Sari la conținut

Radiator murdar


rzv1977
 Share

Postări Recomandate

de asa duda m-am lovit si eu candva... era infundat de numa numa.....

ideea e ... dupa ce l-am curatat ( cu un curatitor cu presiune la care am pus in rezervorul de aditiv ceva detergent de vase pur), pana sa il montez la loc am "dublat sita din fata radiatorului cu o sita cu ochiuri mici mici decupata de pe interiorul unui filtru de aer de Wola. asta era acum 2 ani. saptamana trecuta am dat radiatorul jos pentru curatire. . nu am gasit canale obturate.

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal nu mi s-a intamplat (am avut numai motoare racite pe aer, iar radiatorul de la bmw e protejat de mizerie), dar mai mergeam la ture de 2-3 zile cu prieteni cu enduroaice racite pe apa. Evident, ne noroiam cat puteam. Vreo 4 periute am stricat pana acum pentru ca eram la dracu-n praznic si alta solutie nu aveam. Prima data ideea a parut tampita (si nu a fost a mea), dar a functionat perfect. Apoi am copiat-o cu succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o cursa scurta sa ai pamant in radiator? :D Da cum ai mers frate cu ea? cu rotile-n sus ? una e sa fie pamant si alta e sa fie murdar de apa jegoasa. Mai uite-te o data !! Nu am vazut pamant in radiator decat la supermoto si enduro, si acolo dupa rulare pe terenuri varza ! :o

 

Ai fi surprins cat 'pamant' se depunde in zona aia. Eu am pe a mea un strat gros de pamant (mai ales in zona filtrului de ulei,jos). Si n-am enduro,e speed,si n-am mers decat pe drum asfaltat. (stratul a fost acumulat pe parcursul unei saptamani).

 

Una este mersul pe ploaie/dupa ploaie vara si alta este mersul pe drumurile de acum,dupa iarna (daca-s umede/plouate,etc). Tot ce-i pe drum regasesti pe radiator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asa duda m-am lovit si eu candva... era infundat de numa numa.....

ideea e ... dupa ce l-am curatat ( cu un curatitor cu presiune la care am pus in rezervorul de aditiv ceva detergent de vase pur), pana sa il montez la loc am "dublat sita din fata radiatorului cu o sita cu ochiuri mici mici decupata de pe interiorul unui filtru de aer de Wola. asta era acum 2 ani. saptamana trecuta am dat radiatorul jos pentru curatire. . nu am gasit canale obturate.

 

cea mai buna metoda ca sa nu se murdareascai radiatorul e sa il invelesti bine in folie de plastic sau de staniol... sau dupa ce il cureti sa il tii curat intro cutie :D

plus ca asa nu o sa mai trebuiasca sa il cureti vreodata pentru ca nu o sa se mai obtureze canalele. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Periuta de dinti si apa. Merge de fiecare data.

Cu periuța am reuÂşit să curaț doar pământul, nu Âşi uleiul.

 

Numai cu presiune am poponeataățat radiatoru ..... până să-i fac apărătoare la roată (ca la bicicletele Tohan). Corect tot ce s-a zis până aici DAR... trebuie specificat ca jetu să fie mereu perpendicular pe radiator!!!

 

Iar cine azi că are Âşi ulei cu noroi în radiaflioÂşc sunt soluții puternice de degresare la spălătoriile auto, nu cele cu fise. Cred că dacă vorbeÂşti cu spălătoru să te lase pe tine să dai cu presiunea cum vrea muÂşchiu tău Âşi el să folosească toate soluțiile de care e nevoie o să faci ceva treabă.

 

Oricât l-ai poponeataăța pe domnul radiator tot o să rămâi cu pietricele înțepenite în el Âşi ar fii de preferat întâi să-l înmoi Âşi apoi dacă ai posibilitatea să bagi presiunea dinspre motor spre roată ca să scoți jegu nu să-l bagi mai tare.

O să încerc Âşi varianta asta.

Uleiul s-a scurs din interior către exterior, s-a scurs din rezervorul de ulei Âşi în timp s-a năclăit cu noroi.

 

Restul nu mai mâncați cacao că a început să pută aiurea pe forum. O să vedeți cum e cu radiatorul murdar, de nu poți să circuli in oraÂş când sunt peste 25 de grade.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna metoda ca sa nu se murdareascai radiatorul e sa il invelesti bine in folie de plastic sau de staniol... sau dupa ce il cureti sa il tii curat intro cutie :P

plus ca asa nu o sa mai trebuiasca sa il cureti vreodata pentru ca nu o sa se mai obtureze canalele. :(

nu nu.... iti recomand o punga de aia cu fermuar ( in cutie e posibil sa intre praful ... si ce te faci?? )

 

Eu sunt atat de cool incat nu am nevoie de radiator :rolleyes:

banuiam eu ceva ceva.... deci tu esti ala care a adormit cu mana pe robinetul de la teava de frig ha??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste iarna am rezolvat problema cu radiatorul, l-am obturat cu o bucata de carton ca sa stea la temp optima de functionare uleiu, da acuma ca a dat caldura, o sa trebuiasca sa il dau jos :( Oare cu ce o sa il pot curata ? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartonul se curata greu.... mai bine iei altul...

e carton cu structura moleculara complexa :rolleyes: - folosit de ceva prieteni de la arhitectura ca sa faca machete la case, e plasticat cumva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut!

 

In principiu nu trebuie sa iti faci prea multe probleme. Intr-o perioada ma preocupa si pe mine problema, insa, am observat ca nisipul, pamantul care se strange intre lamelele radiatorului de pe urma unui drum prin ploaie, forestier, plin de balti si alte d-astea, se usuca si cade de la sine, distanta intre lamele este prea mica si temperatura prea mare ca ceva sa ramana fixat acolo. Iar daca ai probleme cu racirea intr-un moment sau altul, cu siguranta ca asta nu va fi cauza. Nu merita atentie in mod special spalarea radiatorului, nu mai des decat spalarea motocicletei .....si nici atunci, nu baga presiune, mai ales in zona dinspre motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...