi direct cap sau nu se justifica pretul?

salut,

 

te astept la magazin. al leatt brace la 200, 400 si 600 EUR. dupa buget si pofta.

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit pe all motowear.ro o protectie de gat destul de ieftina, deci accesibila pentru buzunarul unui elev... EVS Nackenschutz RC3, e buna de ceva?

http://allmotowear.ro/new/category/echipam...road/protectii/

 

aia se prinde doar de platosa EVS, Leat Brace este cea independenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci inutila fara... si protectile de genul acesta , ce parere aveti, e buna de ceva?

 

da, asta era genul de protectie universala (motosport+strada), pe care-l au la Louis, Acerbis, EVS, Thor, etc. Voiam doar sa stiu daca are cineva si a testat-o ...fara urmari :rolleyes: . Desigur, Leatt Brace e mult mai profi, facuta special pentru competitie, dar se poate purta si pe strada cu geaca, dupa cum am vazut mai sus. La Acerbis au si o geaca speciala, care sa acopere partea de jos a brace-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

gulerele din spuma sunt foarte eficiente in a proteja clavicula si oferta in acelasi timp o oarece protectie si gatului (cum e cea vazuta pe Louis). Gasesti la EVS modelele RC1 si RC2 (nu se ataseaza de nimic) sau modelul RC EVO (facuta dupa reteta Leatt Brace)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie mi se par extraordinar de incomode protectiile pentru gat. Stiu ca sunt foarte folositoare dar nu ma pot acomoda cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

nu stiu daca cea de la Actionland este modelul Adventure @leatt-brace, daca este cea de la leatt brace trebuie sa fi foarte atent sa iti vina perfect, este o singura masura si nu se poate ajusta. ( de probat cu protectia de corp pe care o folosesti)

 

nimic nu te va proteja 100%, dar atata timp cat s-a inventat ceva ce face diferenta intre a da din picioare si un scaun cu rotile eu zic ca merita sa iti iei de la gura.

Corect. Cit despre reglaje, depinde de modelul de la Leatt: unele sunt reglabile pe circumferina gitului, altele au si reglaj pentru unghiurile panourilor de fata si de spate.

La GPX Leatt Brace, pentru enduro si motocross, sunt trei variante:

- Adventure, nylon armat cu fibra de sticla, cu citeva reglaje de baza (pe la 1.200 lei)

- Club, nylon armat cu fibra de sticla, carbon si kevlar, cu reglare individuala completa (1.700 lei)

- Pro GPX , carbon, cu reglaje de baza (3.000 lei)

Cu protectiile de corp de la Leatt sunt compatibile 100% (la unele modele se detaseaza parte din panourile de fata si de spate si in locul lor intra piesele corespunzatoare ale neck-brace-ului. La celelalte modele de protectie de corp, trebuie verificat in fizic sau vazut prospectul protectiei. Exista si "weather collar"-uri care se pun peste neck-brace:

post-39755-0-23439400-1316840445_thumb.jpg

Am gasit ceva despre "no brace" - "yes brace" :)

post-39755-0-31189200-1316840634_thumb.jpgpost-39755-0-21719200-1316840659_thumb.jpg

Si cum lucreaza protectia, adica la ce tipuri de dinamica este proiectat Leatt Brace să faca treaba. Povestea este despre gama DBX (de downhill), dar principiul este acelasi si pentru motocross.

Dincolo de toate, sigur ca orice neck-brace e mai bun decit nimic. Unele sunt mai atent elaborate, adica protejeaza si clavicula, si/sau sunt facute sa cedeze in unele locuri la o anumita forta a impactului, sunt mai usoare etc., altele sunt mai simple, dar toate iti salveaza coloana cervicala (cita vreme porti si casca full-face, evident!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

testat fara urmari leatt brace, este foarte tare si isi face treaba de nota 10+

am sa pun o intrebare simpla: cat costa un un scaun cu rotile ce vei fi nevoit sa il cumperi dupa nefericitul incident???

 

Q.E.D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigura protectie numai daca impactul se face cu o suprafata plana oarecum perpendiculara pe directia coloanei sa se distribuie efortul in umeri.

coloana tot se rupe, probabil mai jos cpre C6 cu noroc spre T1 ( sa mai misti mina )

cum se vede in poze ... e rau oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

acuma sti cum e mai Mugur, daca Al de sus vrea sa iti rupi gatu' nu prea ai cum sa te pui de-a curmezisu, sa iti pui letbrace si sa zici "tzeapa fraere :P " ca imediat da drumu la un bolovan peste tine si te trimite la subsol :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand leatt brace adventure statut de 2 ani de zile.

nu l-am folosit ptr ca nu ma pot obisnui cu el.

am avut ambele clavicule rupte... nu ced ca m-ar fi ajutat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anu' trecut l-am lovit pe unu'n spate cu peste suta la ora (el fiind oprit ca curu' la intrare in curba iar eu facand slalom si vazut prea tarziu), am zburat peste el si-am aterizat pe o parte (stanga). Fara guler (leat-ul de 220euro), probabil, clavicula stanga mi-ar fi fost rupta. Si inainte dar s-acum nu umblu fara el cand ies din oras.

Safety first nu-i chiar o prostie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici scrie care sunt cele trei situatii in care iti poti rupe clavicula si cum e gindit Leatt Brace sa reduca riscul: vezi QUESTION "Does the Leatt-Brace® cause collarbone injuries?":

1- la o cadere cu mina intinsa

2- la o cadere direct pe umar

3- la lovirea cu marginea castii simultan cu inclinarea capului intr-o parte

Leatt Brace are o decupatura pe partea de jos unde se "ascunde" clavicula (ei o numesc Collarbone Relief Area), ea neajungînd sa intre in contact cu clavicula nici chiar daca esti cu mina ridicata. Asta stiu despre modelele de protectii de git de la Leatt. La alte branduri am auzit (si chiar vazut recent) ca nu protejeaza clavicula.

 

Revin si corectez ce am zis mai devreme, ca intre timp m-am mai uitat pe descrieri:

La modelele Adventure si Pro reglajele sunt astea: post-39755-0-40161400-1318104202_thumb.jpg adica diametrul pe git si unchiul penei de spate

La modelul Club reglajele sunt astea: post-39755-0-85521800-1318104301_thumb.jpg adica diametrul pe git, unchiul penei de spate si unghiurile panourilor cvasiorizontale de fata si de spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Exista si "weather collar"-uri care se pun peste neck-brace:

post-39755-0-23439400-1316840445_thumb.jpg

...

 

Are cineva idee unde se pot gasi "weather collar"-uri?

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...